ide kell egy nĂŠv
Az RMDSz tizenĂśt ĂŠve a sajtĂł tĂźkrĂŠben
talĂĄlatszĂĄm: 29 talĂĄlat
lapozĂĄs: 1-20 | 21-29
TĂĄrgymutatĂł:
jogszabĂĄly fĂśldtĂśrvĂŠny (mezĹgazdasĂĄgi terĂźletek ĂŠs erdĹk visszĂĄsĂĄt szabĂĄlyozĂł tĂśrvĂŠny; 18/1991. sz. ĂŠs Ăşjabbak) / Lupu-tĂśrvĂŠny
1990. szeptember 9.
Az RMDSz ĂŠs a PNTCD kĂŠpviselĹi a demokrata ellenzĂŠki kezdemĂŠnyezĂŠsek ĂśsszehangolĂĄsĂĄrĂłl tanĂĄcskoztak.
Az RMKgP javaslatot terjesztett elĹ az Ăşj fĂśldtĂśrvĂŠny mĂłdosĂtĂĄsĂĄra. 1990. november 8.
A TemesvĂĄr TĂĄrsasĂĄg soros ĂźlĂŠse 17 pontos beadvĂĄnnyal fordult a kormĂĄnyhoz. KĂśvetelĂŠseik kĂśzĂśtt szerepelt: a demokratizĂĄlĂĄs gyorsĂtĂĄsa, az 1989. dec. esemĂŠnyek vĂŠtkeseinek perbe hĂvĂĄsa, a Securitate besĂşgĂłi nĂŠvjegyzĂŠkĂŠnek nyilvĂĄnossĂĄgra hozĂĄsa, Ăşj fĂśldtĂśrvĂŠny, nem utolsĂłsorban Petre Roman kormĂĄnyĂĄnak lemondĂĄsa.
Az RMSz kĂśzlemĂŠnye: tĂśbb ellenzĂŠki csoportosulĂĄs (tk. a TemesvĂĄr TĂĄrsasĂĄg, a brassĂłi November 15. EgyesĂźlet, a GDS) megalakĂtotta az AlianĹŁa CivicÄ (AC) szĂśvetsĂŠget. Az alĂĄĂrĂłk kĂśzĂśtt szerepelt: Ana Blandiana, Doina Cornea, Smaranda Enache, Gabriel Andreescu, Peter Mihai BÄcanu, Octavian Buracu, Gabriel Liiceanu, Alexandru Paleologu, Mihai Ĺora, Stelian TÄnase ĂŠs Marian Munteanu. Ez utĂłbbi kĂŠsĹbb a szĂŠlsĹjobbos legionĂĄrius mozgalomhoz csatlakozott.
A m. KĂźlĂźgymin. kĂśzlemĂŠnyt adott ki, mely elĂtĂŠlte a Moldova dĂŠli rĂŠszĂŠn ĂŠlĹ gagauzok ĂŠs a Dnyeszter menti oroszok szeparatista akciĂłit ĂŠs kinyilvĂĄnĂtotta szolidaritĂĄsĂĄt Moldova lakossĂĄgĂĄval. 1990. november 20.
Az RMSz kĂśzĂślte az AC nyilatkozatĂĄt. Ebben tk. szĂł esett a fĂśldtĂśrvĂŠnyrĹl, a kĂŠszĂźlĹ alkotmĂĄny orszĂĄgos vitĂĄjĂĄrĂłl, egy parlamenti ĂŠs civil vegyesbizottsĂĄg lĂŠtrehozĂĄsĂĄrĂłl, amely megtisztĂtanĂĄ az igazsĂĄgszolgĂĄltatĂĄs, a rendĹrsĂŠg ĂŠs a SRI apparĂĄtusĂĄt. 1991. januĂĄr 16.
