ide kell egy nĂŠv
Az RMDSz tizenĂśt ĂŠve a sajtĂł tĂźkrĂŠben
talĂĄlatszĂĄm: 147 talĂĄlat
lapozĂĄs: 1-20 | 21-40 ... 141-147
IntĂŠzmĂŠnymutatĂł:
PUNR (Partidul UnitÄĹŁii NaĹŁionale Române; RomĂĄn Nemzeti EgysĂŠgpĂĄrt, RNEP)
1989. december 27.
A CFSN megvĂĄlasztotta a VĂŠgrehajtĂł BizottsĂĄgot (VB): Ion Iliescu (eln.), Dumitru Mazilu (elsĹ helyettes); Cazimir Ionescu ĂŠs KirĂĄly KĂĄroly (aleln.); Dan MarĹŁian (titkĂĄr). Tagok: Bogdan Teodoriu, Vasile NeacĹa, Silviu Brucan, Gh. Manole, Ion Caramitru, Nicolae Radu. ElnĂśki tanĂĄcsosnak Virgil MÄgureanut neveztĂŠk ki.
Az RMSz-ben megjelent az RMDSz kĂśzlemĂŠnye, amelyben az IB KĂśzponti Ideiglenes IrodĂĄja (tagjai: Domokos GĂŠza, DemĂŠny Lajos, HorvĂĄth Andor, GĂĄlfalvi Zsolt, TĂźdĹs IstvĂĄn, LĂĄnyi Szabolcs) az alulrĂłl indĂtott, a helyi autonĂłmia elvĂŠt tiszteletben tartĂł szervezĹmunkĂĄt sĂźrgettĂŠk, s aktĂv szerepvĂĄllalĂĄsra buzdĂtottak a FSN programjĂĄnak megvalĂłsĂtĂĄsa ĂźgyĂŠben.
A Magyar KĂśztĂĄrsasĂĄg kĂźlĂźgyminisztĂŠriumĂĄnak nyilatkozata ĂźdvĂśzĂślte az RMDSz megalakulĂĄsĂĄt, tĂĄmogatĂĄsĂĄrĂłl biztosĂtotta a szĂśvetsĂŠget, cĂŠlkitĹązĂŠseinek elĂŠrĂŠsĂŠben, hangsĂşlyozva, hogy âa magyarsĂĄg sorsĂĄnak rendezĂŠsĂŠt RomĂĄnia terĂźleti integritĂĄsĂĄnak, szuverenitĂĄsĂĄnak tiszteletben tartĂĄsa mellett lehet ĂŠrdemben elĹsegĂteniâ.
MarosvĂĄsĂĄrhelyen megalakult a Vatra RomâneascÄ (VR), amely febr. elejĂŠig âillegalitĂĄsban mĹąkĂśdĂśtt, nem lĂŠpett a nyilvĂĄnossĂĄg elĂŠ, de tevĂŠkenysĂŠgĂŠnek kĂśvetkezmĂŠnyei egyre nyilvĂĄnosabbak ĂŠs nyilvĂĄnvalĂłbbak lettek.â RĂśvid idĹ alatt tagjai kĂśzĂŠ emelte a romĂĄnsĂĄg magyargyĹąlĂślĹ egyedeit, megnyilvĂĄnulĂĄsi lehetĹsĂŠget adva volt pĂĄrtaktivistĂĄknak, tiszteknek ĂŠs szekusoknak. â Meghirdetett programja szerint nem rendeli alĂĄ magĂĄt egyetlen pĂĄrtnak sem (mert Ăşgymond kulturĂĄlis szervezet), de azt kĂvĂĄnja, hogy bĂĄrmely, ErdĂŠlyt ĂŠrintĹ kĂŠrdĂŠsben kĂŠrjĂŠk ki a vĂŠlemĂŠnyĂŠt. CĂŠlkitĹązĂŠsei kĂśzĂŠ tartozott, hogy az orszĂĄgban ne legyen mĂĄs hivatalos nyelv a romĂĄnon kĂvĂźl. â A szervezet PUNR (Partidul UnitÄĹŁii NaĹŁionale Române; RomĂĄn Nemzeti EgysĂŠgpĂĄrt = RNEP) nĂŠven pĂĄrtot is alapĂtott. A szervezet alapĂtĂł elnĂśke Radu Ceontea, aki a PUNR szĂneiben szenĂĄtor lett. â A kĂŠsĹbbi esemĂŠnyek (1990. mĂĄrc. 19â20.) sorĂĄn, a VR szĂŠkhĂĄzĂĄbĂłl elĹkerĂźlt a titkos program is, mely egyĂŠrtelmĹąen igazolta a szĂśvetsĂŠg politikai ĂŠs magyarellenes, antidemokratikus jellegĂŠt. [Kincses 1: 18â21, 95.; RMSz, 1995. ĂĄpr. 19.] (→ 1990.01.19, 1990.03.04) 1990. december 27.
