ide kell egy nĂŠv
Az RMDSz tizenĂśt ĂŠve a sajtĂł tĂźkrĂŠben
 

talĂĄlatszĂĄm: 58 talĂĄlat lapozĂĄs: 1-20 | 21-40 | 41-58

IntÊzmÊnymutató: VR (Vatra Românească)

1990. december 20.

Az RMSz leleplező cikket közölt Iosif Constantin Drăganról, a Ceauşescu-rezsim kollaboránsáról, akit a milánói törvényszék fasisztának és legionáriusnak nyilvánított. A cikk rámutatott Drăgan és a VR kapcsolataira.

1991. januĂĄr 8.

Az RMDSz elnĂśksĂŠgi munkaĂźlĂŠsĂŠn bejelentettĂŠk: tĂĄmogatjĂĄk TemesvĂĄr sztrĂĄjkolĂł munkĂĄsait; szorosabb kapcsolatot kezdemĂŠnyeznek a nyugat-eurĂłpai politikai tĂśmĂśrĂźlĂŠsekkel.

„Minden magyar kötelet hord a zsebében, amivel aztán megfojtja a románokat” – nyilatkozta Radu Ceontea a VR elnöke a Baricada c. lapnak. További részletek: „Az elején féltünk az RMDSz-től. Ezt a »mozgalmat« már nem tekinthetjük ellenfélnek, mert a végét rúgja. (…) A VR támogatja a katonai kormányzás gondolatát.” [RMSz, jan. 8.]

1991. januĂĄr 17.

Kitört az Öböl-háború: Irak lerohanta Kuvaitot. Másnap az RMDSz Elnöksége nyilatkozatban ítélte el az agressziót.

Radu Ceontea tiltakozĂł beadvĂĄnyt terjesztett a parlament elĂŠ, melyben Ăşj jelentĂŠst kĂśvetelt, mert a VR szerint az előző nap felolvasott jelentĂŠs (→ 1991.01.16) nem felel meg a valĂłsĂĄgnak.

1991. februĂĄr 8.

Marosvásárhelyen ünnepelték a VR megalakulásának első évfordulóját, melyen részt vett a megye prefektusa és a kormány is képviseltette magát.

1991. februĂĄr 13.

Domokos Géza a parlamentben ismertette az RMDSz álláspontját az alkotmánytervezet első cikkelyével kapcsolatban. Kifogásolta azt a meghatározást, hogy Ro. „egységes nemzeti állam” – ez azért nem helytálló, mivel a nemzetiségek lélekszáma eléri az 5 milliót.

A VR vezetősége magyarellenes felhívást juttatott el a Rompres hírügynökséghez, melyben azt követelték, hogy mérjék fel: milyen iskolákat létesített illegálisan [!] a m. kisebbség, állapítsák meg a Mo.-ról behozott tankönyvek számát és tiltsák be a törvények m. nyelvű közzétételét.

Petre Burcă PUNR kĂŠpviselő a parlamentben a nemzetisĂŠgi mĹąsorok adĂĄsidejĂŠnek csĂśkkentĂŠsĂŠt helyeselte. (→ 1991.02.03, 1991.02.21)

HalĂĄsz Anna ismertette a ro. antiszemitizmus tĂśrtĂŠnetĂŠnek kevĂŠssĂŠ ismert rĂŠszleteit. [RMSz, febr. 13.]

1991. februĂĄr 24.

Lemondott Radu Ceontea a VR alapĂ­tĂł elnĂśke. LemondĂĄsĂĄt azzal indokolta, hogy nĂŠzeteltĂŠrĂŠsei tĂĄmadtak a vezetősĂŠg tĂśbbi tagjĂĄval, ui. Ceontea ellenezte a FSN-hez fĹąződő kapcsolatok szorosabbĂĄ tĂŠtelĂŠt. [RMSz, febr. 27.] (→ 1991.03.03)

1991. mĂĄrcius 1.

A Szabadság közölte az AEÁ külügyminisztériuma által kiadott, Romániáról szóló, 18 oldalas jelentés részleteit. (Tk.: a SRI folytatja az ellenzékiek megfigyelését, a hatóságok ellenőrzik a médiát. A jelentés a VR-t a marosvásárhelyi események felbujtójának tartja.)

A bukaresti Diákkonvenció tüntetést szervezett, amelyen az utóbbi időkben tapasztalható értelmiségellenes megnyilvánulások ellen tiltakoztak. Iliescu és a kormány lemondását követelték és Mihály királyt éltették.

