ide kell egy nĂŠv
Az RMDSz tizenĂśt ĂŠve a sajtĂł tĂźkrĂŠben
 

talĂĄlatszĂĄm: 97 talĂĄlat lapozĂĄs: 1-20 | 21-40 ... 81-97

TĂĄrgymutatĂł: kisebbsĂŠgi jogok / nemzetisĂŠgi jogok

1989. december 25.

Egy katonai rögtönítélő bíróság döntése nyomán a târgoviştei kaszárnyában kivégezték Nicolae és Elena Ceauşescut. A perben a vádlók egyetlen bizonyítékot sem mutattak be, erre és a per többi fogyatékosságára a nemzetközi sajtó érzékenyen reagált. Az utólagos értékelések egyetértettek abban, hogy a diktátor-házaspár gyors likvidálására a további vérontások elkerülése miatt volt szükség. A rögtönítélő bíróság tagjai közt volt V. A. Stănculescu és Gelu Voican Voiculescu is, később ők vitték Bukarestbe a két tetemet.

A december 16–25. közötti eseményeknek (utólagos jelentések szerint) orsz. szinten mintegy 1100 halálos áldozata volt.

Megalakult a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSz) Ideiglenes Intézőbizottsága (IB). A szövetség szándékait Kiáltványban foglalták össze. Az első változatot Demény Lajos dolgozta ki, a közzétett változatot az IB nevében Domokos Géza írta alá. – Részlet a Kiáltványból: „Az RMDSz a romániai magyarság önrendelkezési jogának elvi alapján áll, mindazzal együtt, ami ebből természetszerűleg következik. Ugyanakkor hangsúlyozza, hogy jogainak érvényesítését a szabad, demokratikus Románia területi épségének és szuverenitásának tiszteletben tartásával kívánja elérni. Ennek értelmében szükségesnek tartja: – A nemzetiségi képviselet biztosítását a törvényhozásban, az államigazgatásban, közösségünk választotta, ill. jelölte személyek által, akik nemzeti kisebbségünk bizalmát élvezik; – Anyanyelvű oktatási hálózat kiépítését az óvodától a tudományegyetemig, önálló szakfelügyelettel és irányítással; – A magyar nemzetiség saját művelődési és tudományos intézményeinek működését és létesítését. (…); – A közigazgatásban és az igazságszolgáltatásban a magyar nyelv használatát szabályozó és biztosító törvényes intézkedések kidolgozását; – Nemzetiségügyi minisztérium létrehozását, valamint a szükséges nemzetiségi képviselet biztosítását az államigazgatás központi és helyi szerveiben; – Kollektív nemzetiségi jogaink alkotmányos szavatolását s ezek biztosítását törvényekben, a végrehajtási utasításokban és a gyakorlatban.” [Domokos1: 19–20.]

Az ideiglenes vezetőség: Domokos Géza (elnök), Tőkés László (tb. elnök), Verestóy Attila (titkár). Az IB tagjai: Cs. Gyímesi Éva, Kántor Lajos, Balogh Edgár, Sylvester Lajos, Király Károly, Demény Lajos, Horváth Andor, Lányi Szabolcs, Sütő András, Kányádi Sándor, Toró Tibor. – A Központi Iroda munkatársai: Domokos, Demény, Lányi, Horváth Andor (szóvivő), Tüdős István (a titkárság vezetője). – Sajtóiroda: Boros Zoltán, Mag Péter, Székely László, Bodor András. – Szakbizottságok: kulturális (Gálfalvi Zsolt, Szász Dorián, Makár Júlia); jogi munkaközösség (Lőrincz László, Szepessy Tibor); ifjúsági munkacsoport (Adorján Dezső, Győrffy György, Halász Ádám, Niculescu Tóni).

1990. januĂĄr 2.

