ide kell egy nĂŠv
Az RMDSz tizenĂśt ĂŠve a sajtĂł tĂźkrĂŠben
talĂĄlatszĂĄm: 48 talĂĄlat
lapozĂĄs: 1-20 | 21-40 | 41-48
TĂĄrgymutatĂł:
jogszabĂĄly kisebbsĂŠgi tĂśrvĂŠny (nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠny)
1990. januĂĄr 5.
A FSN NyilatkozatĂĄt a romĂĄniai nemzeti kisebbsĂŠgek jogairĂłl az RTV esti adĂĄsa ismertette. âA FSN hatĂĄrozottan elĂtĂŠli az elĹzĹ diktatĂłrikus rendszernek a nemzeti kisebbsĂŠgekkel szemben folytatott politikĂĄjĂĄt ĂŠs ĂźnnepĂŠlyesen kinyilvĂĄnĂtja: valĂłra vĂĄltja ĂŠs garantĂĄlja az egyĂŠni ĂŠs kollektĂv nemzeti ĂŠs szabadsĂĄgjogokat.â [RMSz, jan. 7.; Domokos 1: 90â92.] TovĂĄbbĂĄ: ki kell dolgozni a nemzeti kisebbsĂŠgi tĂśrvĂŠnyt, lĂŠtre kell hozni a NemzetisĂŠgĂźgyi MinisztĂŠriumot. âBiztosĂtani kĂvĂĄnjuk a nemzeti kisebbsĂŠgek jogĂĄt, hogy politikai, tĂĄrsadalmi ĂŠs szellemi ĂŠletĂźk problĂŠmĂĄit, sajĂĄt demokratikus szervezeteik, az ĂĄllamhatalom, a kĂśzigazgatĂĄs, valamint a civil tĂĄrsadalom szerveibe a maguk soraibĂłl jelĂślt, ill. vĂĄlasztott kĂŠpviselĹk ĂştjĂĄn oldjĂĄk meg.â â Domokos GĂŠza emlĂŠkirata szerint ez a âleggyorsabban megtagadott, majd tĂśkĂŠletesen elfeledett dokumentuma az Ăşj politikai rendszernekâ. [Domokos 1: 83.] (→ 1989.12.24)
Az RMDSz IB Bukarestben megtartotta elsŠsajtóÊrtekezletÊt.
KolozsvĂĄrott, JakĂł Zsigmond professzor lakĂĄsĂĄn, az ErdĂŠlyi MĂşzeum-EgyesĂźlet (EME) volt tagjai ĂŠs az erdĂŠlyi tudomĂĄnyos ĂŠlet meghĂvott kivĂĄlĂłsĂĄgai arrĂłl dĂśntĂśttek, hogy Ăşjrakezdik az egyesĂźlet kommunizmus alatt betiltott tevĂŠkenysĂŠgĂŠt. [BĹvebben lĂĄsd: ErdĂŠlyi MĂşzeum, 1991. 1/4. fĂźzet] (→ 1990.02.10) 1991. mĂĄjus 24.
MarosvĂĄsĂĄrhelyen megkezdĹdĂśtt az RMDSz 2. kongresszusa. A hĂĄromnapos rendezvĂŠny 271 szavazati joggal rendelkezĹ kĂźldĂśtt rĂŠszvĂŠtelĂŠvel zajlott. Az elnĂśki beszĂĄmolĂłt Domokos GĂŠza tartotta. TĹkĂŠs LĂĄszlĂł az erdĂŠlyi magyarsĂĄg kĂŠrdĂŠseinek ĂĄtfogĂł rendezĂŠsĂŠre a romĂĄnsĂĄg kĂŠpviselĹivel valĂł tĂĄrgyalĂĄst javasolta ĂŠs sĂźrgette a helyhatĂłsĂĄgi vĂĄlasztĂĄsok kiĂrĂĄsĂĄt. SzĹcs GĂŠza a BorbĂŠly Imre ajĂĄnlotta fogalmat, a tĂĄrsnemzeti stĂĄtus elismertetĂŠsĂŠt javasolta ĂŠs â nem hivatalos dokumentumkĂŠnt â nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠnytervezet-csomagot terjesztett a kongresszus elĂŠ. A rĂŠszben megĂşjĂtott tisztikar: Domokos GĂŠza (elnĂśk); SzĹcs GĂŠza, KolumbĂĄn GĂĄbor (alelnĂśkĂśk); TĹkĂŠs LĂĄszlĂł (tb. elnĂśk). Az elnĂśksĂŠg tagjai: Beder Tibor, BĂŠres AndrĂĄs, BorbĂŠly Imre, CsapĂł I. JĂłzsef, PatrubĂĄny MiklĂłs, TakĂĄcs Csaba, Tokay GyĂśrgy, TorĂł T. Tibor. â A kongresszus felhĂvĂĄst tett kĂśzzĂŠ, melyben a kommunista nĂłmenklatĂşra ĂŠs a Securitate ĂŠrdek-ĂśsszefonĂłdĂĄsĂĄra ĂŠs a hatalmi struktĂşrĂĄk tovĂĄbbĂŠlĂŠsĂŠre mutattak rĂĄ. â Egy mĂĄsik felhĂvĂĄst a magyarorszĂĄgi pĂĄrtokhoz intĂŠztek, kĂŠrve a m. kisebbsĂŠg-politika pĂĄrtĂŠrdekeken felĂźlemelkedĹ stratĂŠgiĂĄjĂĄnak kidolgozĂĄsĂĄt. [RMSz, mĂĄj. 29.] (→ 1991.06.21)
A kongresszus elsĹ napjĂĄn a tĂŠvĂŠben [elĹre kitervelt mĂłdon?] felbukkant Hajdu GyĹzĹ, aki bejelentette, hogy Bukarestben megalakĂtotta az EgyĂźttâĂmpreunÄ EgyesĂźletet. 1993. januĂĄr 6.
