ide kell egy nĂŠv
Az RMDSz tizenĂśt ĂŠve a sajtĂł tĂźkrĂŠben
 

talĂĄlatszĂĄm: 4 talĂĄlat lapozĂĄs: 1-4

IntĂŠzmĂŠnymutatĂł: RMDSz frakciĂłk

1993. februĂĄr 20.

A pĂĄrtszerĹą mĹąkĂśdĂŠsi modellből az ĂśnkormĂĄnyzati modellbe valĂł ĂĄttĂŠrĂŠs fontos ĂĄllomĂĄsakĂŠnt, kĂŠtnapos tanĂĄcskozĂĄs nyomĂĄn, GyergyĂłszentmiklĂłson megalakult az RMDSz „parlamentje”, a SzĂśvetsĂŠgi KĂŠpviselők TanĂĄcsa (SzKT). – Az SzKT a szĂśvetsĂŠg belső „tĂśrvĂŠnyhozó” testĂźlete, az operatĂ­v vezetĂŠs az Ăźgyvezető elnĂśksĂŠg (elnĂśk ĂŠs alelnĂśkĂśk) hatĂĄskĂśre. – A testĂźlet tagjai: a BrassĂłban megvĂĄlasztott 21 tagĂş tanĂĄcs (→ 1993.01.22), a 39 kĂŠpviselő ĂŠs szenĂĄtor, az RMDSz megyei ĂŠs terĂźleti vezetői, valamint a platformok, a csatlakozott pĂĄrtok ĂŠs a tĂĄrsszervezetek kĂŠpviselői. Az SzKT ÁllandĂł BizottsĂĄgĂĄnak (ÁB) elnĂśkĂŠvĂŠ Csiha TamĂĄst vĂĄlasztottĂĄk, az RMDSz Ăźv. elnĂśke TakĂĄcs Csaba lett (aki, emiatt, a kĂŠsőbbiekben lemondott kĂŠpviselői mandĂĄtumĂĄrĂłl). Az SzK ĂŠs a MISzSz javaslatĂĄra megalakultak a frakciĂłk is (→ 1993.03.04); a tanĂĄcskozĂĄs idejĂŠn lĂŠtrehoztĂĄk a 63 tagĂş FĂźggetlen FrakciĂłt (FF). Az alelnĂśkĂśk megvĂĄlasztĂĄsakor a MISzSz kivonult a teremből, az ĂźlĂŠs fĂŠlbeszakadt, a dĂśntĂŠst elnapoltĂĄk. – DĂśntĂŠs szĂźletett az RMDSz KĂśzlĂśny kiadĂĄsĂĄrĂłl. [RMSz, febr. 23.] (→ 1993.03.27)

A Nemzeti LiberĂĄlis PĂĄrtbĂłl (PNL) korĂĄbban kivĂĄlt kĂŠt pĂĄrtocska [PNL-AT (Aripa TĂŽnără) + PNL-CD] egyesĂźlĂŠsĂŠvel lĂŠtrehoztĂĄk a LiberĂĄlis PĂĄrtot (Partidul Liberal = PL). ElnĂśke Vintilă Brătianu. A CD-n belĂźl, de ĂśnĂĄllĂł parlamenti frakciĂłban kĂ­vĂĄnjĂĄk folytatni a politizĂĄlĂĄst. [MH, febr. 23.; Ştefănescu: 290.] (→ 1993.03.02)

Emil Constantinescu, a CD nevĂŠben, Washingtonban a legnagyobb kedvezmĂŠny megadĂĄsĂĄt szorgalmazta. [SzabadsĂĄg, febr. 20.]

1993. mĂĄrcius 7.

Kolozsvárott tárgyalt az RMDSz Politikai Egyeztető Kerekasztala. A résztvevők (a frakciók és platformok képviselői) konszenzusra törekedtek, működőképes testületet kívánnak létrehozni. [RMSz, márc. 12.]

Bukarestben befejeződött a PRM kétnapos kongresszusa. A párt az RMDSz betiltását és Tőkés Lászlónak az országból való kiutasítását követelte. A küldöttek nyílt szavazással újraválasztották az elnöki tisztségbe C. V. Tudort. [MH, márc. 8.]

1993. mĂĄrcius 10.