HorvĂĄth Andor, az IB szĂłvivője tĂĄjĂŠkozĂłdĂł megbeszĂŠlĂŠst folytatott a TĂĄrsadalmi PĂĄrbeszĂŠd Csoport (GDS = Grupul pt. Dialog Social) ĂŠs a Nemzeti ParasztpĂĄrt (PNTCD) kĂŠpviselőivel (→ 1990.01.08). Corneliu Coposu, a ParasztpĂĄrt elnĂśke ismertette pĂĄrtja nyilatkozatĂĄt; a kisebbsĂŠgi jogegyenlősĂŠg programpontrĂłl kifejtette, hogy ebbe pĂĄrtja beleĂŠrti az anyanyelvĹą oktatĂĄst ĂŠs azt, hogy a kĂśzigazgatĂĄsban, a kisebbsĂŠgek ĂĄltal lakott terĂźleteken a tisztviselők a kisebbsĂŠg soraibĂłl kerĂźljenek ki (vagy legalĂĄbb ismerjĂŠk annak nyelvĂŠt ĂŠs szokĂĄsait).

Bukarestben megalakult a volt pol. foglyok egyesĂźlete (AFDPR).

LengyelorszĂĄgban drasztikus ĂĄremelĂŠsekkel ĂŠs bĂŠrbefagyasztĂĄssal beindult a Balcerowicz-program.

1990. januĂĄr 5.

A FSN NyilatkozatĂĄt a romĂĄniai nemzeti kisebbsĂŠgek jogairĂłl az RTV esti adĂĄsa ismertette. „A FSN hatĂĄrozottan elĂ­tĂŠli az előző diktatĂłrikus rendszernek a nemzeti kisebbsĂŠgekkel szemben folytatott politikĂĄjĂĄt ĂŠs ĂźnnepĂŠlyesen kinyilvĂĄnĂ­tja: valĂłra vĂĄltja ĂŠs garantĂĄlja az egyĂŠni ĂŠs kollektĂ­v nemzeti ĂŠs szabadsĂĄgjogokat.” [RMSz, jan. 7.; Domokos 1: 90–92.] TovĂĄbbĂĄ: ki kell dolgozni a nemzeti kisebbsĂŠgi tĂśrvĂŠnyt, lĂŠtre kell hozni a NemzetisĂŠgĂźgyi MinisztĂŠriumot. „BiztosĂ­tani kĂ­vĂĄnjuk a nemzeti kisebbsĂŠgek jogĂĄt, hogy politikai, tĂĄrsadalmi ĂŠs szellemi ĂŠletĂźk problĂŠmĂĄit, sajĂĄt demokratikus szervezeteik, az ĂĄllamhatalom, a kĂśzigazgatĂĄs, valamint a civil tĂĄrsadalom szerveibe a maguk soraibĂłl jelĂślt, ill. vĂĄlasztott kĂŠpviselők ĂştjĂĄn oldjĂĄk meg.” – Domokos GĂŠza emlĂŠkirata szerint ez a „leggyorsabban megtagadott, majd tĂśkĂŠletesen elfeledett dokumentuma az Ăşj politikai rendszernek”. [Domokos 1: 83.] (→ 1989.12.24)

Az RMDSz IB Bukarestben megtartotta első sajtóértekezletét.

KolozsvĂĄrott, JakĂł Zsigmond professzor lakĂĄsĂĄn, az ErdĂŠlyi MĂşzeum-EgyesĂźlet (EME) volt tagjai ĂŠs az erdĂŠlyi tudomĂĄnyos ĂŠlet meghĂ­vott kivĂĄlĂłsĂĄgai arrĂłl dĂśntĂśttek, hogy Ăşjrakezdik az egyesĂźlet kommunizmus alatt betiltott tevĂŠkenysĂŠgĂŠt. [Bővebben lĂĄsd: ErdĂŠlyi MĂşzeum, 1991. 1/4. fĂźzet] (→ 1990.02.10)

1990. mĂĄrcius 9.

