ide kell egy nĂŠv
Az RMDSz tizenĂśt ĂŠve a sajtĂł tĂźkrĂŠben
talĂĄlatszĂĄm: 38 talĂĄlat
lapozĂĄs: 1-20 | 21-38
IntĂŠzmĂŠnymutatĂł:
RMDSz kĂźlkapcsolatok / szĂśvetsĂŠgi tisztsĂŠgviselĹk kĂźlfĂśldi lĂĄtogatĂĄsai
1990. mĂĄrcius 9.
KolozsvĂĄri ideiglenes szĂŠkhellyel megalakult a RomĂĄniai Magyar KeresztĂŠnydemokrata PĂĄrt (RMKdP). A ProtestĂĄns TeolĂłgia dĂsztermĂŠben szĂĄznĂĄl tĂśbb rĂŠszvevĹ gyĹąlt Ăśssze, meghallgattĂĄk a MoldovĂĄn BĂŠla ĂŠs Sipos GĂĄbor ĂĄltal szerkesztett programtervezetet. A pĂĄrt programja (tk.): az egyhĂĄzak szabadsĂĄgĂĄnak helyreĂĄllĂtĂĄsa, a felekezeti oktatĂĄs legalizĂĄlĂĄsa, az elvett egyhĂĄzi ingatlanok visszaszolgĂĄltatĂĄsa. KĂśvetelik a kisebbsĂŠgek egyĂŠni ĂŠs kollektĂv jogainak intĂŠzmĂŠnyes biztosĂtĂĄsĂĄt. â A hivatalos bejegyeztetĂŠs folyamatban van, a gyĹąlĂŠs idejĂŠn mĂĄr fĂŠlezer tagja volt a pĂĄrtnak. â Az ideiglenes vĂĄlasztmĂĄny: MoldovĂĄn BĂŠla, Imreh JĂłzsef, Podhradszky LĂĄszlĂł, TakĂĄcsik Tibor, BĂĄlint TibornĂŠ KovĂĄcs JĂşlia, DezmĂŠri Zsombor JĂłzsef, ĂjvĂĄri Ferenc, Sipos GĂĄbor.
TĹkĂŠs LĂĄszlĂł a New York-ban szĂŠkelĹ m. emberjogi alapĂtvĂĄny (HHRF) meghĂvĂĄsĂĄra, az AEĂ-ba utazott. (→ 1990.03.30) 1991. ĂĄprilis 22.
KirĂĄly KĂĄroly szenĂĄtor vezetĂŠsĂŠvel hĂĄromtagĂş RMDSz-delegĂĄciĂł ĂŠrkezett Budapestre. KirĂĄly KĂĄroly rĂŠszt vett az OrszĂĄggyĹąlĂŠs emberi jogi, kisebbsĂŠgi ĂŠs vallĂĄsĂźgyi bizottsĂĄgĂĄnak ĂźlĂŠsĂŠn ĂŠs beszĂĄmolt a m. kisebbsĂŠg itthoni helyzetĂŠrĹl. Fogadta Ĺt Szabad GyĂśrgy, az OrszĂĄggyĹąlĂŠs elnĂśke. â Az RMDSz kĂśzlemĂŠnyben hatĂĄrolta el magĂĄt KirĂĄly KĂĄroly nyilatkozataitĂłl. [RMSz, ĂĄpr. 27.] 1991. jĂşnius 4.
Az RMSz interjĂşt kĂśzĂślt MarkĂł BĂŠlĂĄval, aki nem rĂŠg ĂŠrkezett vissza az AEĂ-bĂłl, ahol emigrĂĄciĂłs kĂśrĂśk, egyletek, alapĂtvĂĄnyok vendĂŠge volt. 16 elĹadĂĄst tartott az erdĂŠlyi m. kultĂşra sajĂĄtos helyzetĂŠrĹl.
BrĂźsszelben kĂśzĂśs kĂśzlemĂŠnyt adtak ki az EGK ĂŠs Ro. kereskedelmi ĂŠs gazdasĂĄgi egyĂźttmĹąkĂśdĂŠsĂŠnek elsĹ, vegyesbizottsĂĄgi tĂĄrgyalĂĄsĂĄrĂłl. Eugen DijmÄrescu ĂĄllammin. elmondta, hogy Ro. sĂşlyos gazdasĂĄgi helyzetben van, az inflĂĄciĂł 6 hĂłnap alatt 228%-ot ĂŠrt el. [RMSz, jĂşn. 4.] 1991. oktĂłber 9.
