ide kell egy nĂŠv
Az RMDSz tizenĂśt ĂŠve a sajtĂł tĂźkrĂŠben
talĂĄlatszĂĄm: 385 talĂĄlat
lapozĂĄs: 1-20 | 21-40 | 41-60 ... 381-385
FĂśldrajzi mutatĂł:
1991. mĂĄrcius 8.
Moses Rosen fĹrabbi nyilatkozata szerint RomĂĄniĂĄban igen nagy a fasizĂĄlĂłdĂĄs veszĂŠlye. [RMSz, mĂĄrc. 8.]
A Mo.-ra menekĂźlt Kincses ElĹd nyilatkozott a marosvĂĄsĂĄrhelyi jelentĂŠs hiĂĄnyossĂĄgairĂłl. [SzabadsĂĄg, mĂĄrc. 8.]
Paul Philippi kĂŠpviselĹ visszautasĂtotta RÄzvan Theodorescu (→ 1991.02.21) kisebbsĂŠgellenes parlamenti beszĂŠdĂŠt. [RMSz, mĂĄrc. 8.] (→ 1991.03.11)
Genfben befejezĹdĂśtt az ENSz Emberi Jogi BizottsĂĄgĂĄnak ĂźlĂŠsszaka, melyen arrĂłl dĂśntĂśttek, hogy egy ĂŠvvel meghosszabbĂtjĂĄk a romĂĄniai helyzet megfigyelĂŠsĂŠt. [MTI] 1991. mĂĄjus 16.
Megalakult a Nagy-RomĂĄnia PĂĄrt (Partidul România Mare = PRM). A pĂĄrt cĂŠlja, hogy a âromĂĄnok otthon ĂŠrezzĂŠk magukat hazĂĄjukban, s nem akarjĂĄk, hogy tovĂĄbbra is megalĂĄzzĂĄk Ĺket az idegenekâ. A pĂĄrt cĂŠlul tĹązte ki, hogy visszaverje az orszĂĄg szĂŠtdarabolĂĄsĂĄra szĂśvetkezett nemzetellenes erĹket. [MTI, mĂĄj. 16.] (→ 1991.06.20) â [A PRM, akĂĄrcsak a PUNR, olyan pĂĄrt, amelynek nincs ideolĂłgiĂĄja. Programja a nacionalista uszĂtĂĄs. Ebbe a pĂĄrtba a lecsĂşszott, kĂŠsĹn ĂŠszbe kapott szekusok ĂŠs pĂĄrtaktivistĂĄk lĂŠptek be, tovĂĄbbĂĄ a politikai lumpenrĂŠteg tagjai. Ennek a kĂŠt szĂŠlsĹsĂŠges pĂĄrtnak a lĂŠtrehozĂĄsĂĄban a legfĹbb vĂŠtkes a FSN, mert a ki nem mondhatĂł igĂŠk kimondĂĄsĂĄra alakĂtottĂĄk meg Ĺket. Ărja az EN, 1996. mĂĄrc. 6.]
A romĂĄniai ZsidĂł KĂśzĂśssĂŠgek SzĂśvetsĂŠge (FederaĹŁia ComunitÄĹŁilor EvreieĹti = FCE) sajtóÊrtekezletet tartott Bukarestben, ahol az Europa c. lap cikke miatt tiltakoztak. Moses Rosen fĹrabbi aggĂłdva szĂłlt az antiszemitizmus erĹsĂśdĂŠsĂŠrĹl.
KolozsvĂĄrott megalakult a RomĂĄniai Magyar DolgozĂłk EgyesĂźletĂŠnek (RMDE) KezdemĂŠnyezĹ BizottsĂĄga. [RMSz, mĂĄj. 17.] 1991. jĂşnius 4.
Az RMSz interjĂşt kĂśzĂślt MarkĂł BĂŠlĂĄval, aki nem rĂŠg ĂŠrkezett vissza az AEĂ-bĂłl, ahol emigrĂĄciĂłs kĂśrĂśk, egyletek, alapĂtvĂĄnyok vendĂŠge volt. 16 elĹadĂĄst tartott az erdĂŠlyi m. kultĂşra sajĂĄtos helyzetĂŠrĹl.
BrĂźsszelben kĂśzĂśs kĂśzlemĂŠnyt adtak ki az EGK ĂŠs Ro. kereskedelmi ĂŠs gazdasĂĄgi egyĂźttmĹąkĂśdĂŠsĂŠnek elsĹ, vegyesbizottsĂĄgi tĂĄrgyalĂĄsĂĄrĂłl. Eugen DijmÄrescu ĂĄllammin. elmondta, hogy Ro. sĂşlyos gazdasĂĄgi helyzetben van, az inflĂĄciĂł 6 hĂłnap alatt 228%-ot ĂŠrt el. [RMSz, jĂşn. 4.] 1991. jĂşnius 12.
