ide kell egy nĂŠv
Az RMDSz tizenĂśt ĂŠve a sajtĂł tĂźkrĂŠben
talĂĄlatszĂĄm: 29 talĂĄlat
lapozĂĄs: 1-20 | 21-29
NĂŠvmutatĂł:
Coposu, Corneliu
1990. januĂĄr 2.
HorvĂĄth Andor, az IB szĂłvivĹje tĂĄjĂŠkozĂłdĂł megbeszĂŠlĂŠst folytatott a TĂĄrsadalmi PĂĄrbeszĂŠd Csoport (GDS = Grupul pt. Dialog Social) ĂŠs a Nemzeti ParasztpĂĄrt (PNTCD) kĂŠpviselĹivel (→ 1990.01.08). Corneliu Coposu, a ParasztpĂĄrt elnĂśke ismertette pĂĄrtja nyilatkozatĂĄt; a kisebbsĂŠgi jogegyenlĹsĂŠg programpontrĂłl kifejtette, hogy ebbe pĂĄrtja beleĂŠrti az anyanyelvĹą oktatĂĄst ĂŠs azt, hogy a kĂśzigazgatĂĄsban, a kisebbsĂŠgek ĂĄltal lakott terĂźleteken a tisztviselĹk a kisebbsĂŠg soraibĂłl kerĂźljenek ki (vagy legalĂĄbb ismerjĂŠk annak nyelvĂŠt ĂŠs szokĂĄsait).
Bukarestben megalakult a volt pol. foglyok egyesĂźlete (AFDPR).
LengyelorszĂĄgban drasztikus ĂĄremelĂŠsekkel ĂŠs bĂŠrbefagyasztĂĄssal beindult a Balcerowicz-program.1990. januĂĄr 8.
IsmĂŠt sugĂĄrozni kezdte m. ny. mĹąsorĂĄt az RTV. A hagyomĂĄny szerint hĂŠtfĹ dĂŠlutĂĄnra tettĂŠk a fontosabb mĹąsorokat.
ĂtszerveztĂŠk ĂŠs ĂĄtkereszteltĂŠk a hĂrĂźgynĂśksĂŠget: AgerpresbĹl Rompres lett ĂŠs a CFSN-nek rendeltĂŠk alĂĄ.
A fĹvĂĄrosi bĂrĂłsĂĄgon bejegyeztĂŠk az elsĹ politikai pĂĄrtot: a KeresztĂŠnydemokrata Nemzeti ParasztpĂĄrt (PNTCD), amelynek a folytonossĂĄgĂĄt az elnĂśk szemĂŠlye â Corneliu Coposu â biztosĂtotta. [Coposu (1914â1995), egy szilĂĄgysĂĄgi falu gĂśrĂśg katolikus papjĂĄnak fia jogot vĂŠgzett ĂŠs mĂĄr fiatalon a politikai pĂĄlyĂĄt vĂĄlasztotta. A parasztpĂĄrt egyik vezetĹjekĂŠnt 1947-ben vetettĂŠk bĂśrtĂśnbe. BĂśrtĂśnĂŠveinek kĂśzel felĂŠt magĂĄnzĂĄrkĂĄban tĂśltĂśtte. Amikor az 51 kg-ra fogyott politikust 1964-ben szabadon engedtĂŠk, mĂĄr beszĂŠlni sem tudott. KĂŠt ĂŠs fĂŠl ĂŠvet kĂŠnyszerlakhelyen tĂśltĂśtt a BÄrÄganon, majd ĂŠvekig ĂŠpĂtĹipari segĂŠdmunkĂĄs volt. Amikor 1989. dec. 22-ĂŠn a KB ĂŠpĂźletĂŠben jelentkezett, hogy az alakulĂł Ăşj hatalomnak fĂślajĂĄnlja a szolgĂĄlatait, Iliescu Ăźzent neki, hogy nincs rĂĄ szĂźksĂŠg. (ĹtefÄnescu: 43â44.)] 1990. januĂĄr 29.
