ide kell egy nĂŠv
Az RMDSz tizenĂśt ĂŠve a sajtĂł tĂźkrĂŠben
 

talĂĄlatszĂĄm: 147 talĂĄlat lapozĂĄs: 1-20 | 21-40 ... 141-147

IntÊzmÊnymutató: PUNR (Partidul Unităţii Naţionale Române; Romån Nemzeti EgysÊgpårt, RNEP)

1989. december 27.

A CFSN megválasztotta a Végrehajtó Bizottságot (VB): Ion Iliescu (eln.), Dumitru Mazilu (első helyettes); Cazimir Ionescu és Király Károly (aleln.); Dan Marţian (titkár). Tagok: Bogdan Teodoriu, Vasile Neacşa, Silviu Brucan, Gh. Manole, Ion Caramitru, Nicolae Radu. Elnöki tanácsosnak Virgil Măgureanut nevezték ki.

Az RMSz-ben megjelent az RMDSz közleménye, amelyben az IB Központi Ideiglenes Irodája (tagjai: Domokos Géza, Demény Lajos, Horváth Andor, Gálfalvi Zsolt, Tüdős István, Lányi Szabolcs) az alulról indított, a helyi autonómia elvét tiszteletben tartó szervezőmunkát sürgették, s aktív szerepvállalásra buzdítottak a FSN programjának megvalósítása ügyében.

A Magyar Köztársaság külügyminisztériumának nyilatkozata üdvözölte az RMDSz megalakulását, támogatásáról biztosította a szövetséget, célkitűzéseinek elérésében, hangsúlyozva, hogy „a magyarság sorsának rendezését Románia területi integritásának, szuverenitásának tiszteletben tartása mellett lehet érdemben elősegíteni”.

MarosvĂĄsĂĄrhelyen megalakult a Vatra Românească (VR), amely febr. elejĂŠig „illegalitĂĄsban mĹąkĂśdĂśtt, nem lĂŠpett a nyilvĂĄnossĂĄg elĂŠ, de tevĂŠkenysĂŠgĂŠnek kĂśvetkezmĂŠnyei egyre nyilvĂĄnosabbak ĂŠs nyilvĂĄnvalĂłbbak lettek.” RĂśvid idő alatt tagjai kĂśzĂŠ emelte a romĂĄnsĂĄg magyargyĹąlĂślő egyedeit, megnyilvĂĄnulĂĄsi lehetősĂŠget adva volt pĂĄrtaktivistĂĄknak, tiszteknek ĂŠs szekusoknak. – Meghirdetett programja szerint nem rendeli alĂĄ magĂĄt egyetlen pĂĄrtnak sem (mert Ăşgymond kulturĂĄlis szervezet), de azt kĂ­vĂĄnja, hogy bĂĄrmely, ErdĂŠlyt ĂŠrintő kĂŠrdĂŠsben kĂŠrjĂŠk ki a vĂŠlemĂŠnyĂŠt. CĂŠlkitĹązĂŠsei kĂśzĂŠ tartozott, hogy az orszĂĄgban ne legyen mĂĄs hivatalos nyelv a romĂĄnon kĂ­vĂźl. – A szervezet PUNR (Partidul Unităţii NaĹŁionale Române; RomĂĄn Nemzeti EgysĂŠgpĂĄrt = RNEP) nĂŠven pĂĄrtot is alapĂ­tott. A szervezet alapĂ­tĂł elnĂśke Radu Ceontea, aki a PUNR szĂ­neiben szenĂĄtor lett. – A kĂŠsőbbi esemĂŠnyek (1990. mĂĄrc. 19–20.) sorĂĄn, a VR szĂŠkhĂĄzĂĄbĂłl előkerĂźlt a titkos program is, mely egyĂŠrtelmĹąen igazolta a szĂśvetsĂŠg politikai ĂŠs magyarellenes, antidemokratikus jellegĂŠt. [Kincses 1: 18–21, 95.; RMSz, 1995. ĂĄpr. 19.] (→ 1990.01.19, 1990.03.04)

1990. december 27.