A kĂŠpviselĹhĂĄz tanĂźgyi bizottsĂĄgĂĄban ismertettĂŠk az 521/1991. sz. kormĂĄnyhatĂĄrozat 1991/92-es tanĂŠvre aktualizĂĄlt szĂśvegĂŠt. Eszerint vegyes lakossĂĄgĂş tĂŠrsĂŠgekben akkor is kĂśtelezĹ ro. osztĂĄlyokat indĂtani, ha a tanulĂłk lĂŠtszĂĄma kevesebb tĂznĂŠl. TovĂĄbbĂĄ: Ro. fĂśldrajzĂĄt, tĂśrtĂŠnelmĂŠt ĂŠs a mĹąszaki tĂĄrgyakat romĂĄnul kell tanĂtani a kisebbsĂŠgi iskolĂĄkban is. Nagy Benedek felszĂłlĂĄsĂĄban visszautasĂtotta ezeket a kitĂŠteleket, hangsĂşlyozva, hogy a minisztĂŠrium engedmĂŠnyeket tett a szĂŠlsĹsĂŠges, ultranacionalista erĹknek, azoknak, akik folytatni akarjĂĄk CeauĹescu erĹszakos asszimilĂĄciĂłs politikĂĄjĂĄt. [RMSz, jĂşn. 15.] (→ 1991.06.26)
Borisz Jelcin megnyerte az orosz elnĂśkvĂĄlasztĂĄst. 1991. jĂşnius 24.
A parlament kĂŠt hĂĄzĂĄnak egyĂźttes ĂźlĂŠsĂŠn â Adrian NÄstase kĂźlĂźgyminiszter javaslatĂĄra â nyilatkozatot fogadtak el, amely kimondta, hogy a MolotovâRibbentrop-paktum ellentĂŠtben ĂĄll a nemzetkĂśzi jog alapelveivel, ezĂŠrt semmisnek kell nyilvĂĄnĂtani. [RMSz, jĂşn. 26.] (→ 1991.06.27)
Adrian NÄstase ĂşjĂłlag hangoztatta, hogy RomĂĄniĂĄnak nincs terĂźleti kĂśvetelĂŠse a SzovjetuniĂłval szemben. Moldova ĂŠs RomĂĄnia âĂşjraegyesĂtĂŠse utĂłpisztikus, nem is ĂŠrdemes beszĂŠlni rĂłlaâ. [AP]
Moses Rosen kĂŠrte a România Mare ĂŠs a tĂśbbi ânemzeti gyĹąlĂśletet ĂŠs antiszemitizmust propagĂĄlĂłâ lapok (pl. Europa) betiltĂĄsĂĄt. [SzabadsĂĄg, jĂşn. 25.; RMSz, jĂşn. 26.]1991. jĂşlius 1.
Genfben megnyĂlt (ĂŠs jĂşl. 19-ĂŠn zĂĄrult) az EBEĂ nemzeti kisebbsĂŠgekkel foglalkozĂł szakĂŠrtĹi tanĂĄcskozĂĄsa. Traian Chebeleu, a ro. kĂźldĂśttsĂŠg vezetĹje, indulĂĄsa elĹtt interjĂşt adott [lĂĄsd: RMSz, jĂşl. 3.]. RomĂĄnia kĂźldĂśttsĂŠgĂŠben nem vehettek rĂŠszt a kisebbsĂŠgek kĂŠpviselĹi. TĹkĂŠs LĂĄszlĂł csak magĂĄnszemĂŠlykĂŠnt, egy pĂĄrhuzamos kisebbsĂŠgi rendezvĂŠnyen szĂłlalhatott fel. (→ 1991.06.13, 1991.07.03, 1991.07.18, 1991.07.20, 1991.07.23)
PrĂĄgĂĄban az ĂĄllam- ĂŠs kormĂĄnyfĹk alĂĄĂrtĂĄk a jegyzĹkĂśnyvet a VSz megszĹąnĂŠsĂŠrĹl. 1991. jĂşlius 4.