A kormĂĄnyalakĂtĂĄsi tĂĄrgyalĂĄsok sorĂĄn a nemzetisĂŠgi minisztĂŠrium lĂŠtrehozĂĄsĂĄt Stolojan ĂŠs az ellenzĂŠki pĂĄrtok kĂŠpviselĹi egyarĂĄnt elutasĂtottĂĄk. (Az RMDSz-t SzĹcs GĂŠza ĂŠs VerestĂły Attila kĂŠpviselte.)
Domokos GĂŠza a Columbia Egyetem meghĂvĂĄsĂĄra okt. 9â23. kĂśzĂśtt az AEĂ-ba utazott. Politikusokkal ĂŠs a m. diaszpĂłra kĂŠpviselĹivel tĂĄrgyalt, elĹadĂĄsokat tartott. Robert Hutchings (a NemzetvĂŠdelmi TanĂĄcs kelet-eurĂłpai igazgatĂłja) kifejtette, hogy egyetĂŠrt az emberjogi, kisebbsĂŠgi tĂśrekvĂŠsekkel, de a terĂźleti autonĂłmia tervĂŠt nem tudja tĂĄmogatni. [RMSz, nov. 7.]
Smaranda Enache Washingtonban az amerikai tĂśrvĂŠnyhozĂĄs Emberi Jogi BizottsĂĄga elĹtt kifejtette, hogy RomĂĄnia legnagyobb problĂŠmĂĄja a szĂŠlsĹsĂŠges csoportok kampĂĄnya mindenfajta kisebbsĂŠg ellen. A kormĂĄny nem lĂŠp fel a nacionalista, antiszemita megnyilvĂĄnulĂĄsok ellen.
Cs. GyĂmesi Ăva bejelentette, hogy munkakĂśri teendĹi miatt nem tud politikai szerepet is vĂĄllalni, ezĂŠrt lemond megyei vĂĄlasztmĂĄnyi ĂŠs KOT-tagsĂĄgĂĄrĂłl. [SzabadsĂĄg, okt. 9.]1991. november 7.
Kerekes KĂĄroly â a parlamentben zajlĂł HarâKov-vita kapcsĂĄn â kijelentette, hogy amikor a magyarsĂĄg elleni offenzĂvĂĄrĂłl van szĂł, akkor teljes a nemzeti egysĂŠg. A jelentĂŠs az egĂŠsz m. nemzetet bĹąnĂśsnek tartja. [NĂŠpĂşjsĂĄg, nov. 7.]
TĹkĂŠs LĂĄszlĂł a HHRF meghĂvĂĄsĂĄra az AEĂ-ba ĂŠrkezett, ahol elĹadĂĄsokat tartott ĂŠs m. gyĂźlekezetekben igĂŠt hirdetett. A tĂśrvĂŠnyhozĂĄs Emberi Jogi BizottsĂĄgĂĄnak tagjaival is talĂĄlkozott ĂŠs kifejtette, hogy a legnagyobb kereskedelmi kedvezmĂŠny megadĂĄsĂĄt ahhoz a feltĂŠtelhez kell kĂśtni, hogy Ro. vĂĄltoztasson nemzetisĂŠgi politikĂĄjĂĄn. [SzabadsĂĄg, nov. 9.]1991. november 8.
Antall JĂłzsef Budapesten fogadta a nĂŠgynapos magyarorszĂĄgi lĂĄtogatĂĄsra ĂŠrkezett RMDSz-kĂźldĂśttsĂŠget. A megbeszĂŠlĂŠsen szĂłba kerĂźlt a romĂĄniai magyarsĂĄgot szĂźlĹfĂśldjĂŠn ĂŠrt tĂĄmadĂĄs. Az RMDSz kĂźldĂśttsĂŠge egyetĂŠrt a m. kormĂĄny kĂźlpolitikĂĄjĂĄval, hogy nem tĂśrekszik Ro. nemzetkĂśzi elszigetelĂŠsĂŠre. E lĂĄtogatĂĄssal megtĂśrtĂŠnt a hivatalos kapcsolatfelvĂŠtel az RMDSz ĂŠs a m. politikai vezetĹk kĂśzĂśtt. LĂĄtogatĂĄsĂĄt befejezve, a kĂźldĂśttsĂŠg nemzetkĂśzi sajtóÊrtekezletet tartott. [RMSz, nov. 12., nov. 13.]