A parlamentben N. S. Dumitru elĹterjesztette a marosvĂĄsĂĄrhelyi esemĂŠnyekrĹl kĂŠszĂźlt hivatalos jelentĂŠs kivonatĂĄt, melybĹl kiderĂźlt, hogy az ĂśsszetĹązĂŠseket nem a magyarok kezdemĂŠnyeztĂŠk. A jelentĂŠs 60, a fĂźggelĂŠk 160 oldalas. [RMSz, jan. 18.] (→ 1991.01.17)
A szenĂĄtusban befejeztĂŠk a fĂśldtĂśrvĂŠny tervezetĂŠnek vitĂĄjĂĄt. A fĂśldtĂśrvĂŠnyt 10 tartĂłzkodĂĄssal elfogadta a szenĂĄtus.
Bukarestben a balti ĂĄllamok ĂŠs Moldova fĂźggetlensĂŠge tĂĄmogatĂĄsĂĄra szervezett tĂźntetĂŠst az egyetemi diĂĄkliga ĂŠs a Ro.-ban tanulĂł moldovai diĂĄkok.
KĂĄdĂĄr Gyula â adatokkal alĂĄtĂĄmasztott cikkben â tĂĄmadta az alkotmĂĄnytervezet elsĹ paragrafusĂĄt, mely Ro. nemzetĂĄllam jellegĂŠt hangsĂşlyozza. [EurId, jan. 16.] 1991. januĂĄr 21.
KolozsvĂĄrott megtartottĂĄk a m. tĂśrtĂŠnelmi egyhĂĄzak kĂŠpviselĹinek ĂŠrtekezletĂŠt, mely levĂŠlben tiltakozott amiatt, hogy a fĂśldtĂśrvĂŠny tervezetĂŠben nincs utalĂĄs az egyhĂĄzak fĂśldĂĄllomĂĄnyĂĄnak visszaadĂĄsĂĄra vonatkozĂłan. Ismeretes, hogy az egyhĂĄzak a mĂşltban fĂśldjeik jĂśvedelmĂŠbĹl biztosĂtottĂĄk a karitatĂv tevĂŠkenysĂŠghez (kĂłrhĂĄzak, Ăśregek otthona, ĂĄrvahĂĄzak stb.) szĂźksĂŠges anyagi alapot.
A marosvĂĄsĂĄrhelyi âszobormĂĄszĂłkâ (→ 1990.10.12) perĂŠnek fellebbviteli tĂĄrgyalĂĄsĂĄn az eredeti bĂźntetĂŠst egy ĂŠv kĂŠt hĂłnapra csĂśkkentettĂŠk. [RMSz, jan. 22.]
A parlamentben megemlĂŠkeztek az 1941. jan. 21-i bukaresti zsidĂłellenes pogromrĂłl, melyen Moses Rosen fĹrabbi is rĂŠszt vett. A fĹvĂĄrosi sajtĂł kĂźlĂśnbĂśzĹkĂŠppen reagĂĄlt az emlĂŠkezĂŠsre. Az AdevÄrul nemzetgyalĂĄzĂĄsnak nevezte az Ĺszinte emlĂŠkezĂŠst. [RMSz, jan. 25.]1991. februĂĄr 20.
A hivatalos kĂśzlĂśnyben megjelent a fĂśldtĂśrvĂŠny (18/1991. sz.), melyet az RMDSz is kiadott m. ny. fĂźzetben. A tĂśrvĂŠny a jogfosztĂł intĂŠzkedĂŠsek egĂŠsz sorĂĄt nem orvosolta.
Jeszenszky GĂŠza Genfben, az ENSz Emberi Jogi BizottsĂĄgĂĄnak ĂźlĂŠsĂŠn emlĂŠkeztetett arra, hogy 1989-ben Mo. az elsĹk kĂśzĂśtt emelte fĂśl a hangjĂĄt az emberi jogok megsĂŠrtĂŠse miatt a szomszĂŠdos Ro.-ban, ahol nagy szĂĄmĂş m. kisebbsĂŠg ĂŠl. â A bizottsĂĄgi jelentĂŠs hangsĂşlyozta, hogy Ro.-ban tovĂĄbbra is megsĂŠrtik az emberi jogokat.