Kolozsvári ideiglenes székhellyel megalakult a Romániai Magyar Kereszténydemokrata Párt (RMKdP). A Protestáns Teológia dísztermében száznál több részvevő gyűlt össze, meghallgatták a Moldován Béla és Sipos Gábor által szerkesztett programtervezetet. A párt programja (tk.): az egyházak szabadságának helyreállítása, a felekezeti oktatás legalizálása, az elvett egyházi ingatlanok visszaszolgáltatása. Követelik a kisebbségek egyéni és kollektív jogainak intézményes biztosítását. – A hivatalos bejegyeztetés folyamatban van, a gyűlés idején már félezer tagja volt a pártnak. – Az ideiglenes választmány: Moldován Béla, Imreh József, Podhradszky László, Takácsik Tibor, Bálint Tiborné Kovács Júlia, Dezméri Zsombor József, Újvári Ferenc, Sipos Gábor.

TőkĂŠs LĂĄszlĂł a New York-ban szĂŠkelő m. emberjogi alapĂ­tvĂĄny (HHRF) meghĂ­vĂĄsĂĄra, az AEÁ-ba utazott. (→ 1990.03.30)

1990. ĂĄprilis 3.

Az RMDSz és a VR képviselőiből álló vegyes bizottság megállapodott abban, hogy a ro. lakosságot biztosítani kell arról, hogy a kisebbségek jogai, azok gyakorlásának biztosítása nem csorbítja érdekeiket, az erdélyi magyarokat pedig arról, hogy a jelenlegi államhatalom – összhangban az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatával és a Ro. által elfogadott nemzetközi szerződésekkel – minden törvényes jogot garantál az itt élő kisebbségek számára.

1990. ĂĄprilis 5.

Az RMSz kĂśzĂślte az RMKdP programjĂĄt, melyet a pĂĄrt szervezőbizottsĂĄga (tk. Podhradszky LĂĄszlĂł, ÚjvĂĄri Ferenc, MoldovĂĄn BĂŠla, TakĂĄcsik GĂĄbor, Sipos GĂĄbor, BĂĄlint JĂşlia, Ortenszky IldikĂł) adott ki. Ebben szerepel a keresztĂŠny ĂŠrtĂŠkrend tĂĄrsadalmi ĂŠrvĂŠnyesĂ­tĂŠse, az egyhĂĄzak autonĂłmiĂĄjĂĄnak biztosĂ­tĂĄsa, a felekezeti iskolĂĄk ĂşjraindĂ­tĂĄsa, az ĂĄllamosĂ­tott egyhĂĄzi ingatlanok visszaadĂĄsa, a kisebbsĂŠgek egyĂŠni ĂŠs kollektĂ­v jogainak intĂŠzmĂŠnyes biztosĂ­tĂĄsa. A pĂĄrt tĂĄmogatja a piacgazdasĂĄg bevezetĂŠsĂŠt, a vĂĄllalatok privatizĂĄlĂĄsĂĄt, sĂ­kra szĂĄll az anyanyelvĹą oktatĂĄs ĂŠrdekĂŠben; csalĂĄd- ĂŠs szociĂĄlis vĂŠdelmet kĂŠr. Az egysĂŠg ĂŠrdekĂŠben a vĂĄlasztĂĄsokon egysĂŠges m. listĂĄn kĂ­vĂĄnnak jelĂślteket ĂĄllĂ­tani. A program leszĂśgezte: az erdĂŠlyi magyarsĂĄg a m. nemzet szerves rĂŠsze. (→ 1991.09.11, 1993.03.19)

1990. ĂĄprilis 21.

Nagyváradon megkezdődött az RMDSz első kongresszusa. (Jelszava: „Egységben a jövő!”) A kétnapos nagygyűlésen 350 küldött vett részt. A szövetség megválasztott vezetői: Domokos Géza, elnök; Szőcs Géza, főtitkár. Tb. eln.: Tőkés László. Az elnökség tagjai: Béres András, Bodó Barna, Cs. Gyímesi Éva, Csutak István, Erőss Péter, Formanek Ferenc, Király István, Kántor Lajos, Kolumbán Gábor, Markó Béla, Nagy Béla, Sylvester Lajos, Szilágyi Zsolt, Toró T. Tibor, Verestóy Attila, Vida Gyula, Zonda Attila.