TakĂĄcs Csaba, a meghallgatĂł bizottsĂĄg tagjakĂŠnt a HarâKov-jelentĂŠsrĹl nyilatkozott. A bizottsĂĄg kĂŠt tagja (TakĂĄcs ĂŠs Csiha TamĂĄs) nem Ărta alĂĄ a jelentĂŠst. [RMSz, nov. 8.]
A szĂłrvĂĄny ĂŠgetĹ kĂŠrdĂŠseirĹl tĂĄrgyaltak a szĂłrvĂĄnymegyĂŠk kĂŠpviselĹi KolozsvĂĄrott. TĂśbb tĂĄmogatĂĄst ĂŠs figyelmet kĂŠrtek. [RMSz, nov. 8.]
SzĂĄrhegyen tartotta tisztĂşjĂtĂł kĂśzgyĹąlĂŠsĂŠt a RomĂĄniai Magyar KĂśzgazdĂĄsz TĂĄrsasĂĄg (RMKT), amelyen ĂşjravĂĄlasztottĂĄk Kerekes JenĹ elnĂśkĂśt.1991. november 11.
A BNR lemondott a dollĂĄr mestersĂŠges ĂĄrfolyamĂĄrĂłl ĂŠs napi ĂĄrfolyamot vezetett be, amely a fogyasztĂłi ĂĄrak ugrĂĄsszerĹą emelkedĂŠsĂŠt eredmĂŠnyezte.
TĹkĂŠs LĂĄszlĂł PĂĄrizsba ĂŠs Strasbourgba utazott, ahol az EurĂłpa TanĂĄcs kĂŠpviselĹivel folytatott megbeszĂŠlĂŠst. âMeggyĹzĹdĂŠsem szerint KĂśzĂŠp-Kelet-EurĂłpĂĄban nem lehet a hatĂĄrok valamifĂŠle ĂşjrarajzolĂĄsĂĄval igazsĂĄgot tenni. Egyetlen megoldĂĄs van: meg kell teremteni az igazi szabadsĂĄgot ĂŠs demokrĂĄciĂĄt.â â mondotta. [RMSz, nov. 14.]1992. mĂĄrcius 5.
SzĹcs GĂŠza elmondta, hogy az RMDSz kĂźlkapcsolatai alkalomszerĹąek, ebbĹl a szempontbĂłl elsĹsorban TĹkĂŠs LĂĄszlĂłra lehet ĂŠpĂteni. Ăgy vĂŠli: az RMDSz-nek be kell lĂŠpnie az MVSz-be. [ĂM, mĂĄrc. 5.] (→ 1992.02.16, 1992.07.05)
Gh. Funar a m. iskolĂĄk ellen agitĂĄlt. [SzabadsĂĄg, mĂĄrc. 5.]
Virgil MÄgureanu interjĂşt adott Ara-KovĂĄcs AttilĂĄnak. Kifejtette, hogy nem vettĂŠk ĂĄt a Securitate rĂŠgi ĂźgynĂśkhĂĄlĂłzatĂĄt; az apparĂĄtusnak csak a 20%-ĂĄt tartottĂĄk meg. [MH, mĂĄrc. 5.] (→ 1990.05.15) 1992. mĂĄrcius 24.
Domokos GĂŠza, aki nem vett rĂŠszt az elnĂśksĂŠgi ĂĄllĂĄsfoglalĂĄs vitĂĄjĂĄn (→ 1992.03.18), most nyilatkozatban kĂśzĂślte: az elnĂśksĂŠg tagjainak is termĂŠszetes joguk, hogy egyik vagy mĂĄsik platformhoz csatlakozzanak, de addig kĂśtelesek az egĂŠsz RMDSz-tagsĂĄgot kĂŠpviselni. Szerinte a platformok csak akkor adhatnak Ăşj ĂŠrtĂŠkeket, ha az ĂĄltalĂĄnosan elfogadott egysĂŠgeszmĂŠnybĹl indulnak ki. [NĂŠpĂşjsĂĄg, mĂĄrc. 24.]
