ide kell egy nĂŠv
Az RMDSz tizenĂśt ĂŠve a sajtĂł tĂźkrĂŠben
talĂĄlatszĂĄm: 111 talĂĄlat
lapozĂĄs: 1-20 | 21-40 ... 101-111
IntĂŠzmĂŠnymutatĂł:
RMDSz kapcsolat / kapcsolatkeresĂŠs, egyĂźttmĹąkĂśdĂŠs pĂĄrtokkal / vĂĄlasztĂĄsi koalĂciĂł / koalĂciĂłs tĂĄrgyalĂĄsok (egyeztetĂŠs, szerzĹdĂŠs) / kormĂĄnyzati rĂŠszvĂŠtel / szerepvĂĄllalĂĄs kormĂĄnyban / koalĂciĂłs vĂĄlsĂĄg / kivĂĄlĂĄs a koalĂciĂłbĂłl
1990. mĂĄrcius 10.
Az RMDSz OIB elnĂśksĂŠge â a kĂślcsĂśnĂśs megismerĂŠs jegyĂŠben â megalakulĂĄsa Ăłta pĂĄrbeszĂŠdet folytat a kĂźlĂśnbĂśzĹ pĂĄrtok, szĂśvetsĂŠgek (pl. PNTCD, PNL) vezetĹivel. Az RMDSz nyĂlt talĂĄlkozĂłt javasolt a VR vezetĹivel, mĂĄrcius 17-re, Bukarestben.
MoszkvĂĄban a magyar ĂŠs a szovjet kĂźlĂźgyminiszter (Horn Gyula, ill. Eduard Sevardnadze) alĂĄĂrta a szovjet csapatok teljes kivonĂĄsĂĄt szentesĂtĹ okmĂĄnyt. (→ 1991.06.19)
KolozsvĂĄrott vĂĄlasztmĂĄnyi ĂźlĂŠst tartott az EMT.
A KMDSz nĂŠma tĂźntetĂŠssel fejezte ki egyetĂŠrtĂŠsĂŠt a marosvĂĄsĂĄrhelyi diĂĄksztrĂĄjkkal. (→ 1990.03.07) 1990. jĂşlius 22.
KirĂĄly KĂĄroly, sepsiszentgyĂśrgyi sajtóÊrtekezletĂŠn, az RMDSz parlamenti csoportjĂĄnak politikĂĄjĂĄt bĂrĂĄlta. [SzabadsĂĄg, jĂşl. 24.] Szerinte a csoport nem folytat reĂĄlpolitikĂĄt, emiatt a magyarsĂĄg kĂŠpviselĹi sorra kiszorulnak az ĂĄllamhatalom szerveibĹl. â VĂĄlaszĂĄban Domokos GĂŠza kifejtette, hogy az RMDSz nem vĂĄllalhat rĂŠszt egy olyan kormĂĄnyzĂĄsban, amelynek nincsenek vĂĄlaszai a kisebbsĂŠgi kĂŠrdĂŠsekre. [RMSz, jĂşl. 25.]
A zĂĄgrĂĄbi parlament szuverĂŠn ĂĄllamnak nyilvĂĄnĂtotta HorvĂĄtorszĂĄgot.1991. januĂĄr 5.
SzĹcs GĂŠza fĹtitkĂĄr kĂśzĂślte a sajtĂłval: az RMDSz nem lĂŠp koalĂciĂłra ellenzĂŠki pĂĄrtokkal.
GyĂśrgy SĂĄndor ĂĄllomĂĄsfĹnĂśk kĂŠtnyelvĹą feliratot tĂŠtetett a gyergyĂłszentmiklĂłsi ĂĄllomĂĄs ĂŠpĂźletĂŠre. Az intĂŠzkedĂŠst kĂśvetĹen rengeteg fenyegetĹ telefont kapott (rendĹrsĂŠg, katonasĂĄg, vasĂşti fĹnĂśksĂŠg), de GyĂśrgy nem engedett. [RMSz, 1994. febr. 2.] â [HosszĂş ĂŠvek kellettek ahhoz, hogy a kĂśzvĂŠlemĂŠny ĂŠs a hivatalos szervek elfogadjĂĄk a kĂŠtnyelvĹą feliratokat. A vasĂştĂĄllomĂĄsokra csak 13 (!) ĂŠv utĂĄn kezdtĂŠk sorozatban kitenni a tĂĄblĂĄkat.] 1991. szeptember 28.
Az RMDSz OE rendkĂvĂźli ĂŠrtekezlete elfogadta a kormĂĄnyban valĂł esetleges rĂŠszvĂŠtelt. KĂśzlemĂŠnyĂźkben megfogalmaztĂĄk a kĂśv. alapelveket: a pĂĄrtĂĄllam restitĂşciĂłjĂĄnak megakadĂĄlyozĂĄsa, helyhatĂłsĂĄgi ĂśnkormĂĄnyzatok garantĂĄlĂĄsa, kormĂĄnytĂłl fĂźggetlen rĂĄdiĂł ĂŠs televĂziĂł, a sajtĂł nemzeti uszĂtĂĄsĂĄnak tĂśrvĂŠnyes megakadĂĄlyozĂĄsa, nemzetisĂŠgi min. felĂĄllĂtĂĄsa, a privatizĂĄciĂł felgyorsĂtĂĄsa. [RMSz, okt. 1.]