#A The European hetilap terjedelmes riportot kĂśzĂślt arrĂłl, hogy Ro.-t mĂŠg mindig a titkosrendĹrsĂŠg tartja a markĂĄban. 1991. jĂşlius 17.
A RomĂĄniai NĂŠmetek Demokratikus FĂłrumĂĄnak (RNDF) nyilatkozata elĂtĂŠlte a nĂŠmetekkel szembeni hĂĄtrĂĄnyos megkĂźlĂśnbĂśztetĂŠst a fĂśldtĂśrvĂŠny alkalmazĂĄsĂĄnĂĄl, ugyanakkor jogsĂŠrtĹnek tartotta azt, hogy Ro. fĂśldrajzĂĄt ĂŠs tĂśrtĂŠnelmĂŠt ro. ny. kell oktatni. [HĂĄromszĂŠk, jĂşl. 17.] 1991. augusztus 27.
A moldovai parlament kinyilvĂĄnĂtotta az orszĂĄg teljes fĂźggetlensĂŠgĂŠt. A szavazĂĄs egyĂśntetĹą volt, de a kĂśztĂĄrsasĂĄg orosz ĂŠs tĂśrĂśk kisebbsĂŠgei nem voltak jelen a szavazĂĄsnĂĄl. â A parlamenti dĂśntĂŠs utĂĄn nĂŠhĂĄny ĂłrĂĄval kĂśzĂśltĂŠk, hogy Ro. elismerte Moldova fĂźggetlensĂŠgĂŠt. [PĂĄndi 2: 93.] (→ 1993.04.14) â Iliescu elnĂśk este Ăźnnepi tĂŠvĂŠbeszĂŠdben kĂśszĂśntĂśtte a Pruton tĂşli testvĂŠrĂĄllam fĂźggetlensĂŠgĂŠt. [RMSz, aug. 28.] (→ 1990.06.06)
A moldovai parlament ĂĄltal el nem ismert Dnyeszter Menti KĂśztĂĄrsasĂĄg LegfelsĹbb TanĂĄcsa nyilatkozatban tiltakozott erĹszakos felszĂĄmolĂĄsa ĂŠs nĂŠhĂĄny vezetĹjĂŠnek letartĂłztatĂĄsa ellen. A Dnyeszter Menti KĂśztĂĄrsasĂĄg [amely a tĂśrtĂŠnelmi TransznisztriĂĄnĂĄl kisebb terĂźletet foglal el, de a hĂradĂĄsok a kĂŠt fogalmat gyakran azonosnak tekintik] kikiĂĄltotta fĂźggetlensĂŠgĂŠt. [RMSz, aug. 29.]
Az AC ĂŠs a PAC nyilatkozata 15 pontban foglalta Ăśssze kĂśvetelĂŠseit. Ezek kĂśzĂśtt szerepelt a szĂŠlsĹsĂŠges pĂĄrtok (PSM, PRM) ĂŠs az antiszemita, gyĹąlĂśletre felbĂşjtĂł, a komm. rendszert rehabilitĂĄlni akarĂł kiadvĂĄnyok (România Mare, Europa, TotuĹi iubirea [PÄunescu lapja], Socialistul, Tromf) betiltĂĄsa. A parlament tĂśrĂślje az antidemokratikus (pl.: privatizĂĄciĂłs, nemzetbiztonsĂĄgi, ĂĄllampolgĂĄrsĂĄgi, fĂśld-) tĂśrvĂŠnyeket. [RMSz, aug. 27.] â [A hĂrhez kĂśltĹi kĂŠrdĂŠst fĹązĂśtt az RMSz: ĂŠrthetetlen, hogyan szerepelhet a betiltandĂł lapok kĂśzĂśtt a Tromf c. csĂkszeredai vicclap? â K. P. vĂĄlasza: fĂśltehetĹleg azĂŠrt, mert soviniszta volt. A lap 1993-ban megszĹąnt.] 1992. mĂĄjus 6.
