ide kell egy nĂŠv
Az RMDSz tizenĂśt ĂŠve a sajtĂł tĂźkrĂŠben
 

talĂĄlatszĂĄm: 12 talĂĄlat lapozĂĄs: 1-12

NĂŠvmutatĂł: GĂĄlfalvi Zsolt

1989. december 25.

Egy katonai rögtönítélő bíróság döntése nyomán a târgoviştei kaszárnyában kivégezték Nicolae és Elena Ceauşescut. A perben a vádlók egyetlen bizonyítékot sem mutattak be, erre és a per többi fogyatékosságára a nemzetközi sajtó érzékenyen reagált. Az utólagos értékelések egyetértettek abban, hogy a diktátor-házaspár gyors likvidálására a további vérontások elkerülése miatt volt szükség. A rögtönítélő bíróság tagjai közt volt V. A. Stănculescu és Gelu Voican Voiculescu is, később ők vitték Bukarestbe a két tetemet.

A december 16–25. közötti eseményeknek (utólagos jelentések szerint) orsz. szinten mintegy 1100 halálos áldozata volt.

Megalakult a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSz) Ideiglenes Intézőbizottsága (IB). A szövetség szándékait Kiáltványban foglalták össze. Az első változatot Demény Lajos dolgozta ki, a közzétett változatot az IB nevében Domokos Géza írta alá. – Részlet a Kiáltványból: „Az RMDSz a romániai magyarság önrendelkezési jogának elvi alapján áll, mindazzal együtt, ami ebből természetszerűleg következik. Ugyanakkor hangsúlyozza, hogy jogainak érvényesítését a szabad, demokratikus Románia területi épségének és szuverenitásának tiszteletben tartásával kívánja elérni. Ennek értelmében szükségesnek tartja: – A nemzetiségi képviselet biztosítását a törvényhozásban, az államigazgatásban, közösségünk választotta, ill. jelölte személyek által, akik nemzeti kisebbségünk bizalmát élvezik; – Anyanyelvű oktatási hálózat kiépítését az óvodától a tudományegyetemig, önálló szakfelügyelettel és irányítással; – A magyar nemzetiség saját művelődési és tudományos intézményeinek működését és létesítését. (…); – A közigazgatásban és az igazságszolgáltatásban a magyar nyelv használatát szabályozó és biztosító törvényes intézkedések kidolgozását; – Nemzetiségügyi minisztérium létrehozását, valamint a szükséges nemzetiségi képviselet biztosítását az államigazgatás központi és helyi szerveiben; – Kollektív nemzetiségi jogaink alkotmányos szavatolását s ezek biztosítását törvényekben, a végrehajtási utasításokban és a gyakorlatban.” [Domokos1: 19–20.]

Az ideiglenes vezetőség: Domokos Géza (elnök), Tőkés László (tb. elnök), Verestóy Attila (titkár). Az IB tagjai: Cs. Gyímesi Éva, Kántor Lajos, Balogh Edgár, Sylvester Lajos, Király Károly, Demény Lajos, Horváth Andor, Lányi Szabolcs, Sütő András, Kányádi Sándor, Toró Tibor. – A Központi Iroda munkatársai: Domokos, Demény, Lányi, Horváth Andor (szóvivő), Tüdős István (a titkárság vezetője). – Sajtóiroda: Boros Zoltán, Mag Péter, Székely László, Bodor András. – Szakbizottságok: kulturális (Gálfalvi Zsolt, Szász Dorián, Makár Júlia); jogi munkaközösség (Lőrincz László, Szepessy Tibor); ifjúsági munkacsoport (Adorján Dezső, Győrffy György, Halász Ádám, Niculescu Tóni).

1989. december 27.

A CFSN megválasztotta a Végrehajtó Bizottságot (VB): Ion Iliescu (eln.), Dumitru Mazilu (első helyettes); Cazimir Ionescu és Király Károly (aleln.); Dan Marţian (titkár). Tagok: Bogdan Teodoriu, Vasile Neacşa, Silviu Brucan, Gh. Manole, Ion Caramitru, Nicolae Radu. Elnöki tanácsosnak Virgil Măgureanut nevezték ki.

