ide kell egy nĂŠv
Az RMDSz tizenĂśt ĂŠve a sajtĂł tĂźkrĂŠben
 

talĂĄlatszĂĄm: 8 talĂĄlat lapozĂĄs: 1-8

Intézménymutató: VSz (Varsói Szerződés)

1990. jĂşnius 7.

Moszkvában, a Varsói Szerződés (VSz) Politikai Tanácskozó Testületének ülésén Gorbacsov kijelentette: nem tartja célravezetőnek a VSz feloszlatását.

Az RMSz Serafim Duicu levelĂŠt kĂśzĂślte, aki TőkĂŠs pĂźspĂśkĂśt tĂĄmadta az amerikai kĂśrĂşton mondottakĂŠrt. (→ 1990.04.06)

Demény Lajos tanügymin.-helyettest, marosvásárhelyi útja során a helyi FSN és a VR képviselői megakadályozták abban, hogy a tanfelügyelőségen eleget tegyen hivatali feladatának. Az RMDSz-szenátorok Petre Romanhoz intézett tiltakozó levelét az RMSz jún. 12-én közölte.

1990. november 3.

A VSz tagĂĄllamai kĂźlĂźgyminisztereinek talĂĄlkozĂłja utĂĄn a m. ĂŠs a ro. kĂźlĂźgymin. megbeszĂŠlĂŠst folytatott Budapesten.

1991. februĂĄr 28.

A CSAT ülésén meghallgatták Victor Stănculescu min. tájékoztatóját a Varsói Szerződés katonai struktúrájának felszámolásáról.

1991. jĂşlius 1.

Genfben megnyĂ­lt (ĂŠs jĂşl. 19-ĂŠn zĂĄrult) az EBEÉ nemzeti kisebbsĂŠgekkel foglalkozĂł szakĂŠrtői tanĂĄcskozĂĄsa. Traian Chebeleu, a ro. kĂźldĂśttsĂŠg vezetője, indulĂĄsa előtt interjĂşt adott [lĂĄsd: RMSz, jĂşl. 3.]. RomĂĄnia kĂźldĂśttsĂŠgĂŠben nem vehettek rĂŠszt a kisebbsĂŠgek kĂŠpviselői. TőkĂŠs LĂĄszlĂł csak magĂĄnszemĂŠlykĂŠnt, egy pĂĄrhuzamos kisebbsĂŠgi rendezvĂŠnyen szĂłlalhatott fel. (→ 1991.06.13, 1991.07.03, 1991.07.18, 1991.07.20, 1991.07.23)

Prágában az állam- és kormányfők aláírták a jegyzőkönyvet a VSz megszűnéséről.

1993. szeptember 16.

Nyugati politikusok kijelentései aggodalmat keltettek Bukarestben: a NATO kétféle sebességet alkalmaz a VSz volt tagállamaival szemben. Manfred Wörner NATO-főtitkár csupán Mo., Csehország, Szlovákia és Lengyelország csatlakozásáról szólt. [MH, szept. 16.]

Annak ellenĂŠre, hogy Liviu Maior tanĂźgymin. KovĂĄszna megyei lĂĄtogatĂĄsa sorĂĄn Ăşgy nyilatkozott, hogy ro. osztĂĄlyokat csak ott kell indĂ­tani, ahol erre igĂŠny van, Căşunean prefektus rendeletet adott ki (52/1993. sz.), amely kĂśtelezővĂŠ teszi a ro. oktatĂĄst minden olyan telepĂźlĂŠsen, ahol iskolĂĄskorĂşak vannak. KovĂĄszna megyĂŠben 70 faluban a ro. lakossĂĄg 2% alatt van, 13 faluban pedig csak magyarok ĂŠlnek. Az ilyen falvak feltĂśltĂŠse ro. tanĂ­tĂłkkal ĂŠs tanĂĄrokkal etnikai vĂĄltozĂĄsokat hozna lĂŠtre – emiatt tiltakozott az RMDSz megyei vezetĂŠse. [RMSz, szept. 16.] (→ 1993.10.15)

1996. ĂĄprilis 10.

