ide kell egy név
Az RMDSz tizenöt éve a sajtó tükrében
találatszám: 8 találat
lapozás: 1-8
Névmutató:
Sipos Gábor
1990. március 9.
Kolozsvári ideiglenes székhellyel megalakult a Romániai Magyar Kereszténydemokrata Párt (RMKdP). A Protestáns Teológia dísztermében száznál több részvevő gyűlt össze, meghallgatták a Moldován Béla és Sipos Gábor által szerkesztett programtervezetet. A párt programja (tk.): az egyházak szabadságának helyreállítása, a felekezeti oktatás legalizálása, az elvett egyházi ingatlanok visszaszolgáltatása. Követelik a kisebbségek egyéni és kollektív jogainak intézményes biztosítását. – A hivatalos bejegyeztetés folyamatban van, a gyűlés idején már félezer tagja volt a pártnak. – Az ideiglenes választmány: Moldován Béla, Imreh József, Podhradszky László, Takácsik Tibor, Bálint Tiborné Kovács Júlia, Dezméri Zsombor József, Újvári Ferenc, Sipos Gábor.
Tőkés László a New York-ban székelő m. emberjogi alapítvány (HHRF) meghívására, az AEÁ-ba utazott. (→ 1990.03.30) 1990. március 29.
Még el sem készült a kormánybizottság jelentése a marosvásárhelyi eseményekről, de az ügyészség máris bíróság elé állított hét cigányt, csendháborítás és hangoskodás vádjával. Másnap már ítéletet is hoztak a kirakatperben: öten 3–5 hónapos börtönbüntetést kaptak, két vádlottat munkahelyen letöltendő javító-nevelő munkára ítéltek. Az április 4-én tartott fellebbviteli tárgyaláson megerősítették az elsőfokú ítéleteket. (→ 1990.04.11)
A Szabadság közölte az RMKdP programját, melyet Podhradszky László, Újvári Ferenc, Sipos Gábor és Asztalos Lajos írt alá. (→ 1990.04.05) 1990. április 5.
Az RMSz közölte az RMKdP programját, melyet a párt szervezőbizottsága (tk. Podhradszky László, Újvári Ferenc, Moldován Béla, Takácsik Gábor, Sipos Gábor, Bálint Júlia, Ortenszky Ildikó) adott ki. Ebben szerepel a keresztény értékrend társadalmi érvényesítése, az egyházak autonómiájának biztosítása, a felekezeti iskolák újraindítása, az államosított egyházi ingatlanok visszaadása, a kisebbségek egyéni és kollektív jogainak intézményes biztosítása. A párt támogatja a piacgazdaság bevezetését, a vállalatok privatizálását, síkra száll az anyanyelvű oktatás érdekében; család- és szociális védelmet kér. Az egység érdekében a választásokon egységes m. listán kívánnak jelölteket állítani. A program leszögezte: az erdélyi magyarság a m. nemzet szerves része. (→ 1991.09.11, 1993.03.19) 1990. október 27.
Kolozsvárott megtartotta évi közgyűlését az újjá alakult EME, megválasztották a vezetőséget és a szakosztályok vezetőit. Eln.: Jakó Zsigmond; aleln.: Dóczi Pál, Benkő Samu; főtitkár: Kiss András; titkár: Sipos Gábor. – Bölcsészet, Nyelv- és Történettud. Szakoszt.: Antal Árpád (eln.), Kovács András (titkár); Természettud.–Matem. Szakoszt.: Kékedy László (eln.), Nagy Tóth Ferenc (titkár); Jog-, Közgazd, és Társdalomtud. Szakoszt.: Nagy György (eln.), Mócsy László (titkár); Műszaki Tud. Szakoszt.: Jenei Dezső (eln.), Jodál Endre (titkár); az Orvostud. Szakoszt. ideiglenes elnöke Puskás György. 1990. december 27.
