ide kell egy nĂŠv
Az RMDSz tizenĂśt ĂŠve a sajtĂł tĂźkrĂŠben
talĂĄlatszĂĄm: 386 talĂĄlat
lapozĂĄs: 1-20 ... 41-60 | 61-80 | 81-100 ... 381-386
FĂśldrajzi mutatĂł:
1991. ĂĄprilis 18.
KĂŠtnapos lĂĄtogatĂĄsra Bukarestbe ĂŠrkezett Miterrand francia elnĂśk, akivel Domokos GĂŠza is talĂĄlkozott. Domokos elmondta, hogy virĂĄgzik a nacionalista politika, mĂŠg a legmagasabb szinten is; elfogadhatatlan, hogy a tĂśbbsĂŠg dĂśntsĂśn olyan kĂŠrdĂŠsekben, amely a romĂĄniai magyarsĂĄg jĂśvĹjĂŠt, jogkĂśrĂŠt illeti. â A mĂĄsnapi sajtóÊrtekezleten a VR szĂłvivĹnĹje â tĂşljĂĄtszva szerepĂŠt â elĹadĂĄst tartott a francia elnĂśknek a romĂĄniai kisebbsĂŠgekrĹl. Miterrand hangsĂşlyozta: a legtĂśbb kelet-eurĂłpai orszĂĄgban ĂŠlnek kisebbsĂŠgek, ezĂŠrt jogaikat ĂĄltalĂĄnosan kell meghatĂĄrozni ĂŠs szabĂĄlyozni. [RMSz, ĂĄpr. 20.; SzabadsĂĄg, ĂĄpr. 20.] 1991. mĂĄjus 7.
Az RMDSz vezetĹsĂŠge ĂźlĂŠst tartott a bukaresti szĂŠkhĂĄzban, melyen a 2. kongresszus elĹkĂŠszĂtĂŠsĂŠrĹl tĂĄrgyaltak. ElĂtĂŠltĂŠk az egri tanĂĄcskozĂĄs (→ 1991.04.13) ellen indĂtott sajtĂłkampĂĄnyt. [RMSz, mĂĄj. 11.]1991. mĂĄjus 11.
A EurĂłpai NĂŠpcsoportok FĂśderatĂv UniĂłja (FUEV) budapesti kongresszusĂĄn tagjai sorĂĄba vĂĄlasztotta az RMDSz-t. (A FUEV az ET mellett szakĂŠrtĹi szerepet jĂĄtszik, kisebbsĂŠg-szakĂŠrtĹkbĹl ĂĄllĂł jogĂĄszcsoportja van.) FelvĂŠtelre jelentkezett mĂŠg a felvidĂŠki EgyĂźttĂŠlĂŠs Mozgalom ĂŠs a KĂĄrpĂĄtaljai Magyar KulturĂĄlis SzĂśvetsĂŠge (KMKSz) is, de Ĺk mĂŠg nem kaptĂĄk meg a felvĂŠtelhez szĂźksĂŠges szavazatszĂĄmot. [RMSz, jĂşn. 7.]
Bukarestben a kĂŠt kĂźlĂźgyi ĂĄllamtitkĂĄr (Somogyi Ferenc, ill. Teodor MeleĹcanu) alĂĄĂrta a m.âro. âNyitott ĂŠgboltâ-szerzĹdĂŠst, melynek alapjĂĄn a kĂŠt fĂŠl ĂŠvente nĂŠgy megfigyelĹ repĂźlĂŠst vĂŠgezhet a mĂĄsik orszĂĄg terĂźlete fĂślĂśtt. (→ 1992.02.27)
A Magazinul Istoric szerint Bukarestben a 19. sz. vĂŠgĂŠn 365 templom ĂĄllt, mĂĄra csak 230 maradt. A CeauĹescu-diktatĂşra ĂŠveiben, a fĹvĂĄros ĂşjjĂĄĂŠpĂtĂŠse ĂźrĂźgyĂŠn szĂĄmos templomot romboltak le, kĂśzĂźlĂźk 70-et az UNESCO korĂĄbban vĂŠdettĂŠ nyilvĂĄnĂtott. [Magyar HĂrlap, mĂĄj. 11.] 1991. mĂĄjus 16.