MarosvĂĄsĂĄrhelyen tartotta elsĹ kongresszusĂĄt az RMKdP, amelyen megvĂĄlasztottĂĄk a pĂĄrt 11 tagĂş vezetĹsĂŠgĂŠt. Eln.: TĹkĂŠs IstvĂĄn. Aleln.: ĂjvĂĄri Ferenc, Apor Csaba, Farkas IstvĂĄn. FĹtitkĂĄr: Kelemen KĂĄlmĂĄn. SzĂłvivĹ: Hunyadi AndrĂĄs. VezetĹsĂŠgi tagok: MoldovĂĄn BĂŠla, Sipos GĂĄbor, Koszta IstvĂĄn, Filep Csaba, Miholcsa JĂłzsef. A szĂŠkhely: MarosvĂĄsĂĄrhely.
A KĂŠpviselĹhĂĄzban Dumitru Pop PUNR-kĂŠpviselĹ magyarellenes kirohanĂĄsĂĄra BorbĂŠly LĂĄszlĂł reagĂĄlt, visszaverve a vĂĄdakat. 1991. februĂĄr 13.
Domokos GĂŠza a parlamentben ismertette az RMDSz ĂĄllĂĄspontjĂĄt az alkotmĂĄnytervezet elsĹ cikkelyĂŠvel kapcsolatban. KifogĂĄsolta azt a meghatĂĄrozĂĄst, hogy Ro. âegysĂŠges nemzeti ĂĄllamâ â ez azĂŠrt nem helytĂĄllĂł, mivel a nemzetisĂŠgek lĂŠlekszĂĄma elĂŠri az 5 milliĂłt.
A VR vezetĹsĂŠge magyarellenes felhĂvĂĄst juttatott el a Rompres hĂrĂźgynĂśksĂŠghez, melyben azt kĂśveteltĂŠk, hogy mĂŠrjĂŠk fel: milyen iskolĂĄkat lĂŠtesĂtett illegĂĄlisan [!] a m. kisebbsĂŠg, ĂĄllapĂtsĂĄk meg a Mo.-rĂłl behozott tankĂśnyvek szĂĄmĂĄt ĂŠs tiltsĂĄk be a tĂśrvĂŠnyek m. nyelvĹą kĂśzzĂŠtĂŠtelĂŠt.
Petre BurcÄ PUNR kĂŠpviselĹ a parlamentben a nemzetisĂŠgi mĹąsorok adĂĄsidejĂŠnek csĂśkkentĂŠsĂŠt helyeselte. (→ 1991.02.03, 1991.02.21)
HalĂĄsz Anna ismertette a ro. antiszemitizmus tĂśrtĂŠnetĂŠnek kevĂŠssĂŠ ismert rĂŠszleteit. [RMSz, febr. 13.] 1991. mĂĄrcius 3.
Ănnepi szentmise keretĂŠben ismĂŠt a rĂłm. kat. egyhĂĄz vehette birtokĂĄba a kolozsmonostori templomot. (A templomot 1924-ben a balĂĄzsfalvi ĂŠrseksĂŠg kĂŠrĂŠsĂŠre 25 ĂŠvre bĂŠrbe adtĂĄk a gĂśr. kat. egyhĂĄznak; 1948-ban betiltottĂĄk a gĂśr. kat. egyhĂĄzat, a templom 1991-ig az ortodoxok kezelĂŠsĂŠben volt.)