Az RMSz-ben megjelent az RMDSz közleménye, amelyben az IB Központi Ideiglenes Irodája (tagjai: Domokos Géza, Demény Lajos, Horváth Andor, Gálfalvi Zsolt, Tüdős István, Lányi Szabolcs) az alulról indított, a helyi autonómia elvét tiszteletben tartó szervezőmunkát sürgették, s aktív szerepvállalásra buzdítottak a FSN programjának megvalósítása ügyében.

A Magyar Köztársaság külügyminisztériumának nyilatkozata üdvözölte az RMDSz megalakulását, támogatásáról biztosította a szövetséget, célkitűzéseinek elérésében, hangsúlyozva, hogy „a magyarság sorsának rendezését Románia területi integritásának, szuverenitásának tiszteletben tartása mellett lehet érdemben elősegíteni”.

MarosvĂĄsĂĄrhelyen megalakult a Vatra Românească (VR), amely febr. elejĂŠig „illegalitĂĄsban mĹąkĂśdĂśtt, nem lĂŠpett a nyilvĂĄnossĂĄg elĂŠ, de tevĂŠkenysĂŠgĂŠnek kĂśvetkezmĂŠnyei egyre nyilvĂĄnosabbak ĂŠs nyilvĂĄnvalĂłbbak lettek.” RĂśvid idő alatt tagjai kĂśzĂŠ emelte a romĂĄnsĂĄg magyargyĹąlĂślő egyedeit, megnyilvĂĄnulĂĄsi lehetősĂŠget adva volt pĂĄrtaktivistĂĄknak, tiszteknek ĂŠs szekusoknak. – Meghirdetett programja szerint nem rendeli alĂĄ magĂĄt egyetlen pĂĄrtnak sem (mert Ăşgymond kulturĂĄlis szervezet), de azt kĂ­vĂĄnja, hogy bĂĄrmely, ErdĂŠlyt ĂŠrintő kĂŠrdĂŠsben kĂŠrjĂŠk ki a vĂŠlemĂŠnyĂŠt. CĂŠlkitĹązĂŠsei kĂśzĂŠ tartozott, hogy az orszĂĄgban ne legyen mĂĄs hivatalos nyelv a romĂĄnon kĂ­vĂźl. – A szervezet PUNR (Partidul Unităţii NaĹŁionale Române; RomĂĄn Nemzeti EgysĂŠgpĂĄrt = RNEP) nĂŠven pĂĄrtot is alapĂ­tott. A szervezet alapĂ­tĂł elnĂśke Radu Ceontea, aki a PUNR szĂ­neiben szenĂĄtor lett. – A kĂŠsőbbi esemĂŠnyek (1990. mĂĄrc. 19–20.) sorĂĄn, a VR szĂŠkhĂĄzĂĄbĂłl előkerĂźlt a titkos program is, mely egyĂŠrtelmĹąen igazolta a szĂśvetsĂŠg politikai ĂŠs magyarellenes, antidemokratikus jellegĂŠt. [Kincses 1: 18–21, 95.; RMSz, 1995. ĂĄpr. 19.] (→ 1990.01.19, 1990.03.04)

1990. ĂĄprilis 21.

Nagyváradon megkezdődött az RMDSz első kongresszusa. (Jelszava: „Egységben a jövő!”) A kétnapos nagygyűlésen 350 küldött vett részt. A szövetség megválasztott vezetői: Domokos Géza, elnök; Szőcs Géza, főtitkár. Tb. eln.: Tőkés László. Az elnökség tagjai: Béres András, Bodó Barna, Cs. Gyímesi Éva, Csutak István, Erőss Péter, Formanek Ferenc, Király István, Kántor Lajos, Kolumbán Gábor, Markó Béla, Nagy Béla, Sylvester Lajos, Szilágyi Zsolt, Toró T. Tibor, Verestóy Attila, Vida Gyula, Zonda Attila.

A kongresszus hatĂĄrozata felhĂ­vĂĄssal fordult a CPUN-hez, vizsgĂĄlja ki a kisebbsĂŠgi kĂŠrdĂŠs terĂŠn megjelent feszĂźltsĂŠgeket ĂŠs foglaljon ĂĄllĂĄst az egyĂŠni ĂŠs kollektĂ­v nemzetisĂŠgi jogok biztosĂ­tĂĄsa ĂŠrdekĂŠben. A felhĂ­vĂĄs elĂ­tĂŠlte a VR akciĂłit ĂŠs kĂśzĂślte, hogy fĂśnntartja igĂŠnyĂŠt a teljes kĂśrĹą m. ny. oktatĂĄsra.