Megalakult a Nagy-RomĂĄnia PĂĄrt (Partidul România Mare = PRM). A pĂĄrt cĂŠlja, hogy a âromĂĄnok otthon ĂŠrezzĂŠk magukat hazĂĄjukban, s nem akarjĂĄk, hogy tovĂĄbbra is megalĂĄzzĂĄk Ĺket az idegenekâ. A pĂĄrt cĂŠlul tĹązte ki, hogy visszaverje az orszĂĄg szĂŠtdarabolĂĄsĂĄra szĂśvetkezett nemzetellenes erĹket. [MTI, mĂĄj. 16.] (→ 1991.06.20) â [A PRM, akĂĄrcsak a PUNR, olyan pĂĄrt, amelynek nincs ideolĂłgiĂĄja. Programja a nacionalista uszĂtĂĄs. Ebbe a pĂĄrtba a lecsĂşszott, kĂŠsĹn ĂŠszbe kapott szekusok ĂŠs pĂĄrtaktivistĂĄk lĂŠptek be, tovĂĄbbĂĄ a politikai lumpenrĂŠteg tagjai. Ennek a kĂŠt szĂŠlsĹsĂŠges pĂĄrtnak a lĂŠtrehozĂĄsĂĄban a legfĹbb vĂŠtkes a FSN, mert a ki nem mondhatĂł igĂŠk kimondĂĄsĂĄra alakĂtottĂĄk meg Ĺket. Ărja az EN, 1996. mĂĄrc. 6.]
A romĂĄniai ZsidĂł KĂśzĂśssĂŠgek SzĂśvetsĂŠge (FederaĹŁia ComunitÄĹŁilor EvreieĹti = FCE) sajtóÊrtekezletet tartott Bukarestben, ahol az Europa c. lap cikke miatt tiltakoztak. Moses Rosen fĹrabbi aggĂłdva szĂłlt az antiszemitizmus erĹsĂśdĂŠsĂŠrĹl.
KolozsvĂĄrott megalakult a RomĂĄniai Magyar DolgozĂłk EgyesĂźletĂŠnek (RMDE) KezdemĂŠnyezĹ BizottsĂĄga. [RMSz, mĂĄj. 17.] 1991. mĂĄjus 17.
KĂŠt Bukarest kĂśrnyĂŠki faluban ro.âcigĂĄny ĂśsszecsapĂĄsok voltak. A rendĹrsĂŠg sem tudott ĂşrrĂĄ lenni a helyzeten, a feldĂźhĂśdĂśtt romĂĄnok Ĺket is megtĂĄmadtĂĄk, nyolc rendĹrt kĂłrhĂĄzba szĂĄllĂtottak. 1991. mĂĄjus 24.