Az ĂĄrnyĂŠkkormĂĄny ĂĄlhĂre (→ 1991.09.25) utĂĄn Ăşjabb diplomĂĄciai galiba: Petre Roman a Die Pressenek nyilatkozott, s ezt ĂĄtvette a România LiberÄ. Az ĂşjsĂĄg szerint Roman azt mondta, hogy a MoldovĂĄban ĂŠlĹ oroszoknak azt javasolhatjĂĄk, tĂŠrjenek vissza azokra a terĂźletekre, ahonnan szĂĄrmaznak. Ennek nyomĂĄn Mircea Snegur telefonon kĂŠrt magyarĂĄzatot Iliescu elnĂśktĹl, aki intĂŠzkedett, hogy tisztĂĄzzĂĄk a kĂŠrdĂŠst. A KĂźlĂźgymin. nyilatkozatot adott ki, amelyben tisztĂĄztĂĄk, hogy Petre Roman az orosz kisebbsĂŠggel kapcsolatban kijelentette: sokan kĂśzĂźlĂźk a hazatĂŠrĂŠs lehetĹsĂŠgĂŠre gondolnak, de nem foglalt ĂĄllĂĄst arrĂłl, hogy hazatĂŠrjenek-e. [RMSz, szept. 28.] 1991. oktĂłber 3.
Az RMDSz kĂźldĂśttsĂŠge (Domokos GĂŠza, SzĹcs GĂŠza, Tokay GyĂśrgy, CsapĂł I. JĂłzsef) Bukarestben Th. Stolojannal tĂĄrgyalt a kormĂĄnyalakĂtĂĄsrĂłl. Az RMDSz igĂŠnyli a nemzetisĂŠgi minisztĂŠriumot ĂŠs jogot formĂĄl a min. posztra, ezenkĂvĂźl a tanĂźgyi, mĹąvelĹdĂŠsi ĂŠs igazsĂĄgĂźgyi tĂĄrcĂĄkban gondol egy-egy ĂĄllamtitkĂĄri posztra. Stolojan (a vĂĄlasztĂĄsokig hĂĄtralevĹ idĹben) nem tartotta cĂŠlszerĹąnek a nemzetisĂŠgi min. lĂŠtrehozĂĄsĂĄt. [RMSz, okt. 5.]
A SzabadsĂĄg hĂrt adott a RomĂĄniai Magyar ĂrĂłk PEN Klubja ĂźlĂŠsĂŠrĹl. A BĂŠcsben megalakult Klub (→ 1990.10.15) tagjai 1991. szept. 25-ĂŠn a Korunk szerkesztĹsĂŠgĂŠben ĂźlĂŠseztek. Ăj tagok fĂślvĂŠtelĂŠrĹl dĂśntĂśttek ĂŠs megvĂĄlasztottĂĄk a vezetĹsĂŠget (tb. eln.: SĂźtĹ AndrĂĄs, eln.: GĂĄlfalvi Zsolt, titkĂĄr: MarkĂł BĂŠla).
TĹkĂŠs LĂĄszlĂł ĂŠs Tempfli JĂłzsef kĂśzĂśs levĂŠllel fordult a Bihar megyei gyĂźlekezetek nĂŠpĂŠhez, annak kapcsĂĄn, hogy az RMDSz megyei szervezetĂŠben sĂşlyos bizalmi vĂĄlsĂĄg mutatkozott. (Nagy BĂŠla megyei elnĂśk szept. 14-ĂŠn lemondott ĂŠs nyĂlt levelet tett kĂśzzĂŠ a sajtĂłban.) HangoztattĂĄk: mindenkit kĂŠrnek, szemĂŠlyes rĂŠszvĂŠtelĂźkkel jĂĄruljanak hozzĂĄ a gondok megoldĂĄsĂĄhoz; szĂźksĂŠg van az egysĂŠgre, nincs helye a haragnak ĂŠs az indulatnak. (BN, okt. 3.) (→ 1991.10.19)1991. oktĂłber 5.
Aradon tanĂĄcskozott a KOT. Vita folyt a kormĂĄnyban valĂł rĂŠszvĂŠtelrĹl ĂŠs a lehetsĂŠges tĂĄrcĂĄkrĂłl. IgazsĂĄgĂźgyi ĂĄllamtitkĂĄrnak Kincses ElĹdĂśt javasoltĂĄk, azonban a Bukarestben tĂĄrgyalĂł Domokos GĂŠza, majd CsapĂł I. JĂłzsef telefonon kĂśzĂślte, hogy ilyen feltĂŠtelekkel nem vĂĄllaljĂĄk a rĂŠszvĂŠtelt a kormĂĄnyalakĂtĂĄsi tĂĄrgyalĂĄsokon. (Domokos azĂŠrt ellenezte a jelĂślĂŠst, mert Kincses 1990. mĂĄrcius 30-tĂłl nem tartĂłzkodott az orszĂĄgban, Ăgy a jelĂślĂŠs teljesen esĂŠlytelen volt.) [RMSz, okt. 9, 10.]