Négynapos vita után Bukarestben véget ért a Romániai Írószövetség (RISz) közgyűlése. Az új elnök: Mircea Dinescu, alelnök: Ştefan Bănulescu. Az igazgatótanácsban helyet kapott Gálfalvi Zsolt és Balogh József.

1990. jĂşlius 11.

Az RMDSz nyilatkozatban tiltakozott a VR ĂĄltal szervezett ĂśsszejĂśvetelek hangvĂŠtele ellen. A SzatmĂĄrnĂŠmetiben, NagyvĂĄradon, Aradon, KolozsvĂĄrott ĂŠs Bukarestben megtartott gyĹąlĂŠseken (vagy tĂźntetĂŠseken) a m. oktatĂĄs ellen tĂźntettek. A nyilatkozat adatokkal cĂĄfolta meg a VR ĂĄllĂ­tĂĄsait. [RMSz, jĂşl. 13.]

Bukarestben megalakult a Kriterion Alapítvány. Elnöke Domokos Géza, alelnökök Edwiga Hauser és Gálfalvi Zsolt; főtitkára Delia Ruxandra Dinu. A romániai kisebbségek kultúráját ápoló alapítvány tevékenységi köre: könyv- és lapkiadás támogatása, tanfolyamok szervezése, ösztöndíjak juttatása.

1991. oktĂłber 3.

Az RMDSz küldöttsége (Domokos Géza, Szőcs Géza, Tokay György, Csapó I. József) Bukarestben Th. Stolojannal tárgyalt a kormányalakításról. Az RMDSz igényli a nemzetiségi minisztériumot és jogot formál a min. posztra, ezenkívül a tanügyi, művelődési és igazságügyi tárcákban gondol egy-egy államtitkári posztra. Stolojan (a választásokig hátralevő időben) nem tartotta célszerűnek a nemzetiségi min. létrehozását. [RMSz, okt. 5.]

A SzabadsĂĄg hĂ­rt adott a RomĂĄniai Magyar ÍrĂłk PEN Klubja ĂźlĂŠsĂŠről. A BĂŠcsben megalakult Klub (→ 1990.10.15) tagjai 1991. szept. 25-ĂŠn a Korunk szerkesztősĂŠgĂŠben ĂźlĂŠseztek. Új tagok fĂślvĂŠtelĂŠről dĂśntĂśttek ĂŠs megvĂĄlasztottĂĄk a vezetősĂŠget (tb. eln.: SĂźtő AndrĂĄs, eln.: GĂĄlfalvi Zsolt, titkĂĄr: MarkĂł BĂŠla).

TőkĂŠs LĂĄszlĂł ĂŠs Tempfli JĂłzsef kĂśzĂśs levĂŠllel fordult a Bihar megyei gyĂźlekezetek nĂŠpĂŠhez, annak kapcsĂĄn, hogy az RMDSz megyei szervezetĂŠben sĂşlyos bizalmi vĂĄlsĂĄg mutatkozott. (Nagy BĂŠla megyei elnĂśk szept. 14-ĂŠn lemondott ĂŠs nyĂ­lt levelet tett kĂśzzĂŠ a sajtĂłban.) HangoztattĂĄk: mindenkit kĂŠrnek, szemĂŠlyes rĂŠszvĂŠtelĂźkkel jĂĄruljanak hozzĂĄ a gondok megoldĂĄsĂĄhoz; szĂźksĂŠg van az egysĂŠgre, nincs helye a haragnak ĂŠs az indulatnak. (BN, okt. 3.) (→ 1991.10.19)

1992. augusztus 17.