A kongresszus hatĂĄrozata felhĂ­vĂĄssal fordult a CPUN-hez, vizsgĂĄlja ki a kisebbsĂŠgi kĂŠrdĂŠs terĂŠn megjelent feszĂźltsĂŠgeket ĂŠs foglaljon ĂĄllĂĄst az egyĂŠni ĂŠs kollektĂ­v nemzetisĂŠgi jogok biztosĂ­tĂĄsa ĂŠrdekĂŠben. A felhĂ­vĂĄs elĂ­tĂŠlte a VR akciĂłit ĂŠs kĂśzĂślte, hogy fĂśnntartja igĂŠnyĂŠt a teljes kĂśrĹą m. ny. oktatĂĄsra.

Négynapos vita után Bukarestben véget ért a Romániai Írószövetség (RISz) közgyűlése. Az új elnök: Mircea Dinescu, alelnök: Ştefan Bănulescu. Az igazgatótanácsban helyet kapott Gálfalvi Zsolt és Balogh József.

1990. mĂĄjus 5.

Ion Iliescu, a SzER-nek adott nyilatkozatában az állította, hogy Magyarország különleges jogokat kér az oktatásban az erdélyi m. kisebbség részére, olyanokat, amelyeket Budapest nem ad meg a saját kisebbségei számára. Erdélyről kijelentette, hogy a róla szóló vitának nincs történelmi alapja, „mivel Erdély az a hely, ahol a román nép született 2000 évvel ezelőtt”, s „történelme során az erdélyi lakosság többsége mindig román volt”. [RMSz, máj. 6.]

A cserkĂŠszvezetők szĂĄrhegyi talĂĄlkozĂłjĂĄn kĂśzĂśs normĂĄk kidolgozĂĄsĂĄt ĂŠs szĂśvetsĂŠg alakĂ­tĂĄsĂĄt kezdemĂŠnyeztĂŠk. [RMSz, 1991. aug. 7.] (→ 1990.09.05)

1990. mĂĄjus 12.

A kormĂĄny 521/1990. sz. rendelete a kisebbsĂŠgi jogokat korlĂĄtozĂł intĂŠzkedĂŠseket vezetett be az oktatĂĄsban (a rendelet leszĂśgezi, hogy az oktatĂĄs minden szinten ro. nyelven tĂśrtĂŠnik; „a nemzeti kisebbsĂŠgek szĂĄmĂĄra feltĂŠteleket teremtenek az anyanyelv elsajĂĄtĂ­tĂĄsĂĄra ĂŠs esetenkĂŠnt anyanyelvĹą kĂŠpzĂŠsre”; az egyetemi oktatĂĄs fejezetĂŠben szĂł sincs a m. ny. egyetemi oktatĂĄsrĂłl stb.). Az RMDSz Hargita megyei vezetősĂŠge tiltakozott az ĂĄllam vezetőinĂŠl, mert ez a rendelet visszalĂŠpĂŠst jelentett a diktatĂşra időszakĂĄhoz kĂŠpest. (→ 1990.05.26, 1990.05.29)

1990. jĂşnius 20.

Az elnöki hivatalába beiktatott Ion Iliescu Petre Romant nevezte ki kormányfőnek. A kormány összetételét az RMSz jún. 30-án közölte: külügymin. Adrian Năstase; védelmi min. Victor Stănculescu; belügymin. Doru Viorel Ursu (őt már jún. 14-én kinevezték, a menesztett Mihai Chiţac helyett); pénzügymin. Theodor Stolojan stb.

Az Európai Biztonsági és Együttműködési Értekezlet (EBEÉ) okmányt fogadott el arról, hogy a nemzeti kisebbségek egymással, valamint más államok azon polgáraival, akikkel közös etnikai vagy nemzeti származásúak, ill. azonos a kultúrájuk és/vagy a vallásuk, korlátok nélküli kapcsolatot létesíthetnek és tarthatnak fenn.

1990. jĂşnius 27.