Bukarestben folytatĂłdott a munkĂĄsok FSN-melletti szimpĂĄtiatĂźntetĂŠse. MegtĂĄmadtĂĄk a parasztpĂĄrt szĂŠkhĂĄzĂĄt, Corneliu Coposut csak karhatalmi segĂtsĂŠggel sikerĂźlt megmenteni.
A bukaresti bĂrĂłsĂĄgon bejegyeztĂŠk a RomĂĄniai Demokrata AgrĂĄrpĂĄrtot (Partidul Democrat Agrar din România = PDAR). [ĹtefÄnescu: 129.] 1990. december 1.
A GyulafehĂŠrvĂĄron zajlĂł ro. nemzeti Ăźnnepen SzĹcs GĂŠza (RMDSz) ĂŠs Corneliu Coposu (PNTCD) beszĂŠdĂŠt nacionalista csoportok kiabĂĄlĂĄssal, fĂźtyĂźlĂŠssel zavartĂĄk meg. A rendbontĂłkat â a tĂŠvĂŠkĂśzvetĂtĂŠs tanĂşsĂĄga szerint â Petre Roman, az emelvĂŠnyrĹl, karjelzĂŠsekkel âvezĂŠnyelteâ. MĂĄsnap az RMDSz nyilatkozatban tiltakozott, kĂŠrve a miniszterelnĂśk menesztĂŠsĂŠt. (→ 2000.10.14) 1991. szeptember 27.
Bukarestben megkezdĹdĂśtt a PNTCD elsĹ kongresszusa. A pĂĄrt elnĂśkĂŠvĂŠ Corneliu Coposut vĂĄlasztottĂĄk.
Adrian NÄstase New Yorkban talĂĄlkozott James Bakerrel, az AEĂ kĂźlĂźgyminiszterĂŠvel. 1991. december 16.
TemesvĂĄrott egyhĂĄzi ĂźnnepsĂŠgekkel kezdĹdtek a megemlĂŠkezĂŠsek az 1989-ben tĂśrtĂŠntekre. Az Opera tĂŠren mintegy 20 ezer ember elĹtt tartottak nagygyĹąlĂŠst. A gyĹąlĂŠs szĂłnokai: TĹkĂŠs LĂĄszlĂł, Doina Cornea, Corneliu Coposu (PNTCD), Radu Câmpeanu (PNL), Sergiu Cunescu (a szocdem pĂĄrt [PSDR] eln.), Stelian TÄnase (PAC aleln.), Tokay GyĂśrgy (RMDSz). â Iliescu elnĂśk a kedvezĹtlen lĂŠgkĂśri viszonyokra hivatkozva nem jelent meg, maga helyett egy elnĂśki tanĂĄcsost kĂźldĂśtt, Ăgy a tanĂĄcsost dobĂĄltĂĄk meg tojĂĄssal. â Az ĂźnnepsĂŠg rĂŠszekĂŠnt jelkĂŠpes zarĂĄndoklat indult SzilĂĄgymenyĹbe. [RMSz, dec. 18., 20.]
Gh. Oprea kivĂŠtelĂŠvel elvetettĂŠk a vĂĄdakat a perbe fogott RKP KB-tagok ellen, mindannyiukat szabadlĂĄbra helyeztĂŠk. [RMSz, dec. 17.] (→ 1992.01.20)1992. ĂĄprilis 16.
Fodor Ferenc prefektus fogadta a KovĂĄszna megyĂŠbe lĂĄtogatĂł Iliescu elnĂśkĂśt. Iliescu (KozsokĂĄr GĂĄbor jelenlĂŠtĂŠben) a pĂĄrtok vezetĹivel tĂĄrgyalt. A VR ĂŠs a PUNR felrĂłtta az elnĂśknek, hogy magukra hagytĂĄk Ĺket a âmagyar tengerbenâ. KĂśveteltĂŠk: a kĂŠtnyelvĹą feliratok eltĂĄvolĂtĂĄsĂĄt, bĂŠrpĂłtlĂŠkot a ro. hivatalnokoknak ĂŠs az RMDSz betiltĂĄsĂĄt. [RMSz, ĂĄpr. 18.]