Nagy KĂĄroly, az RMDE KezdemĂŠnyezĹ Biz. szĂłvivĹje levĂŠlben kĂŠrte Eckstein-KovĂĄcs PĂŠtert, hogy tolmĂĄcsolja kĂśvetelĂŠseiket a kormĂĄnynak: rendszeresen hozzĂĄk nyilvĂĄnossĂĄgra a munkanĂŠlkĂźliek szĂĄmĂĄt; a munkanĂŠlkĂźli segĂŠly Ăśsszege ne legyen kisebb a minimĂĄlbĂŠrnĂŠl, s folyĂłsĂtsĂĄk legalĂĄbb 12 hĂłnapra. [RMSz, okt. 5.] (→ 1991.11.15) 1991. oktĂłber 8.
Az RMDSz OE bukaresti rendkĂvĂźli ĂźlĂŠsĂŠn a nĂŠgytagĂş tĂĄrgyalĂł-kĂźldĂśttsĂŠg beszĂĄmolt a Stolojannal folytatott megbeszĂŠlĂŠsekrĹl ĂŠs szĂł esett a szĂśvetsĂŠg rendkĂvĂźli kongresszusĂĄnak ĂśsszehĂvĂĄsĂĄrĂłl. ElĂtĂŠltĂŠk Katona ĂdĂĄmĂŠk autonomista terveit (→ 1991.10.02, 1991.10.19). KĂśzlemĂŠnyben rĂśgzĂtettĂŠk, hogy az RMDSz-nek nincs SzĂŠkelyfĂśldi Politikai Csoportja, Ăgy az RMDSz nevĂŠben sem lĂŠphet fĂśl. A kormĂĄnyvĂĄlsĂĄg (ĂŠs a JugoszlĂĄviĂĄban dĂşlĂł polgĂĄrhĂĄborĂş!) elĹidĂŠzte feszĂźlt helyzetben felelĹtlensĂŠg a szĂŠkelyfĂśldi autonĂłmiĂĄrĂłl beszĂŠlni, az ĂśnrendelkezĂŠshez ugyan minden nemzetnek ĂŠs kisebbsĂŠgnek joga van (a szĂŠkelyek ĂŠvszĂĄzados autonĂłmiĂĄja nem irĂĄnyult senki ellen), de ezt csak kĂślcsĂśnĂśs tĂźrelem esetĂŠn lehet majd megvalĂłsĂtani. â A PUNR kĂśzlemĂŠnye az irredentĂĄk Ăşjabb szeparatista cselekmĂŠnyĂŠnek nevezte a szĂŠkelyfĂśldi autonĂłmia tervezett kinyilvĂĄnĂtĂĄsĂĄt. A pĂĄrt a CSAT azonnali ĂśsszehĂvĂĄsĂĄt kĂŠrte ĂŠs ĂźgyĂŠszsĂŠgi kivizsgĂĄlĂĄst kĂśvetelt. [RMSz, okt. 9., okt. 10.]
Az alkotmĂĄnytervezetben â hosszas vita utĂĄn â maradt az eredeti megfogalmazĂĄs: tiltott a terĂźleti szeparatizmus. [RMSz, okt. 8.] 1991. oktĂłber 9.
A kormĂĄnyalakĂtĂĄsi tĂĄrgyalĂĄsok sorĂĄn a nemzetisĂŠgi minisztĂŠrium lĂŠtrehozĂĄsĂĄt Stolojan ĂŠs az ellenzĂŠki pĂĄrtok kĂŠpviselĹi egyarĂĄnt elutasĂtottĂĄk. (Az RMDSz-t SzĹcs GĂŠza ĂŠs VerestĂły Attila kĂŠpviselte.)
Domokos GĂŠza a Columbia Egyetem meghĂvĂĄsĂĄra okt. 9â23. kĂśzĂśtt az AEĂ-ba utazott. Politikusokkal ĂŠs a m. diaszpĂłra kĂŠpviselĹivel tĂĄrgyalt, elĹadĂĄsokat tartott. Robert Hutchings (a NemzetvĂŠdelmi TanĂĄcs kelet-eurĂłpai igazgatĂłja) kifejtette, hogy egyetĂŠrt az emberjogi, kisebbsĂŠgi tĂśrekvĂŠsekkel, de a terĂźleti autonĂłmia tervĂŠt nem tudja tĂĄmogatni. [RMSz, nov. 7.]
Smaranda Enache Washingtonban az amerikai tĂśrvĂŠnyhozĂĄs Emberi Jogi BizottsĂĄga elĹtt kifejtette, hogy RomĂĄnia legnagyobb problĂŠmĂĄja a szĂŠlsĹsĂŠges csoportok kampĂĄnya mindenfajta kisebbsĂŠg ellen. A kormĂĄny nem lĂŠp fel a nacionalista, antiszemita megnyilvĂĄnulĂĄsok ellen.