Strasbourgban Ăşgy dĂśntĂśttek, hogy Ro. â bizonytalan belpolitikai helyzete miatt â nem vĂĄlhat az ET teljes jogĂş tagjĂĄvĂĄ. [RMSz, mĂĄj. 7.]
Bukarestben sajtóÊrtekezletet tartott az RNDF. Panaszaikat (pl. a fĂśldtĂśrvĂŠny alkalmazĂĄsĂĄnĂĄl diszkriminĂĄciĂł ĂŠrvĂŠnyesĂźl a nĂŠmetekkel szemben; zaklatĂĄsok, sĂrgyalĂĄzĂĄsok) ĂĄpr. 4-ĂŠn, a kormĂĄnyhoz cĂmzett beadvĂĄnyban rĂśgzĂtettĂŠk, de vĂĄlaszt mĂŠg nem kaptak. [MTI] 1993. november 13.
GyergyĂłszentmiklĂłson befejezĹdĂśtt az EMGE 2. orsz. kĂźldĂśttgyĹąlĂŠse. ĂjravĂĄlasztottĂĄk CsĂĄvossy GyĂśrgy elnĂśkĂśt, aki elmondta: eredmĂŠnyesek voltak a fĂśldtĂśrvĂŠny alkalmazĂĄsakor alakult szaktanĂĄcsadĂł csoportok; sok helyĂźtt nem mĹąkĂśdnek a gazdakĂśrĂśk. [HN, nov. 13.; RMSz, nov. 20.]1993. november 21.
Az RMDSz szenĂĄtusi frakciĂłja kihelyezett ĂźlĂŠst tartott Zilahon. Ărmindszenten Ady Endre szĂźletĂŠsi ĂŠvfordulĂłjĂĄn koszorĂşztak. A helyiekkel folytatott beszĂŠlgetĂŠsekbĹl kitĹąnt, hogy a legtĂśbb gond a fĂśldtĂśrvĂŠny alkalmazĂĄsĂĄval ĂŠs a privatizĂĄciĂłval van, sĂşlyosak a nyugdĂjasok problĂŠmĂĄi. [RMSz, nov. 25.]1994. februĂĄr 16.
A CD stratĂŠgiai fĹigazgatĂłsĂĄga nem tĂĄmogatja az RMDSz kisebbsĂŠgi tĂśrvĂŠnytervezetĂŠt. (→ 1993.11.15) KifogĂĄsoltĂĄk az autonĂłm kĂśzĂśssĂŠgek ĂŠs a kollektĂv jogok fogalmĂĄt, kĂśzĂśltĂŠk, hogy nem tudjĂĄk elfogadtatni a vĂĄlasztĂłikkal a kĂŠtnyelvĹą feliratokat ĂŠs az ĂśnĂĄllĂł m. iskolahĂĄlĂłzatot. â CsapĂł I. JĂłzsef vĂĄlaszolt az ellenvetĂŠsekre: 75 ĂŠv nemzetkĂśzi dokumentumaival tĂĄmasztotta alĂĄ az RMDSz ĂĄllĂĄspontjĂĄt. [MH, febr. 16., febr. 21.]
1993. dec. elejĂŠn nĂŠgy parlamenti kĂŠpviselĹ Ăşjabb fĂśldtĂśrvĂŠny-tervezetet terjesztett a parlament elĂŠ, amely rĂŠvĂŠn a szĂĄntĂłterĂźlet 10%-a ĂĄllami tulajdonba kerĂźlne, kĂśzĂŠrdekĹą mezĹgazdasĂĄgi terĂźletek nĂŠven. Ez valĂłjĂĄban Ăşjfajta ĂĄllamosĂtĂĄst jelentene â figyelmeztetett Elek Barna kĂŠpviselĹ â ĂŠs elsĹsorban a kisebbsĂŠgeket sĂşjtanĂĄ a tĂśrvĂŠny, mert a volt kisebbsĂŠgi egyhĂĄzi birtokokra is kiterjedne, ezenkĂvĂźl kihĂşznĂĄ a magyarsĂĄg lĂĄba alĂłl a mĂŠg megmaradt kĂśzĂśssĂŠgi fĂśldterĂźleteket is. [EN, febr. 16.] 1994. ĂĄprilis 25.