TamĂĄs Emil rendĹrszĂĄzados Mihai Ulpiu Cherecheanu fĹĂźgyĂŠsznek kĂźldĂśtt levĂŠlben leplezte le a marosvĂĄsĂĄrhelyi helyhatĂłsĂĄgi vĂĄlasztĂĄsok idejĂŠn tapasztalt csalĂĄst. SzĂĄmtalan szemĂŠlyazonossĂĄgi igazolvĂĄnyt hamisĂtottak, Ăgy akartĂĄk nĂśvelni a PUNR szavazĂłinak szĂĄmĂĄt. A leleplezĂŠs pontos adatokkal, a felelĹsĂśk nevĂŠnek ĂŠs tisztsĂŠgĂŠnek megnevezĂŠsĂŠvel Ărta le az akciĂłt, amelyben a rendĹrsĂŠgi lakossĂĄgi nyilvĂĄntartĂĄs tĂśbb tisztje is cinkossĂĄgot vĂĄllalt. A leleplezĹ levelet ro. lapok is kĂśzĂśltĂŠk, de nem a bĹąnĂśsĂśket tartĂłztattĂĄk le, hanem TamĂĄs Emilt kĂźldtĂŠk tartalĂŠkĂĄllomĂĄnyba. [NĂŠpĂşjsĂĄg, ĂĄpr. 16.; MN, jĂşl. 14.]
Virgil MÄgureanu, parlamenti meghallgatĂĄsa sorĂĄn tagadta szekus mĂşltjĂĄt [!] (→ 1992.04.15), egyben megfenyegette a honatyĂĄkat, hogy nyilvĂĄnossĂĄgra hozza a besĂşgĂłk listĂĄjĂĄt, a kĂŠpviselĹk dossziĂŠit. [RMSz, ĂĄpr. 17.]
A România LiberÄ kĂśzĂślte a ro. nagykĂśvetsĂŠgeken dolgozĂł hajdani szekus munkatĂĄrsak listĂĄjĂĄt, melyen tĂśbb nagykĂśvet, titkĂĄr ĂŠs tanĂĄcsos neve olvashatĂł. Traian Chebeleu prĂłbĂĄlta szĂŠpĂtgetni a helyzetet, megjegyezte, hogy nem lehet egy csapĂĄsra kicserĂŠlni valamennyi munkatĂĄrsat. [MH, ĂĄpr. 16.]
Az utĂłbbi 6 ĂŠvben 44 ref. lelkĂŠsz hagyta el vĂŠglegesen ErdĂŠlyt. [EN, ĂĄpr. 16.]
A CD pĂĄrtszĂśvetsĂŠg elnĂśkĂŠĂźl vĂĄlasztotta Corneliu Coposut. 1992. jĂşnius 23.
Victor DrÄgoi tanfelĂźgyelĹ, mondvacsinĂĄlt ĂźrĂźggyel levĂĄltotta a Brassai LĂceum igazgatĂłjĂĄt. Az intĂŠzkedĂŠs ellen TĹkĂŠs Elek, a megye m. tanfelĂźgyelĹje tiltakozĂĄst juttatott el a miniszterhez. [SzabadsĂĄg, jĂşn. 24.; RMSz, jĂşn. 25.]
Domokos GĂŠza ĂŠs TakĂĄcs Csaba rĂŠszt vett a CD-t alkotĂł pĂĄrtok vezetĹinek tanĂĄcskozĂĄsĂĄn. Corneliu Coposu bejelentette, hogy Ăşjabb pĂĄrtok kĂŠrtĂŠk felvĂŠtelĂźket a koalĂciĂłba. [RMSz, jĂşn. 23.]1992. jĂşlius 7.