MarosvĂĄsĂĄrhelyen megkezdĹdĂśtt az RMDSz 2. kongresszusa. A hĂĄromnapos rendezvĂŠny 271 szavazati joggal rendelkezĹ kĂźldĂśtt rĂŠszvĂŠtelĂŠvel zajlott. Az elnĂśki beszĂĄmolĂłt Domokos GĂŠza tartotta. TĹkĂŠs LĂĄszlĂł az erdĂŠlyi magyarsĂĄg kĂŠrdĂŠseinek ĂĄtfogĂł rendezĂŠsĂŠre a romĂĄnsĂĄg kĂŠpviselĹivel valĂł tĂĄrgyalĂĄst javasolta ĂŠs sĂźrgette a helyhatĂłsĂĄgi vĂĄlasztĂĄsok kiĂrĂĄsĂĄt. SzĹcs GĂŠza a BorbĂŠly Imre ajĂĄnlotta fogalmat, a tĂĄrsnemzeti stĂĄtus elismertetĂŠsĂŠt javasolta ĂŠs â nem hivatalos dokumentumkĂŠnt â nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠnytervezet-csomagot terjesztett a kongresszus elĂŠ. A rĂŠszben megĂşjĂtott tisztikar: Domokos GĂŠza (elnĂśk); SzĹcs GĂŠza, KolumbĂĄn GĂĄbor (alelnĂśkĂśk); TĹkĂŠs LĂĄszlĂł (tb. elnĂśk). Az elnĂśksĂŠg tagjai: Beder Tibor, BĂŠres AndrĂĄs, BorbĂŠly Imre, CsapĂł I. JĂłzsef, PatrubĂĄny MiklĂłs, TakĂĄcs Csaba, Tokay GyĂśrgy, TorĂł T. Tibor. â A kongresszus felhĂvĂĄst tett kĂśzzĂŠ, melyben a kommunista nĂłmenklatĂşra ĂŠs a Securitate ĂŠrdek-ĂśsszefonĂłdĂĄsĂĄra ĂŠs a hatalmi struktĂşrĂĄk tovĂĄbbĂŠlĂŠsĂŠre mutattak rĂĄ. â Egy mĂĄsik felhĂvĂĄst a magyarorszĂĄgi pĂĄrtokhoz intĂŠztek, kĂŠrve a m. kisebbsĂŠg-politika pĂĄrtĂŠrdekeken felĂźlemelkedĹ stratĂŠgiĂĄjĂĄnak kidolgozĂĄsĂĄt. [RMSz, mĂĄj. 29.] (→ 1991.06.21)
A kongresszus elsĹ napjĂĄn a tĂŠvĂŠben [elĹre kitervelt mĂłdon?] felbukkant Hajdu GyĹzĹ, aki bejelentette, hogy Bukarestben megalakĂtotta az EgyĂźttâĂmpreunÄ EgyesĂźletet. 1991. jĂşnius 1.
A âtĂĄblahĂĄborĂşâ elsĹ csatĂĄi: a Maros megyei prefektus, egy 1968-as tĂśrvĂŠnyre hivatkozva, elrendelte, hogy a megyĂŠben szereljĂŠk le a kĂŠtnyelvĹą helysĂŠg-nĂŠvtĂĄblĂĄkat ĂŠs cserĂŠljĂŠk ki azokat romĂĄnra. [EN, jĂşn. 1.; SzabadsĂĄg, jĂşn. 6.; RMSz, jĂşn. 26.]
Ara-KovĂĄcs Attila az RMDSz-ben fĂślfedezhetĹ kĂŠt vonulatrĂłl Ărt. Szerinte a lavĂrozĂł politikacsinĂĄlĂłk alkotjĂĄk az RMDSz bukaresti magjĂĄt. VelĂźk szemben ErdĂŠlyben lassan megteremtĹdik egy Ăşj politizĂĄlĂł rĂŠteg, nyelveket beszĂŠlĹ, liberĂĄlis fiatal szakĂŠrtĹk szemĂŠlyĂŠben. A fontolva haladĂłk [mĂŠrsĂŠkeltek] ĂŠs az âerdĂŠlyi ellenzĂŠkâ [radikĂĄlisok] programja egykĂŠnt utĂłpisztikus â vĂŠlte Ara-KovĂĄcs. A SzĹcs GĂŠza [ĂŠs BorbĂŠly Imre]-fĂŠle tĂĄrsnemzeti kategĂłria (→ 1991.05.24) populizmusnĂĄl alig tĂśbb. A 2. kongresszus utĂĄn egyĂŠrtelmĹąvĂŠ vĂĄlt, hogy a mozgalom vezetĂŠsĂŠt kĂŠsz ĂĄtvenni egy fiatal ĂŠrtelmisĂŠgi rĂŠteg, kĂśztĂźk: KolumbĂĄn GĂĄbor, PatrubĂĄny MiklĂłs, SzilĂĄgyi Zsolt, TorĂł T. Tibor, Zsigmond LĂĄszlĂł. [BeszĂŠlĹ, jĂşn. 1.] 1991. jĂşnius 5.