PloieĹtien tartotta rendkĂvĂźli ĂŠrtekezletĂŠt a VR, melyen elutasĂtottĂĄk Radu Ceontea lemondĂĄsĂĄt (→ 1991.02.24), sĹt a PUNR elnĂśkĂŠvĂŠ is megvĂĄlasztottĂĄk. [RMSz, mĂĄrc. 5.] 1991. mĂĄrcius 6.
SzatmĂĄrnĂŠmetibe lĂĄtogatott John Bukowsky pĂĄpai nuncius, aki Sipos Ferenc ny. egyhĂĄzmegyei kormĂĄnyzĂłnak ĂĄtnyĂşjtotta a pĂĄpa kitĂźntetĂŠsĂŠt, amelyet azĂŠrt kapott, mert a komm. ĂŠvei alatt sikerrel vezette egyhĂĄzĂĄt. A nunciusnak felvetettĂŠk a csĂĄngĂłk kĂŠrĂŠsĂŠt, akik nem hallgathatnak m. ny. misĂŠt. A nunciust ez meglepte ĂŠs kifejtette, hogy minden hĂvĹ termĂŠszetes joga, hogy anyanyelvĂŠn hallgasson misĂŠt. [RMSz, mĂĄrc. 6.]
Petre Ţurlea FSN-kĂŠpviselĹ azt kĂŠrte, hogy ne engedĂŠlyezzĂŠk az erdĂŠlyi magyaroknak, hogy megĂźnnepelhessĂŠk MĂĄrc. 15-ĂŠt. Ioan Gavra PUNR-kĂŠpviselĹ a magyarorszĂĄgi turistĂĄk tĂĄvoltartĂĄsĂĄt kĂśvetelte. â SzĹcs GĂŠza a szenĂĄtus mĂĄsnapi ĂźlĂŠsĂŠn megvilĂĄgĂtotta, hogy mit is jelent az erdĂŠlyiek szĂĄmĂĄra MĂĄrc. 15., melyet a sajtĂł (ĂŠs a politikusok) rosszhiszemĹąen magyarĂĄznak. FelszĂłlĂtotta a kĂŠt nemzet kĂŠpviselĹit, hogy egyĂźtt emlĂŠkezzenek MĂĄrc. 15-ĂŠre, fejet hajtva valamennyi ĂĄldozat elĹtt. 1991. mĂĄrcius 28.
A SzabadsĂĄg a cserkĂŠszszĂśv. rĂśvid tĂśrtĂŠnetĂŠt ismertette, annak okĂĄn, hogy perbe hĂvtĂĄk a szĂśvetsĂŠget (→ 1990.11.29). Az 1990. jĂşn. 25-ĂŠn CsĂkszeredĂĄban bejegyzett RMCsSz ellen a LegfelsĹbb ĂgyĂŠszsĂŠg ĂłvĂĄst emelt, azzal ĂŠrvelve, hogy a jogi szemĂŠlyisĂŠg megadĂĄsĂĄhoz szakminisztĂŠriumi engedĂŠly szĂźksĂŠges. A tĂĄrgyalĂĄst elĹbb 1991 mĂĄrciusĂĄra (majd mĂĄj. 9-re) halasztottĂĄk, mikĂśzben a cserkĂŠszek 1991. jan. 12-ĂŠn megtartottĂĄk 2. kongresszusukat. A m. cserkĂŠszeket eddig a legkĂŠptelenebb vĂĄdakkal illettĂŠk, fĹleg a PUNR ĂŠs a VR, de a hadsereg kĂŠpviselĹi is. (→ 1991.01.12, 1991.05.09) 1991. ĂĄprilis 6.
Az RMDSz Orsz. ElnĂśksĂŠge (OE) munkaĂźlĂŠst tartott KolozsvĂĄrott, melyen elĂtĂŠltĂŠk az ultranacionalizmus tobzĂłdĂĄsĂĄt, tk. a PUNR nyilatkozatĂĄt (miszerint a magyarokat eddigi jogaiktĂłl is meg kell fosztani). Ennek azĂŠrt van jelentĹsĂŠge, mert egy parlamenti kĂŠpviselettel rendelkezĹ pĂĄrt hivatalos ĂĄllĂĄsfoglalĂĄsĂĄt tĂźkrĂśzi.