MarosvĂĄsĂĄrhelyen a Megyei TĂśrvĂŠnyszĂŠk 10 ĂŠv bĂśrtĂśnre ĂŠs pĂŠnzbĂźntetĂŠsre ĂtĂŠlte CseresznyĂŠs PĂĄlt ĂŠs (tĂĄvollĂŠtĂŠben) BarabĂĄs ErnĹt. [NĂŠpĂşjsĂĄg, jĂşl. 8.; RMSz, jĂşl. 15.] (→ 1991.10.01, 1992.12.19)
TemesvĂĄrott Ăşjabb ellenzĂŠki tĂźntetĂŠst rendezett a TemesvĂĄr TĂĄrsasĂĄg, ahol Corneliu Coposu is felszĂłlalt. A TemesvĂĄri KiĂĄltvĂĄny szellemĂŠvel azonos felhĂvĂĄst fogadtak el. (→ 1992.07.10)
TorĂł T. Tibor nyilatkozott a temesvĂĄri RMDSz kezdemĂŠnyezĂŠsĂŠrĹl: kĂźlĂśn nĂŠpszĂĄmlĂĄlĂĄst terveznek, mert nem bĂznak a hivatalos adatokban. [TĂSz, jĂşl. 7.]
Befejezte ĂŠhsĂŠgsztrĂĄjkjĂĄt KĂĄdĂĄr Attila (→ 1992.06.28), aki utĂĄn, mintegy lĂĄncot alkotva, Ăşjabb ĂŠs Ăşjabb szemĂŠlyek tiltakoztak Funar antidemokratikus intĂŠzkedĂŠsei ellen. Teodor MÄrginean gĂśrĂśg kat. tanĂtĂł volt az elsĹ, akit Doina Cornea ĂŠs Octavian Buracu is tĂĄmogatĂĄsĂĄrĂłl biztosĂtott. [SzabadsĂĄg, jĂşl. 11.] 1992. szeptember 23.
Bukarestben szimpĂĄtiatĂźntetĂŠst rendeztek a CD ĂŠs Emil Constantinescu mellett. A nagygyĹąlĂŠsen felszĂłlalt Corneliu Coposu, Doina Cornea ĂŠs Domokos GĂŠza is. [AP] 1992. oktĂłber 11.
Az elnĂśkvĂĄlasztĂĄs mĂĄsodik fordulĂłjĂĄban Iliescu ĂŠs Constantinescu mĂŠrkĹzĂśtt meg; 73,2%-os rĂŠszvĂŠtel mellett Iliescu nyert, 61,43: 38,57% arĂĄnyban. Constantinescu a 42 vĂĄlasztĂĄsi kĂśrzetbĹl 10-ben gyĹzĂśtt, ezek mind erdĂŠlyi megyĂŠk voltak. Iliescu megvĂĄlasztĂĄsa szentesĂtette a parlamenti vĂĄlasztĂĄsok nyomĂĄn kĂśrvonalazĂłdott balratolĂłdĂĄst. KĂŠt kommentĂĄr az esemĂŠnyrĹl: vissza kell fogni a nemzetellenes reformokat, Ăgy aztĂĄn a romĂĄnsĂĄg mĂŠltĂł mĂłdon, sajĂĄt urakĂŠnt ĂŠlhet hazĂĄjĂĄban (C. V. Tudor, PRM) â âa romĂĄnsĂĄg egy rĂŠsze megszokta a rosszatâ (Corneliu Coposu, PNTCD). [MH, okt. 13.] 1992. oktĂłber 27.
Az RMDSz nyilatkozatban tiltakozott a KĂźlĂźgymin. ĂĄtirata ellen (→ 1992.10.09), amely arra kĂśtelezi a kormĂĄny helyi intĂŠzmĂŠnyeit, hogy csak felsĹbb jĂłvĂĄhagyĂĄssal ĂŠrtintkezzenek kĂźlfĂśldi hivatalos szemĂŠlyekkel ĂŠs hatĂłsĂĄgokkal. Ez az okmĂĄny alkotmĂĄnyellenes, sĂŠrti a helyi autonĂłmiĂĄnak a 69/1991-es tĂśrvĂŠnyben kimondott alapelveit ĂŠs felidĂŠzi azt a korszakot, amikor az ĂĄllampolgĂĄroknak minden kĂźlfĂśldi kapcsolatukrĂłl szĂĄmot kellett adniuk. Elfogadhatatlan az is, hogy megtiltottĂĄk az ErdĂŠly nĂŠv hasznĂĄlatĂĄt. [NĂŠpĂşjsĂĄg, okt. 29.]