A Maros megyei RMDSz tiltakozott amiatt, hogy a PUNR-tanĂĄcsosok tĂĄvolmaradĂĄsa miatt mĂŠg mindig nem alakult meg a megyei tanĂĄcs. [NĂŠpĂşjsĂĄg, jan. 6.]
BalĂĄzs SĂĄndor vitĂĄra bocsĂĄtotta elkĂŠpzelĂŠsĂŠt a ânĂŠpcsoporti belsĹ ĂśnkormĂĄnyzatrĂłlâ. Az autonĂłmia ĂĄltala elkĂŠpzelt formĂĄjĂĄnak elĹfeltĂŠtele a kisebbsĂŠgi kerettĂśrvĂŠny kidolgozĂĄsa ĂŠs elfogadĂĄsa. [SzabadsĂĄg, jan. 6.]
Cs. GyĂmesi Ăva az RMDSz politikĂĄjĂĄt bĂrĂĄlta, s tk. kifejtette, hogy szerinte nem valĂłsĂthatĂł meg az autonĂłmia, mert az orszĂĄgban mĂŠg az ĂśnkormĂĄnyzati autonĂłmia sem vĂĄlt gyakorlattĂĄ. [SzabadsĂĄg, jan. 6.]
BĂĄnyai PĂŠter tĂśbb ponton vitatta BorbĂŠly Imre ĂrĂĄsĂĄt (→ 1992.12.22); komolytalannak ĂŠrzi a romĂĄniai m. ĂśnkormĂĄnyzat lĂŠtrehozĂĄsĂĄt. [RMSz, jan. 6.] 1993. februĂĄr 1.
Az ET Parlamenti KĂśzgyĹąlĂŠse elfogadta a kisebbsĂŠgek jogaira vonatkozĂł (ajĂĄnlĂĄs jellegĹą) 1201. sz. dokumentumot [szĂśvegĂŠt lĂĄsd: NĂŠpĂşjsĂĄg, ĂĄpr. 21.], amely kimondta: tilos egy terĂźlet demogrĂĄfiai ĂśsszetĂŠtelĂŠnek szĂĄndĂŠkos mĂłdosĂtĂĄsa; a kisebbsĂŠgnek joga van (szĂłban ĂŠs ĂrĂĄsban) szabadon hasznĂĄlni anyanyelvĂŠt a magĂĄnĂŠletben ĂŠs nyilvĂĄnosan, tovĂĄbbĂĄ a kĂśzigazgatĂĄsban, az igazsĂĄgĂźgyi szervek elĹtt; joguk van helysĂŠgneveiket, jelkĂŠpeiket, felirataikat stb. anyanyelvĂźkĂśn megjelentetni; joga van anyanyelvĹą oktatĂĄsban rĂŠszesĂźlni, megfelelĹ szĂĄmban lĂŠtesĂtett oktatĂĄsi intĂŠzmĂŠnyekben; joguk van megfelelĹ helyi vagy autonĂłm, vagy kĂźlĂśnleges stĂĄtussal rendelkezĹ kĂśzigazgatĂĄshoz. [RMSz, mĂĄrc. 20.] (→ 1993.03.20, 1993.07.07)
Frunda GyĂśrgy felszĂłlalt az ET strasbourgi ĂźlĂŠsĂŠn, hangsĂşlyozva: âRo. alkotmĂĄnya nem szentesĂti a nemzeti kisebbsĂŠgi jogokat kielĂŠgĂtĹen, ezĂŠrt feltĂŠtlenĂźl szĂźksĂŠgesnek tartjuk egy kisebbsĂŠgi tĂśrvĂŠny kidolgozĂĄsĂĄt, amely biztosĂtsa az anyanyelv szabad hasznĂĄlatĂĄt, a nemzeti kisebbsĂŠgek szemĂŠlyi ĂŠs kulturĂĄlis autonĂłmiĂĄjĂĄt, helyi ĂŠs regionĂĄlis ĂśnigazgatĂĄsĂĄt.â [NĂŠpĂşjsĂĄg, febr. 3.]