Cs. GyĂmesi Ăva bejelentette, hogy munkakĂśri teendĹi miatt nem tud politikai szerepet is vĂĄllalni, ezĂŠrt lemond megyei vĂĄlasztmĂĄnyi ĂŠs KOT-tagsĂĄgĂĄrĂłl. [SzabadsĂĄg, okt. 9.]1992. szeptember 21.
Az RMDSz alelnĂśke nyilatkozott a vĂĄlasztĂĄsi esĂŠlyekrĹl. A szĂśvetsĂŠg csak abban esetben lĂŠpne a kormĂĄnyba, ha lĂŠtrehoznĂĄk a nemzetisĂŠgi minisztĂŠriumot, m. miniszterrel az ĂŠlĂŠn, tovĂĄbbĂĄ ha kĂźlĂśnbĂśzĹ tĂĄrcĂĄknĂĄl 5 ĂĄllamtitkĂĄri posztot biztosĂtanĂĄnak. ĂnĂĄllĂł m. tankerĂźletre is szĂźksĂŠg volna; elfogadĂĄsra vĂĄr a felekezeti iskolĂĄkrĂłl szĂłlĂł tĂśrvĂŠny ĂŠs tovĂĄbbra is megoldatlan az anyanyelvhasznĂĄlat kĂŠrdĂŠse a helyi adminisztrĂĄciĂłban ĂŠs az igazsĂĄgszolgĂĄltatĂĄsban. [MH, szept. 21.] 1992. oktĂłber 13.
Az EvZ szerint âtitkos tĂĄrgyalĂĄsâ folyt az RMDSz kormĂĄnyban valĂł rĂŠszvĂŠtelĂŠrĹl. Az RMDSz sajtĂłirodĂĄja cĂĄfolta az ĂŠrtesĂźlĂŠst: egyszerĹą vĂŠlemĂŠnycserĂŠrĹl volt szĂł. [RMSz, okt. 15.] (→ 1992.10.24) 1992. oktĂłber 24.
Az RMSz kĂśzzĂŠtette a âtitkos tĂĄrgyalĂĄsâ kĂśrĂźli kĂźlĂśnfĂŠle ĂĄllĂĄspontokat. Az EvZi c. napilapot annak idejĂŠn (→ 1992.10.13) Csutak IstvĂĄn kĂŠpviselĹ riadĂłztatta, mondvĂĄn: Domokos GĂŠza ĂŠs kĂśre (Ăśsszesen 12 szemĂŠly) titkos tĂĄrgyalĂĄsokat folytatott Ovidiu Ĺincai-jal, a FDSN alelnĂśkĂŠvel. Ha valĂłban nyĂlt tĂĄrgyalĂĄsrĂłl volt szĂł, akkor miĂŠrt nem tudott rĂłla minden kĂŠpviselĹ ĂŠs szenĂĄtor, vagy az RMDSz kĂŠt alelnĂśke? â kĂŠrdezte Csutak. â SzĹcs GĂŠza azt nyilatkozta, hogy amennyiben beigazolĂłdik a titkos tĂĄrgyalĂĄs vĂĄdja, akkor az illetĹket eltĂĄvolĂtjĂĄk a szĂśvetsĂŠgbĹl. â VerestĂły Attila, aki rĂŠszt vett az ominĂłzus tĂĄrgyalĂĄsokon, Ăşgy ĂtĂŠlte meg, hogy Csutak IstvĂĄn egyĂŠni akciĂłjĂĄrĂłl van szĂł: âennek a diverziĂłnak a motivĂĄciĂłja nem tĂśbb, mint szemĂŠlyes bosszĂş, elkeseredettsĂŠg a szereplĂŠsbĹl valĂł kiesĂŠs miattâ [a szeptemberi vĂĄlasztĂĄsok idejĂŠn Csutak IstvĂĄnt â addigi munkĂĄjĂĄnak eredmĂŠnyei alapjĂĄn â nem jelĂśltĂŠk bejutĂł helyen a kĂŠpviselĹi listĂĄn]. [RMSz, okt. 24.; lĂĄsd mĂŠg: Domokos 3: 177â192.] 1996. februĂĄr 8.