VĂŠget ĂŠrt az ÖbĂśl-hĂĄborĂş. (→ 1991.01.17) Bush elnĂśk elfogadta Irak kapitulĂĄciĂłjĂĄt ĂŠs visszarendelte a fővĂĄros felĂŠ tartĂł amerikai csapatokat.

1991. mĂĄrcius 3.

Ünnepi szentmise keretében ismét a róm. kat. egyház vehette birtokába a kolozsmonostori templomot. (A templomot 1924-ben a balázsfalvi érsekség kérésére 25 évre bérbe adták a gör. kat. egyháznak; 1948-ban betiltották a gör. kat. egyházat, a templom 1991-ig az ortodoxok kezelésében volt.)

Ploieştien tartotta rendkĂ­vĂźli ĂŠrtekezletĂŠt a VR, melyen elutasĂ­tottĂĄk Radu Ceontea lemondĂĄsĂĄt (→ 1991.02.24), sőt a PUNR elnĂśkĂŠvĂŠ is megvĂĄlasztottĂĄk. [RMSz, mĂĄrc. 5.]

1991. mĂĄrcius 14.

SzatmĂĄrnĂŠmetiben orsz. ĂŠrtekezletet tartott a VR. Radu Ceontea feladatkĂŠnt hatĂĄrozta meg, hogy a VR ĂŠpĂźljĂśn be minden pĂĄrtba. [RMSz, mĂĄrc. 19.]

1991. mĂĄrcius 28.

A SzabadsĂĄg a cserkĂŠszszĂśv. rĂśvid tĂśrtĂŠnetĂŠt ismertette, annak okĂĄn, hogy perbe hĂ­vtĂĄk a szĂśvetsĂŠget (→ 1990.11.29). Az 1990. jĂşn. 25-ĂŠn CsĂ­kszeredĂĄban bejegyzett RMCsSz ellen a Legfelsőbb ÜgyĂŠszsĂŠg ĂłvĂĄst emelt, azzal ĂŠrvelve, hogy a jogi szemĂŠlyisĂŠg megadĂĄsĂĄhoz szakminisztĂŠriumi engedĂŠly szĂźksĂŠges. A tĂĄrgyalĂĄst előbb 1991 mĂĄrciusĂĄra (majd mĂĄj. 9-re) halasztottĂĄk, mikĂśzben a cserkĂŠszek 1991. jan. 12-ĂŠn megtartottĂĄk 2. kongresszusukat. A m. cserkĂŠszeket eddig a legkĂŠptelenebb vĂĄdakkal illettĂŠk, főleg a PUNR ĂŠs a VR, de a hadsereg kĂŠpviselői is. (→ 1991.01.12, 1991.05.09)

1991. mĂĄjus 12.

KolozsvĂĄri ĂŠrtekezletĂŠn a VR romĂĄnellenesnek minősĂ­tette az Okt. ĂŠs KulturĂĄlis Min. dĂśntĂŠsĂŠt, amellyel egyenĂŠrtĂŠkĹąnek ismerte el a magyarorszĂĄgi diplomĂĄkat. (→ 1991.01.30)

1991. mĂĄjus 18.

Tőkés László felhívással fordult a romániai és nemzetközi közvéleményhez, erkölcsi támogatást kérve a hazai antidemokratikus diverzió leleplezése érdekében. Újabb magyarellenes kampány kezdődött, amelyet az egri konferencia ürügyén szítanak – írta a püspök a Rompreshez eljuttatott felhívásban. [Szabadság, máj. 18.]

SzĂĄrhegyen tartotta centenĂĄriumi ĂźnnepsĂŠgĂŠt az EKE (→ 1990.02.14). A rendező jogutĂłd mĂŠg KĂĄrpĂĄt Turista EgyesĂźlet nĂŠven szerepelt, de ősszel EKE nĂŠven jegyeztĂŠk be (→ 1991.10.04). Az EgyesĂźletnek mĂĄr tĂśbb megyĂŠben alakult fiĂłkja, orsz. elnĂśke TĂśvissi JĂłzsef. [SzabadsĂĄg, mĂĄj. 22.] (→ 1992.08.02)

Radu Ceontea szenĂĄtort vĂĄlasztotta meg elnĂśkĂŠnek a PUNR, a MarosvĂĄsĂĄrhelyen tartott rendkĂ­vĂźli orsz. ĂŠrtekezleten. A VR kettĂŠszakadt, a Ceontea-ellenes szĂĄrny KolozsvĂĄrott ĂźlĂŠsezett.

1991. jĂşnius 2.