Marosvásárhelyen tartotta első kongresszusát az RMKdP, amelyen megválasztották a párt 11 tagú vezetőségét. Eln.: Tőkés István. Aleln.: Újvári Ferenc, Apor Csaba, Farkas István. Főtitkár: Kelemen Kálmán. Szóvivő: Hunyadi András. Vezetőségi tagok: Moldován Béla, Sipos Gábor, Koszta István, Filep Csaba, Miholcsa József. A székhely: Marosvásárhely.

A Képviselőházban Dumitru Pop PUNR-képviselő magyarellenes kirohanására Borbély László reagált, visszaverve a vádakat.

1991. februĂĄr 13.

Domokos Géza a parlamentben ismertette az RMDSz álláspontját az alkotmánytervezet első cikkelyével kapcsolatban. Kifogásolta azt a meghatározást, hogy Ro. „egységes nemzeti állam” – ez azért nem helytálló, mivel a nemzetiségek lélekszáma eléri az 5 milliót.

A VR vezetősége magyarellenes felhívást juttatott el a Rompres hírügynökséghez, melyben azt követelték, hogy mérjék fel: milyen iskolákat létesített illegálisan [!] a m. kisebbség, állapítsák meg a Mo.-ról behozott tankönyvek számát és tiltsák be a törvények m. nyelvű közzétételét.

Petre Burcă PUNR kĂŠpviselő a parlamentben a nemzetisĂŠgi mĹąsorok adĂĄsidejĂŠnek csĂśkkentĂŠsĂŠt helyeselte. (→ 1991.02.03, 1991.02.21)

HalĂĄsz Anna ismertette a ro. antiszemitizmus tĂśrtĂŠnetĂŠnek kevĂŠssĂŠ ismert rĂŠszleteit. [RMSz, febr. 13.]

1991. mĂĄrcius 3.

Ünnepi szentmise keretében ismét a róm. kat. egyház vehette birtokába a kolozsmonostori templomot. (A templomot 1924-ben a balázsfalvi érsekség kérésére 25 évre bérbe adták a gör. kat. egyháznak; 1948-ban betiltották a gör. kat. egyházat, a templom 1991-ig az ortodoxok kezelésében volt.)

Ploieştien tartotta rendkĂ­vĂźli ĂŠrtekezletĂŠt a VR, melyen elutasĂ­tottĂĄk Radu Ceontea lemondĂĄsĂĄt (→ 1991.02.24), sőt a PUNR elnĂśkĂŠvĂŠ is megvĂĄlasztottĂĄk. [RMSz, mĂĄrc. 5.]

1991. mĂĄrcius 6.

Szatmárnémetibe látogatott John Bukowsky pápai nuncius, aki Sipos Ferenc ny. egyházmegyei kormányzónak átnyújtotta a pápa kitüntetését, amelyet azért kapott, mert a komm. évei alatt sikerrel vezette egyházát. A nunciusnak felvetették a csángók kérését, akik nem hallgathatnak m. ny. misét. A nunciust ez meglepte és kifejtette, hogy minden hívő természetes joga, hogy anyanyelvén hallgasson misét. [RMSz, márc. 6.]

Petre Ţurlea FSN-képviselő azt kérte, hogy ne engedélyezzék az erdélyi magyaroknak, hogy megünnepelhessék Márc. 15-ét. Ioan Gavra PUNR-képviselő a magyarországi turisták távoltartását követelte. – Szőcs Géza a szenátus másnapi ülésén megvilágította, hogy mit is jelent az erdélyiek számára Márc. 15., melyet a sajtó (és a politikusok) rosszhiszeműen magyaráznak. Felszólította a két nemzet képviselőit, hogy együtt emlékezzenek Márc. 15-ére, fejet hajtva valamennyi áldozat előtt.

1991. mĂĄrcius 28.