Az RMDSz elnĂśksĂŠgĂŠnek bukaresti ĂźlĂŠsĂŠn elhatĂĄroztĂĄk, hogy megkezdik a TĹkĂŠs LĂĄszlĂł ĂĄltal javasolt ro.âm. kerekasztal-tĂĄrgyalĂĄsok elĹkĂŠszĂtĂŠsĂŠt.
A kormĂĄny nyilatkozatban hatĂĄrolta el magĂĄt a rasszista jellegĹą megnyilvĂĄnulĂĄsoktĂłl, a szĂŠlsĹsĂŠges ĂşjsĂĄgok antiszemita kirohanĂĄsaitĂłl. [SzabadsĂĄg, jĂşn. 7.] 1991. jĂşnius 13.
Bukarestben tĂźntetĂŠst szervezett a PNTCD ĂŠs a PNL, valamint a December 21. tĂĄrsasĂĄg. A szĂłnokok a kormĂĄnyt bĂrĂĄltĂĄk ĂŠs azt kĂśveteltĂŠk, hogy a kormĂĄny ne ratifikĂĄlja a szovjetâro. szerzĹdĂŠst. (→ 1991.03.22, 1991.04.04)
A bukaresti m. nagykĂśvetsĂŠgen m.âro. megbeszĂŠlĂŠst folytattak a Genfben jĂşl. 1-jĂŠn nyĂlĂł EBEĂ-konferenciĂĄn kĂŠpviselendĹ elvekrĹl. A ro. fĂŠl jelezte, hogy a kollektĂv jogokkal nem tud egyetĂŠrteni. (→ 1991.07.01) 1991. jĂşnius 18.
A kĂŠpviselĹhĂĄzban, a SRI-rĹl szĂłlĂł tĂśrvĂŠny tervezetĂŠnek vitĂĄjĂĄn Podhradszky LĂĄszlĂł amiatt tiltakozott, hogy az ĂĄllamtitok fogalmĂĄt mĂŠg mindig a diktatĂşra idejĂŠben megfogalmazott tĂśrvĂŠny rendezi, amely kimondja, hogy a statisztikai ĂŠs gazdasĂĄgi szĂĄmadatok is annak szĂĄmĂtanak. ĂthidalĂł megoldĂĄskĂŠnt azt iktattĂĄk be a tervezetbe, hogy az ĂĄllamtitok fogalmĂĄt Ăşj tĂśrvĂŠny fogja meghatĂĄrozni.
Bukarestben rohamsisakos, pajzsos rendĹrĂśk gumibottal tĂĄmadtak az Egyetem tĂŠrre vonulĂł kormĂĄnyellenes tĂźntetĹkre.
A szenĂĄtusban MarkĂł BĂŠla interpellĂĄlt az ellen, hogy Maros megyĂŠben 9 m. osztĂĄllyal kevesebbet kĂvĂĄnnak indĂtani, mint egy ĂŠvvel korĂĄbban. A m. tagozatos gimnĂĄziumokban csak 37% folytathatja az ĂĄltalĂĄnos iskolĂĄt, mĂg a ro. tanulĂłk 57%-ĂĄnak van lehetĹsĂŠge tovĂĄbbtanulni. 1991. jĂşnius 20.
A szenĂĄtus utĂĄn a kĂŠpviselĹhĂĄz is elfogadta az ĂĄllambiztonsĂĄgi tĂśrvĂŠnyt, amely az ĂĄllamellenes tettek kĂśzĂŠ sorolja a szeparatizmust. Az RMDSz OE nyilatkozatban tiltakozott az alkotmĂĄnyellenes megfogalmazĂĄs ellen, mert ez lehetĹsĂŠget teremt a szeparatizmus fogalmĂĄval valĂł visszaĂŠlĂŠsre. (→ 1991.06.26)
A bukaresti cĂŠgbĂrĂłsĂĄgon bejegyeztĂŠk a Nagy-RomĂĄnia PĂĄrtot (PRM). Eln.: C. V. Tudor, aleln.: Eugen Barbu. (→ 1991.05.16) 1991. jĂşlius 5.