Marosvásárhelyen befejeződött a VR orsz. értekezlete. Az új eln.: Zeno Opriş, aleln.: Iustinian Petrescu. (I. C. Drăgant és Radu Ceonteat tb. elnökké választották.) A VR programjának lényege: utasítsák el a magyarság követeléseit. [EN, jún. 4.]

1991. jĂşnius 9.

A Temes megyei Antitotalitårius Demokrata Fórum (ADF) nyilatkozatban tiltakozott a VR jún. 2-i, az elnÜkhÜz, a parlamenthez Ês a kormånyhoz intÊzett felhívåsa ellen, amely a romåniai magyarok elleni uszítås dokumentuma. Az ADF elítÊli az ilyen Ês ehhez hasonló kommunista Ês fasiszta jellegŹ megnyilvånulåsokat, melyeknek egyik szorgalmazója I. C. Drăgan, a volt rezsim egyik kollaborånsa.

1991. szeptember 6.

A kormány 237 köztisztviselőt váltott le (köztük 26 alprefektust, 62 polgármestert), mert államigazgatási tevékenységük összegyeztethetetlen vállalkozói tevékenységükkel. [Szabadság, szept. 7.]

Az RTV-ben felolvastĂĄk a VR kĂśzlemĂŠnyĂŠt, amelyben az RMDSz-t tĂĄmadta ĂŠs azt kĂśvetelte, hogy a kormĂĄny lĂŠpjen fĂśl az RMDSz ellen.

A szenátus jóváhagyta a FSN törvénytervezetét, amely megtiltotta a tüntetéseket a kormány székháza előtt.

1992. januĂĄr 23.

A marosvĂĄsĂĄrhelyi bĂ­rĂłsĂĄg tĂśrĂślte a vĂĄlasztĂĄsi listĂĄrĂłl KirĂĄly IstvĂĄnt, az RMDSz polgĂĄrmester-jelĂśltjĂŠt. A kĂŠptelen vĂĄd: „1990. mĂĄrc. 20-ĂĄn sztrĂĄjkot szervezett a kenyĂŠrgyĂĄrban, hogy a ro. lakosok ne jussanak kenyĂŠrhez”. [MTI] (→ 1992.01.31)

Radu Ceontea, a VR elnöke biztosította Iliescu államfőt, hogy minden támogatást megad az elnöknek a tavaszi választásokon. [RomLib, jan. 23.]

1992. ĂĄprilis 16.

Fodor Ferenc prefektus fogadta a Kovászna megyébe látogató Iliescu elnököt. Iliescu (Kozsokár Gábor jelenlétében) a pártok vezetőivel tárgyalt. A VR és a PUNR felrótta az elnöknek, hogy magukra hagyták őket a „magyar tengerben”. Követelték: a kétnyelvű feliratok eltávolítását, bérpótlékot a ro. hivatalnokoknak és az RMDSz betiltását. [RMSz, ápr. 18.]

Tamás Emil rendőrszázados Mihai Ulpiu Cherecheanu főügyésznek küldött levélben leplezte le a marosvásárhelyi helyhatósági választások idején tapasztalt csalást. Számtalan személyazonossági igazolványt hamisítottak, így akarták növelni a PUNR szavazóinak számát. A leleplezés pontos adatokkal, a felelősök nevének és tisztségének megnevezésével írta le az akciót, amelyben a rendőrségi lakossági nyilvántartás több tisztje is cinkosságot vállalt. A leleplező levelet ro. lapok is közölték, de nem a bűnösöket tartóztatták le, hanem Tamás Emilt küldték tartalékállományba. [Népújság, ápr. 16.; MN, júl. 14.]

Virgil Măgureanu, parlamenti meghallgatĂĄsa sorĂĄn tagadta szekus mĂşltjĂĄt [!] (→ 1992.04.15), egyben megfenyegette a honatyĂĄkat, hogy nyilvĂĄnossĂĄgra hozza a besĂşgĂłk listĂĄjĂĄt, a kĂŠpviselők dossziĂŠit. [RMSz, ĂĄpr. 17.]

A România Liberă kÜzÜlte a ro. nagykÜvetsÊgeken dolgozó hajdani szekus munkatårsak liståjåt, melyen tÜbb nagykÜvet, titkår Ês tanåcsos neve olvasható. Traian Chebeleu próbålta szÊpítgetni a helyzetet, megjegyezte, hogy nem lehet egy csapåsra kicserÊlni valamennyi munkatårsat. [MH, åpr. 16.]

Az utĂłbbi 6 ĂŠvben 44 ref. lelkĂŠsz hagyta el vĂŠglegesen ErdĂŠlyt. [EN, ĂĄpr. 16.]