Az RMDSz ĂE elemezte Adrian NÄstase nyilatkozatĂĄt, aki feltĂŠteleket szabott az RMDSz-nek a kormĂĄnyzati munkĂĄba valĂł bevonĂĄsĂĄra: a szĂśvetsĂŠg ismerje el az alkotmĂĄnyt, mondjon le autonĂłmiaterveirĹl ĂŠs vĂĄltoztasson âtermĂŠszetellenesen szorosâ magyarorszĂĄgi kapcsolatain. TakĂĄcs Csaba elmondta: az RMDSz egyetlen orszĂĄggal sem tart fenn âtermĂŠszetellenesen szorosâ kapcsolatokat ĂŠs tiszteletben tartja az alkotmĂĄnyt. Varga Attila szerint â mivel elĹtte semmilyen megbeszĂŠlĂŠs nem volt ez Ăźgyben â a kĂŠpviselĹhĂĄzi elnĂśk kijelentĂŠse a kampĂĄnyszerĹą megnyilatkozĂĄsok sorĂĄba tartozik. [ĂM, febr. 8.] (→ 1996.02.14) â MarkĂł BĂŠla a BBC-nek nyilatkozva hangsĂşlyozta: NÄstase Ăşgy ĂĄllĂtotta be az esetet, mintha a szĂśvetsĂŠg fĂślajĂĄnlotta volna rĂŠszvĂŠteli szĂĄndĂŠkĂĄt a kormĂĄnyzĂĄsban, holott errĹl nem volt szĂł, az RMDSz Ăşgy fogalmazott: nem zĂĄrja ki ezt a lehetĹsĂŠget. Az RMDSz feltĂŠtelkĂŠnt szabta, hogy az egyĂźttmĹąkĂśdĂŠsre szĂĄmĂtĂł pĂĄrt biztosĂtsa a magyarsĂĄg sorsĂĄnak rendezĂŠsĂŠt ĂŠs hatĂĄrolja el magĂĄt a szĂŠlsĹsĂŠgesen nacionalista pĂĄrtoktĂłl (PUNR, PRM, PSM). [NĂŠpszabadsĂĄg, febr. 8.]
A Ziua azt Ărta az Ăşj titokvĂŠdelmi tĂśrvĂŠnyrĹl, hogy az âtĂśrvĂŠnyesĂti a nemzeti terrort ĂŠs visszaĂĄllĂtja a rendĹrĂĄllamotâ. A szenĂĄtusban az RMDSz a tĂśrvĂŠny ellen szavazott, de azt mĂŠg a kĂŠpviselĹhĂĄznak is meg kell tĂĄrgyalnia. [MH, febr. 9.] (→ 1996.02.20) 1996. februĂĄr 14.
A szenĂĄtus ratifikĂĄlta Ro.-nak az EurĂłpai KĂśzĂśssĂŠghez valĂł csatlakozĂĄsĂĄt szentesĂtĹ EurĂłpai EgyezmĂŠny kiegĂŠszĂtĹ jegyzĹkĂśnyvĂŠre vonatkozĂł tĂśrvĂŠnytervezetĂŠt. Frunda GyĂśrgy figyelmeztette a szenĂĄtust, hogy: 1. a tĂśrvĂŠnykezĂŠst Ăśsszhangba kell hozni az eurĂłpai normĂĄkkal, 2. az integrĂĄciĂłs kĂśvetelmĂŠnyeket szigorĂşan be kell tartani, 3. a kormĂĄny mĂŠg szĂĄmos egyezmĂŠnyt nem Ărt alĂĄ. [TĂĄj., febr. 14.]
Heves vita volt a politikai pĂĄrtok tĂśrvĂŠnytervezetĂŠnek vitĂĄjĂĄn. Az RMDSz szenĂĄtorai nem tudtĂĄk megakadĂĄlyozni azt, hogy a vĂŠgleges vĂĄltozatbĂłl tĂśrĂśljĂŠk âa nemzeti kisebbsĂŠgek nem hozhatnak lĂŠtre etnikai pĂĄrtokatâ kitĂŠtelt. [TĂĄj., febr. 14.]
MarkĂł BĂŠla Adrian NÄstase felvetĂŠsĂŠvel (→ 1996.02.08) kapcsolatban elmondta: az RMDSz kinyilvĂĄnĂtotta, hogy partneri viszonyt ajĂĄnl minden olyan ro. pĂĄrtnak, amely valĂłdi demokrĂĄciĂĄt akar ĂŠs megoldĂĄst keres a kisebbsĂŠg problĂŠmĂĄira. SzĂĄmtalanszor tisztĂĄztĂĄk, hogy az RMDSz ĂŠs a magyarsĂĄg tiszteletben tartja az alkotmĂĄnyt, de bizonyos, hĂĄtrĂĄnyosan megkĂźlĂśnbĂśztetĹ elĹĂrĂĄsaival nem ĂŠrtenek egyet. Az RMDSz nem mond le az autonĂłmiaelvrĹl ĂŠs a MagyarorszĂĄggal valĂł kapcsolattartĂĄs jogĂĄrĂłl. [RMSz, febr. 14.] 1996. ĂĄprilis 6.