A koppenhĂĄgai ĂŠrtekezlet elfogadta a zĂĄrĂłdokumentum tervezetĂŠt, mely szerĂŠny haladĂĄst mutat a kisebbsĂŠgi jogok megadĂĄsa terĂŠn. Pl. a kisebbsĂŠgi csoportoknak joguk van anyanyelvĂźk hasznĂĄlatĂĄra a mindennapi ĂŠletben ĂŠs a hatĂłsĂĄgokkal valĂł ĂŠrintkezĂŠsben. KoppenhĂĄgĂĄban szĂĄmos kisebbsĂŠgi csoport tagjai egy „pĂĄrhuzamos ĂŠrtekezleten” fejtettĂŠk ki panaszaikat a jogsĂŠrtĂŠsek miatt, kĂśzĂśttĂźk erdĂŠlyiek is voltak. (→ 1990.06.06) [RMSz, jĂşn. 28.]

Adrian Moţiu államtitkár semmisnek nyilvánította a Demény Lajos tanügymin.-helyettes által kiadott rendeleteket. Deményt július elején fölmentették tisztségéből, de szenátorként alelnöke lett a szenátus oktatásügyi bizottságának.

1990. jĂşlius 20.

Csíkszeredában kétnapos értekezletre ült össze az RMDSz OV. A kiadott közlemények a BTE újraindításának engedélyezését követelték és a marosvásárhelyi eseményeket követő bírósági eljárás részrehajlása miatt tiltakoztak. – A sajtótájékoztatón Domokos Géza megemlékezett az RMDSz és az RMKgP közötti jó együttműködésről.

#A Magyar Hírlapban Bogdán Tibor foglalta össze az erdélyi m. kisebbség harcát a nemzeti jogok érvényesítése terén, kiemelve az RMDSz tisztségviselőinek szerepét.

1990. jĂşlius 26.

Budapestre látogatott Romulus Neagu külügyi államtitkár és Szokai Imrével tárgyalt a kétoldalú kapcsolatokról. Szokai elmondta, hogy Mo. számára rendező elv a nemzetiségek egyéni és kollektív jogainak biztosítása, ill. az ehhez szükséges intézményrendszer megteremtése, támogatja az RMDSz igényét a m. oktatás teljes vertikumának megteremtésére. A ro. fél nem tartotta időszerűnek a kolozsvári konzulátus megnyitását.

1990. augusztus 6.

Ellenzéki szervezetek – közöttük az RMDSz – részvételével Kolozsvárott megalakult az Antitotalitárius Demokrata Fórum (ADF). Célkitűzéseiket kiáltványban rögzítették: demokratizálás, kisebbségek egyéni és kollektív jogainak tiszteletben tartása, valódi pluralizmus.

1990. oktĂłber 1.

Strasbourgban az ET Parlamenti Közgyűlése megkezdte a vitát Ro. különleges meghívott státusának kéréséről. Másnap a Közgyűlés elfogadta a 951. sz. határozatot, amelyben a Közgyűlés aggodalmát fejezte ki az 1990. márciusi és júniusi erőszakos események és a Securitate más formában való fenntartása miatt. Kérték az eseményekkel kapcsolatos vizsgálati jelentés közzétételét, a nemzetiségek egyéni és kollektív jogainak biztosítását. A Közgyűlés bizottság kiküldéséről döntött.

1990. november 15.

A brassói munkástüntetés (1987. nov. 15.) évfordulóján Brassóban és Temesvárott tízezres tömegek emlékeztek a hősökre. Fölolvasták és elfogadták az AC-nek a kormányhoz és a parlamenthez intézett követeléseit. A November 15. Egyesület közzétette a Brassói Kiáltványt, melynek 15. pontja követelte az „együtt lakó nemzetiségek egyéni és kollektív jogainak elismerését az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozata értelmében”.

1990. november 24.