A CD pĂĄrtszĂśvetsĂŠg elnĂśkĂŠĂźl vĂĄlasztotta Corneliu Coposut.

1992. mĂĄjus 17.

Ünnepi szentmisĂŠvel ĂŠrt vĂŠget a Varadinum, melyen beszĂŠdet mondott Paskai LĂĄszlĂł bĂ­boros, esztergomi ĂŠrsek ĂŠs John Bukowsky, pĂĄpai nuncius. Az ĂźnnepsĂŠget ellenrendezvĂŠny prĂłbĂĄlta megzavarni. A sajtĂł a nemzet szolgĂĄlatĂĄban cĂ­mmel a VR rendezett szimpĂłziumot, ahol a szĂŠlsősĂŠges lapok szerkesztői, volt szekusok, aktĂ­v SRI-tisztek szĂłlaltak fĂśl, magyarellenes kirohanĂĄsokkal tarkĂ­tva beszĂŠdĂźket. [NĂŠpĂşjsĂĄg, jĂşn. 2.] (→ 1992.05.10)

1992. augusztus 17.

Adrian Năstase levelet intĂŠzett Jeszenszky GĂŠzĂĄhoz, kifogĂĄsolva azt, hogy az aug. 19–21. kĂśzĂśtt megrendezendő Magyarok VilĂĄgkongresszusa, kĂźlĂśnĂśskĂŠppen a folytatĂĄsakĂŠnt tartandĂł ErdĂŠlyi VilĂĄgkonferencia az erdĂŠlyi kĂŠrdĂŠs megoldĂĄsĂĄrĂłl is tanĂĄcskozik ĂŠs megtĂĄrgyalĂĄsra indĂ­tvĂĄnyozzĂĄk az „erdĂŠlyi magyar ĂśnrendelkezĂŠsi nyilatkozatot”. A tervezett rendezvĂŠnyek negatĂ­v kĂśvetkezmĂŠnyekkel jĂĄrhatnak a kĂŠtoldalĂş kapcsolatok lĂŠgkĂśrĂŠre – hangoztatta a ro. kĂźlĂźgymin. –, mert a meghirdetett tĂŠmĂĄk revizionista tĂŠteleket visszhangoznak. [RMSz, aug. 19.] (→ 1992.08.21)

A világkongresszussal kapcsán több politikai tényező is (VR, PRM, FSN) felszította a magyarellenesség vádját, noha Domokos Géza már aug. 14-i sajtóértekezletén kijelentette, hogy az RMDSz nem tagja az MVSz-nek. Tőkés László és Szőcs Géza nem az RMDSz képviseletében vesznek részt a budapesti találkozón. [Népszabadság, aug. 17.]

Keszthelyen – az MVSz, a Berzsenyi Irodalmi és Művészeti Társaság és a M. Írószöv. rendezésében – megnyitották a Magyar Írók Első Világtalálkozóját. A kétnapos rendezvényen az erdélyi irodalom képviselői (Szilágyi István, Gálfalvi Zsolt, Egyed Emese, Markó Béla, Gálfalvi György és Lászlóffy Csaba) is felszólaltak. [RMSz, aug. 27.]

1992. november 17.

Domokos GĂŠza aggasztĂłnak nevezte, hogy N. Văcăroiu Liviu Maior tĂśrtĂŠnĂŠszt nevezte ki oktatĂĄsi miniszternek, aki a VR szĂ­neiben szerzett kĂŠtes hĂ­rnevet. [SzabadsĂĄg, nov. 17.] (→ 1992.11.22)

Az RMPSz terveiről cikkezett az RMSz. Évente kb. 20 ezer m. fiatal fejezi be a tanulmĂĄnyait Ro.-ban, nem mindegy, hogy ez milyen felkĂŠszĂźltsĂŠggel, nemzeti Ăśntudattal tĂśrtĂŠnik. ÁtfogĂł tovĂĄbbkĂŠpzĂŠsben kell rĂŠszesĂ­teni a 13 ezres pedagĂłgus rĂŠteget, mert abbĂłl 3500 szakkĂŠpzetlen. A tovĂĄbbkĂŠpzĂŠs keretekĂŠnt kidolgoztĂĄk a Bolyai NyĂĄri AkadĂŠmia tervĂŠt. [RMSz, nov. 17.] (→ 1993.02.13)



lapozĂĄs: 1-20 | 21-40 | 41-58




(c) ErdĂŠlyi Magyar Adatbank 1999-2025
Impresszum | MĂŠdiaajĂĄnlat | AdatvĂŠdelmi zĂĄradĂŠk