MarkĂł BĂŠla a frakciĂłkrĂłl elmondta: termĂŠszetes a vĂŠlemĂŠnykĂźlĂśnbsĂŠg, az lenne a termĂŠszetellenes, ha egy egĂŠsz kĂśzĂśssĂŠget egy vĂŠlemĂŠnyre akarnĂĄnk kĂŠnyszerĂ­teni. Az RMDSz vezetőjĂŠnek fel kell ismernie: „rĂŠszigazsĂĄgokbĂłl tevődik Ăśssze a vĂŠgső igazsĂĄg, ĂŠs Ăşgy prĂłbĂĄljon ĂŠpĂ­tkezni, hogy ezek szabadon ĂŠrvĂŠnyesĂźljenek”. [HĂĄromszĂŠk, mĂĄrc. 10.] – TőkĂŠs LĂĄszlĂł kijelentĂŠsĂŠvel kapcsolatban (→ 1993.02.27) MarkĂł azt mondta: a fogalmazĂĄs valĂłban nem volt szerencsĂŠs, de TőkĂŠs egy szĂłval sem ĂĄllĂ­totta, hogy Ro.-ban szervezett nĂŠpirtĂĄs vagy erőszakos kitelepĂ­tĂŠs folyik, a „szĂśvegkĂśrnyezetből vilĂĄgosan kiderĂźlt, hogy mire gondolt: arra, hogy bizonyos gazdasĂĄgi ĂŠs egyĂŠb mĂłdszerekkel arra biztatjĂĄk a kisebbsĂŠgieket, mĂĄshol prĂłbĂĄljanak meg boldogulni”. – Az RMDSz-t mindenĂźtt a romĂĄniai magyarsĂĄg tĂśrvĂŠnyes kĂŠpviselőjĂŠnek ismerik el, kivĂŠve RomĂĄniĂĄt. [BN, mĂĄrc. 10.]

A KREK nyilatkozatban tiltakozott amiatt, hogy a NagyvĂĄradon lĂŠvő, a harmincas ĂŠvekben a hĂ­vők adomĂĄnyĂĄbĂłl ĂŠpĂ­tett pĂźspĂśki szĂŠkhĂĄzat a hatalom ismĂŠt ki akarja sajĂĄtĂ­tani. Az ĂŠpĂźletben a komm. idejĂŠn pĂĄrtirodĂĄk voltak, s az egyhĂĄz 1990-ben tĂŠrhetett vissza a hajdani szĂŠkhĂĄzba. [BN, mĂĄrc. 12.] (→ 1993.03.27)

Takács Csaba vázolta az RMDSz új szervezeti felépítését. Az SzKT a „parlament”, az Ügyvezető Elnökség (ÜE) a „kormány”. – Csiha Tamás (az ÁB elnöke) a „házelnök”, Takács a „kormányfő” (üv. eln.), az ő dolga, hogy vezesse a Szövetséget és gyakorlatba ültesse az SzKT határozatait. Az üv. elnököt az alelnökök segítik: politika (Bodó Barna); gazdaság (György Béla Zsolt); vallás- és művelődésügy (Kötő József); szervezés (Somai József); önkormányzat és reformügy (Magyari Nándor László); oktatás- és ifjúságügy (Fülöp-Fischer Ildikó). [Szabadság, márc. 10.; EN, ápr. 8.] – Az RMDSz-ben létrehoztak egy új döntéshozó szervet is, az Operatív Tanácsot (OpT), amely a gyors politikai döntések meghozatalára hivatott, ezzel elkerülik az SzKT túl gyakori összehívását. Az SzKT – rendes körülmények között – csak kéthavonta ülésezik.

1993. mĂĄrcius 27.

NagyvĂĄradon befejeződĂśtt az SzKT kĂŠtnapos ĂźlĂŠse. BefejeztĂŠk a vezető testĂźlet megvĂĄlasztĂĄsĂĄt (→ 1993.02.20). Csiha TamĂĄs elnĂśk munkĂĄjĂĄt a kĂśv. alelnĂśkĂśk segĂ­tik: BorbĂŠly Imre, Cziszter KĂĄlmĂĄn, KolumbĂĄn GĂĄbor; titkĂĄrok: Bulyovszky LorĂĄnd, Borsos GĂŠza, TorĂł T. Tibor. A lĂŠtrejĂśtt frakciĂłk: Magyar Demokrata FrakciĂł (20 tag); SzĂłrvĂĄnycsoport (14 tag); SzabadelvĹą Csoport (16 tag); Partium Csoport (14 tag); EMK (10 tag), MISzSz (14 tag); Bethlen GĂĄbor FrakciĂł (10 tag). – Az SzKT hivatalosan tiltakozott az ellen, hogy a kĂŠt m. tĂśbbsĂŠgĹą megye ĂŠlĂŠre ismĂŠt ro. prefektusokat neveztek ki. [RMSz, mĂĄrc. 31] (→ 1993.05.22)

Milan Opocensky, a Ref. VilĂĄgszĂśvetsĂŠg főtitkĂĄra levĂŠlben tiltakozott a ro. kormĂĄnyfőnĂŠl, az ellen, hogy NagyvĂĄradon kilakoltassĂĄk a ref. pĂźspĂśksĂŠget. [RMSz, mĂĄrc. 27.] (→ 1993.03.10)



lapozĂĄs: 1-4




(c) ErdĂŠlyi Magyar Adatbank 1999-2025
Impresszum | MĂŠdiaajĂĄnlat | AdatvĂŠdelmi zĂĄradĂŠk