RĂłmĂĄban II. JĂĄnos PĂĄl fogadta TĹkĂŠs LĂĄszlĂłt. A ref. pĂźspĂśk ĂĄtadta Tempfli JĂłzsef pĂźspĂśk levelĂŠt ĂŠs beszĂĄmolt a m. kisebbsĂŠgek helyzetĂŠrĹl, a gĂśr. kat. egyhĂĄz ĂźldĂśztetĂŠsĂŠrĹl ĂŠs a pĂĄpa tĂĄmogatĂĄsĂĄt kĂŠrte a csĂĄngĂłk ĂźgyĂŠben (akik nem hallgathatnak m. ny. misĂŠt).
A NewYork Times ĂŠs a Washington Post egy-egy cikket szentelt a romĂĄniai helyzet ismertetĂŠsĂŠre. Tk. szĂłt ejtettek a nacionalista ĂŠs antiszemita uszĂtĂĄsrĂłl, Antonescu felĂŠledĹ kultuszĂĄrĂłl, a visszarendezĹdĂŠsrĹl.
Bukarestben a kĂŠt mĹąvelĹdĂŠsi min. (AndrĂĄsfalvy Bertalan ĂŠs Andrei PleĹu) alĂĄĂrta a m.âro. kulturĂĄlis egyezmĂŠnyt.
Az AC nyilatkozatot adott ki a nemzeti, nyelvi ĂŠs vallĂĄsi kisebbsĂŠgek jogairĂłl. Elismerik a kisebbsĂŠgek jogĂĄt a szĂśvetkezĂŠsre, a hatĂĄron tĂşliakkal valĂł kapcsolattartĂĄsra; anyanyelvĂźket szabadon hasznĂĄlhatjĂĄk, s ahol a kisebbsĂŠgek arĂĄnya bizonyos ĂŠrtĂŠket meghalad, ott a kĂśzigazgatĂĄsban ĂŠs igazsĂĄgszolgĂĄltatĂĄsban is; anyanyelven tanulhatnak minden szinten. KĂśtelezettsĂŠgĂźk, hogy lojĂĄlisak legyenek, kĂśtelesek elsajĂĄtĂtani a tĂśbbsĂŠg nyelvĂŠt ĂŠs jogaik gyakorlĂĄsa kĂśzben ne sĂŠrtsĂŠk az orszĂĄg integritĂĄsĂĄt. [RMSz, jĂşl. 12.] â Az RMDSz udvarhelyszĂŠki vĂĄlasztmĂĄnya ĂśrĂśmmel ĂźdvĂśzĂślte az AC ĂĄllĂĄsfoglalĂĄsĂĄt: elsĹ alkalom, hogy egy ro. tagsĂĄgĂş politikai csoportosulĂĄs egyĂŠrtelmĹąen kiĂĄll a kisebbsĂŠgek kollektĂv jogai mellett. [RMSz, jĂşl. 19.] (→ 1991.07.26) 1991. augusztus 10.
ElsĹ kongresszusĂĄt tartotta Bukarestben a Szocialista MunkapĂĄrt (Partidul Socialist al Muncii = PSM), a volt kommunista pĂĄrt utĂłda. VezetĹje Ilie VerdeĹŁ, hajdani miniszterelnĂśk. (→ 1990.11.16; 1991.08.27)1991. szeptember 2.
A ro. parlament ĂźlĂŠsĂŠn ellenzĂŠki kĂŠpviselĹk arra emlĂŠkeztettek, hogy a moszkvai puccskĂsĂŠrlet (→ 1991.08.19) idejĂŠn Bukarestben kommunista-barĂĄt tĂźntetĂŠsek voltak. KĂśveteltĂŠk a PSM betiltĂĄsĂĄt, ĂŠs azt, hogy az orszĂĄg vezetĹi valljanak szĂnt a komm. ideolĂłgiĂĄt illetĹen. Az ĂĄllamcsĂny idejĂŠn egyik vezetĹ sem ĂĄllt ki hatĂĄrozottan, vĂĄrtĂĄk a fejlemĂŠnyeket. [RMSz, szept. 4.] 1991. szeptember 16.