Marosvásárhelyen tartotta első kongresszusát az RMKdP, amelyen megválasztották a párt 11 tagú vezetőségét. Eln.: Tőkés István. Aleln.: Újvári Ferenc, Apor Csaba, Farkas István. Főtitkár: Kelemen Kálmán. Szóvivő: Hunyadi András. Vezetőségi tagok: Moldován Béla, Sipos Gábor, Koszta István, Filep Csaba, Miholcsa József. A székhely: Marosvásárhely.
A Képviselőházban Dumitru Pop PUNR-képviselő magyarellenes kirohanására Borbély László reagált, visszaverve a vádakat. 1994. március 19.
Az RMDSz megyei vezetőségének nyilatkozata emlékeztetett az 1990-es etnikai összecsapásokra. A felbújtókat és a tetteseket nem vonták felelősségre, ellenben 45 magyart és cigányt bíróságon hurcoltak meg. [Népújság, márc. 19.]
Az EME tisztújító ülésén Jakó Zsigmond leköszönő elnök ismertette az egyesület tevékenységét. Az új vezérkar: Benkő Samu (eln.); Péter Mihály és Tonk Sándor (aleln.); Kiss András (főtitkár); Sipos Gábor (titkár). [RMSz, márc. 23.]
Temesvárott szemináriumot rendeztek a többség–kisebbség kapcsolatairól. Corneliu Coposu (PNTCD) megismételte korábbi álláspontját (→ 1994.03.07), hozzátéve: a m. kisebbséget megilleti az anyanyelvű egyetem. Nemzetiségi törvényre szükség van, de pártja nem fogadja el a kisebbségi autonómia elvét. [RMSz, márc. 25.]1998. április 25.
Éves kiértékelő közgyűlését tartotta az EME. A tisztújítás során a jelenlegi vezetők a helyükön maradtak: Benkő Samu (eln.); Tonk Sándor, Kiss András (aleln.); Müller Ádám (főtitkár); Sipos Gábor (titkár). [RMSz, ápr. 29.]
Kolozsváron tartotta alapító kongresszusát Gh. Funar új pártja, a PAUR (Partidul Alianţei pt. Unitatea Românilor; a Román Egység Szövetségének Pártja). Az új párt főtikára Liviu Medrea lett. [RMSz, ápr. 27.] (→ 1998.06.19)
Andrei Pleşu Washingtonban tárgyalt a ro.–amerikai stratégiai partnerségről és Ro. NATO-belépési terveiről. Madeleine Albright külügymin. megelégedéssel fogadta azt, hogy Ro. folytatni kívánja a reformokat és szilárd kapcsolatokat kíván kiépíteni az AEÁ-val. [Szabadság, ápr. 25.]2002. március 4.
Az EME tisztújító ülésén a köv. vezetőséget választották: Egyed Ákos (eln.); Péter Mihály, Gyenge Csaba (aleln.); Sipos Gábor (főtitkár); Nagy Zoltán (titkár); Wolf Rudolf, Tonk Sándor, Kiss András, Silye Loránd, Feszt György, Jung János, Mócsy László, Kismihály János, Prezenszky István, Talpass János (választmányi tagok). – Az EME keretében megalakult a Szabó T. Attila Nyelvi Intézet. [Szabadság, márc. 4.; RMSz, ápr. 15.]
Eckstein-Kovács Péter elmondta: a Szabadelvű Kör orsz. tanácskozást tartott; a platform erős pontja, hogy nem vesz részt a belcsatározásokban, pozitív, ötletadó stratégiát követ. – Salat Levente szerint a ro. sajtóból jobban lehet tájékozódni az RMDSz ügyeiről, mint a magyarból. [Szabadság, márc. 4.]
Az első két hónapban 5763 munkavállalási engedélyt adtak ki Mo.-n, az igénylők döntő többsége ro. állampolgár. [RMSz, márc. 4.]
lapozás: 1-8