Adrian Năstase levelet intĂŠzett Jeszenszky GĂŠzĂĄhoz, kifogĂĄsolva azt, hogy az aug. 19–21. kĂśzĂśtt megrendezendő Magyarok VilĂĄgkongresszusa, kĂźlĂśnĂśskĂŠppen a folytatĂĄsakĂŠnt tartandĂł ErdĂŠlyi VilĂĄgkonferencia az erdĂŠlyi kĂŠrdĂŠs megoldĂĄsĂĄrĂłl is tanĂĄcskozik ĂŠs megtĂĄrgyalĂĄsra indĂ­tvĂĄnyozzĂĄk az „erdĂŠlyi magyar ĂśnrendelkezĂŠsi nyilatkozatot”. A tervezett rendezvĂŠnyek negatĂ­v kĂśvetkezmĂŠnyekkel jĂĄrhatnak a kĂŠtoldalĂş kapcsolatok lĂŠgkĂśrĂŠre – hangoztatta a ro. kĂźlĂźgymin. –, mert a meghirdetett tĂŠmĂĄk revizionista tĂŠteleket visszhangoznak. [RMSz, aug. 19.] (→ 1992.08.21)

A világkongresszussal kapcsán több politikai tényező is (VR, PRM, FSN) felszította a magyarellenesség vádját, noha Domokos Géza már aug. 14-i sajtóértekezletén kijelentette, hogy az RMDSz nem tagja az MVSz-nek. Tőkés László és Szőcs Géza nem az RMDSz képviseletében vesznek részt a budapesti találkozón. [Népszabadság, aug. 17.]

Keszthelyen – az MVSz, a Berzsenyi Irodalmi és Művészeti Társaság és a M. Írószöv. rendezésében – megnyitották a Magyar Írók Első Világtalálkozóját. A kétnapos rendezvényen az erdélyi irodalom képviselői (Szilágyi István, Gálfalvi Zsolt, Egyed Emese, Markó Béla, Gálfalvi György és Lászlóffy Csaba) is felszólaltak. [RMSz, aug. 27.]

1994. ĂĄprilis 9.

Az RMDSz FeljegyzĂŠsĂŠnek 6. sz. mellĂŠklete (→ 1994.04.07) az egyhĂĄzi tĂśrvĂŠnytervezettel foglalkozik. Az 1990 decemberĂŠben elkĂŠszĂźlt tervezet tĂĄrgyalĂĄsĂĄt az RMEEÁÉ kĂŠpviselői tĂśbbszĂśr sĂźrgettĂŠk (→ 1993.04.27, 1993.05.19, 1993.08.26, 1993.09.28), eredmĂŠnytelenĂźl. Az ET 8. sz. ajĂĄnlĂĄsa felszĂłlĂ­tja a ro. kormĂĄnyt a teljes kĂśrĹą egyhĂĄzi restitĂşciĂłra. [RMSz, ĂĄpr. 9.]

Kolozsvárott megalakult a m. könyvkiadók és könyvkereskedők orsz. szövetsége, a Romániai M. Könyves Céh (RMKC). Az elnökség: Király István, H. Szabó Gyula, Bencze Tibor, Dávid Gyula, Tonk István. [RMSz, ápr. 13.] – Ugyanott létrehozták a Romániai M. Lapkiadók Egyesületét (RMLE) is. Az elnökség: Králik Loránd, Gálfalvi Zsolt, Horváth Alpár, Tibori Szabó Zoltán, Torma Sándor. [RMSz, ápr. 14.]

1997. ĂĄprilis 11.

A VET nyilatkozata leszögezte: a m. egyetem létesítése elsősorban pol. akarat függvénye. A létesítendő egyetemnek minden szakon képzési joggal kell rendelkeznie, még a műszaki tudományokban is. [Szabadság, ápr. 11.]

Ismét Laurenţiu Ulici-ot választották a Ro. Írószöv. elnökének, akit tíztagú igazgatótanács segít, ennek egyik tagja Gálfalvi Zsolt (R. M. Pen Club eln.); az üv. titkár Balogh József. [Szabadság, ápr. 11.]

1998. jĂşlius 11.

A parlament külügyi bizottsága nem fogadta el Smaranda Enache (a „magyar szélsőségesek barátja”) finnországi nagykövetté való kinevezését, adta hírül az Adevărul. [RMSz, júl. 11.]