A SzabadsĂĄg a cserkĂŠszszĂśv. rĂśvid tĂśrtĂŠnetĂŠt ismertette, annak okĂĄn, hogy perbe hĂ­vtĂĄk a szĂśvetsĂŠget (→ 1990.11.29). Az 1990. jĂşn. 25-ĂŠn CsĂ­kszeredĂĄban bejegyzett RMCsSz ellen a Legfelsőbb ÜgyĂŠszsĂŠg ĂłvĂĄst emelt, azzal ĂŠrvelve, hogy a jogi szemĂŠlyisĂŠg megadĂĄsĂĄhoz szakminisztĂŠriumi engedĂŠly szĂźksĂŠges. A tĂĄrgyalĂĄst előbb 1991 mĂĄrciusĂĄra (majd mĂĄj. 9-re) halasztottĂĄk, mikĂśzben a cserkĂŠszek 1991. jan. 12-ĂŠn megtartottĂĄk 2. kongresszusukat. A m. cserkĂŠszeket eddig a legkĂŠptelenebb vĂĄdakkal illettĂŠk, főleg a PUNR ĂŠs a VR, de a hadsereg kĂŠpviselői is. (→ 1991.01.12, 1991.05.09)

1991. ĂĄprilis 6.

Az RMDSz Orsz. Elnöksége (OE) munkaülést tartott Kolozsvárott, melyen elítélték az ultranacionalizmus tobzódását, tk. a PUNR nyilatkozatát (miszerint a magyarokat eddigi jogaiktól is meg kell fosztani). Ennek azért van jelentősége, mert egy parlamenti képviselettel rendelkező párt hivatalos állásfoglalását tükrözi.

A fehéregyházi Petőfi Sándor Művelődési Egyesület Segesvárott tartotta meg első közgyűlését.

1991. mĂĄjus 16.

Megalakult a Nagy-RomĂĄnia PĂĄrt (Partidul România Mare = PRM). A pĂĄrt cĂŠlja, hogy a „romĂĄnok otthon ĂŠrezzĂŠk magukat hazĂĄjukban, s nem akarjĂĄk, hogy tovĂĄbbra is megalĂĄzzĂĄk őket az idegenek”. A pĂĄrt cĂŠlul tĹązte ki, hogy visszaverje az orszĂĄg szĂŠtdarabolĂĄsĂĄra szĂśvetkezett nemzetellenes erőket. [MTI, mĂĄj. 16.] (→ 1991.06.20) ● [A PRM, akĂĄrcsak a PUNR, olyan pĂĄrt, amelynek nincs ideolĂłgiĂĄja. Programja a nacionalista uszĂ­tĂĄs. Ebbe a pĂĄrtba a lecsĂşszott, kĂŠsőn ĂŠszbe kapott szekusok ĂŠs pĂĄrtaktivistĂĄk lĂŠptek be, tovĂĄbbĂĄ a politikai lumpenrĂŠteg tagjai. Ennek a kĂŠt szĂŠlsősĂŠges pĂĄrtnak a lĂŠtrehozĂĄsĂĄban a legfőbb vĂŠtkes a FSN, mert a ki nem mondhatĂł igĂŠk kimondĂĄsĂĄra alakĂ­tottĂĄk meg őket. Írja az EN, 1996. mĂĄrc. 6.]

A romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (Federaţia Comunităţilor Evreieşti = FCE) sajtóértekezletet tartott Bukarestben, ahol az Europa c. lap cikke miatt tiltakoztak. Moses Rosen főrabbi aggódva szólt az antiszemitizmus erősödéséről.

Kolozsvárott megalakult a Romániai Magyar Dolgozók Egyesületének (RMDE) Kezdeményező Bizottsága. [RMSz, máj. 17.]

1991. mĂĄjus 18.

Tőkés László felhívással fordult a romániai és nemzetközi közvéleményhez, erkölcsi támogatást kérve a hazai antidemokratikus diverzió leleplezése érdekében. Újabb magyarellenes kampány kezdődött, amelyet az egri konferencia ürügyén szítanak – írta a püspök a Rompreshez eljuttatott felhívásban. [Szabadság, máj. 18.]