MarkĂł BĂŠla a kĂśzelgĹ vĂĄlasztĂĄsokkal kapcsolatban elmondta, hogy kĂźlĂśnbĂśzĹ ro. pĂĄrtok mĂĄr tĂśbb helysĂŠgben megkerestĂŠk az RMDSz-t, a helyi egyĂźttmĹąkĂśdĂŠs remĂŠnyĂŠben, nĂŠhol van is erre esĂŠly, de ĂĄltalĂĄnos egyĂźttmĹąkĂśdĂŠsre nem lĂĄt lehetĹsĂŠget. Az ellenzĂŠki pĂĄrtok igyekeznek szabadulni a âmagyarbarĂĄtsĂĄgâ vĂĄdjĂĄtĂłl. Nem lehet eleve eldĂśnteni, hogy radikĂĄlis vagy mĂŠrsĂŠkelt politikĂĄt folytasson a szĂśvetsĂŠg, ez mindig az adott helyzettĹl fĂźgg. â Nem lĂĄtja, mi kĂŠsztetnĂŠ arra a m. kormĂĄnyt, hogy olyan alapszerzĹdĂŠst kĂśssĂśn, amely semmifĂŠle eszkĂśzt nem nyĂşjt a romĂĄniai magyarsĂĄg helyzetĂŠnek rendezĂŠsĂŠre. Az alapszerzĹdĂŠsnek ĂŠlveznie kell az erdĂŠlyiek egyetĂŠrtĂŠsĂŠt; az ET 1201-es ajĂĄnlĂĄsĂĄn kĂvĂźl konkrĂŠt megoldĂĄsokat is tartalmaznia kell (pl. anyanyelvĹą okt. hĂĄlĂłzat teljes kiĂŠpĂtĂŠse, a nyelvhasznĂĄlat lehetĹsĂŠge a kĂśzintĂŠzmĂŠnyekben ĂŠs az igazsĂĄgszolgĂĄltatĂĄsban, az egyhĂĄzi javak visszaadĂĄsa). [HVG, ĂĄpr. 6.] 1996. ĂĄprilis 18.
Az ET Parlamenti KĂśzgyĹąlĂŠsĂŠn Josette Durrieu francia szenĂĄtor elĹzetes jelentĂŠst terjesztett elĹ, melynek kĂśvetkeztetĂŠse: Ro.-t tovĂĄbbra is monitorizĂĄlni kell. A kormĂĄny tĂşl gyakran ad ki rendeleteket, a prefektusoknak tĂşl nagy hatalmuk van; ugyanakkor a raportĹr kĂŠtesnek ĂŠrtĂŠkelte a Btk. sajtĂłrĂĄgalomra vonatkozĂł elĹĂrĂĄsait ĂŠs arra is figyelmeztetett: a ro. hatĂłsĂĄgok nem kĂŠszĂźlnek elfogadni az ET 1201-es ajĂĄnlĂĄsĂĄt. [SzabadsĂĄg, ĂĄpr. 18.]
Az RMDSz bukaresti sajtĂłtĂĄjĂŠkoztatĂłjĂĄn SzabĂł KĂĄroly biztatĂł jelnek vĂŠlte, hogy NÄstase â a kisebbsĂŠgi szeminĂĄriumon (→ 1996.04.10) â szĂźksĂŠgesnek vĂŠlte a kisebbsĂŠgi szervezetekkel valĂł konzultĂĄciĂłt. BorbĂŠly LĂĄszlĂł rĂĄmutatott, hogy Ro.-nak Ăśsszhangba kell hoznia tĂśrvĂŠnyeit az EU tĂśrvĂŠnykezĂŠsĂŠvel. A pĂĄrtoknak eljuttatott egy 21 tĂśrvĂŠnybĹl ĂĄllĂł listĂĄt, amelyet jogharmonizĂĄciĂłnak kell alĂĄvetni. [TĂĄj., ĂĄpr. 18.]
Az RMDSz ĂE ĂźlĂŠsĂŠt kĂśvetĹ sajtĂłtĂĄjĂŠkoztatĂłn a vĂĄlasztĂĄsi elĹkĂŠszĂźletekrĹl beszĂŠlt Demeter JĂĄnos. Vida Gyula az ellenzĂŠki pĂĄrtokkal valĂł tĂĄrgyalĂĄsokrĂłl szĂĄmolt be: minden pĂĄrttal lehetsĂŠges egyĂźttmĹąkĂśdĂŠs, kivĂŠve a PUNR-t, PRM-t ĂŠs a PSM-t. â NĂĄznĂĄn JenĹ elmondta: mintegy 120 ezer ĂŠrdeklĹdĹnek adtak felvilĂĄgosĂtĂĄst ĂŠs kb. 100 ezer jogosultnak segĂtettek a privatizĂĄciĂłs ĂźgyintĂŠzĂŠsben. [SzabadsĂĄg, ĂĄpr. 19.]
Az AdevÄrul vezĂŠrcikkben tĂĄmadta az orszĂĄg vezetĹit, rĂĄmutatva a hiteltelen, ellentmondĂĄsos nyilatkozatokra. Pl. Cioflina tĂĄbornok nyilatkozatĂĄt (→ 1996.04.10) kĂŠt nap mĂşlva cĂĄfolni kellett, mert a francia sajtĂł azonnal lecsapott a hĂrre: Ro. fel akarja tĂĄmasztani a VarsĂłi SzerzĹdĂŠst. [MN, ĂĄpr. 19.] 1996. november 6.