A fehĂŠregyhĂĄzi PetĹfi SĂĄndor MĹąvelĹdĂŠsi EgyesĂźlet SegesvĂĄrott tartotta meg elsĹ kĂśzgyĹąlĂŠsĂŠt. 1991. mĂĄjus 16.
Megalakult a Nagy-RomĂĄnia PĂĄrt (Partidul România Mare = PRM). A pĂĄrt cĂŠlja, hogy a âromĂĄnok otthon ĂŠrezzĂŠk magukat hazĂĄjukban, s nem akarjĂĄk, hogy tovĂĄbbra is megalĂĄzzĂĄk Ĺket az idegenekâ. A pĂĄrt cĂŠlul tĹązte ki, hogy visszaverje az orszĂĄg szĂŠtdarabolĂĄsĂĄra szĂśvetkezett nemzetellenes erĹket. [MTI, mĂĄj. 16.] (→ 1991.06.20) â [A PRM, akĂĄrcsak a PUNR, olyan pĂĄrt, amelynek nincs ideolĂłgiĂĄja. Programja a nacionalista uszĂtĂĄs. Ebbe a pĂĄrtba a lecsĂşszott, kĂŠsĹn ĂŠszbe kapott szekusok ĂŠs pĂĄrtaktivistĂĄk lĂŠptek be, tovĂĄbbĂĄ a politikai lumpenrĂŠteg tagjai. Ennek a kĂŠt szĂŠlsĹsĂŠges pĂĄrtnak a lĂŠtrehozĂĄsĂĄban a legfĹbb vĂŠtkes a FSN, mert a ki nem mondhatĂł igĂŠk kimondĂĄsĂĄra alakĂtottĂĄk meg Ĺket. Ărja az EN, 1996. mĂĄrc. 6.]
A romĂĄniai ZsidĂł KĂśzĂśssĂŠgek SzĂśvetsĂŠge (FederaĹŁia ComunitÄĹŁilor EvreieĹti = FCE) sajtóÊrtekezletet tartott Bukarestben, ahol az Europa c. lap cikke miatt tiltakoztak. Moses Rosen fĹrabbi aggĂłdva szĂłlt az antiszemitizmus erĹsĂśdĂŠsĂŠrĹl.
KolozsvĂĄrott megalakult a RomĂĄniai Magyar DolgozĂłk EgyesĂźletĂŠnek (RMDE) KezdemĂŠnyezĹ BizottsĂĄga. [RMSz, mĂĄj. 17.] 1991. mĂĄjus 18.
TĹkĂŠs LĂĄszlĂł felhĂvĂĄssal fordult a romĂĄniai ĂŠs nemzetkĂśzi kĂśzvĂŠlemĂŠnyhez, erkĂślcsi tĂĄmogatĂĄst kĂŠrve a hazai antidemokratikus diverziĂł leleplezĂŠse ĂŠrdekĂŠben. Ăjabb magyarellenes kampĂĄny kezdĹdĂśtt, amelyet az egri konferencia ĂźrĂźgyĂŠn szĂtanak â Ărta a pĂźspĂśk a Rompreshez eljuttatott felhĂvĂĄsban. [SzabadsĂĄg, mĂĄj. 18.]
SzĂĄrhegyen tartotta centenĂĄriumi ĂźnnepsĂŠgĂŠt az EKE (→ 1990.02.14). A rendezĹ jogutĂłd mĂŠg KĂĄrpĂĄt Turista EgyesĂźlet nĂŠven szerepelt, de Ĺsszel EKE nĂŠven jegyeztĂŠk be (→ 1991.10.04). Az EgyesĂźletnek mĂĄr tĂśbb megyĂŠben alakult fiĂłkja, orsz. elnĂśke TĂśvissi JĂłzsef. [SzabadsĂĄg, mĂĄj. 22.] (→ 1992.08.02)
Radu Ceontea szenĂĄtort vĂĄlasztotta meg elnĂśkĂŠnek a PUNR, a MarosvĂĄsĂĄrhelyen tartott rendkĂvĂźli orsz. ĂŠrtekezleten. A VR kettĂŠszakadt, a Ceontea-ellenes szĂĄrny KolozsvĂĄrott ĂźlĂŠsezett. 1991. mĂĄjus 27.