Vida Gyula interpellĂĄlt a fĂśldtĂśrvĂŠnnyel kapcsolatban. TĂśbb megyĂŠben a kĂśzsĂŠgi, megyei bizottsĂĄgok visszavonjĂĄk vagy mĂłdosĂtjĂĄk a kiosztott birtokleveleket. A kĂŠpviselĹ kĂŠrte a tĂśrvĂŠnyessĂŠg visszaĂĄllĂtĂĄsĂĄt. [TĂĄj., ĂĄpr. 26.]1994. mĂĄjus 19.
Az AdevÄrul kĂśzĂślte KĂśnigâJansson-jelentĂŠst. A raportĹrĂśk fontosnak tartjĂĄk, hogy Ro. csatlakozzon az ĂśnkormĂĄnyzati EurĂłpa-chartĂĄhoz, tovĂĄbbĂĄ a regionĂĄlis ĂŠs kisebbsĂŠgi nyelvek chartĂĄjĂĄhoz, az embertelen bĂĄnĂĄsmĂłdrĂłl szĂłlĂł eurĂłpai egyezmĂŠnyhez. Nem javult a kisebbsĂŠgek helyzete, a tanĂźgyi tĂśrvĂŠnytervezet nincs Ăśsszhangban az ET 1201-es ajĂĄnlĂĄsĂĄval. A jelentĂŠs kiĂĄll az ingatlantulajdonosok jogaiĂŠrt, bĂrĂĄlja a fĂśldtĂśrvĂŠny alkalmazĂĄsĂĄnĂĄl elkĂśvetett visszaĂŠlĂŠseket. SĂźrgetik a felekezeti tĂśrvĂŠnyt ĂŠs az egyhĂĄzi vagyon restitĂşciĂłjĂĄt, a rĂĄdiĂł ĂŠs tĂŠvĂŠ semlegessĂŠgĂŠt garantĂĄlĂł tĂśrvĂŠnyt. [RMSz, mĂĄj. 20.] (→ 1994.06.07) 1995. jĂşnius 21.
A kĂŠpviselĹhĂĄz elutasĂtotta a fĂśldtĂśrvĂŠny mĂłdosĂtĂĄsĂĄt, amelyet az ellenzĂŠk kezdemĂŠnyezett. Az alapvetĹ kifogĂĄs: nem azt a fĂśldet adjĂĄk vissza, amelyet elkoboztak; iskolĂĄk, egyhĂĄzak elvett fĂśldjeinek visszaadĂĄsĂĄrĂłl pedig nem intĂŠzkedik a tĂśrvĂŠny. [RMSz, jĂşn. 23.]
A munkanĂŠlkĂźliek szĂĄma: 1,151.841. â Az orszĂĄg valutatartalĂŠka: 1,8 milliĂĄrd $. [EN, jĂşn. 21.] 1995. jĂşnius 29.
Az RMDSz ĂŠs az ellenzĂŠk 53 kĂŠpviselĹje ĂłvĂĄst emelt az AlkotmĂĄnybĂrĂłsĂĄgnĂĄl a tanĂźgyi tĂśrvĂŠny ellen. (→ 1995.07.18)
Elek Barna kĂŠpviselĹ a fĂśldtĂśrvĂŠnyt mĂłdosĂtĂł indĂtvĂĄnyt terjesztett be, de azt a kormĂĄnypĂĄrt elvetette. [EN, jĂşn. 28.]1996. ĂĄprilis 2.