A PUNR elĂtĂŠlte az RMDSz nyilatkozatĂĄt ĂŠs az ĂźnnepĂŠlyes templomi eskĂźt. Funar javasolta az RMDSz betiltĂĄsĂĄt. â C. V. Tudor (PRM), Ion RaĹŁiu (PNTCD) egyarĂĄnt ellenzi a kollektĂv jogokat, Corneliu Coposu jogosnak tartja a magyarsĂĄg tĂśrekvĂŠseit. Petre Roman is elĂtĂŠlte a belsĹ ĂśnrendelkezĂŠst, szerinte az ĂĄllam egysĂŠgĂŠt ĂŠrintĹ jogosĂtvĂĄnyokat csorbĂtja. [NĂŠpszabadsĂĄg, okt. 28.; SzabadsĂĄg, okt. 31.] 1992. december 16.
ProvokĂĄciĂłval kezdĹdĂśtt a temesvĂĄri emlĂŠkezĂŠs hete: felgyĂşjtottĂĄk a December 17. TĂĄrsasĂĄg szĂŠkhĂĄzĂĄt; a tĹązoltĂłk gyorsan eloltottĂĄk a lĂĄngokat ĂŠs megĂĄllapĂtottĂĄk a szĂĄndĂŠkossĂĄgot. â IgazsĂĄgtĂŠtel ĂŠs megbĂŠkĂŠlĂŠs cĂmmel konferencia kezdĹdĂśtt. â Az Opera tĂŠri nagygyĹąlĂŠsen tk. Emil Constantinescu, Corneliu Coposu, Constantin Ticu Dumitrescu (a volt politikai foglyok szĂśvetsĂŠgĂŠnek elnĂśke) ĂŠs Corneanu ortodox ĂŠrsek is felszĂłlalt. 1993. szeptember 6.
A ro. parlamentben hazaĂĄrulĂĄst emlegettek az RMDSz Memoranduma kapcsĂĄn. MĂŠg Corneliu Coposu is elĂtĂŠlĹen nyilatkozott, mondvĂĄn: az RMDSz tĂŠved, amikor elutasĂtja Ro. nemzetĂĄllam jellegĂŠt ĂŠs elĹjogokat kĂśvetel magĂĄnak. A sajtĂł is elutasĂtĂł hangon kommentĂĄlta a dokumentumot. [MN, szept. 6.; NĂŠpszabadsĂĄg, szept. 7.] 1994. januĂĄr 6.
Corneliu Coposu (PNTCD) Iliescunak Ărt levelĂŠben felhĂĄborodottan utasĂtotta vissza azt, hogy a kormĂĄny, miutĂĄn alig menekĂźlt meg a bizalmatlansĂĄgi indĂtvĂĄnytĂłl (→ 1993.12.17), most felhatalmazĂĄst kĂŠrt tĂśrvĂŠnyalkotĂĄsra. [ĂM, jan. 6.] 1994. mĂĄrcius 2.
TĂśbb ro. lap ismertette TĹkĂŠs LĂĄszlĂł levelĂŠt ĂŠs az SzKT ĂĄllĂĄsfoglalĂĄsĂĄt (→ 1994.02.27). Corneliu Coposu sajtóÊrtekezletĂŠn kijelentette, hogy TĹkĂŠsnek âsajnos igaza vanâ: Ro. nem teljesĂtette az ĂgĂŠreteket. [MN, mĂĄrc. 2.]
Mircea GeoanÄ, kĂźlĂźgyi szĂłvivĹ sajtóÊrtekezletĂŠn TĹkĂŠs LĂĄszlĂł fellĂŠpĂŠsĂŠt sĂŠrelmezte; ugyanakkor bĂrĂĄlta az RMDSz-t is, mert elhagyta a CMN-t: szerinte ez azt jelenti, hogy az RMDSz nem ĂŠrdekelt a megoldĂĄsokban. GeoanÄ Ăşgy vĂŠlte: konstruktĂv dialĂłgusra van szĂźksĂŠg ĂŠs nem szĂźntelen panasztevĂŠsre. [RMSz, mĂĄrc. 4.]1994. mĂĄrcius 6.