Az RMSz megkezdte a KĂźlĂźgymin. kiadĂĄsĂĄban megjelent FehĂŠr kĂśnyv anyagĂĄnak kĂśzlĂŠsĂŠt. (A kĂśnyvet a genfi tanĂĄcskozĂĄsra []910701] kĂŠszĂtettĂŠk.) A propagandakiadvĂĄnybĂłl megtudhatjuk, hogy Ro. a tĂĄrsadalmi reformok ĂştjĂĄn halad, teljes a demokrĂĄcia, a kisebbsĂŠgek szabadsĂĄgjogokkal rendelkeznek stb. 1991. jĂşlius 9.
A pĂĄrizsi Le Monde a romĂĄniai antiszemitizmusrĂłl cikkezett. [RMSz, jĂşl. 11.]
Kincses ElĹd Ăşjabb memorandumot intĂŠzett Iliescu ĂĄllamfĹhĂśz ĂŠs Petre Romanhoz, visszatĂŠrve az 1990-es marosvĂĄsĂĄrhelyi esemĂŠnyekhez ĂŠs az ellene indĂtott vizsgĂĄlathoz. [RMSz, jĂşl. 9.] â A mĂĄsnapi ĂşjsĂĄgban BorbĂŠly LĂĄszlĂł megyei elnĂśk reagĂĄlt Kincses levelĂŠre. A megyei RMDSz 53 oldalas angol ny. dokumentĂĄciĂłt kĂźldĂśtt az eurĂłpai fĂłrumokhoz Kincses ĂĄrtatlansĂĄgĂĄrĂłl, MarkĂł BĂŠla szenĂĄtor pedig a fĹĂźgyĂŠsznĂŠl interpellĂĄlt, de kitĂŠrĹ vĂĄlaszt kapott. A lap kĂśzĂślte VerestĂły Attila interpellĂĄciĂłjĂĄt is. [RMSz, jĂşl. 10.] 1991. jĂşlius 17.
A RomĂĄniai NĂŠmetek Demokratikus FĂłrumĂĄnak (RNDF) nyilatkozata elĂtĂŠlte a nĂŠmetekkel szembeni hĂĄtrĂĄnyos megkĂźlĂśnbĂśztetĂŠst a fĂśldtĂśrvĂŠny alkalmazĂĄsĂĄnĂĄl, ugyanakkor jogsĂŠrtĹnek tartotta azt, hogy Ro. fĂśldrajzĂĄt ĂŠs tĂśrtĂŠnelmĂŠt ro. ny. kell oktatni. [HĂĄromszĂŠk, jĂşl. 17.] 1991. jĂşlius 31.
Az AEĂ szenĂĄtusa, a kĂŠpviselĹhĂĄz jĂłvĂĄhagyĂĄsĂĄval RomĂĄniĂĄval kapcsolatos hatĂĄrozatot fogadott el, amelyben elĂtĂŠltĂŠk az antiszemitizmus ĂşjjĂĄĂŠledĂŠsĂŠt ĂŠs az etnikai kisebbsĂŠgek irĂĄnti tĂźrelmetlensĂŠget, az etnikumkĂśzi villongĂĄsokat. FelhĂvtĂĄk a ro. kormĂĄnyt, hogy lĂŠpjenek fĂśl a gyĹąlĂśletet szĂtĂł szervezetek ellen ĂŠs biztosĂtsĂĄk a kisebbsĂŠgi jogokat. [RMSz, jĂşl. 31. ĂŠs aug. 6.] (→ 1991.08.01)
SzĂŠkelyudvarhelyen megkezdĹdĂśtt ĂŠs aug. 6-ig tart a 2. ErdĂŠlyi DiĂĄktalĂĄlkozĂł, melyen SzĹcs GĂŠza mellett a Fidesz politikusai is elĹadĂĄst tartottak. [SzabadsĂĄg, aug. 3.]1991. augusztus 7.
A FSN nyilatkozata elutasĂtotta az RMDSz indĂtvĂĄnyĂĄt (→ 1991.07.06), hogy orszĂĄgos kerekasztal-ĂŠrtekezletet rendezzenek a kisebbsĂŠgek ĂźgyĂŠben. [SzabadsĂĄg, aug. 9.; RMSz, aug. 10.]
Az RMCsSz kĂśrĂźli bonyodalmakrĂłl cikkezett az RMSz. [CserkĂŠszmĂşlt, cserkĂŠszjĂśvĹ RomĂĄniĂĄban. RMSz, aug. 7.] (→ 1991.06.27; 1992.05.04) 1991. szeptember 1.
Ro. ĂŠs Moldova KĂśztĂĄrsasĂĄg nagykĂśvetsĂŠgi szinten fĂślvette egymĂĄssal a diplomĂĄciai kapcsolatot. KĂśnnyĂtĂŠseket vezettek be az utasforgalomban (az ĂĄllampolgĂĄrok ĂştlevĂŠl nĂŠlkĂźl, csupĂĄn a szemĂŠlyi igazolvĂĄny felmutatĂĄsĂĄval utazhatnak a szomszĂŠdos orszĂĄgba).