SzĹcs GĂŠza az MTV-nek adott interjĂşban kijelentette, hogy visszavonul a parlamenti politizĂĄlĂĄstĂłl, a tovĂĄbbiakban kulturĂĄlis szervezĂŠssel kĂvĂĄn foglalkozni.
BorbĂŠly Imre amerikai ĂŠs kanadai ĂştjĂĄrĂłl szĂĄmolt be, ahol elĹadĂĄsokat tartott ĂŠs befolyĂĄsos politikusokkal tĂĄrgyalt. [RMSz, mĂĄrc. 24.]
MegkezdĹdĂśtt (ĂŠs jĂşl. 11-ĂŠn ĂĄllam- ĂŠs kormĂĄnyfĹi ĂŠrtekezlettel zĂĄrult) a âHelsinki II.â nĂŠven emlegetett EBEĂ-tanĂĄcskozĂĄs. [RMSz, mĂĄrc. 24.]1992. ĂĄprilis 7.
TemesvĂĄrott DemokrĂĄcia ĂŠs kollektĂv jogok cĂmmel tartottak tanĂĄcskozĂĄst. A nemzeti kisebbsĂŠgek kĂźldĂśttei megjelentek, a ro. pĂĄrtok nem kĂvĂĄntak kĂŠpviselĹket kĂźldeni. [MH, ĂĄpr. 7.]
Tokay GyĂśrgy (a â25-Ăśkâ egyike; ]920310) elmondta: egy hĂłnapos amerikai kĂśrĂştra hĂvtĂĄk meg. HangsĂşlyozta, hogy az RMDSz nem csupĂĄn etnikai pĂĄrt, hanem olyan politikai erĹ, amelynek ĂŠrdeke ĂŠs feladata az orszĂĄg demokratizĂĄlĂĄsa. Szerinte az RMDSz-nek egysĂŠgesnek kell lennie. [NĂŠpszabadsĂĄg, ĂĄpr. 7.] 1992. ĂĄprilis 30.
SzĹcs GĂŠza FranciaorszĂĄgban jĂĄrt, ahol fogadtĂĄk a kĂźlĂźgyminisztĂŠriumban, a szenĂĄtusban ĂŠs a kĂŠpviselĹhĂĄzban; tĂĄrgyalt a jelentĹsebb pĂĄrtok vezetĹivel. SajtóÊrtekezletĂŠn kifejtette, hogy az RMDSz a ro. ĂĄllam keretein belĂźl kĂvĂĄnja ĂŠrvĂŠnyesĂteni a m. kisebbsĂŠg jogait, s tĂĄvol ĂĄll tĹle a hatĂĄrmĂłdosĂtĂĄs gondolata. [MTI]
Az RMDSz-en belĂźl eddig 4 platform alakult: az EMK (→ 1992.03.14), az SzK (→ 1992.03.21), az IfjĂşsĂĄgi Platform (IP; ]920415); legutĂłbb BorbĂŠly Imre egyszemĂŠlyes beadvĂĄnyban jelezte a KeresztĂŠny-Nemzeti LiberĂĄlis KezdemĂŠnyezĂŠs (utĂłbb: Bethlen GĂĄbor KĂśr = BGK; ]930304) megalakulĂĄsĂĄt. A tagsĂĄgot nem osztottĂĄk meg a platformok, egyiknek sincs tĂśmegbĂĄzisa. [EN, ĂĄpr. 31.] 1992. mĂĄjus 29.
Befejezte budapesti lĂĄtogatĂĄsĂĄt az RMDSz parlamenti frakciĂłjĂĄnak kĂźldĂśttsĂŠge, melyet KozsokĂĄr GĂĄbor vezetett ĂŠs az OrszĂĄggyĹąlĂŠs alkotmĂĄnyozĂł, tĂśrvĂŠnyelĹkĂŠszĂtĹ ĂŠs jogĂźgyi, valamint emberjogi bizottsĂĄga hĂvott meg. [MN, mĂĄj. 29.]1992. jĂşnius 19.