Az UdvarhelyszĂŠki RMDSz a szĂśvetsĂŠg sikerekĂŠnt kĂśnyvelte el HajdĂş GĂĄbor kinevezĂŠsĂŠt az egĂŠszsĂŠgĂźgyi tĂĄrca ĂŠlĂŠre, KozsokĂĄr GĂĄbor megvĂĄlasztĂĄsĂĄt az AlkotmĂĄnybĂ­rĂłsĂĄgba, GĂĄlfalvi Zsolt bevĂĄlasztĂĄsĂĄt az RTV igazgatĂłtanĂĄcsĂĄba valamint a kisebbsĂŠgeknek visszaadandĂł 17 ingatlanrĂłl szĂłlĂł hatĂĄrozatot ĂŠs a 22-es kormĂĄnyrendelet alapjĂĄn elhelyezett kĂŠtnyelvĹą helynĂŠvtĂĄblĂĄkat. [TĂĄj., jĂşl. 13.]

1999. jĂşlius 31.

FehĂŠregyhĂĄzĂĄn – nagyszabĂĄsĂş ĂźnnepsĂŠg keretĂŠben –, a mĂşzeum kertjĂŠben, egĂŠsz alakos Petőfi-szobrot avattak (→ 1999.07.21). [RMSz, aug. 2.]

Petőfi halálának 150. évfordulóján a PEN-központok irod. estet szerveztek Székelykeresztúron. A népes hallgatóság előtt megtartott ülésen Gálfalvi Zsolt, Ana Blandiana, Hubay Miklós, Pomogáts Béla mondott beszédet. [HN, aug. 3.]

A Petőfi-ünnepség után fórumot tartottak Marosvásárhelyen, ahol Hámori József és Martonyi János helyi üzletemberekkel és a közélet képviselőivel találkozott. Martonyi a m. kormány nemzetpolitikájáról, a m.–m. párbeszédről, a koszovói válság rendezéséről és bukaresti tárgyalásairól beszélt. [RMSz, aug. 3.]

2000. mĂĄrcius 16.

Farkas Árpád után, aki március elején kivált a Krónika napilap vezérkarából, most Gálfalvi Zsolt, Kántor Lajos, Kányádi Sándor és Sütő András is lemondott a szerkesztőtanácsból, arra hivatkozva, hogy a szűkebb vezetőség számos döntésről csak utólag tájékoztatta a testületet. [RMSz, márc. 17., márc. 22.]

Megalakulása utáni első ülését Székelyudvarhelyen tartotta a M. Ifjúsági Konferencia (MIK). A Kárpát-medencei ifjúsági szervezeteket tömörítő szervezetben az erdélyi ifjak képviseletét a MIT látja el. [HN, márc. 16.]

2004. februĂĄr 14.

Az RMDSz a teljes nyitottság jegyében indul a helyhatósági választásokon. A belső választások lehetőséget adnak arra, hogy a szövetségen belül minden platform, ideológia, nézet képviselői megmérkőzzenek egymással. Az RMDSz bízik abban, hogy erős érdekképviseletet hozhat létre. [Népújság, febr. 14.]

Az RMEEÁÉ ĂźlĂŠsĂŠn az egyhĂĄzak vezetői egyetĂŠrtĂŠssel fogadtĂĄk Jakab GĂĄbor ĂŠs VetĂŠsi LĂĄszlĂł jelĂślĂŠsĂŠt a Janovics Jenő AlapĂ­tvĂĄny kuratĂłriumĂĄba. Az ErdĂŠlyi M. TĂŠvĂŠt lĂŠtrehozĂł alapĂ­tvĂĄny (→ 2004.01.29) bejegyzĂŠse folyamatban van, az alapĂ­tĂłk: MarkĂł BĂŠla, TakĂĄcs Csaba, GĂĄlfalvi Zsolt (az AudiovizuĂĄlis TanĂĄcs alelnĂśke), GĂĄspĂĄrik Attila (CNA), CsĂŠp SĂĄndor (MÚRE). [KrĂłnika, febr. 14.; SzabadsĂĄg, febr. 14.] (→ 2004.02.16)



lapozĂĄs: 1-12




(c) ErdĂŠlyi Magyar Adatbank 1999-2025
Impresszum | MĂŠdiaajĂĄnlat | AdatvĂŠdelmi zĂĄradĂŠk