BrĂźsszelben Nicolae VÄcÄroiu alĂĄĂrta az ET ĂŠs Ro. kĂśzĂśtti tĂĄrsulĂĄsi szerzĹdĂŠst. [RMSz, febr. 3.]
Doina Corneat megidĂŠztĂŠk a bukaresti fĹĂźgyĂŠszsĂŠgre, ahova ĂĄllamellenes felforgatĂł tevĂŠkenysĂŠg vĂĄdjĂĄval idĂŠztĂŠk be. BĹąne: a âmĂĄsodik bĂĄnyĂĄszjĂĄrĂĄsâ idejĂŠn (→ 1991.09.25) sztrĂĄjkra szĂłlĂtotta fĂśl az elĂŠgedetlenkedĹket. D. Cornea kijelentette: nem tesz eleget az idĂŠzĂŠsnek. Traian Chebeleu szerint rosszul idĹzĂtettĂŠk a pert, mert ĂŠppen most folynak a tĂĄrgyalĂĄsok Ro. teljes jogĂş tagsĂĄgĂĄrĂłl az ET-ban. [MH, febr. 1.] â MarkĂł BĂŠla nyilatkozatban tiltakozott, rĂĄmutatva, hogy a perbe hĂvĂĄs a visszarendezĹdĂŠs Ăşjabb jele. [RMSz, febr. 2.] (→ 1993.03.24) 1993. februĂĄr 3.
Frunda GyĂśrgy dokumentumot adott ĂĄt az ET titkĂĄrsĂĄgĂĄnak, amely az RMDSz ĂĄllĂĄspontjĂĄt tartalmazza a romĂĄniai kisebbsĂŠgi helyzetrĹl. Mivel a jelenlegi tĂśrvĂŠnyek csak hĂŠzagosan biztosĂtjĂĄk a nemzetisĂŠgi jogokat, szĂźksĂŠg van arra, hogy kisebbsĂŠgi tĂśrvĂŠny biztosĂtsa a szabad nyelvhasznĂĄlatot, a szemĂŠlyi ĂŠs kulturĂĄlis autonĂłmiĂĄt. Adrian Severin kifejtette, hogy Ro. elfogadja a kisebbsĂŠgi jogokrĂłl szĂłlĂł kiegĂŠszĂtĂŠst. [MH, febr. 3.] â A felszĂłlalĂĄsokat kĂśvetĹen az ET kĂśzgyĹąlĂŠse elfogadta a kisebbsĂŠgi jogok jegyzĹkĂśnyv-tervezetĂŠt. A tervezet tk. tartalmazta az anyanyelv hasznĂĄlatĂĄt, a pĂĄrtalapĂtĂĄs ĂŠs az autonĂłmia alakĂtĂĄsĂĄnak jogĂĄt. [NĂŠpĂşjsĂĄg, febr. 3.] â A jegyzĹkĂśnyvet Ro. is elfogadta, ezĂĄltal a ro. tĂśrvĂŠnyek rĂŠszĂŠvĂŠ avatta az egyĂŠni ĂŠs kollektĂv kisebbsĂŠgi jogok elismerĂŠsĂŠt. [MN, febr. 9.] (→ 1993.02.17)
Az EMK nem ĂŠrt egyet azzal [holott errĹl kongresszusi dĂśntĂŠs szĂźletett â K. P.], hogy a romĂĄniai magyarsĂĄgot mint nemzeti kisebbsĂŠget definiĂĄlja az RMDSz programja, ehelyett a nemzeti kĂśzĂśssĂŠg elnevezĂŠst szorgalmazzĂĄk. A programbĂłl hiĂĄnyzik a terĂźleti autonĂłmia kĂśvetelĂŠse, a javasolt regionĂĄlis ĂśnigazgatĂĄs nem azonos ezzel. [NĂŠpĂşjsĂĄg, febr. 3.]1993. februĂĄr 24.
Iliescu elnĂśk fogadta az RMDSz â MarkĂł BĂŠla, VerestĂły Attila, Tokay GyĂśrgy, BorbĂŠly LĂĄszlĂł, Varga Attila ĂśsszetĂŠtelĹą â kĂźldĂśttsĂŠgĂŠt. MegbeszĂŠltĂŠk a romĂĄniai magyarsĂĄg ĂŠgetĹ gondjait: a kisebbsĂŠgi tĂśrvĂŠny hiĂĄnyĂĄt, az autonĂłmia ĂŠs az anyanyelvhasznĂĄlat ĂźgyĂŠt, az 1990-es marosvĂĄsĂĄrhelyi esemĂŠnyek elĂtĂŠltjeinek helyzetĂŠt. ElmagyarĂĄztĂĄk, hogy oktatĂĄsi autonĂłmiĂĄn teljes kĂśrĹą m. oktatĂĄsi rendszert ĂŠrtenek, amit az ĂĄllami kĂśltsĂŠgvetĂŠs finanszĂrozna. SĂŠrelmesnek talĂĄltĂĄk, hogy a helyi kĂśzigazgatĂĄsbĂłl, igazsĂĄgszolgĂĄltatĂĄsbĂłl kiszorultak a m. tisztviselĹk. [RMSz, febr. 26.] (→ 1994.02.01) 1993. mĂĄrcius 9.