SzĂĄrhegyen tartotta centenĂĄriumi ĂźnnepsĂŠgĂŠt az EKE (→ 1990.02.14). A rendező jogutĂłd mĂŠg KĂĄrpĂĄt Turista EgyesĂźlet nĂŠven szerepelt, de ősszel EKE nĂŠven jegyeztĂŠk be (→ 1991.10.04). Az EgyesĂźletnek mĂĄr tĂśbb megyĂŠben alakult fiĂłkja, orsz. elnĂśke TĂśvissi JĂłzsef. [SzabadsĂĄg, mĂĄj. 22.] (→ 1992.08.02)

Radu Ceontea szenĂĄtort vĂĄlasztotta meg elnĂśkĂŠnek a PUNR, a MarosvĂĄsĂĄrhelyen tartott rendkĂ­vĂźli orsz. ĂŠrtekezleten. A VR kettĂŠszakadt, a Ceontea-ellenes szĂĄrny KolozsvĂĄrott ĂźlĂŠsezett.

1991. mĂĄjus 27.

A képviselőházban az anyanyelv-használatról folyt a vita. Kerekes Károly kiállt azért, hogy a bíróságokon mindenki szabadon használhassa az anyanyelvét, ez ellen a PUNR képviselői vehemensen tiltakoztak. A döntést elnapolták. [RMSz, máj. 29.]

1991. jĂşnius 10.

IsmĂŠt talĂĄlkoztak a CD ĂŠs a kormĂĄny kĂŠpviselői (→ 1991.05.31), de a tĂĄrgyalĂĄsok nem vezettek eredmĂŠnyre a lĂŠtesĂ­tendő nemzeti egysĂŠgkormĂĄnyrĂłl. EgyetĂŠrtĂŠsre jutottak viszont a helyhatĂłsĂĄgi vĂĄlasztĂĄsok kĂŠrdĂŠsĂŠben. [SzabadsĂĄg, jĂşn. 12.; RMSz, jĂşn. 13.] – A FSN-kormĂĄny mĂĄsnap a PUNR-vel folytatott kormĂĄnyalakĂ­tĂĄsi tĂĄrgyalĂĄsokat.

1991. szeptember 24.

A parlament alkotmányozó gyűlésén vita alakult ki az etnikai pártokról. Főleg a PUNR képviselői ellenezték az ötletet, végül szavazás döntött a kérdésben: engedélyezik az etnikai pártokat. [Szabadság, szept. 26.]

1991. oktĂłber 8.

Az RMDSz OE bukaresti rendkĂ­vĂźli ĂźlĂŠsĂŠn a nĂŠgytagĂş tĂĄrgyalĂł-kĂźldĂśttsĂŠg beszĂĄmolt a Stolojannal folytatott megbeszĂŠlĂŠsekről ĂŠs szĂł esett a szĂśvetsĂŠg rendkĂ­vĂźli kongresszusĂĄnak ĂśsszehĂ­vĂĄsĂĄrĂłl. ElĂ­tĂŠltĂŠk Katona ÁdĂĄmĂŠk autonomista terveit (→ 1991.10.02, 1991.10.19). KĂśzlemĂŠnyben rĂśgzĂ­tettĂŠk, hogy az RMDSz-nek nincs SzĂŠkelyfĂśldi Politikai Csoportja, Ă­gy az RMDSz nevĂŠben sem lĂŠphet fĂśl. A kormĂĄnyvĂĄlsĂĄg (ĂŠs a JugoszlĂĄviĂĄban dĂşlĂł polgĂĄrhĂĄborĂş!) előidĂŠzte feszĂźlt helyzetben felelőtlensĂŠg a szĂŠkelyfĂśldi autonĂłmiĂĄrĂłl beszĂŠlni, az ĂśnrendelkezĂŠshez ugyan minden nemzetnek ĂŠs kisebbsĂŠgnek joga van (a szĂŠkelyek ĂŠvszĂĄzados autonĂłmiĂĄja nem irĂĄnyult senki ellen), de ezt csak kĂślcsĂśnĂśs tĂźrelem esetĂŠn lehet majd megvalĂłsĂ­tani. – A PUNR kĂśzlemĂŠnye az irredentĂĄk Ăşjabb szeparatista cselekmĂŠnyĂŠnek nevezte a szĂŠkelyfĂśldi autonĂłmia tervezett kinyilvĂĄnĂ­tĂĄsĂĄt. A pĂĄrt a CSAT azonnali ĂśsszehĂ­vĂĄsĂĄt kĂŠrte ĂŠs ĂźgyĂŠszsĂŠgi kivizsgĂĄlĂĄst kĂśvetelt. [RMSz, okt. 9., okt. 10.]