A kĂŠpviselĹhĂĄzban az anyanyelv-hasznĂĄlatrĂłl folyt a vita. Kerekes KĂĄroly kiĂĄllt azĂŠrt, hogy a bĂrĂłsĂĄgokon mindenki szabadon hasznĂĄlhassa az anyanyelvĂŠt, ez ellen a PUNR kĂŠpviselĹi vehemensen tiltakoztak. A dĂśntĂŠst elnapoltĂĄk. [RMSz, mĂĄj. 29.]1991. jĂşnius 10.
IsmĂŠt talĂĄlkoztak a CD ĂŠs a kormĂĄny kĂŠpviselĹi (→ 1991.05.31), de a tĂĄrgyalĂĄsok nem vezettek eredmĂŠnyre a lĂŠtesĂtendĹ nemzeti egysĂŠgkormĂĄnyrĂłl. EgyetĂŠrtĂŠsre jutottak viszont a helyhatĂłsĂĄgi vĂĄlasztĂĄsok kĂŠrdĂŠsĂŠben. [SzabadsĂĄg, jĂşn. 12.; RMSz, jĂşn. 13.] â A FSN-kormĂĄny mĂĄsnap a PUNR-vel folytatott kormĂĄnyalakĂtĂĄsi tĂĄrgyalĂĄsokat. 1991. szeptember 24.
A parlament alkotmĂĄnyozĂł gyĹąlĂŠsĂŠn vita alakult ki az etnikai pĂĄrtokrĂłl. FĹleg a PUNR kĂŠpviselĹi elleneztĂŠk az Ăśtletet, vĂŠgĂźl szavazĂĄs dĂśntĂśtt a kĂŠrdĂŠsben: engedĂŠlyezik az etnikai pĂĄrtokat. [SzabadsĂĄg, szept. 26.]1991. oktĂłber 8.
Az RMDSz OE bukaresti rendkĂvĂźli ĂźlĂŠsĂŠn a nĂŠgytagĂş tĂĄrgyalĂł-kĂźldĂśttsĂŠg beszĂĄmolt a Stolojannal folytatott megbeszĂŠlĂŠsekrĹl ĂŠs szĂł esett a szĂśvetsĂŠg rendkĂvĂźli kongresszusĂĄnak ĂśsszehĂvĂĄsĂĄrĂłl. ElĂtĂŠltĂŠk Katona ĂdĂĄmĂŠk autonomista terveit (→ 1991.10.02, 1991.10.19). KĂśzlemĂŠnyben rĂśgzĂtettĂŠk, hogy az RMDSz-nek nincs SzĂŠkelyfĂśldi Politikai Csoportja, Ăgy az RMDSz nevĂŠben sem lĂŠphet fĂśl. A kormĂĄnyvĂĄlsĂĄg (ĂŠs a JugoszlĂĄviĂĄban dĂşlĂł polgĂĄrhĂĄborĂş!) elĹidĂŠzte feszĂźlt helyzetben felelĹtlensĂŠg a szĂŠkelyfĂśldi autonĂłmiĂĄrĂłl beszĂŠlni, az ĂśnrendelkezĂŠshez ugyan minden nemzetnek ĂŠs kisebbsĂŠgnek joga van (a szĂŠkelyek ĂŠvszĂĄzados autonĂłmiĂĄja nem irĂĄnyult senki ellen), de ezt csak kĂślcsĂśnĂśs tĂźrelem esetĂŠn lehet majd megvalĂłsĂtani. â A PUNR kĂśzlemĂŠnye az irredentĂĄk Ăşjabb szeparatista cselekmĂŠnyĂŠnek nevezte a szĂŠkelyfĂśldi autonĂłmia tervezett kinyilvĂĄnĂtĂĄsĂĄt. A pĂĄrt a CSAT azonnali ĂśsszehĂvĂĄsĂĄt kĂŠrte ĂŠs ĂźgyĂŠszsĂŠgi kivizsgĂĄlĂĄst kĂśvetelt. [RMSz, okt. 9., okt. 10.]
Az alkotmĂĄnytervezetben â hosszas vita utĂĄn â maradt az eredeti megfogalmazĂĄs: tiltott a terĂźleti szeparatizmus. [RMSz, okt. 8.] 1991. november 6.