A miniszterelnĂśk nĂŠgy tĂĄrca vezetĹjĂŠt cserĂŠlte le. A vĂŠdelmi tĂĄrca ĂŠlĂŠre Gh. Tinca kerĂźlt (N. Spiroiu helyett); a belĂźgy Ăşj vezetĹje Doru Ioan TÄrÄcilÄ (a rĂŠgi George DÄnescu); igazsĂĄgĂźgy: Iosif Gavril Chiusbaian (Petre Ninosu helyett); szĂĄllĂtĂĄsĂźgy: Aurel Novac az Ăşj miniszter (Paul Teodoru helyett). UtĂłbbi kĂŠt Ăşj min. a PUNR embere. â Az ellenzĂŠk bĂrĂĄlta a kormĂĄnyĂĄtalakĂtĂĄst. Corneliu Coposu szerint a csere alkotmĂĄnyellenes ĂŠs csak az ĂĄlcĂĄzott kommunista hatalom ĂĄtmentĂŠsĂŠt szolgĂĄlta. Nagy hibĂĄnak tekinti Spiroiu menesztĂŠsĂŠt, mert ezzel hitelessĂŠ vĂĄltak C. V. Tudor tĂĄmadĂĄsai (→ 1994.02.25). [RMSz, mĂĄrc. 8.; MN, mĂĄrc. 8.] â A CD ĂŠs a PD kĂŠpviselĹinek kĂśzĂśs nyilatkozata szerint Ăşjabban a minisztereket parlamenti meghallgatĂĄs ĂŠs jĂłvĂĄhagyĂĄs nĂŠlkĂźl nevezik ki. [EN, mĂĄrc. 16.] (→ 1994.08.18)
MoldovĂĄban nĂŠpszavazĂĄst tartottak ĂŠs a rĂŠsztvevĹk 90%-a az orszĂĄg fĂźggetlensĂŠge mellett voksolt (azaz: elutasĂtottĂĄk a Ro.-val valĂł egyesĂźlĂŠst). Ro.-ban felzĂşdulĂĄssal fogadtĂĄk a hĂrt, a kĂźlĂźgymin. kĂśzlemĂŠnye kĂśzvĂŠlemĂŠny-kutatĂĄsnak tartotta az aktust. A moldovai kĂźlĂźgymin. a ro. reagĂĄlĂĄst provokatĂvnak nevezte. [MH, mĂĄrc. 8.] 1994. mĂĄrcius 7.
Az erdĂŠlyi civil szervezetekrĹl nyilatkozott KĂśtĹ JĂłzsef ĂŠs Magyari NĂĄndor LĂĄszlĂł. Mintegy 300 szervezet lĂŠtezik, amelyek az ĂśnrendelkezĂŠs elismerĂŠse mellett partneri viszonyra, egyenjogĂş egyĂźttĂŠlĂŠsre tĂśrekednek Ro.-ban; az erdĂŠlyi magyarsĂĄg elsĹdleges cĂŠlja, hogy biztosĂtĂŠkot kapjon: intĂŠzmĂŠnyeiket tĂśbbĂŠ nem veheti el senki. [MN, mĂĄrc. 7.]
Kuncze GĂĄbor vezetĂŠsĂŠvel Bukarestbe ĂŠrkezett az SzDSz kĂźldĂśttsĂŠge. A kormĂĄny kĂŠpviselĹivel ĂŠs az ellenzĂŠki pĂĄrtok vezetĹivel tĂĄrgyaltak a kĂŠtoldalĂş kapcsolatokrĂłl ĂŠs a kisebbsĂŠgek helyzetĂŠrĹl. C. Coposu megerĹsĂtette: az 1918-as GyulafehĂŠrvĂĄri Nyilatkozat szellemĂŠben egyenlĹ jogokat kĂvĂĄnnak biztosĂtani a kisebbsĂŠgeknek. Hrebenciuc fĹtitkĂĄr megĂgĂŠrte, hogy a hĂłnap vĂŠgĂŠig dĂśntĂŠs szĂźletik a szĂŠkelyfĂśldi elĂtĂŠltek (oroszhegyiek, zetelakiak) ĂźgyĂŠben. â Az SzDSz alapkĂŠrdĂŠsnek tekinti, hogy megszĂźlessen a kisebbsĂŠgi tĂśrvĂŠny. [RMSz, mĂĄrc. 11.] (→ 1994.03.19) 1994. mĂĄrcius 19.