Az RMDSz vezetĹ politikusai Bukarestben az ET megfigyelĹjĂŠvel, Friedrich KĂśniggel tĂĄrgyaltak ĂŠs elmondtĂĄk, hogy a kisebbsĂŠgeket illetĹ kĂŠrdĂŠsekben alig tĂśrtĂŠnt elĹrelĂŠpĂŠs: nincsenek a kisebbsĂŠgek jogait biztosĂtĂł jogi keretek, nem szĂźletett meg a nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠny; tovĂĄbbra is rendezetlen a kĂŠtnyelvĹą feliratok ĂŠs a BTE Ăźgye. KĂśnig megĂgĂŠrte, hogy a fĹĂźgyĂŠsznek fĂślveti a zetelaki, oroszhegyi elĂtĂŠltek ĂźgyĂŠt. [RMSz, mĂĄrc. 11.] 1993. ĂĄprilis 7.
Az OrszĂĄggyĹąlĂŠs kĂźlĂźgyi bizottsĂĄga levĂŠlben fordult a ro. parlament kĂźlĂźgyi bizottsĂĄgĂĄhoz, Hargita ĂŠs KovĂĄszna megye prefektusai kinevezĂŠse ĂźgyĂŠben. A kinevezĂŠs jogszerĹąsĂŠge nem kĂŠtsĂŠges, azonban a dĂśntĂŠs kĂśrĂźltekintĹbb mĂŠrlegelĂŠst tett volna szĂźksĂŠgessĂŠ a kĂŠt megye etnikai ĂśsszetĂŠtele miatt. âE tĂŠny figyelmen kĂvĂźl hagyĂĄsa feszĂźltsĂŠgeket keltett az ĂŠrintett tĂŠrsĂŠgben ĂŠs ĂĄltalĂĄban a Ro.-ban ĂŠlĹ m. nemzeti kisebbsĂŠg kĂśrĂŠben.â KĂŠrik, hogy a jĂśvĹben a ro. kormĂĄny tanĂşsĂtson nagyobb figyelmet a hasonlĂł kĂŠrdĂŠsek rendezĂŠse terĂŠn. [ĂM, ĂĄpr. 9.]
Nagy F. IstvĂĄn, az RMPSz Bihar megyei vezetĹje nyilatkozott az oktatĂĄsi helyzetrĹl. A m. oktatĂĄsi szaktestĂźletek (RMPSz, Bolyai TĂĄrsasĂĄg, EMT, RMDSz) mĂŠg csak a sĂŠrelmek ĂŠs panaszok megfogalmazĂĄsĂĄig jutottak el; a helyzet sĂźrgĹs orvoslĂĄst kĂvĂĄn: egyre csĂśkken a magyarul tanulĂł diĂĄkok szĂĄma, mert a szĂźlĹk, a kĂśnnyebb ĂŠrvĂŠnyesĂźlĂŠs remĂŠnyĂŠben, ro. iskolĂĄba adjĂĄk a gyermekeket. [BN, ĂĄpr. 7.]
Az RMDSz vezetĹi (MarkĂł BĂŠla, TakĂĄcs Csaba, VerestĂły Attila, Tokay GyĂśrgy) megbeszĂŠlĂŠst folytattak MeleĹcanu kĂźlĂźgyminiszterrel. Az ET-csatlakozĂĄs kĂźszĂśbĂŠn meg kell alkotni a nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠnyt ĂŠs egy megfelelĹ oktatĂĄsi tĂśrvĂŠnyt; megengedhetetlen a prefektus-ĂźgyhĂśz hasonlĂł intĂŠzkedĂŠs. KĂŠrik, hogy a de facto elismerĂŠs utĂĄn de jure is ismerjĂŠk el az RMDSz-t a romĂĄniai magyarsĂĄg tĂśrvĂŠnyes kĂŠpviselĹjĂŠnek. [MH, ĂĄpr. 9.] 1993. ĂĄprilis 14.
A FDSN elĂtĂŠlte a tĂźntetĂŠseket ĂŠs kiĂĄllt a kormĂĄnyfĹ mellett, az ellenzĂŠk nyilatkozatban ĂtĂŠlte el a kormĂĄny szociĂĄlis politikĂĄjĂĄt.
A ro. nacionalista ellenzĂŠk mĂĄr Moldova KĂśztĂĄrsasĂĄg kikiĂĄltĂĄsakor (→ 1991.08.27) ellenezte a fĂźggetlensĂŠg elismerĂŠsĂŠt, mondvĂĄn, hogy az megnehezĂti az uniĂłt. A PUNR ismĂŠt tiltakozott, Traian Chebeleu azzal utasĂtotta vissza a vĂĄdat, hogy ez volt az egyetlen lehetĹsĂŠg a MolotovâRibbentrop-paktum felszĂĄmolĂĄsĂĄra. [MH, ĂĄpr. 14.]