A svĂĄjci Crans-MontanĂĄban nemzetkĂśzi ĂśsszejĂśvetelt tartottak az eurĂłpai integrĂĄciĂł kĂŠrdĂŠsĂŠirĹl. A fĂłrumon Jeszenszky GĂŠza ĂŠs Adrian NÄstase a kĂŠtoldalĂş kapcsolatok alakulĂĄsĂĄrĂłl tĂĄrgyalt. NÄstase hangsĂşlyozta, hogy a m. kisebbsĂŠgnek biztosĂtjĂĄk az eurĂłpai normĂĄk szerinti jogokat. TovĂĄbbra sem szĂźletett egyezsĂŠg a kolozsvĂĄri konzulĂĄtus ĂźgyĂŠben. [RMSz, jĂşn. 24.]
A Maros megyei RMDSz nyilatkozatban kĂśvetelte, hogy a kormĂĄny fĂźggessze fĂśl tisztsĂŠgĂŠbĹl a kolozsvĂĄri polgĂĄrmestert. [RMSz, jĂşn. 23.]
IsmĂŠt kiĂşjultak a harcok DubÄsari tĂŠrsĂŠgĂŠben a Dnyeszter Menti KĂśztĂĄrsasĂĄg gĂĄrdistĂĄi ĂŠs a moldovai egysĂŠgek kĂśzĂśtt.
A The Christian Observer hetilap meghĂvĂĄsĂĄra tett lĂĄtogatĂĄsa sorĂĄn TĹkĂŠs LĂĄszlĂł â az amerikai kongresszus elĹtt tartott beszĂŠdĂŠben â kijelentette, hogy a legnagyobb kereskedelmi kedvezmĂŠny megĂtĂŠlĂŠsĂŠnek csak akkor van ĂŠrtelme, ha az a nĂŠp ĂŠrdekeit szolgĂĄlja ĂŠs nem a visszarendezĹdĂŠst. [BN, jĂşn. 30.; bĹvebben lĂĄsd: BN, jĂşl. 1â7.] 1993. februĂĄr 27.
Az RMDSz vezetĹi sajtóÊrtekezleten ĂŠrtĂŠkeltĂŠk budapesti tĂĄrgyalĂĄsaik eredmĂŠnyĂŠt. Az RTV munkatĂĄrsa kĂŠrdĂŠsĂŠre TĹkĂŠs LĂĄszlĂł megerĹsĂtette, hogy amerikai kĂśrĂştjĂĄn (febr. 6â23.) beszĂŠlt arrĂłl, hogy a romĂĄniai magyarsĂĄg ellen, ha finomabb eszkĂśzĂśkkel is, de etnikai tisztogatĂĄs folyik. Nem szĹąntek meg ugyanis azok a folyamatok, amelyek beolvadĂĄsra, vagy a szĂźlĹfĂśld elhagyĂĄsĂĄra kĂŠsztetik a magyarsĂĄgot. [MN, mĂĄrc. 1.] â [Az âetnikai tisztogatĂĄsâ szĂłkapcsolat 1993 elejĂŠn, a jugoszlĂĄviai polgĂĄrhĂĄborĂş idejĂŠn erĹsen felborzolta a kedĂŠlyeket; TĹkĂŠs ĂŠrtĂŠkelĂŠsĂŠt mind m., mind ro. oldalrĂłl tĂĄmadtĂĄk, a sajtĂłvita hetekig elhĂşzĂłdott; ebbĹl csak nĂŠhĂĄny fontosabb megnyilvĂĄnulĂĄst emelek ki (→ 1993.03.01, 1993.03.02, 1993.03.05, 1993.03.10, 1993.03.20, 1993.04.02, 1993.04.05, 1993.05.01). â TĹkĂŠs LĂĄszlĂł: Egy kifejezĂŠs â ĂŠs ami mĂśgĂśtte van c. ĂrĂĄsĂĄban statisztikai adatokkal igazolta a vĂŠlemĂŠnyĂŠt, lĂĄsd EN, jĂşl. 29., aug. 5.] 1993. mĂĄjus 4.
Teodor MeleĹcanu Pozsonyban tĂĄrgyalt szlovĂĄk kollĂŠgĂĄjĂĄval; parafĂĄltĂĄk a szlovĂĄkâro. barĂĄtsĂĄgi szerzĹdĂŠst. [RMSz, mĂĄj. 6.]
TĹkĂŠs LĂĄszlĂł, pĂĄrizsi sajtóÊrtekezletĂŠn kijelentette, hogy Ro. belĂŠpĂŠsĂŠt az ET-ba 3 feltĂŠtelhez kell kĂśtni: az egyhĂĄzak Ăźgyeinek rendezĂŠse, az anyanyelvĹą oktatĂĄs megoldĂĄsa ĂŠs a nemzeti kisebbsĂŠgek elleni diszkriminĂĄciĂł megszĂźntetĂŠse. [NĂŠpszabadsĂĄg, mĂĄj. 4.] 1993. mĂĄjus 11.