A Kolozsvári M. Színházban, Tom Lantos szenátor jelenlétében, ünnepségen mutatkozott be a New Yorkban székelő Hungarian Human Rights Foundation (HHRF) [Magyar Emberjogi Alapítvány]. Hámos László, az alapítvány elnöke beszélt munkájukról. A HHRF célja: a kisebbségellenes diszkrimináció megszüntetése, a kisebbségi emberi jogok, kulturális autonómia biztosítása és a nemzetközi közvélemény megbízható információkkal való ellátása. – Tom Lantos (Iliescuval folytatott konzultációja eredményeként) bejelentette: „Lesz Bolyai egyetem Kolozsvárott!” Tom Lantos szorgalmazta, hogy Iliescu találkozzon Göncz Árpáddal; Iliescu megértően fogadta a javaslatot. (vesd össze: 901121)

KolozsvĂĄrott bejelentettĂŠk, hogy megalakult az Ăşj ErdĂŠlyi SzĂŠpmĂ­ves CĂŠh (ESzC), felĂşjĂ­tva a hĂĄborĂş előtti kiadĂł tevĂŠkenysĂŠgĂŠt. [RMSz, dec. 1.] (→ 1991.03.22)

1990. december 21.

Az RMSz-ben Frunda GyĂśrgy szĂĄmolt be az Ăşj alkotmĂĄny kidolgozĂĄsĂĄrĂłl (→ 1990.09.23). A szĂśvegezĂŠst 1990. nov. 15-ĂŠn fejeztĂŠk be, a tervezetet – megvitatĂĄs vĂŠgett – ĂĄtadtĂĄk a szenĂĄtusi ĂŠs kĂŠpviselőhĂĄzi bĂźrĂłnak. ÉlĂŠnk vitĂĄk voltak a nemzetisĂŠgi kisebbsĂŠgek kollektĂ­v jogaira vonatkozĂł cikkelyek kĂśrĂźl. ElfogadtĂĄk a kisebbsĂŠgek jogĂĄt pĂĄrtok ĂŠs szĂśvetsĂŠgek alakĂ­tĂĄsĂĄra, de elvetettĂŠk az erőszakos asszimilĂĄciĂł megakadĂĄlyozĂĄsĂĄra vonatkozĂł cikk fĂślvĂŠtelĂŠt a tervezetbe, noha erre vonatkozĂłan Ro. alĂĄĂ­rta a koppenhĂĄgai zĂĄrĂłnyilatkozatot (1990. jĂşn. 29-ĂŠn). A tervezet – bizonyos tekintetben – visszalĂŠpĂŠst jelent a korĂĄbbi alkotmĂĄnyhoz kĂŠpest, ui. nem ismeri el a nemzeti kisebbsĂŠgek anyanyelv-hasznĂĄlati jogĂĄt a helyi hatĂłsĂĄgokkal szemben. (→ 1991.01.25)

1991. februĂĄr 15.

A Szabadság közölte azt a módosító javaslat-csomagot, amelyet az RMDSz és a többi nemzetiség parlamenti csoportjai állítottak össze az alkotmánytervezettel kapcsolatosan. A hatalom köteles biztosítani a nemzeti kisebbségek védelmét. A román állam alapja nem a ro. nép egysége, hanem a ro. nép és a nemzeti kisebbségek egysége. Több paragrafus átdolgozását kérték (pl. azt, hogy ne legyen büntetendő a nemzeti és etnikai szeparatizmusra való felhívás), és azt, hogy a kisebbség használhassa anyanyelvét a közigazgatási szervek előtt.

1991. ĂĄprilis 3.

A m. egyházak vezetői, kolozsvári tanácskozásukat követően, beadványt intéztek Iliescu elnökhöz, melyben aggodalmukat fejezték ki az antidemokratikus tendenciákkal, a kisebbségi jogok és a vallásszabadság sérelmeivel kapcsolatban.


lapozĂĄs: 1-20 | 21-40 ... 81-97




(c) ErdĂŠlyi Magyar Adatbank 1999-2025
Impresszum | MĂŠdiaajĂĄnlat | AdatvĂŠdelmi zĂĄradĂŠk