Az 1989-es temesvĂĄri vĂŠrengzĂŠs vĂĄdlottai kĂśzĂźl 11 szĂĄmĂĄra â az amnesztiĂĄra hivatkozva â kegyelmet kĂŠrt a katonai ĂźgyĂŠsz. [SzabadsĂĄg, szept. 17. ]
Bukarestben ĂźlĂŠsezett a kommunizmus perbe hĂvĂĄsĂĄra alakult munkacsoport, melynek tagjai tk. a volt politikai foglyok szĂśvetsĂŠgĂŠnek tagjai ĂŠs emberjogi szervezetek kĂŠpviselĹi. MegĂĄllapĂtottĂĄk, hogy hozzĂĄ kellene fĂŠrniĂźk a Securitate, az RKP KB, a FegyintĂŠzetek IgazgatĂłsĂĄga ĂŠs a MilĂcia FelĂźgyelĹsĂŠge irattĂĄraihoz. [SzabadsĂĄg, szept. 18.] 1991. szeptember 25.
NĂŠhĂĄny budapesti napilap (KurĂr, Mai Nap) erdĂŠlyi emigrĂĄns kormĂĄny megalakulĂĄsĂĄrĂłl adott hĂrt. A ro. parlament tagjai kĂźlĂśnbĂśzĹkĂŠppen reagĂĄltak a hĂrre, melyet Petre Roman jelentett be. Radu Câmpeanu (a PNL elnĂśke) elfogadta a M. KĂźlĂźgymin. nyilatkozatĂĄt, miszerint ez egy nevetsĂŠges kezdemĂŠnyezĂŠs, Vasile VÄcaru szenĂĄtor viszont Ăşgy vĂŠlte: a veszĂŠlyt komolyan kell venni, s a romĂĄnsĂĄg kĂŠsz testĂŠvel megvĂŠdeni az orszĂĄgot. [SzabadsĂĄg, szept. 26.] â Este az RTV-ben Domokos GĂŠza olvasta fĂśl az RMDSz nyilatkozatĂĄt, melyben visszautasĂtotta a provokĂĄciĂłt, kiemelve, hogy a kormĂĄnynak kapĂłra jĂśtt ez a kalandor akciĂł, mert a âmagyar veszĂŠlyâ emlegetĂŠsĂŠvel el lehet terelni a figyelmet a nehĂŠz gazdasĂĄgi helyzetrĹl. [RMSz, szept. 27.]
A bĂŠremelĂŠst kĂśvetelĹ, sztrĂĄjkolĂł Zsil-vĂślgyi bĂĄnyĂĄszok kĂźlĂśnvonatot kĂśveteltek, hogy Bukarestbe mehessenek. KĂŠrĂŠsĂźket nem teljesĂtettĂŠk, erre a bĂĄnyĂĄszok elfoglaltak egy szerelvĂŠnyt, amellyel mintegy nyolcezer bĂĄnyĂĄsz ĂŠrkezett a fĹvĂĄrosba. A hozzĂĄjuk csatlakozĂł helybĂŠliekkel a kormĂĄny szĂŠkhĂĄzĂĄhoz vonultak, kĂśveteltĂŠk, hogy a miniszterelnĂśk hallgassa meg Ĺket. â A LegfelsĹbb VĂŠdelmi TanĂĄcs (CSAT) fĂślhatalmazta a hadsereget, hogy a belĂźgyminisztĂŠriumi alakulatokkal karĂśltve lĂŠpjen fĂśl a tĂźntetĹk ellen. â A Miron Cozma ĂĄltal vezetett tĂśmeg megtĂĄmadta a kormĂĄny ĂŠpĂźletĂŠt, betĂśrtĂŠk az ablakokat, a fĂśldszint egy rĂŠszĂŠt felgyĂşjtottĂĄk. A rendĹrĂśk Ăśsszecsaptak a tĂźntetĹkkel, 3 ember meghalt, a sebesĂźltek szĂĄma kĂśzel 600 volt. A kĂźlĂśnĂśs kegyetlensĂŠggel fĂśllĂŠpĹ rendĹrsĂŠg (lĹfegyvereket ĂŠs harci gĂĄzokat is bevetettek!) kiszorĂtotta a tĂźntetĹket a tĂŠrrĹl, erre azok az Egyetem tĂŠrre vonultak.