PatrubĂĄny MiklĂłs ĂŠs SzĹcs GĂŠza [noha a kĂśltĹ megĂgĂŠrte, hogy visszavonul a politikai ĂŠlettĹl (→ 1992.03.24; 1993.06.04)] az RMDSz kĂŠpviseletĂŠben, VarsĂłban rĂŠszt vett az EDU ĂźlĂŠsĂŠn, ahol a szĂśvetsĂŠg csatlakozĂĄsi kĂŠrelmĂŠt bĂrĂĄltĂĄk el (→ 1992.03.17; 1993.09.01). [PH, mĂĄj. 11.]
Az RMDSz ĂE kolozsvĂĄri ĂźlĂŠsĂŠn az illetĂŠkes alelnĂśkĂśk bemutattĂĄk a kulturĂĄlis, oktatĂĄsĂźgyi ĂŠs ĂśnkormĂĄnyzati memorandum tervezetĂŠt, ĂŠs a hetvenĂŠves kisebbsĂŠgi lĂŠtet ismertetĹ FehĂŠr KĂśnyv tervezetĂŠvel foglalkoztak. [RMSz, mĂĄj. 14.]
Marian Munteanu, volt diĂĄkvezĂŠr (→ 1990.05.01) a VasgĂĄrdĂĄt kĂvĂĄnta ĂşjjĂĄĂŠleszteni, amikor legionĂĄrius eszmĂŠket hirdetett a RomĂĄniĂĄĂŠrt Mozgalom gyĹąlĂŠsĂŠn. [RMSz, mĂĄj. 11.]1993. mĂĄjus 25.
Az ĂE ĂźlĂŠsĂŠn TakĂĄcs Csaba beszĂĄmolt az RMDSz-kĂźldĂśttsĂŠg Flensburgban tett lĂĄtogatĂĄsĂĄrĂłl (mĂĄj. 16â23.), ahol a FUEV kongresszusĂĄn az RMDSz-t fĂślvettĂŠk a teljes jogĂş tagok kĂśzĂŠ. [HN, mĂĄj. 28.; RMSz, jĂşn. 5.]
A kolozsvĂĄri bĂrĂłsĂĄg csak most vĂĄlaszolt az RMDSz perbe hĂvĂĄsi kĂsĂŠrletĂŠre (→ 1993.01.11). A fĹĂźgyĂŠsz szerint Gh. Funar cselekedete (Ăşj tĂĄbla elhelyezĂŠse a MĂĄtyĂĄs-szobor talapzatĂĄn) nem kĂŠpez bĹąncselekmĂŠnyt, ezĂŠrt nem indĂtanak eljĂĄrĂĄst. [RMSz, mĂĄj. 25.] 1993. jĂşlius 14.
Az RMDSz bukaresti sajtóÊrtekezletĂŠn MarkĂł BĂŠla ĂŠrtĂŠkelte a CD programnyilatkozatĂĄt, amelynek kidolgozĂĄsĂĄban az RMDSz is rĂŠszt vett. A kormĂĄnynak nincs reĂĄlis programja a vĂĄlsĂĄg lekĂźzdĂŠsĂŠre, ezĂŠrt volt szĂźksĂŠg egy alternatĂv programra. â Tokay GyĂśrgy az EBEĂ helsinki ĂźlĂŠsĂŠrĹl szĂĄmolt be: az elfogadott hatĂĄrozat a nemzeti kisebbsĂŠgek kĂŠrdĂŠsĂŠt az eurĂłpai biztonsĂĄg egyik alapkĂŠrdĂŠsĂŠnek nyilvĂĄnĂtotta. [BN, jĂşl. 16.]
Teodor MeleĹcanu tagadta, hogy Horn Gyula lĂĄtogatĂĄsakor Ro. megĂgĂŠrte volna a BTE visszaĂĄllĂtĂĄsĂĄt ĂŠs a kolozsvĂĄri konzulĂĄtus ĂşjbĂłli megnyitĂĄsĂĄt (→ 1989.12.29). âNincs jegyzĹkĂśnyv a talĂĄlkozĂłrĂłlâ [!] â mondta. [RMSz, jĂşl. 14.]