Octavian Buracu â a RomĂĄn FĂźggetlen FĂłrum nevĂŠben â kĂśzlemĂŠnyben ĂtĂŠlte el a FSN ĂŠs a PUNR kĂŠpviselĹinek magyarellenes magatartĂĄsĂĄt ĂŠs a parlamentben elhangzott uszĂtĂł kijelentĂŠseket. [SzabadsĂĄg, nov. 6.]1991. november 26.
Az RMDSz parlamenti csoportja nyilvĂĄnossĂĄgra hozta ĂĄllĂĄspontjĂĄt a HarâKov-jelentĂŠsrĹl. KĂŠrtĂŠk, hogy a parlament ne fogadja el a jelentĂŠst, hozzanak lĂŠtre pĂĄrtatlan kĂźlfĂśldi bizottsĂĄgot, vizsgĂĄljĂĄk felĂźl az 1990. mĂĄrciusi esemĂŠnyekkel kapcsolatos ĂtĂŠleteket, vĂŠgĂźl ismĂŠtelten kĂŠrtĂŠk a NemzetisĂŠgi MinisztĂŠrium fĂślĂĄllĂtĂĄsĂĄt. â VerestĂły Attila szenĂĄtor egy pĂŠldĂĄnyt Iliescu elnĂśknek is ĂĄtadott. [RMSz, nov. 26.; dec. 3.]
KĂŠzdivĂĄsĂĄrhelyen nov. 26-ĂĄn letartĂłztattĂĄk HĂŠjja DezsĹt, nov. 29-ĂŠn Daniela Filip-Orbant, dec. 4-ĂŠn Paizs OttĂłt, az Ăşn. Agache-Ăźgyben. (→ 1991.04.04) â A vĂĄrosi polgĂĄrmesteri hivatal, az RMDSz, a MADISz, az AC ĂŠs a helyi szakszervezetek nyilatkozatban tiltakoztak a letartĂłztatĂĄs ellen, emlĂŠkeztetve a FSN amnesztia-rendeletĂŠre. (→ 1990.01.04) [BĹvebben lĂĄsd: RMSz, dec. 7., 17; HĂĄromszĂŠk, dec. 6., 7., 10., 13., 14.]
A pĂĄrizsi Liberation cikke fĂślhĂvta a figyelmet a szĂŠlsĹsĂŠgesen nacionalista pĂĄrtokra (PUNR, PRM) ĂŠs sajtĂłtermĂŠkekre, mondvĂĄn, hogy a tĹązzel jĂĄtszik az, aki nem hatĂĄrolja el magĂĄt ezektĹl. [A cikket ismertette: RMSz, nov. 29.]1992. januĂĄr 14.
Iliescu elnĂśk ĂŠs Stolojan kormĂĄnyfĹ fogadta a PUNR kĂźldĂśttsĂŠgĂŠt. A kĂźldĂśttsĂŠg az RMDSz ânĂŠpszĂĄmlĂĄlĂĄsi manĹvereirĹl ĂŠs visszaĂŠlĂŠseirĹlâ szĂĄmolt be, vizsgĂĄlatot kĂśvetelve. A legkĂŠptelenebb vĂĄdjuk az volt, hogy MagyarorszĂĄgrĂłl ezreket âimportĂĄltakâ ĂŠs Ĺket nyilvĂĄntartĂĄsba vettĂŠk. [Rompres; ĂM, jan. 16.]
Frunda GyĂśrgy a hĂrszerzĹk tevĂŠkenysĂŠgĂŠt szabĂĄlyozĂł tĂśrvĂŠnytervezet vitĂĄjĂĄn megmagyarĂĄzta, hogy miĂŠrt alkotmĂĄnyellenes az, hogy az ĂĄllamtisztviselĹk kinevezĂŠsekor ki kellene kĂŠrni a SRI vĂŠlemĂŠnyĂŠt. [RMSz, jan. 14.] 1992. februĂĄr 9.