Az alkotmánytervezetben – hosszas vita után – maradt az eredeti megfogalmazás: tiltott a területi szeparatizmus. [RMSz, okt. 8.]

1991. november 6.

Octavian Buracu – a Román Független Fórum nevében – közleményben ítélte el a FSN és a PUNR képviselőinek magyarellenes magatartását és a parlamentben elhangzott uszító kijelentéseket. [Szabadság, nov. 6.]

1991. november 26.

Az RMDSz parlamenti csoportja nyilvánosságra hozta álláspontját a Har–Kov-jelentésről. Kérték, hogy a parlament ne fogadja el a jelentést, hozzanak létre pártatlan külföldi bizottságot, vizsgálják felül az 1990. márciusi eseményekkel kapcsolatos ítéleteket, végül ismételten kérték a Nemzetiségi Minisztérium fölállítását. – Verestóy Attila szenátor egy példányt Iliescu elnöknek is átadott. [RMSz, nov. 26.; dec. 3.]

KĂŠzdivĂĄsĂĄrhelyen nov. 26-ĂĄn letartĂłztattĂĄk HĂŠjja Dezsőt, nov. 29-ĂŠn Daniela Filip-Orbant, dec. 4-ĂŠn Paizs OttĂłt, az Ăşn. Agache-Ăźgyben. (→ 1991.04.04) – A vĂĄrosi polgĂĄrmesteri hivatal, az RMDSz, a MADISz, az AC ĂŠs a helyi szakszervezetek nyilatkozatban tiltakoztak a letartĂłztatĂĄs ellen, emlĂŠkeztetve a FSN amnesztia-rendeletĂŠre. (→ 1990.01.04) [Bővebben lĂĄsd: RMSz, dec. 7., 17; HĂĄromszĂŠk, dec. 6., 7., 10., 13., 14.]

A párizsi Liberation cikke fölhívta a figyelmet a szélsőségesen nacionalista pártokra (PUNR, PRM) és sajtótermékekre, mondván, hogy a tűzzel játszik az, aki nem határolja el magát ezektől. [A cikket ismertette: RMSz, nov. 29.]

1992. januĂĄr 14.

Iliescu elnök és Stolojan kormányfő fogadta a PUNR küldöttségét. A küldöttség az RMDSz „népszámlálási manővereiről és visszaéléseiről” számolt be, vizsgálatot követelve. A legképtelenebb vádjuk az volt, hogy Magyarországról ezreket „importáltak” és őket nyilvántartásba vették. [Rompres; ÚM, jan. 16.]

Frunda György a hírszerzők tevékenységét szabályozó törvénytervezet vitáján megmagyarázta, hogy miért alkotmányellenes az, hogy az államtisztviselők kinevezésekor ki kellene kérni a SRI véleményét. [RMSz, jan. 14.]

1992. februĂĄr 9.

A helyhatĂłsĂĄgi vĂĄlasztĂĄsok első fordulĂłjĂĄn az RMDSz jelĂśltjei kĂśzĂźl 3150 szemĂŠlyt vĂĄlasztottak meg tanĂĄcsosi vagy polgĂĄrmesteri funkciĂłba. Orsz. szinten a FSN győzĂśtt (33,72%), de korĂĄntsem volt olyan sikeres, mint 1990-ben. Az ellenzĂŠki CD (24,38%) jelĂśltjei kerĂźltek polgĂĄrmesteri szĂŠkbe tk. a kĂśv. vĂĄrosokban: Bukarest, Konstanca, Arad, TemesvĂĄr, BrassĂł, Nagyszeben, GyulafehĂŠrvĂĄr. Harmadik volt a listĂĄn a PDAR (7,98%), majd az RMDSz (6,84%), a PUNR (4,48%) ĂŠs a PRM (1,68%) kĂśvetkezett. (→ 1992.02.13, 1992.02.16, 1992.02.23)

1992. februĂĄr 12.