Egy NATO-n kĂ­vĂźli regionĂĄlis katonai szĂśvetsĂŠgre lesz szĂźksĂŠg, ha az oroszorszĂĄgi vĂĄlasztĂĄsokon a Zjuganov vezette kommunistĂĄk kerĂźlnek hatalomra, nyilatkozta Dumitru Cioflina tĂĄbornok, vezĂŠrkari főnĂśk. A lehetsĂŠges tĂśmb tagjaikĂŠnt az egykori VarsĂłi SzerződĂŠs bizonyos tagĂĄllamait, valamint a SzovjetuniĂłrĂłl levĂĄlt utĂłdĂĄllamokat kĂŠpzeli el. [NĂŠpszabadsĂĄg, ĂĄpr. 10.] (→ 1996.04.18)

A PDSR A ro. parlamenti pĂĄrtok ĂŠs a kisebbsĂŠgek cĂ­mmel szervezett szeminĂĄriumot. Năstase előadĂĄsĂĄban azt fejtegette, hogy nincs szĂźksĂŠg kisebbsĂŠgi tĂśrvĂŠnyre, mert a kĂźlĂśnbĂśző tĂśrvĂŠnyek intĂŠzkednek a kisebbsĂŠgek vĂŠdelmĂŠről. A rĂŠsztvevők tĂśbbsĂŠge elvetette ezt az ĂĄllĂĄspontot ĂŠs a kisebbsĂŠgi tĂśrvĂŠny mellett foglalt ĂĄllĂĄst. [NĂŠpĂşjsĂĄg, ĂĄpr. 12.] (→ 1996.04.18)

1996. ĂĄprilis 18.

Az ET Parlamenti Közgyűlésén Josette Durrieu francia szenátor előzetes jelentést terjesztett elő, melynek következtetése: Ro.-t továbbra is monitorizálni kell. A kormány túl gyakran ad ki rendeleteket, a prefektusoknak túl nagy hatalmuk van; ugyanakkor a raportőr kétesnek értékelte a Btk. sajtórágalomra vonatkozó előírásait és arra is figyelmeztetett: a ro. hatóságok nem készülnek elfogadni az ET 1201-es ajánlását. [Szabadság, ápr. 18.]

Az RMDSz bukaresti sajtĂłtĂĄjĂŠkoztatĂłjĂĄn SzabĂł KĂĄroly biztatĂł jelnek vĂŠlte, hogy Năstase – a kisebbsĂŠgi szeminĂĄriumon (→ 1996.04.10) – szĂźksĂŠgesnek vĂŠlte a kisebbsĂŠgi szervezetekkel valĂł konzultĂĄciĂłt. BorbĂŠly LĂĄszlĂł rĂĄmutatott, hogy Ro.-nak Ăśsszhangba kell hoznia tĂśrvĂŠnyeit az EU tĂśrvĂŠnykezĂŠsĂŠvel. A pĂĄrtoknak eljuttatott egy 21 tĂśrvĂŠnyből ĂĄllĂł listĂĄt, amelyet jogharmonizĂĄciĂłnak kell alĂĄvetni. [TĂĄj., ĂĄpr. 18.]

Az RMDSz ÜE ülését követő sajtótájékoztatón a választási előkészületekről beszélt Demeter János. Vida Gyula az ellenzéki pártokkal való tárgyalásokról számolt be: minden párttal lehetséges együttműködés, kivéve a PUNR-t, PRM-t és a PSM-t. – Náznán Jenő elmondta: mintegy 120 ezer érdeklődőnek adtak felvilágosítást és kb. 100 ezer jogosultnak segítettek a privatizációs ügyintézésben. [Szabadság, ápr. 19.]

Az Adevărul vezĂŠrcikkben tĂĄmadta az orszĂĄg vezetőit, rĂĄmutatva a hiteltelen, ellentmondĂĄsos nyilatkozatokra. Pl. Cioflina tĂĄbornok nyilatkozatĂĄt (→ 1996.04.10) kĂŠt nap mĂşlva cĂĄfolni kellett, mert a francia sajtĂł azonnal lecsapott a hĂ­rre: Ro. fel akarja tĂĄmasztani a VarsĂłi SzerződĂŠst. [MN, ĂĄpr. 19.]

1997. februĂĄr 11.

Frunda György amellett érvelt, hogy a külföldi befektetők számára tegyék lehetővé, hogy megvehessék a vállalkozásukhoz szükséges földterületet, mert csak a tulajdonjog megszerzése nyújt kellő garanciát a külföldi befektetőknek. Példaként a megszűnt Varsói Szerződés többi államát hozta föl. Érvei hatottak, a törvénymódosítást a szenátus elfogadta. [Táj., febr. 12.]


lapozĂĄs: 1-8




(c) ErdĂŠlyi Magyar Adatbank 1999-2025
Impresszum | MĂŠdiaajĂĄnlat | AdatvĂŠdelmi zĂĄradĂŠk