Moldova mintegy 100 ezer gagauz nemzetisĂŠgĹą lakĂłja ĂśnrendelkezĂŠsi jogot kĂśvetelt a kĂśzĂśssĂŠgnek. [MTI] â Az ukrajnai romĂĄn kisebbsĂŠg is szeretne ĂŠrvĂŠnyt szerezni jogainak â kĂśzĂślte az RTV. 1991. szeptember 20.
A SzabadsĂĄg ĂĄtvette az ExpresbĹl HalĂĄsz Anna ĂrĂĄsĂĄt, aki Moses Rosent azĂŠrt vĂĄdolta, mert a fĹrabbi (mĂĄr CeauĹescu idejĂŠn is!) elhallgatta a RomĂĄniĂĄban tĂśrtĂŠnt zsidóßldĂśzĂŠs tĂŠnyeit. 1991. szeptember 23.
BrassĂł, Hargita, KovĂĄszna, Maros megyĂŠk terĂźleti RMDSz-szervezeteinek kĂŠpviselĹi CsĂkszeredĂĄban megalakĂtottĂĄk a szĂŠkelyfĂśldi RMDSz-szervezetek koalĂciĂłjĂĄt (SzĂŠkelyfĂśldi KoalĂciĂł = SzfK). HangsĂşlyoztĂĄk, hogy elfogadhatatlan RomĂĄnia nemzetĂĄllamkĂŠnt valĂł meghatĂĄrozĂĄsa. Madaras LĂĄzĂĄr kifejtette, hogy mĂĄsok a tĂśmbben ĂŠs mĂĄsok a szĂłrvĂĄnyban ĂŠlĹk autonĂłmiatĂśrekvĂŠsei. TĂśbb szĂŠkelyfĂśldi szervezet mĂĄs nĂŠzeteket vall, mint az RMDSz orsz. vezetĂŠse. [RMSz, szept. 25.] (→ 1991.11.30, 1992.01.25) 1991. oktĂłber 9.
A kormĂĄnyalakĂtĂĄsi tĂĄrgyalĂĄsok sorĂĄn a nemzetisĂŠgi minisztĂŠrium lĂŠtrehozĂĄsĂĄt Stolojan ĂŠs az ellenzĂŠki pĂĄrtok kĂŠpviselĹi egyarĂĄnt elutasĂtottĂĄk. (Az RMDSz-t SzĹcs GĂŠza ĂŠs VerestĂły Attila kĂŠpviselte.)
Domokos GĂŠza a Columbia Egyetem meghĂvĂĄsĂĄra okt. 9â23. kĂśzĂśtt az AEĂ-ba utazott. Politikusokkal ĂŠs a m. diaszpĂłra kĂŠpviselĹivel tĂĄrgyalt, elĹadĂĄsokat tartott. Robert Hutchings (a NemzetvĂŠdelmi TanĂĄcs kelet-eurĂłpai igazgatĂłja) kifejtette, hogy egyetĂŠrt az emberjogi, kisebbsĂŠgi tĂśrekvĂŠsekkel, de a terĂźleti autonĂłmia tervĂŠt nem tudja tĂĄmogatni. [RMSz, nov. 7.]
Smaranda Enache Washingtonban az amerikai tĂśrvĂŠnyhozĂĄs Emberi Jogi BizottsĂĄga elĹtt kifejtette, hogy RomĂĄnia legnagyobb problĂŠmĂĄja a szĂŠlsĹsĂŠges csoportok kampĂĄnya mindenfajta kisebbsĂŠg ellen. A kormĂĄny nem lĂŠp fel a nacionalista, antiszemita megnyilvĂĄnulĂĄsok ellen.
Cs. GyĂmesi Ăva bejelentette, hogy munkakĂśri teendĹi miatt nem tud politikai szerepet is vĂĄllalni, ezĂŠrt lemond megyei vĂĄlasztmĂĄnyi ĂŠs KOT-tagsĂĄgĂĄrĂłl. [SzabadsĂĄg, okt. 9.]1991. oktĂłber 30.
MagyarorszĂĄg, LengyelorszĂĄg ĂŠs CsehszlovĂĄkia leĂĄllĂtotta hĂrszerzĹ tevĂŠkenysĂŠgĂŠt az AEĂ-ban, viszont Ro. ĂŠs BulgĂĄria kĂŠmei tovĂĄbbra is mĹąkĂśdnek, jelentette ki Harry Brandon, az FBI vezetĹje. [The Washington Post, okt. 30.; MTI] 1991. november 7.