MarkĂł BĂŠla az elnĂśkvĂĄlasztĂĄs utĂĄni egyĂźttmĹąkĂśdĂŠs lehetĹsĂŠgeirĹl folytatott megbeszĂŠlĂŠst Ion Diaconescuval (PNTCD), Emil Constantinescuval, valamint Mircea Ionescu-Quintusszal (PNL) [Quintus szerint Viorel CataramÄ alelnĂśk nyilatkozata â miszerint nem lĂŠpne koalĂciĂłba az RMDSz-szel â egyszerĹą magĂĄnvĂŠlemĂŠny]. [TĂĄj., nov. 6.]
Az ET parlamenti kĂśzgyĹąlĂŠse jogi bizottsĂĄgĂĄnak strasbourgi ĂźlĂŠsen a Ro.-rĂłl szĂłlĂł, Ăşn. Jansson-jelentĂŠs volt a fĹ tĂŠma. Frunda GyĂśrgy elmondta, hogy bĂĄr a jelentĂŠs titkos volt, tartalma â a sajtĂłnak kĂśszĂśnhetĹen â mĂĄr szĂŠles kĂśrben ismert. Javasolta, hogy az Ăşj kormĂĄny beiktatĂĄsa utĂĄn Ăşjabb monitoring-bizottsĂĄg lĂĄtogasson Ro.-ba, s ellenĹrizze az 1993-as ĂgĂŠretek teljesĂtĂŠsĂŠt. [TĂĄj., nov. 7.]
A MADISz rendezĂŠsĂŠben megkezdĹdĂśtt a 4. marosvĂĄsĂĄrhelyi Alter-Native rĂśvidfilm-fesztivĂĄl. (→ 1995.10.12, 1997.10.08)1996. november 20.
MarkĂł BĂŠla a kormĂĄnykoalĂciĂłs tĂĄrgyalĂĄsokat elĹkĂŠszĂtĹ megbeszĂŠlĂŠseket folytatott Ion Diaconescuval (PNTCD) ĂŠs Victor Ciorbea miniszterelnĂśk-jelĂślttel. [TĂĄj., nov. 20.]
Emil Constantinescu gyĹzelmĂŠben oroszlĂĄnrĂŠsze volt az RMDSz szavazĂłinak â mondta MarkĂł BĂŠla. Az ellenzĂŠk nyitĂĄst ĂgĂŠr ĂŠs valĂłs demokrĂĄciĂĄt. RemĂŠny van arra, hogy nagyobb szerepet kapjon a helyi kĂśzigazgatĂĄs. A koalĂciĂł alkudozĂĄst jelent, de az RMDSz nem fog elvtelen kompromisszumot kĂśtni. [RMSz, nov. 20.]
Constantinescu elnĂśk elmondta: a CDR ellenzi az etnikai alapĂş autonĂłmiĂĄt ĂŠs a kollektĂv jogokat, de sĂkraszĂĄll a kĂśzigazgatĂĄs decentralizĂĄlĂĄsĂĄĂŠrt. A SzerzĹdĂŠs RomĂĄniĂĄval â a CDR programja â hatĂĄridĹket Ăr elĹ a szociĂĄlis intĂŠzkedĂŠsekre. Az alapszerzĹdĂŠs nem a vĂŠge, hanem kezdete egy folyamatnak. [RMSz, nov. 20.]
A Neue ZĂźrcher Zeitung a normalitĂĄs jelĂŠnek tartotta, hogy hatĂĄstalan maradt az Iliescu ĂĄltal kijĂĄtszott âmagyar kĂĄrtyaâ (→ 1996.11.11). A m. kisebbsĂŠg elnĂśkjelĂśltje sok romĂĄnt a maga oldalĂĄra ĂĄllĂtott. [MN, nov. 20.] 1996. november 21.
A lekĂśszĂśnĹ kormĂĄnyfĹ utolsĂł sajtóÊrtekezletĂŠn hosszan magyarĂĄzta a bizonyĂtvĂĄnyĂĄt ĂŠs leckĂŠztette az Ăşj kormĂĄnyt, amely â szerinte â mĂĄr 1997-ben szĂĄmtalan nĂŠpszerĹątlen intĂŠzkedĂŠsre fog kĂŠnyszerĂźlni. [RMSz, nov. 23.]
Az Iliescu-fĂŠle fenyegetĂŠs kapcsĂĄn (→ 1996.11.11) arrĂłl kĂŠrdeztĂŠk MeleĹcanut: szolgĂĄlata idejĂŠn tapasztalta-e, hogy ErdĂŠly veszĂŠly fenyegetnĂŠ? A lekĂśszĂśnĹ kĂźlĂźgymin. elismerte, hogy nem fenyegette veszĂŠly az orszĂĄgot, de emlĂŠkeztetett arra, hogy Iliescu regnĂĄlĂĄsnak elsĹ ĂŠvĂŠben komoly etnikai ĂśsszetĹązĂŠsek voltak. [RMSz, nov. 23.]