Megalakult a 137/1993. ĂĄpr. 8-i kormĂĄnyhatĂĄrozattal ĂŠletre hĂvott CMN (→ 1993.03.24), ĂŠlĂŠn Viorel Hrebenciuc kormĂĄny-fĹtitkĂĄrral. A tanĂĄcsnak hivatalbĂłl kinevezett tagjai vannak; a munkĂĄba bevonjĂĄk a kisebbsĂŠgek parlamenti kĂŠpviselĹit is. A tanĂĄcs feladata: a kormĂĄny kisebbsĂŠgi stratĂŠgiĂĄjĂĄnak kidolgozĂĄsa, a kisebbsĂŠgi tĂśrvĂŠny megalkotĂĄsa. Frunda GyĂśrgy elĹnykĂŠnt emlĂtette, hogy a tanĂĄcsnak joga van bĂrĂĄlni a tĂśrvĂŠnytervezeteket. [RMSz, ĂĄpr. 16.] (→ 1993.04.21)
SzĂĄsz JĂĄnos Ăşgy ĂŠrtĂŠkelte, hogy alkalom lenne ĂŠlĂŠnkebb politikĂĄt folytatni, ui. a hatalom azon munkĂĄlkodik, hogy ĂŠket verjen az RMDSz vezetĹsĂŠge ĂŠs tagsĂĄga kĂśzĂŠ. A kormĂĄny azĂŠrt tĂĄmad ilyen vehemenciĂĄval, mert attĂłl fĂŠl, hogy az RMDSz âfeljelentiâ az ET-nĂŠl ĂŠs ezĂŠrt akarja lejĂĄratni a szĂśvetsĂŠget. [RMSz, ĂĄpr. 14.] 1993. ĂĄprilis 21.
Bill Clinton Washingtonban fogadĂĄst adott a Holokauszt EmlĂŠkmĂşzeum fĂślavatĂĄsa alkalmĂĄbĂłl, amelyen Iliescu elnĂśk is rĂŠszt vett (→ 1993.04.23). A 15 perces ClintonâIliescu megbeszĂŠlĂŠst az amerikai elnĂśk jĂłnak ĂtĂŠlte. â Iliescu elnĂśk nĂŠhĂĄny perces beszĂŠlgetĂŠst folytatott GĂśncz ĂrpĂĄddal is. Iliescu kĂśzvetlen talĂĄlkozĂłt javasolt, de GĂśncz ĂrpĂĄd kijelentette, hogy a talĂĄlkozĂłt elĹkĂŠszĂtett megĂĄllapodĂĄsoknak kellene megelĹzniĂźk. BizalomĂŠpĂtĹ lĂŠpĂŠs lenne a BTE visszaĂĄllĂtĂĄsa ĂŠs a konzulĂĄtus megnyitĂĄsa. [RMSz, ĂĄpr. 24.]
Az RMDSz ĂE megvitatta a teendĹket a kormĂĄny ĂĄltal lĂŠtrehozott CMN (→ 1993.03.24, 1993.04.14) ĂźgyĂŠben. Elfogadhatatlannak ĂtĂŠltĂŠk azt, hogy a CMN nem ĂśnĂĄllĂł dĂśntĂŠshozĂł szerv, emiatt nem jelĂśltĂŠk ki a kisebbsĂŠgi tanĂĄcsba kĂźldendĹ kĂŠpviselĹket, de kĂŠsznek mutatkoztak a kisebbsĂŠgekkel kapcsolatos tĂśrvĂŠnytervezetek kimunkĂĄlĂĄsĂĄban rĂŠszt venni. [RMSz, ĂĄpr. 23.]
Marosi Barna Katona ĂdĂĄmnak Ăźzent az RMSz hasĂĄbjain. Katona ui. azĂŠrt kĂźzd, hogy visszaĂĄllĂtsĂĄk a tĂśrtĂŠnelmi Udvarhely megyĂŠt, de elfeledkezik arrĂłl, hogy ezt a hatalom arra hasznĂĄlnĂĄ fel, hogy tĂśbb ezres ro. adminisztrĂĄciĂłs szemĂŠlyzetet telepĂtsen SzĂŠkelyudvarhelyre. [RMSz, ĂĄpr. 21.] (→ 1994.08.02) 1993. jĂşlius 7.
Frunda GyĂśrgy az ET bizottsĂĄga elĹtt elmondta: Ro. felvĂŠtele elĹtt szĂźksĂŠges a kisebbsĂŠgi ĂŠs a tanĂźgyi tĂśrvĂŠny elfogadĂĄsa. Friedrich KĂśnig raportĹr megkĂŠrdezte a parlamenti pĂĄrtoktĂłl, hogy elfogadjĂĄk-e az ET 1201-es ajĂĄnlĂĄsĂĄt (→ 1993.02.01) kisebbsĂŠgi charta gyanĂĄnt; a PUNR kivĂŠtelĂŠvel mindegyik pĂĄrt elkĂśtelezte magĂĄt erre, a kĂŠpviselĹhĂĄz pedig hatĂĄrozatban mondta ki, hogy tĂśrvĂŠnyben rĂśgzĂti az ET-dokumentum elĹĂrĂĄsait. [RMSz, jĂşl. 7.] (→ 1995.03.22) 1993. jĂşlius 24.
