ide kell egy név
Az RMDSz tizenöt éve a sajtó tükrében
találatszám: 288 találat
lapozás: 1-20 ... 201-220 | 221-240 | 241-260 ... 281-288
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII 1996. október 10.
Magyari Nándor László ismertette egy felmérés eredményeit. Az 1200-as minta a m. választói közösség elvárásait vizsgálta. Az orsz. szövetség tevékenységét ált. kedvezően ítélték meg, a helyi RMDSz-eket több kritika érte. A megkérdezettek a radikalizmust és a következetességet kérték számon. Az etnikumközi feszültségek csökkentésére irányuló törekvések a 2. helyen állnak, majd sorrendben a mindennapi megélhetéssel, a munkanélküliséggel kapcsolatos problémák, a hatékony szociális pol. iránti igény következik. [RMSz, okt. 12.]
Borbély Imrének szándékában áll a Székelyföldön letelepedni; hibásnak tartja az SzKT döntését, amely a helyben lakáshoz köti a jelölést; összegyűjtötte a független jelöltséghez szükséges 1300 aláírást. [UH, okt. 10.] 1996. október 11.
Ro. folytatja offenzíváját, hogy bejusson a NATO-bővítés első körébe. Ennek érdekében a ro. diplomaták az AEÁ-ban, Kanadában, Brüsszelben, Londonban Iliescu elnök üzenetét tolmácsolták az ottani állami vezetőknek. [RMSz, okt. 11.] – További levelek mentek Oslóba, Berlinbe, Koppenhágába. [Népszava, okt. 17.]
Közgyűlésre hívták a Bihar megyei MIDESz tagságát, de oly kevesen gyűltek össze, hogy választmányi ülésnek minősítették át a tanácskozást. A beszédekben leggyakrabban előforduló fogalmak: kiábrándultság, fásultság, lemorzsolódás, adósság, érdekvédelem. Az új elnök Kopacz Zoltán lett. [BN, okt. 15.]1996. október 12.
Nagykárolyban Reizer Pál megyés püspök szentelte föl a Fatimai Szűzanya tiszteletére emelt új templomot (Günther Tibor építész terve). [RMSz, okt. 24.]
Tőkés László, az RMDSz tb. elnöke Budapesten részt vett a Fidesz elnökeinek orsz. értekezletén. Beszédében köszönetet mondott a Fidesznek és az RMDSz-t támogató többi szervezetnek, amelyek az alapszerződés vitája idején az erdélyi magyarság érdekeit támogatták. Hangsúlyozta, hogy a Fidesszel való kapcsolat nem pártpolitikai, hanem össznemzeti természetű. [Táj., okt. 15.]1996. október 14.
A CNA helyt adott az RMDSz tiltakozásának, amiért a televízió választási műsora megtagadta Frunda György kampányfilmjének sugárzását, arra hivatkozva, hogy Frunda azon magyarul beszélt (noha a klippet ro. felirat kísérte). Az RMDSz ezt politikai diszkriminációnak minősítette, akárcsak az állami támogatás visszatartását (→ 1996.10.03). [Szabadság, okt. 14.]
Még a döntés-előkészítés fázisában elakadt a HTMH és a NEKH összevonása. [Szabadság, okt. 14.] (→ 1996.08.17, 1996.09.03, 1996.09.23)
Kétéves fennállását ünnepelte Hargita és Kovászna ortodox püspöksége. Joggal állapíthatták meg, hogy két évtizedre elegendő munkát végeztek: apácakolostort alapítottak, szobrokat állítottak, templomokat építettek, saját történelmi múzeumot hoztak létre. „A püspökség feladata, hogy újból felfedezze, érdekké avassa e zóna ro. múltját, minden lehetséges – főleg vallási és művelődési – eszköz felhasználásával” – áll a kolozsvári ortodox érsek táviratában. [RMSz, okt. 14.]1996. október 15.
Frunda György gyulafehérvári és dévai kampányútja idején ro. ny. röpcédulák jelentek meg a lakossági postaládákban. A röpcék Göncz Árpád köztársasági elnök állítólagos Erdéllyel kapcsolatos nyilatkozata alapján támadta a magyarokat. A sajtó munkatársai kiderítették, hogy a röpcédulán, a forráshely megadása nélkül idézett szöveg Bajcsy-Zsilinszky Endre 1944-es angol ny. könyvéből származik, amit Göncz Árpád fordított magyarra. [Népszabadság, okt. 16.; RMSz, okt. 17., okt. 19.] – Frunda Tordán is találkozott választóival, ahol elmondta: az erdélyi tolerancia újjászületéséért harcol, annak pedig egyik feltétele a nemzeti közösségek jogainak biztosítása. További célok: az anyanyelv-használat biztosítása minden területen, kétnyelvű feliratok, az elkobzott vagyon visszaszolgáltatása. [Szabadság, okt. 15.] (→ 1996.10.26)
Egyre csökken Gh. Funar pártjának népszerűsége, a legutóbbi felmérés szerint csupán 4% a párt orsz. támogatottsága. Több meghatározó személyiség kilépett a PUNR-ből, legutóbb a párt főtitkára, Valer Suian is. [MN, okt. 15.]1996. október 16.