A helyhatĂłsĂĄgi vĂĄlasztĂĄsok elsĹ fordulĂłjĂĄn az RMDSz jelĂśltjei kĂśzĂźl 3150 szemĂŠlyt vĂĄlasztottak meg tanĂĄcsosi vagy polgĂĄrmesteri funkciĂłba. Orsz. szinten a FSN gyĹzĂśtt (33,72%), de korĂĄntsem volt olyan sikeres, mint 1990-ben. Az ellenzĂŠki CD (24,38%) jelĂśltjei kerĂźltek polgĂĄrmesteri szĂŠkbe tk. a kĂśv. vĂĄrosokban: Bukarest, Konstanca, Arad, TemesvĂĄr, BrassĂł, Nagyszeben, GyulafehĂŠrvĂĄr. Harmadik volt a listĂĄn a PDAR (7,98%), majd az RMDSz (6,84%), a PUNR (4,48%) ĂŠs a PRM (1,68%) kĂśvetkezett. (→ 1992.02.13, 1992.02.16, 1992.02.23) 1992. februĂĄr 12.
A parlament kĂŠt hĂĄzĂĄnak egyĂźttes ĂźlĂŠsĂŠn elfogadtĂĄk a HarâKov-jelentĂŠst (→ 1991.10.17). Ioan Gavra, PUNR-kĂŠpviselĹ javasolta: vizsgĂĄljĂĄk ki a szĂŠlsĹsĂŠges m. csoportok romĂĄnellenes cselekedeteit, az elĂźldĂśzĂśttek pedig rĂŠszesĂźljenek kĂĄrpĂłtlĂĄsban. Az RMDSz parlamenti csoportja nevĂŠben Tokay GyĂśrgy kifejtette, hogy a jelentĂŠs alkotmĂĄnyellenes ĂŠs diszkriminatĂv. A jelentĂŠs nem mĂĄs, mint ellenĹrizetlen vĂŠlemĂŠnyek halmaza. Az RMDSz parlamenti csoportja kĂśzlemĂŠnyben tiltakozott a hatĂĄrozat ellen, mert ebben a magyarsĂĄgot kollektĂv bĹąnĂśskĂŠnt akarjĂĄk a vĂĄdlottak padjĂĄra Ăźltetni. DiszkriminatĂv ĂŠs manipulatĂv az a dĂśntĂŠs, hogy csak kĂŠt megyĂŠben folytattak vizsgĂĄlatot. Tiltakoztak az ellen is, hogy tĂśbbsĂŠgi hatĂĄrozattal megakadĂĄlyoztĂĄk az RMDSz ellenvĂŠlemĂŠnyĂŠnek a parlament elĂŠ terjesztĂŠsĂŠt. [RMSz, febr. 15.] 1992. februĂĄr 13.
MarosvĂĄsĂĄrhelyen kĂśzzĂŠtettĂŠk a helyhatĂłsĂĄgi vĂĄlasztĂĄs eredmĂŠnyeit. A vĂĄrosi tanĂĄcs ĂśsszetĂŠtele: RMDSz 14 tanĂĄcsos (48.544 szavazat), PUNR 9 (32.665), CD 1 tanĂĄcsos (3667). Pokorny LĂĄszlĂł, az RMDSz ĂĄltal tĂĄmogatott fĂźggetlen polgĂĄrmester-jelĂślt (→ 1992.01.31) a szavazatok 53%-ĂĄt (50.185) kapta. (→ 1992.02.14)
KolozsvĂĄri eredmĂŠnyek: PUNR = 10 tanĂĄcsos, RMDSz = 7, FSN = 3, PRM = 1, MER = 1.
CsĂkszeredĂĄban az RMDSz mellett a CsĂk-platform is indĂtott jelĂślteket, akik a leadott szavazatok 25%-ĂĄt kaptĂĄk. A CsĂki RMDSz terĂźletĂŠn a 337 tanĂĄcsosi helybĹl 246 helyet szerzett az RMDSz, a fĂźggetlen m. tanĂĄcsosok 7-et, a tĂśbbit ro. pĂĄrtok szereztĂŠk meg. 1992. februĂĄr 14.
MarosvĂĄsĂĄrhelyen (a PUNR vezetĂŠsĂŠvel) heves tĂĄmadĂĄst indĂtottak Pokorny LĂĄszlĂł megvĂĄlasztott polgĂĄrmester ellen. BĂźntetĹjogi feljelentĂŠst tettek ellene, hogy a jelĂślĹlistĂĄn kiskorĂşak ĂŠs hamis alĂĄĂrĂĄsok szerepelnek. A rendĹrsĂŠg febr. 14-ĂŠn beidĂŠzte Pokornyt.