Az RMDSz megyei vezetĹsĂŠgĂŠnek nyilatkozata emlĂŠkeztetett az 1990-es etnikai ĂśsszecsapĂĄsokra. A felbĂşjtĂłkat ĂŠs a tetteseket nem vontĂĄk felelĹssĂŠgre, ellenben 45 magyart ĂŠs cigĂĄnyt bĂrĂłsĂĄgon hurcoltak meg. [NĂŠpĂşjsĂĄg, mĂĄrc. 19.]
Az EME tisztĂşjĂtĂł ĂźlĂŠsĂŠn JakĂł Zsigmond lekĂśszĂśnĹ elnĂśk ismertette az egyesĂźlet tevĂŠkenysĂŠgĂŠt. Az Ăşj vezĂŠrkar: BenkĹ Samu (eln.); PĂŠter MihĂĄly ĂŠs Tonk SĂĄndor (aleln.); Kiss AndrĂĄs (fĹtitkĂĄr); Sipos GĂĄbor (titkĂĄr). [RMSz, mĂĄrc. 23.]
TemesvĂĄrott szeminĂĄriumot rendeztek a tĂśbbsĂŠgâkisebbsĂŠg kapcsolatairĂłl. Corneliu Coposu (PNTCD) megismĂŠtelte korĂĄbbi ĂĄllĂĄspontjĂĄt (→ 1994.03.07), hozzĂĄtĂŠve: a m. kisebbsĂŠget megilleti az anyanyelvĹą egyetem. NemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠnyre szĂźksĂŠg van, de pĂĄrtja nem fogadja el a kisebbsĂŠgi autonĂłmia elvĂŠt. [RMSz, mĂĄrc. 25.]1994. ĂĄprilis 5.
A m. kĂźlĂźgyi szĂłvivĹ reakciĂłja (→ 1994.03.30): a vĂzumkĂŠnyszer bevezetĂŠse a diplomatĂĄk szĂĄmĂĄra ĂşjĂtĂĄs lenne a nemzetkĂśzi gyakorlatban. [MH, ĂĄpr. 5.]
A PDSR ĂŠs a PNTCD az elĹrehozott vĂĄlasztĂĄsokrĂłl tĂĄrgyalt. C. Coposu egyetĂŠrt ezzel, ha megalakul egy stabil ĂŠs szavahihetĹ kabinet.
Milosevics szerb elnĂśk egynapos lĂĄtogatĂĄsra Bukarestbe ĂŠrkezett. A kĂŠt ĂĄllamfĹ kĂśzĂśs sajtĂłtĂĄjĂŠkoztatĂłjĂĄn elhangzott: Milosevics elĂŠgedett a ro. fĂŠlnek a jugoszlĂĄv vĂĄlsĂĄggal kapcsolatos magatartĂĄsĂĄval; a kĂśzeljĂśvĹben alĂĄĂrjĂĄk a kĂŠt orszĂĄg alapszerzĹdĂŠsĂŠt. [BN, ĂĄpr. 5.] â [UtĂłbb az ellenzĂŠki lapok megszellĹztettĂŠk: a temesvĂĄri vegyiĂźzemekbĹl, egy korĂĄbban ĂŠpĂźlt fĂśldalatti csĹvezetĂŠken, ellenĹrizhetetlen mennyisĂŠgĹą gĂĄzolaj ĂĄramlott ĂĄt az embargĂł sĂşjtotta SzerbiĂĄba. Vesd Ăśssze: ]920608.]