A KREK kĂśzgyĹąlĂŠse kĂśzlemĂŠnyt adott ki: ĂźdvĂśzlik az Ăşj elnĂśk vĂĄlasztĂĄsi ĂŠs kormĂĄnyzati programjĂĄt, valamint azon szĂĄndĂŠkĂĄt, hogy a âkisebbsĂŠgek panaszait figyelembe vĂŠve, demokratikus mĂłdon kĂvĂĄnja megvitatni ĂŠs megoldani a tĂśbbsĂŠget ĂŠs kisebbsĂŠget megosztĂł problĂŠmĂĄkatâ. â Az RMDSz kormĂĄnyba lĂŠpĂŠsĂŠt ĂrĂĄsban rĂśgzĂtett feltĂŠtelekhez kell kĂśtni, melynek tartalmaznia kell a tanĂźgyi tĂśrvĂŠny mĂłdosĂtĂĄsĂĄt, a m. ny. szakiskolai ĂŠs felsĹfokĂş oktatĂĄs biztosĂtĂĄsĂĄt, az egyhĂĄzi ĂŠs kĂśzĂśssĂŠgi ingatlanok visszaszolgĂĄltatĂĄsĂĄt. [RMSz, nov. 23.] (→ 1996.11.28)
GĂśncz ĂrpĂĄd a M. KĂśztĂĄrsasĂĄgi Ărdemrend KiskeresztjĂŠvel tĂźntette ki Tibori SzabĂł ZoltĂĄn ĂşjsĂĄgĂrĂłt, munkĂĄssĂĄgĂĄnak elismerĂŠsekĂŠnt. KommentĂĄtorok az âexkommunikĂĄciĂłâ (→ 1996.07.16) ellentĂŠtelezĂŠsĂŠt lĂĄttĂĄk a gesztusban. [RMSz, nov. 23.] â Pillich LĂĄszlĂł szemĂŠlyeskedĹ cikkben reagĂĄlt az esemĂŠnyre. [RMSz, nov. 28.] 1996. november 23.
Bukarestben megkezdĹdtek a kormĂĄnyalakĂtĂĄsi tĂĄrgyalĂĄsok. MarkĂł BĂŠla elmondta: az RMDSz miniszteri szinten vesz rĂŠszt az Ăşj kormĂĄnyban; ĂĄllamtitkĂĄri posztokat igĂŠnyelt az oktatĂĄsi ĂŠs kulturĂĄlis tĂĄrcĂĄnĂĄl, szorgalmazza a kisebbsĂŠgekkel foglalkozĂł kormĂĄnystruktĂşra felĂĄllĂtĂĄsĂĄt. [RMSz, nov. 25.]
BĂŠcsben nemzetkĂśzi szeminĂĄriumot tartottak a kisebbsĂŠgi oktatĂĄsrĂłl, ahol rĂŠszt vett Max van der Stoel, az EBESz kisebbsĂŠgi fĹbiztosa is. Az RMDSz-t BorbĂŠly LĂĄszlĂł kĂŠpviselte, aki felszĂłlalĂĄsĂĄban kifejtette: a jelenlegi tĂśrvĂŠny nem ad kielĂŠgĂtĹ megoldĂĄst. [TĂĄj., nov. 25.]
Oliviu Gherman (PDSR) lemondott pĂĄrtelnĂśki tisztĂŠrĹl ĂŠs ĂĄtengedte azt Ion Iliescunak. [RMSz, nov. 23.]
KolozsvĂĄrott, az egyesĂźlet rendes ĂŠvi kĂśzgyĹąlĂŠsĂŠn kiosztottĂĄk az EMKE dĂjait. A tanĂĄcskozĂĄs napirendjĂŠn a m. kultĂşrcentrumok lĂŠtrehozĂĄsĂĄnak stratĂŠgiĂĄja ĂŠs ellĂĄtottsĂĄga szerepelt. A helyzet jellemzĂŠsĂŠre egyetlen adat: az elnĂśki palota vĂŠdelmĂŠre tĂśbbet irĂĄnyoznak elĹ, mint a kulturĂĄlis intĂŠzmĂŠnyek tĂĄmogatĂĄsĂĄra. [HĂĄromszĂŠk, nov. 26.]
MegĂźnnepeltĂŠk a 75 ĂŠves R. M. DalosszĂśvetsĂŠget. [SzabadsĂĄg, nov. 55.]1996. november 26.
Az RMDSz kĂŠpviselĹhĂĄzi frakciĂłja megvĂĄlasztotta a vezetĹsĂŠget: eln.: Vida Gyula; aleln.: PĂŠcsi Ferenc ĂŠs Varga Attila; titkĂĄr: RĂĄduly RĂłbert. [RMSz, nov. 28.]
Az EMK helytelenĂti, hogy az RMDSz bĂĄrmelyik tisztsĂŠgviselĹje az SzKT elvi dĂśntĂŠsĂŠnek megkerĂźlĂŠsĂŠvel kĂśssĂśn megĂĄllapodĂĄst a kormĂĄnyban valĂł rĂŠszvĂŠtelrĹl. [RMSz, nov. 26.] (→ 1996.11.28)