A neptunfĂźrdĹi tanĂĄcskozĂĄson (→ 1993.07.17) V. Hrebenciuc az elsĹ napon zsarolĂĄsnak nevezte a magyarok kĂśvetelĂŠseit (kisebbsĂŠgi tĂśrvĂŠny, anyanyelvĹą oktatĂĄs, kĂŠtnyelvĹą feliratok), mĂĄsnapra azonban elfogadott mindent. BizonyĂĄra jelzĂŠst kapott, hiszen a tĂĄrgyalĂĄs az egykori CeauĹescu-villĂĄban volt, annak pedig kĂśzvetlen kapcsolata volt Bukaresttel. [SzabadsĂĄg, jĂşl. 24.] (→ 1993.07.29)
Mircea Snegur moldovai elnĂśk a parlament hozzĂĄjĂĄrulĂĄsĂĄt kĂŠrte a FĂK-hoz valĂł tĂĄrsulĂĄs ratifikĂĄlĂĄsĂĄra. A Ro. ĂŠs Moldova egyesĂźlĂŠsĂŠt tĂĄmogatĂł politikusok ezt gyalĂĄzatos ĂĄrulĂĄsnak neveztĂŠk. [NĂŠpĂşjsĂĄg, jĂşl. 24.] (→ 1993.09.28)1993. augusztus 27.
Antall JĂłzsef â mint az EDU alelnĂśke â fogadta MarkĂł BĂŠlĂĄt ĂŠs BugĂĄr BĂŠlĂĄt a felvidĂŠki Magyar KeresztĂŠnydemokrata Mozgalom (MKdM) elnĂśkĂŠt. (→ 1993.09.01)
KolozsvĂĄrott szakĂŠrtĹi tanĂĄcskozĂĄs kezdĹdĂśtt, amelyen az RMDSz kisebbsĂŠgi tĂśrvĂŠnytervezetĂŠnek nĂŠhĂĄny fejezetĂŠt vĂŠglegesĂtettĂŠk. A tervezett fejezetek: nemzeti kisebbsĂŠgek ĂŠs kĂśzĂśssĂŠgek ĂĄlt. jogai; egyĂŠni ĂŠs kĂśzĂśssĂŠgi jogok; a nemzeti kĂśzĂśssĂŠgek sajĂĄtos jogai; kĂśzĂśssĂŠgek szemĂŠlyi, helyi ĂŠs terĂźleti autonĂłmiĂĄja. [RMSz, szept. 1.] (→ 1993.11.15) 1993. oktĂłber 14.
Bukaresti sajtóÊrtekezletĂŠn MarkĂł BĂŠla bejelentette: az RMDSz a kĂśzeljĂśvĹben benyĂşjtja nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠnytervezetĂŠt, amelyet az SzKT novemberben fog megvitatni ĂŠs elfogadni. MarkĂł ĂŠrtetlenĂźl ĂĄll Iliescu elnĂśk kijelentĂŠse elĹtt, miszerint Ro.-ban megoldottĂĄk a kisebbsĂŠgi kĂŠrdĂŠst. [TĂSz, okt. 16.] 1993. november 15.
MarosvĂĄsĂĄrhelyen 3 napig tartott az SzKT-n a kisebbsĂŠgi tĂśrvĂŠnytervezet (→ 1993.08.27) vitĂĄja. NĂŠgy vĂĄzlatbĂłl, az ET 1201-es ajĂĄnlĂĄsĂĄnak figyelembe vĂŠtelĂŠvel ĂĄllĂtottĂĄk Ăśssze a vĂŠgleges vĂĄltozatot, melyet egyhangĂşan megszavazott az ĂźlĂŠs: TĂśrvĂŠny a nemzeti kisebbsĂŠgekrĹl ĂŠs autonĂłm kĂśzĂśssĂŠgekrĹl. [NĂŠpĂşjsĂĄg, nov. 24â26.] â Alapelve az ĂśnrendelkezĂŠs ĂŠs a hĂĄromszintĹą autonĂłmia: szemĂŠlyi, helyi ĂŠs regionĂĄlis; a tervezet kimondja az oktatĂĄsi ĂŠs kulturĂĄlis ĂśnĂĄllĂłsĂĄg elvĂŠt, szabĂĄlyozza az anyanyelv hasznĂĄlatĂĄt. [MN, nov. 15.] (→ 1993.11.17, 1993.12.20, 1994.01.04, 1994.02.01)
IllyefalvĂĄn befejezĹdĂśtt az RMKT tisztĂşjĂtĂł vĂĄndorgyĹąlĂŠse. Vida Gyula rĂĄmutatott, hogy a hiperinflĂĄciĂł a gazdasĂĄgi ĂŠrtĂŠkrend teljes felborulĂĄsĂĄt tĂźkrĂśzi. ĂjravĂĄlasztottĂĄk Kerekes JenĹ elnĂśkĂśt, az alelnĂśkĂśk: FeynĂŠ Vincze MĂĄria, SzĂŠcsi KĂĄlmĂĄn, Kelemen Emese, SzĹke ErzsĂŠbet. [SzabadsĂĄg, nov. 16.]1993. november 17.