Az 1918-as gyulafehĂŠrvĂĄri nyilatkozat [tkp. hatĂĄrozat] nem szerzĹdĂŠs, ezĂŠrt alaptalanul hivatkozik rĂĄ az RMDSz, mondta a magyarellenessĂŠgĂŠrĹl ismert Ioan Coja, a PDAR szenĂĄtora, a VR vezetĹ politikusa. [MH, jĂşl. 14.]
A CMN olyan mĂłdosĂtĂĄsi javaslatot fogadott el a kĂŠszĂźlĹ okt. tĂśrvĂŠnyhez, amely lehetĹvĂŠ tennĂŠ a m. ny. egyetem lĂŠtrehozĂĄsĂĄt. A javaslatot (melyet az RMDSz a tĂśbbi kisebbsĂŠggel kĂśzĂśsen terjesztett be) a kormĂĄny kĂŠpviselĹje elfogadta, de a dĂśntĂŠs a parlament kezĂŠben van. [ĂM, jĂşl. 15.] 1993. oktĂłber 17.
Egerben 3. alkalommal rendezett konferenciĂĄt az ErdĂŠlyi SzĂśvetsĂŠg (→ 1991.04.13). A zĂĄrĂłdokumentumban azt javasoltĂĄk, hogy tĂśbb ĂĄllam alkotmĂĄnyĂĄban a nemzetĂĄllam kifejezĂŠs helyett demokratikus jogĂĄllam szerepeljen. FĂźr Lajos honvĂŠdelmi min. levelet intĂŠzett a konferenciĂĄhoz, amelyben kifejtette: Mo. mindenfajta konfliktus kezelĂŠsĂŠre egyetlen mĂłdszerkĂŠnt a tĂĄrgyalĂĄst ajĂĄnlja; a m. kisebbsĂŠgnek joga van a terĂźleti autonĂłmiĂĄra ott, ahol tĂśbbsĂŠgben ĂŠl. [NĂŠpĂşjsĂĄg, okt. 19.]
MarkĂł BĂŠla 3 napos lĂĄtogatĂĄst tett KĂĄrpĂĄtaljĂĄn, a KMKSz elnĂśkĂŠnek, FodĂł SĂĄndornak a meghĂvĂĄsĂĄra. KĂśzĂśs kĂśzlemĂŠnyt adtak ki, amelyben a rendszeres kapcsolattartĂĄs szĂźksĂŠgessĂŠgĂŠt hangsĂşlyoztĂĄk. [SzabadsĂĄg, okt. 20.]1994. mĂĄrcius 10.
A rendĹrsĂŠgrĹl szĂłlĂł tĂśrvĂŠnytervezet vitĂĄjĂĄn az RMDSz mĂłdosĂtĂĄst javasolt: ahol a kisebbsĂŠg tĂśbbsĂŠgben ĂŠl, ott a rendĹrĂśk beszĂŠljĂŠk a kisebbsĂŠg nyelvĂŠt. A PUNR ĂŠs a PRM azonnal ĂŠs vehemensen reagĂĄlt, ismĂŠt a m. veszĂŠllyel pĂŠldĂĄlĂłzva. Az RMDSz javaslatĂĄt elvetettĂŠk. [RMSz, mĂĄrc. 10.]
MarkĂł BĂŠla â az MSzP meghĂvĂĄsĂĄra â Budapestre ĂŠrkezett. Horn GyulĂĄval folytatott eszmecserĂŠjĂŠn egyetĂŠrtettek abban, hogy a h. t. magyarsĂĄg Ăźgye nem vĂĄlhat a vĂĄlasztĂĄsi kampĂĄny rĂŠszĂŠvĂŠ. [MN, mĂĄrc. 11.] â MeghĂvott szakĂŠrtĹk jelenlĂŠtĂŠben megvitattĂĄk az RMDSz kisebbsĂŠgi tĂśrvĂŠnytervezetĂŠt. MegĂĄllapĂtottĂĄk, hogy a tervezet, mind szellemĂŠben, mind szĂśvegĂŠben megfelel a nemzetkĂśzi szerzĹdĂŠseknek ĂŠs ajĂĄnlĂĄsoknak. [PH, mĂĄrc. 11.]