Az EurId Cs. GyĂmesi Ăva politikai esszĂŠjĂŠt kĂśzĂślte, amelyben a professzor asszony elvetette a marosvĂĄsĂĄrhelyi kongresszuson fĂślvetett âtĂĄrsnemzetâ fogalmĂĄt (→ 1991.05.24), kitartott a ânemzeti kisebbsĂŠgâ kifejezĂŠs mellett. 1991. szeptember 27.
Bukarestben megkezdĹdĂśtt a PNTCD elsĹ kongresszusa. A pĂĄrt elnĂśkĂŠvĂŠ Corneliu Coposut vĂĄlasztottĂĄk.
Adrian NÄstase New Yorkban talĂĄlkozott James Bakerrel, az AEĂ kĂźlĂźgyminiszterĂŠvel. 1991. oktĂłber 3.
Az RMDSz kĂźldĂśttsĂŠge (Domokos GĂŠza, SzĹcs GĂŠza, Tokay GyĂśrgy, CsapĂł I. JĂłzsef) Bukarestben Th. Stolojannal tĂĄrgyalt a kormĂĄnyalakĂtĂĄsrĂłl. Az RMDSz igĂŠnyli a nemzetisĂŠgi minisztĂŠriumot ĂŠs jogot formĂĄl a min. posztra, ezenkĂvĂźl a tanĂźgyi, mĹąvelĹdĂŠsi ĂŠs igazsĂĄgĂźgyi tĂĄrcĂĄkban gondol egy-egy ĂĄllamtitkĂĄri posztra. Stolojan (a vĂĄlasztĂĄsokig hĂĄtralevĹ idĹben) nem tartotta cĂŠlszerĹąnek a nemzetisĂŠgi min. lĂŠtrehozĂĄsĂĄt. [RMSz, okt. 5.]
A SzabadsĂĄg hĂrt adott a RomĂĄniai Magyar ĂrĂłk PEN Klubja ĂźlĂŠsĂŠrĹl. A BĂŠcsben megalakult Klub (→ 1990.10.15) tagjai 1991. szept. 25-ĂŠn a Korunk szerkesztĹsĂŠgĂŠben ĂźlĂŠseztek. Ăj tagok fĂślvĂŠtelĂŠrĹl dĂśntĂśttek ĂŠs megvĂĄlasztottĂĄk a vezetĹsĂŠget (tb. eln.: SĂźtĹ AndrĂĄs, eln.: GĂĄlfalvi Zsolt, titkĂĄr: MarkĂł BĂŠla).
TĹkĂŠs LĂĄszlĂł ĂŠs Tempfli JĂłzsef kĂśzĂśs levĂŠllel fordult a Bihar megyei gyĂźlekezetek nĂŠpĂŠhez, annak kapcsĂĄn, hogy az RMDSz megyei szervezetĂŠben sĂşlyos bizalmi vĂĄlsĂĄg mutatkozott. (Nagy BĂŠla megyei elnĂśk szept. 14-ĂŠn lemondott ĂŠs nyĂlt levelet tett kĂśzzĂŠ a sajtĂłban.) HangoztattĂĄk: mindenkit kĂŠrnek, szemĂŠlyes rĂŠszvĂŠtelĂźkkel jĂĄruljanak hozzĂĄ a gondok megoldĂĄsĂĄhoz; szĂźksĂŠg van az egysĂŠgre, nincs helye a haragnak ĂŠs az indulatnak. (BN, okt. 3.) (→ 1991.10.19)1991. oktĂłber 5.