Kerekes KĂĄroly â a parlamentben zajlĂł HarâKov-vita kapcsĂĄn â kijelentette, hogy amikor a magyarsĂĄg elleni offenzĂvĂĄrĂłl van szĂł, akkor teljes a nemzeti egysĂŠg. A jelentĂŠs az egĂŠsz m. nemzetet bĹąnĂśsnek tartja. [NĂŠpĂşjsĂĄg, nov. 7.]
TĹkĂŠs LĂĄszlĂł a HHRF meghĂvĂĄsĂĄra az AEĂ-ba ĂŠrkezett, ahol elĹadĂĄsokat tartott ĂŠs m. gyĂźlekezetekben igĂŠt hirdetett. A tĂśrvĂŠnyhozĂĄs Emberi Jogi BizottsĂĄgĂĄnak tagjaival is talĂĄlkozott ĂŠs kifejtette, hogy a legnagyobb kereskedelmi kedvezmĂŠny megadĂĄsĂĄt ahhoz a feltĂŠtelhez kell kĂśtni, hogy Ro. vĂĄltoztasson nemzetisĂŠgi politikĂĄjĂĄn. [SzabadsĂĄg, nov. 9.]1991. november 14.
Mircea Snegur, moldovai ĂĄllamfĹ, a Komszomolszkaja Pravda szĂĄmĂĄra adott interjĂşban elmondta: Moldova szempontjĂĄbĂłl nem lenne bĂślcs dolog, ha egyesĂźlnĂŠnek Ro.-val. [MTI] (→ 1992.01.09) 1991. november 28.
A parlament nyilatkozatot adott ki a dec. 1-jĂŠre tervezett ukrajnai nĂŠpszavazĂĄsrĂłl, amely kimondta: âRomĂĄnia Parlamentje ĂźnnepĂŠlyesen kijelenti, hogy a volt SzovjetuniĂł ĂĄltal erĹszakkal bekebelezett romĂĄn terĂźleteken â nevezetesen Ăszak-BukovinĂĄban, HerĹŁa tartomĂĄnyban, Hotin tartomĂĄnyban, valamint BesszarĂĄbia dĂŠli megyĂŠiben â a kijevi hatĂłsĂĄgok ĂĄltal rendezett nĂŠpszavazĂĄs semmis ĂŠs ĂŠrvĂŠnytelen, akĂĄrcsak annak kĂśvetkezmĂŠnyei. (âŚ) RomĂĄnia Parlamentje felkĂŠri az orszĂĄg kormĂĄnyĂĄt, kezdjen sĂźrgĹs tĂĄrgyalĂĄsokat a kijevi hatĂłsĂĄgokkal az erĹszakkal a SzovjetuniĂłhoz csatolt romĂĄn terĂźletek problĂŠmĂĄjĂĄrĂłl.â [RMSz, nov. 30.] (→ 1991.12.30, 1992.02.05)1991. december 11.
âNem fogadhatjuk el, hogy Ion Iliescu ÂťinkorrektÂŤ ĂŠs Âťnem lojĂĄlisÂŤ jelzĹkkel illette a magyar lakossĂĄgot ĂŠs az RMDSz-t a nĂŠpszavazĂĄson tanĂşsĂtott magatartĂĄsa kapcsĂĄnâ â jelentette ki Domokos GĂŠza az Iliescu elnĂśkkel folytatott megbeszĂŠlĂŠs utĂĄn. SzĂł esett az oktatĂĄsrĂłl, a televĂziĂł ĂŠs a rĂĄdiĂł m. adĂĄsairĂłl, valamint a sajtĂłrĂłl. [SzabadsĂĄg, dec. 12.]
Budapesten tisztĂşjĂtĂł kĂśzgyĹąlĂŠst tartott az MVSz. Az Ăşj grĂŠmium: CsoĂłri SĂĄndor (eln.), Kincses ElĹd (fĹtitkĂĄr), KomlĂłs Attila (Ăźv. eln.). A vezetĹsĂŠg mandĂĄtuma a Magyarok 3. VilĂĄgkongresszusĂĄig tart (→ 1992.08.19). RomĂĄniĂĄbĂłl az EMKE ĂŠs a m. pĂĄrtok (RMKgP, RMKdP, sĹt az FMP is) lĂŠptek be az MVSz-be, valamint az RMDSz nĂŠhĂĄny megyei szervezete. [RMSz, dec. 20., 24.]