Kihelyezett nyilvĂĄnos frakcióßlĂŠst tartottak az RMDSz szenĂĄtorai HĂĄromszĂŠk tĂśbb vĂĄrosĂĄban. MegĂĄllapĂthattĂĄk, hogy Ăśt ĂŠv Ăłta ĂŠl a fĂśldtĂśrvĂŠny, azonban a tulajdonba valĂł visszahelyezĂŠst mĂŠg mindig nem oldottĂĄk meg, alkalmazĂĄsa egyre kilĂĄtĂĄstalanabb. A veterĂĄnoknak, volt hadifoglyoknak, meghurcoltaknak kemĂŠnyen kell harcolniuk, az RMDSz parlamenti kĂŠpviseletĂŠvel egyĂźtt azĂŠrt, hogy tĂśrvĂŠny adta jogaiknak ĂŠrvĂŠnyt szerezhessenek. [RMSz, ĂĄpr. 2.]1997. oktĂłber 30.
Ro. tĂśrtĂŠnelmĂŠt m. nyelven is lehet tanĂtani, de csak ro. tankĂśnyv alapjĂĄn, mondta Virgil Petrescu, okt. min. [SzabadsĂĄg, okt. 30.]
MĂłdosĂtottĂĄk a fĂśldtĂśrvĂŠnyt: a visszaigĂŠnyelhetĹ termĹfĂśld terĂźlet felsĹ hatĂĄra 50 hektĂĄr, az erdĹĂŠ 30. [SzabadsĂĄg, okt. 30.]1997. november 29.
A TerĂźleti ElnĂśkĂśk KonzultatĂv TanĂĄcsĂĄnak (TEKT) ĂźlĂŠsĂŠn meghallgattĂĄk az RMDSz szĂśvetsĂŠgi elnĂśkĂŠnek pol. tĂĄjĂŠkoztatĂłjĂĄt a kormĂĄnykoalĂciĂłs tĂĄrgyalĂĄsokrĂłl. A TEKT dĂśntĹ tĂśbbsĂŠge szerint nem szĂźksĂŠges rendkĂvĂźli SzKT-t ĂśsszehĂvni, elĂŠgsĂŠges, ha az eredeti terv szerint dec. 13-ĂĄn Ăźlnek Ăśssze. â Birtalan JĂłzsef beszĂĄmolt a mĂłdosĂtott fĂśldtĂśrvĂŠny ĂŠrvĂŠnyesĂtĂŠse ĂŠrdekĂŠben folyĂł tevĂŠkenysĂŠgrĹl; azokban a megyĂŠkben, ahol visszaĂĄllĂthatĂł a kĂśzbirtokossĂĄg, az ĂE anyagilag is hozzĂĄjĂĄrul a folyamat sikeres lebonyolĂtĂĄsĂĄhoz. [TĂĄj., dec. 3.]