Aradon tanĂĄcskozott a KOT. Vita folyt a kormĂĄnyban valĂł rĂŠszvĂŠtelrĹl ĂŠs a lehetsĂŠges tĂĄrcĂĄkrĂłl. IgazsĂĄgĂźgyi ĂĄllamtitkĂĄrnak Kincses ElĹdĂśt javasoltĂĄk, azonban a Bukarestben tĂĄrgyalĂł Domokos GĂŠza, majd CsapĂł I. JĂłzsef telefonon kĂśzĂślte, hogy ilyen feltĂŠtelekkel nem vĂĄllaljĂĄk a rĂŠszvĂŠtelt a kormĂĄnyalakĂtĂĄsi tĂĄrgyalĂĄsokon. (Domokos azĂŠrt ellenezte a jelĂślĂŠst, mert Kincses 1990. mĂĄrcius 30-tĂłl nem tartĂłzkodott az orszĂĄgban, Ăgy a jelĂślĂŠs teljesen esĂŠlytelen volt.) [RMSz, okt. 9, 10.]
Nagy KĂĄroly, az RMDE KezdemĂŠnyezĹ Biz. szĂłvivĹje levĂŠlben kĂŠrte Eckstein-KovĂĄcs PĂŠtert, hogy tolmĂĄcsolja kĂśvetelĂŠseiket a kormĂĄnynak: rendszeresen hozzĂĄk nyilvĂĄnossĂĄgra a munkanĂŠlkĂźliek szĂĄmĂĄt; a munkanĂŠlkĂźli segĂŠly Ăśsszege ne legyen kisebb a minimĂĄlbĂŠrnĂŠl, s folyĂłsĂtsĂĄk legalĂĄbb 12 hĂłnapra. [RMSz, okt. 5.] (→ 1991.11.15) 1991. oktĂłber 8.
Az RMDSz OE bukaresti rendkĂvĂźli ĂźlĂŠsĂŠn a nĂŠgytagĂş tĂĄrgyalĂł-kĂźldĂśttsĂŠg beszĂĄmolt a Stolojannal folytatott megbeszĂŠlĂŠsekrĹl ĂŠs szĂł esett a szĂśvetsĂŠg rendkĂvĂźli kongresszusĂĄnak ĂśsszehĂvĂĄsĂĄrĂłl. ElĂtĂŠltĂŠk Katona ĂdĂĄmĂŠk autonomista terveit (→ 1991.10.02, 1991.10.19). KĂśzlemĂŠnyben rĂśgzĂtettĂŠk, hogy az RMDSz-nek nincs SzĂŠkelyfĂśldi Politikai Csoportja, Ăgy az RMDSz nevĂŠben sem lĂŠphet fĂśl. A kormĂĄnyvĂĄlsĂĄg (ĂŠs a JugoszlĂĄviĂĄban dĂşlĂł polgĂĄrhĂĄborĂş!) elĹidĂŠzte feszĂźlt helyzetben felelĹtlensĂŠg a szĂŠkelyfĂśldi autonĂłmiĂĄrĂłl beszĂŠlni, az ĂśnrendelkezĂŠshez ugyan minden nemzetnek ĂŠs kisebbsĂŠgnek joga van (a szĂŠkelyek ĂŠvszĂĄzados autonĂłmiĂĄja nem irĂĄnyult senki ellen), de ezt csak kĂślcsĂśnĂśs tĂźrelem esetĂŠn lehet majd megvalĂłsĂtani. â A PUNR kĂśzlemĂŠnye az irredentĂĄk Ăşjabb szeparatista cselekmĂŠnyĂŠnek nevezte a szĂŠkelyfĂśldi autonĂłmia tervezett kinyilvĂĄnĂtĂĄsĂĄt. A pĂĄrt a CSAT azonnali ĂśsszehĂvĂĄsĂĄt kĂŠrte ĂŠs ĂźgyĂŠszsĂŠgi kivizsgĂĄlĂĄst kĂśvetelt. [RMSz, okt. 9., okt. 10.]
Az alkotmĂĄnytervezetben â hosszas vita utĂĄn â maradt az eredeti megfogalmazĂĄs: tiltott a terĂźleti szeparatizmus. [RMSz, okt. 8.]