A PNTCD ĂŠs az RMDSz feltĂŠtelhez kĂśtĂśtte rĂŠszvĂŠtelĂŠt a dec. 1-jei ro. nemzeti Ăźnnepen. BiztosĂtĂŠkot kĂŠrnek IliescutĂłl arra vonatkozĂłan, hogy nem ismĂŠtlĹdnek meg az 1990-es esemĂŠnyek (→ 1990.12.01). AzĂłta Iliescu â szĂłvivĹje ĂştjĂĄn â elnĂŠzĂŠst kĂŠrt, de most ismĂŠt elmĂŠrgesedett a kormĂĄnypĂĄrt ĂŠs az ellenzĂŠk viszonya. A CD pĂĄrtjai egymĂĄs utĂĄn jelentettĂŠk be a gyulafehĂŠrvĂĄri ĂźnnepsĂŠg bojkottjĂĄt, tiltakozĂĄsul amiatt, hogy a kormĂĄny nem engedi be az orszĂĄgba MihĂĄly kirĂĄlyt. [MN, nov. 17.] (→ 1993.12.01)
Az ellenzĂŠk (kĂśztĂźk az RMDSz) kormĂĄnycserĂŠt sĂźrgetett. [RMSz, nov. 19.]
Az RMDSz sajtóÊrtekezleten ismertette a kisebbsĂŠgi tĂśrvĂŠnytervezetet (→ 1993.11.15). CsapĂł I. JĂłzsef az eurĂłpai normĂĄkkal ĂŠrvelt, az ĂşjsĂĄgĂrĂłk ellensĂŠgesen fogadtĂĄk az autonĂłmia fogalmĂĄt, mindenben a ro. nemzetĂĄllam lĂŠtĂŠnek veszĂŠlyeztetĂŠsĂŠt lĂĄttĂĄk. [RMSz, nov. 19.]1993. december 7.
Az RMDSz rĂŠszt vett a CMN jogi bizottsĂĄgĂĄnak egyeztetĹ vitĂĄjĂĄn, ahol bemutattĂĄk a kisebbsĂŠgi tĂśrvĂŠny tervezetĂŠt. ElfogadtĂĄk a szemĂŠlyi autonĂłmiĂĄra vonatkozĂł RMDSz-javaslatokat, de a mĂĄsik kĂŠt autonĂłmia-formĂĄrĂłl Ăşgy vĂŠlekedtek, hogy azt ellenzi a tĂĄrsadalom. [RMSz, dec. 11.]
Az RMDSz ĂE hatĂĄrozata szerint az RMDSz helyi ĂśnkormĂĄnyzati tanĂĄcsosainak ĂŠs polgĂĄrmestereinek napirendre kell tĹązniĂźk a kĂŠtnyelvĹą feliratok kĂŠrdĂŠsĂŠt ĂŠs hatĂĄrozatot kell hozniuk az Ăźgyben. PozitĂv dĂśntĂŠs esetĂŠn el kell helyezni a kĂŠtnyelvĹą feliratokat. [MH, dec. 7.]
KĂŠzdivĂĄsĂĄrhelyen tartotta rendes ĂŠvi kĂśzgyĹąlĂŠsĂŠt az AESz. A korĂĄbbi elnĂśkĂśt (Zsigmond GyĹzĹ) Tulit Ilona vĂĄltotta fĂśl. A vezetĹsĂŠg tagjai: ĂrdĂśgh-GyĂĄrfĂĄs Lajos (fĹtitkĂĄr); Antal SĂĄndor, KomorĂłczy GyĂśrgy, MĂŠszely JĂłzsef. Tb. eln.: PĂŠntek JĂĄnos. [RMSz, dec. 7.]1993. december 20.
A parlamentben iktattĂĄk az RMDSz nemzeti kisebbsĂŠgekrĹl ĂŠs autonĂłm kĂśzĂśssĂŠgekrĹl szĂłlĂł tĂśrvĂŠnytervezetĂŠt (→ 1993.11.15). [RMSz, dec. 24.]1994. januĂĄr 4.
A bukaresti bĂrĂłsĂĄg â jĂł magaviselete jutalmakĂŠpp â szabadlĂĄbra helyezte Iulian Vladot, a Securitate volt vezetĹjĂŠt, akit 12 ĂŠv bĂśrtĂśnre ĂtĂŠltek. [MN, jan. 5.]