NagyvĂĄradon a tanĂĄcs Ăşgy dĂśntĂśtt, hogy nem fog fellebbezni a megyei tĂśrvĂŠnyszĂŠk azon hatĂĄrozata ellen, hogy szolgĂĄltassĂĄk vissza a ref. pĂźspĂśki palotĂĄt a KREK-nek. Mivel az ĂĄllami intĂŠzmĂŠnyek mindig megfellebbeztĂŠk a pĂźspĂśksĂŠgnek kedvezĹ ĂtĂŠletet, a peranyag minden lehetsĂŠges jogi fĂłrumot megjĂĄrt az utĂłbbi 4 ĂŠvben, majd visszakĂźldtĂŠk a helyi szintre. A tanĂĄcsi dĂśntĂŠs elĹzmĂŠnye, hogy a mĂşlt hĂŠten a vĂĄrosban jĂĄrt a vallĂĄsĂźgyi ĂĄllamtitkĂĄr ĂŠs Ĺ kĂŠrte meg az alperest, hogy ĂĄlljon el a fellebbezĂŠstĹl. [BN, nov. 29.] (→ 1998.01.20)
Az EMKE ĂŠvi kĂśzgyĹąlĂŠsĂŠn KĂśtĹ JĂłzsef ĂŠs DĂĄvid Gyula tartott beszĂĄmolĂłt. Kelemen Hunor mĹąv. ĂĄllamtitkĂĄr a kĂśltsĂŠgvetĂŠsi tĂĄmogatĂĄs esĂŠlyeirĹl ĂŠrtekezett; megszĂźntetik kĂśnyvek ĂŠs folyĂłiratok elĹre meghatĂĄrozott tĂĄmogatĂĄsĂĄt, ehelyett pĂĄlyĂĄzati rendszert vezetnek be. KiosztottĂĄk az EMKE ĂŠves dĂjait a m. kulturĂĄlis ĂŠlet kiemelkedĹ szemĂŠlyisĂŠgeinek. [SzabadsĂĄg, dec. 1.] (→ 1997.12.02) 1999. szeptember 8.
Az RMDSz szenĂĄtusi frakciĂłja Ăşgy dĂśntĂśtt, hogy tĂĄmogatja a fĂśldtĂśrvĂŠnynek a kĂŠpviselĹhĂĄzban elfogadott vĂĄltozatĂĄt. CsapĂł I. JĂłzsef ezt nem vĂĄllalta, ezĂŠrt a frakciĂł visszahĂvta Ĺt a mezĹgazdasĂĄgi szakbizottsĂĄgbĂłl. (Nota bene: CsapĂł a tanĂźgyi tĂśrvĂŠny Ăşj formĂĄjĂĄt is ellenezte; ]990707) [SzabadsĂĄg, szept. 8.] (→ 1999.09.09, 1999.11.09, 1999.11.20)
A KREK kĂśzlemĂŠnye szerint jogerĹre emelkedett a ref. pĂźspĂśksĂŠg szĂŠkhĂĄzĂĄnak visszaadĂĄsĂĄra vonatkozĂł hatĂĄrozat. Az ĂŠpĂźlet egyĂşttal a PKE szĂŠkhelye is lesz. [SzabadsĂĄg, szept. 8.]
KallĂłs MiklĂłs, a kolozsvĂĄri ZsidĂł HitkĂśzsĂŠg elmondta: a kĂŠt vh. kĂśzĂśtti 18 ezres kĂśzĂśssĂŠgnek csak a tĂśredĂŠke ĂŠl mĂĄr a vĂĄrosban: a holokausztot mindĂśssze 8%-uk ĂŠlte tĂşl, s azok nagy rĂŠsze kivĂĄndorolt; a vĂĄrosban ma nincs tĂśbb 300 zsidĂłnĂĄl. Az orszĂĄgban mintegy 12-14 ezer zsidĂł ĂŠl. [SzabadsĂĄg, szept. 8.]
AlfĂśldi LĂĄszlĂł veszi ĂĄt Bitay KĂĄroly helyĂŠt a kolozsvĂĄri m. fĹkonzulĂĄtuson. AlfĂśldi ismerĹskĂŠnt tĂŠr vissza, ui. a 80-as ĂŠvekben Ĺ volt a kolozsvĂĄri konzul. [SzabadsĂĄg, szept. 8.]
CsĂkszeredĂĄban a GĂĄbor DĂŠnes FĹiskola kĂŠpviselĹje a vĂĄros informatikus szakembereivel tanĂĄcskozott. A FĹiskola kihelyezett tagozatot szeretne nyitni a vĂĄrosban. Selinger SĂĄndor elmondta: ErdĂŠlyben 6 ĂŠve mĹąkĂśdik a FĹiskola, 6 vĂĄrosban 500 hallgatĂłja van. MĂĄr megtĂśrtĂŠnt az akkreditĂĄlĂĄs is. [HN, szept. 9.]