ide kell egy nĂŠv
Az RMDSz tizenĂśt ĂŠve a sajtĂł tĂźkrĂŠben
 

talĂĄlatszĂĄm: 5 talĂĄlat lapozĂĄs: 1-5

TĂĄrgymutatĂł: sztrĂĄjk, anyanyelvĹą oktatĂĄsĂŠrt / iskolaĂźgy

1990. mĂĄrcius 7.

MarosvĂĄsĂĄrhelyen, kĂŠtnapi eredmĂŠnytelen tĂĄrgyalĂĄs utĂĄn, ĂźlősztrĂĄjkot kezdtek az OGyI m. hallgatĂłi, mert az Okt. Min. elutasĂ­totta kĂśvetelĂŠseiket: kĂźlĂśn keretszĂĄm a m. anyanyelvĹąek rĂŠszĂŠre, a kĂŠt nemzetisĂŠg egyenlő arĂĄnyĂş rĂŠszvĂŠtele az egyetemi szenĂĄtusban, a teljes ĂŠrtĂŠkĹą m. oktatĂĄs helyreĂĄllĂ­tĂĄsa. (→ 1990.03.10)

SepsiszentgyĂśrgyĂśn megalakult a VR KovĂĄszna megyei szervezete.

1990. mĂĄrcius 10.

Az RMDSz OIB elnöksége – a kölcsönös megismerés jegyében – megalakulása óta párbeszédet folytat a különböző pártok, szövetségek (pl. PNTCD, PNL) vezetőivel. Az RMDSz nyílt találkozót javasolt a VR vezetőivel, március 17-re, Bukarestben.

MoszkvĂĄban a magyar ĂŠs a szovjet kĂźlĂźgyminiszter (Horn Gyula, ill. Eduard Sevardnadze) alĂĄĂ­rta a szovjet csapatok teljes kivonĂĄsĂĄt szentesĂ­tő okmĂĄnyt. (→ 1991.06.19)

KolozsvĂĄrott vĂĄlasztmĂĄnyi ĂźlĂŠst tartott az EMT.

A KMDSz nĂŠma tĂźntetĂŠssel fejezte ki egyetĂŠrtĂŠsĂŠt a marosvĂĄsĂĄrhelyi diĂĄksztrĂĄjkkal. (→ 1990.03.07)

1990. mĂĄrcius 17.

Marosvásárhelyen folytatódtak a magyarellenes megmozdulások. Feltüzelt ro. tüntetők behatoltak a ref. egyház felsővárosi hivatalába, bántalmazták az ott tartózkodókat és feldúlták az irodát; eltávolították az 1848-as emléktáblára a m. követség által helyezett, piros-fehér-zöld szalaggal díszített koszorút. A rendőrség figyelmen kívül hagyta a helyi RMDSz-vezetők ez irányú panaszát. – Az RMDSz Elnöksége tiltakozott a magyarellenes provokációk és tettek ellen, amelyek Szatmárnémetiben és Marosvásárhelyen történtek. A FSN Tanácsa nem reagált az RMDSz helyzetjelentéseire.

MarosvĂĄsĂĄrhelyen, a helyi MADISz szervezĂŠsĂŠben megkezdődĂśtt a MISzSz első kongresszusa. A MISzSz nyilatkozata ĂĄllĂĄst foglalt a magyar oktatĂĄs kĂŠrdĂŠsĂŠben, szolidaritĂĄst vĂĄllalt az OGyI ĂźlősztrĂĄjkot folytatĂł diĂĄkjaival ĂŠs elĂ­tĂŠlte a VR Szervezet erőszakos tevĂŠkenysĂŠgĂŠt. (→ 1990.03.30)

KolozsvĂĄrott megalakult a Bolyai TĂĄrsasĂĄg (ĂĄprilis vĂŠgĂŠn a cĂŠgbĂ­rĂłsĂĄgon megkapta a jogi szemĂŠly stĂĄtusĂĄt is). CĂŠlja az ĂśnĂĄllĂł magyar felsőoktatĂĄsi hĂĄlĂłzat kiĂŠpĂ­tĂŠse, a kolozsvĂĄri tudomĂĄnyegyetem visszaĂĄllĂ­tĂĄsa. (→ 1990.05.18)

1990. szeptember 15.

Az Okt. Min. m. líceum megnyitását engedélyezte Aradon. Szept. 10-én Gh. Gîrbovan, megyei prefektus kijelentette, hogy nem engedélyezi a líceum megnyitását. Tokay György képviselő tiltakozásul ülősztrájkba kezdett. Sikerült elérnie, hogy szept. 17-én mégis meginduljon a tanítás.

1993. januĂĄr 11.

Az RMDSz Kolozs megyei szervezete beperelte Funar polgĂĄrmestert a szoborgyalĂĄzĂĄsĂŠrt. [PH, jan. 11.] (→ 1993.05.25)

Nagyváradon az Ady Endre Líceum diáksága figyelmeztető sztrájkkal tiltakozott Jankó Szép Sándor igazgató indokolatlan menesztése ellen. Nyílt levelet küldtek a tárca vezetőjének. [RMSz, jan. 12.]



lapozĂĄs: 1-5




(c) ErdĂŠlyi Magyar Adatbank 1999-2025
Impresszum | MĂŠdiaajĂĄnlat | AdatvĂŠdelmi zĂĄradĂŠk