MarkĂł BĂŠla elmondta: a brassĂłi kongresszus fordulatot jelentett a szĂśvetsĂŠg ĂŠletĂŠben â beindultak az Ăşj testĂźletek, ĂĄtfogĂłbb ĂŠs konkrĂŠtabb munkĂĄra nyĂlt alkalom. Az elmĂşlt ĂŠv kiemelkedĹ esemĂŠnye az RMDSz MemorandumĂĄnak (→ 1993.08.26) ĂŠs kisebbsĂŠgi tĂśrvĂŠnytervezetĂŠnek (→ 1993.11.15) kidolgozĂĄsa â ez utĂłbbi azt jelenti, hogy az RMDSz fĂśladta ĂśrĂśkĂśs defenzĂvĂĄjĂĄt. Ăgy vĂŠlte: az emberek valĂłban elfordulnak a politikĂĄtĂłl, az RMDSz-tĹl, de ne feledjĂźk: 1990 csak a politikĂĄrĂłl szĂłlt, most civil szervezĹdĂŠsek is tĂĄmogatjĂĄk a kĂśzĂŠleti kibontakozĂĄst. [RMSz, jan. 4.]1994. februĂĄr 1.
Iliescu elnĂśkkel tĂĄrgyaltak az RMDSz vezetĹi. A kĂźldĂśttsĂŠg ĂĄtadta az ET-nek Ărt Memorandumot (→ 1993.08.26), a kisebbsĂŠgi tĂśrvĂŠny tervezetĂŠt (→ 1993.11.15), tovĂĄbbĂĄ a megoldatlan kĂŠrdĂŠsekre tett javaslatokat tartalmazĂł dokumentumot. Az elĹzĹ talĂĄlkozĂł Ăłta (→ 1993.02.24) nem vĂĄltozott Iliescu elnĂśk ĂĄllĂĄspontja a magyarsĂĄg kĂŠrdĂŠseirĹl. [SzabadsĂĄg, febr. 3.; RMSz, febr. 4.]
MarkĂł BĂŠla a tĂĄrgyalĂĄsrĂłl elmondta: megĂĄllapĂtottĂĄk, hogy semmi sem tĂśrtĂŠnt az ET-be tĂśrtĂŠnt felvĂŠtelkor tett vĂĄllalĂĄsok terĂŠn, tovĂĄbb folyik a magyarellenes politika; nem kĂśzeledtek az ĂĄllĂĄspontok. Iliescu elnĂśk szerint viszont nincsenek kĂźlĂśnĂśsebb problĂŠmĂĄk. [MH, febr. 2.] â Tokay GyĂśrgyĂśt megdĂśbbentette, hogy a kĂŠrdĂŠsek felvetĂŠsĂŠnĂŠl nemcsak a politikai akarat hiĂĄnyĂĄval nĂŠznek szembe, hanem a kĂŠrdĂŠs lĂŠnyegĂŠnek tagadĂĄsĂĄval. [RMSz, febr. 5.]
A kĂŠt pĂĄrt elnĂśke, Oliviu Gherman ĂŠs Gh. Funar alĂĄĂrta a PDSR ĂŠs a PUNR koalĂciĂłjĂĄra (→ 1994.01.26) vonatkozĂł megĂĄllapodĂĄst. A PUNR egy hĂłnapon belĂźl 4 miniszteri tĂĄrcĂĄra szĂĄmĂthat. A kĂŠt pĂĄrt mĂŠg nem biztosĂtja a parlamenti tĂśbbsĂŠget, ezĂŠrt tĂĄrgyalnak a kormĂĄnyt eddig is tĂĄmogatĂł tĂśbbi pĂĄrttal: PRM, PSM, PDAR. [SzabadsĂĄg, febr. 3.]
NagyvĂĄradon megbeszĂŠlĂŠst tartottak a m. egyhĂĄzak kĂŠpviselĹi az egyhĂĄzi vagyon restitĂşciĂłjĂĄrĂłl. Megfogalmaztak egy tĂśrvĂŠnytervezetet ĂŠs azt benyĂşjtjĂĄk a parlamentnek. [BN, febr. 3.]
Valentin Borda (VR) Ărta a Vocea Românieiben: az RMDSz kisebbsĂŠgi tĂśrvĂŠnye alkotmĂĄnyellenes ĂŠs âbantusztĂĄnokatâ kĂvĂĄn lĂŠtrehozni. [PH, febr. 1.] â [A bantusztĂĄn kĂŠsĹbb bevonult a sajtĂłnyelvbe, fĹleg a ro. nacionalista pĂĄrtok hasznĂĄltĂĄk, de Iliescu elnĂśk is gyakran ĂŠlt vele. A kifejezĂŠst eredetileg a DĂŠl-afrikai KĂśztĂĄrsasĂĄgban ĂŠlĹ bantu lakossĂĄg rezervĂĄciĂłs terĂźletĂŠre hasznĂĄltĂĄk.]