A parlament kĂŠt hĂĄzĂĄnak egyĂźttes ĂźlĂŠsĂŠn elfogadtĂĄk a Har–Kov-jelentĂŠst (→ 1991.10.17). Ioan Gavra, PUNR-kĂŠpviselő javasolta: vizsgĂĄljĂĄk ki a szĂŠlsősĂŠges m. csoportok romĂĄnellenes cselekedeteit, az elĂźldĂśzĂśttek pedig rĂŠszesĂźljenek kĂĄrpĂłtlĂĄsban. Az RMDSz parlamenti csoportja nevĂŠben Tokay GyĂśrgy kifejtette, hogy a jelentĂŠs alkotmĂĄnyellenes ĂŠs diszkriminatĂ­v. A jelentĂŠs nem mĂĄs, mint ellenőrizetlen vĂŠlemĂŠnyek halmaza. Az RMDSz parlamenti csoportja kĂśzlemĂŠnyben tiltakozott a hatĂĄrozat ellen, mert ebben a magyarsĂĄgot kollektĂ­v bĹąnĂśskĂŠnt akarjĂĄk a vĂĄdlottak padjĂĄra Ăźltetni. DiszkriminatĂ­v ĂŠs manipulatĂ­v az a dĂśntĂŠs, hogy csak kĂŠt megyĂŠben folytattak vizsgĂĄlatot. Tiltakoztak az ellen is, hogy tĂśbbsĂŠgi hatĂĄrozattal megakadĂĄlyoztĂĄk az RMDSz ellenvĂŠlemĂŠnyĂŠnek a parlament elĂŠ terjesztĂŠsĂŠt. [RMSz, febr. 15.]

1992. februĂĄr 13.

MarosvĂĄsĂĄrhelyen kĂśzzĂŠtettĂŠk a helyhatĂłsĂĄgi vĂĄlasztĂĄs eredmĂŠnyeit. A vĂĄrosi tanĂĄcs ĂśsszetĂŠtele: RMDSz 14 tanĂĄcsos (48.544 szavazat), PUNR 9 (32.665), CD 1 tanĂĄcsos (3667). Pokorny LĂĄszlĂł, az RMDSz ĂĄltal tĂĄmogatott fĂźggetlen polgĂĄrmester-jelĂślt (→ 1992.01.31) a szavazatok 53%-ĂĄt (50.185) kapta. (→ 1992.02.14)

KolozsvĂĄri eredmĂŠnyek: PUNR = 10 tanĂĄcsos, RMDSz = 7, FSN = 3, PRM = 1, MER = 1.

Csíkszeredában az RMDSz mellett a Csík-platform is indított jelölteket, akik a leadott szavazatok 25%-át kapták. A Csíki RMDSz területén a 337 tanácsosi helyből 246 helyet szerzett az RMDSz, a független m. tanácsosok 7-et, a többit ro. pártok szerezték meg.

1992. februĂĄr 14.

Marosvásárhelyen (a PUNR vezetésével) heves támadást indítottak Pokorny László megválasztott polgármester ellen. Büntetőjogi feljelentést tettek ellene, hogy a jelölőlistán kiskorúak és hamis aláírások szerepelnek. A rendőrség febr. 14-én beidézte Pokornyt.


lapozĂĄs: 1-20 | 21-40 ... 141-147




(c) ErdĂŠlyi Magyar Adatbank 1999-2025
Impresszum | MĂŠdiaajĂĄnlat | AdatvĂŠdelmi zĂĄradĂŠk