Agyagfalván az 1848-as emlékműnél megemlékeztek a Székely Nemzeti Gyűlés évfordulójáról. Farkas Márton, Bögöz polgármestere kifejtette: „a mostani többségi nemzettől nem kívánunk többet, mint amit biztosított az 1848-as agyagfalvi kiáltvány Erdély minden akkori kisebbségének”. [RMSz, okt. 19.]1996. október 17.
40 éves szünet után ismét megkezdte kulturális tevékenységét a Barabás Miklós Céh; a Bethlen Kata Diakóniai Központban nyílt kiállításon 42 képzőművész alkotása szerepel. [Szabadság, okt. 24.]1996. október 18.
Murvai László könyve (Fekete fehér könyv. Kvár, 1996, Stúdium Kiadó) a hazai m. oktatás történetének keresztmetszetét adja. A könyvből tk. kiderül, hogy Ceauşescu oktatási törvénye kedvezőbb volt a kisebbségek számára, mint a legutóbb megszavazott törvény – lehetővé tette a m. ny. szakoktatást és nem tiltotta a m. ny. felvételit. [A Hét, okt. 18.]
Az RMDSz bejelentette, hogy bíróságon kér elégtételt a szubvenció megvonásáért (→ 1996.10.03). [RMSz, okt. 21.] (→ 1996.10.28) 1996. október 19.
Gyergyószentmiklósi ülésén nyilatkozatot fogadott el az EMK: a m. kormány megszegte a m.–m. csúcstalálkozón vállalt eszméket (→ 1996.07.05); az alapszerződés aláírása semmibe vette az önrendelkezés princípiumát; a legsürgősebb feladat az autonómiastatútum elfogadása az RMDSz illetékes fórumai által. [EN, okt. 30.]
Puskás Attila véleménye: egyesek nem tudnak belenyugodni abba, hogy a jelölések során nem tartották őket alkalmasnak a közösségi képviseletre és függetlenként indulnak. Borbély Imre lépése felkéretlen önjelölés; a közösségért nem csak a parlamentben lehet dolgozni. [RMSz, okt. 19.]1996. október 20.
Tőkés László az Aland-szigeteken tartott kisebbségi konferencián a romániai helyzetet ismertette. Rámutatott az erőltetett asszimiláció, a betelepítések következményeire és arra, hogy 1989 óta nem történt érdembeni változás. A közösségi jogok kivívásának egyetlen módja az autonómia. [Népújság, okt. 24.]
Szatmárnémetiben befejeződött a KLMT kétnapos konferenciája. A résztvevők felhívást adtak ki, kérve a helyhatóságokat, írják össze a műemlékek listáját. [BN, okt. 29.] 1996. október 21.
Borbély Ernő bírósági úton támadta meg Ráduly Róbert első helyét (→ 1996.10.01), de mindkét fokon elvesztette azt. Ezután Borbély Ernő lemondott a csíki RMDSz elnöki tisztjéről. [Népújság, okt. 23.] – Ennek alapján Markó Béla visszavonta Borbély Ernő megbizatását és ideiglenes jelleggel Bíró Albint bízta meg a területi elnöki teendőkkel. [Táj., okt. 22.]
Az 1956-os elítéltek egy csoportja a PoFOSz elnökének írt levélben amiatt tiltakoztak, hogy a forradalom 40. évfordulójának budapesti megemlékezéseire olyan személyeket hívtak meg, akiknek semmi közük nem volt 1956-hoz és nem szenvedtek a komm. börtönökben. [RMSz, okt. 21.]1996. október 22.
Marosvásárhelyen a Kultúrpalotában szervezett emlékműsorral emlékeztek az 1956-os forradalomra. Tófalvi Zoltán elmondta, hogy a megtorlás során Erdélyben 514 személyt állítottak bíróság elé, 13 halálos ítéletet mondtak ki, ebből 10-et végre is hajtottak. [Népújság, okt. 24.]1996. október 23.
Baróton emlékművet avattak. A keresztből és két kopjafából álló alkotás egyaránt állít emléket a honalapítóknak, az 1956-os forradalmároknak és a komm. áldozatainak. [Táj., okt. 24.]
Bihardiószegen és Székelyhídon tartott tudományos ülésszakot a PBMEB, valamint a KJNT. [BN, okt. 23.; EN, nov. 6.] 1996. október 24.
Az orosz kormányfő hangsúlyozta, hogy Moszkva ellenzi a NATO bővítését. [Szabadság, okt. 25.]
A ro. Európa-politika kulcsembere Gh. Tinca védelmi miniszter – állapította meg Ara-Kovács Attila –, aki eltávolította azokat a főtiszteket, akik a Moldovával való egyesülés reményében nem támogatták a NATO-hoz való csatlakozást. [MaNcs, okt. 24.] 1996. október 25.
Budapesten megkezdődött az MVSz tisztújító közgyűlése. Sütő András tb. elnök bejelentette, hogy lemond posztjáról. Csoóri Sándor arról beszélt, hogy Mo.-n zűrzavar van és széthúzás, korrupciós ügyekre vetül fény és kulturált hazaárulás folyik; annak érdekében, hogy ennek vége legyen, szükség van egy olyan szervezetre, amely nem a pol. hatalom részese. [RMSz, okt. 28.] Alapszabályba foglalták, hogy „az MVSz legfőbb feladata a m. nemzet integrációjának megteremtése az önrendelkezés elve alapján”. [BL, nov. 1.] (→ 1996.10.27) 1996. október 26.
Nagyváradon is megjelentek a már ismert röpcék (→ 1996.10.15). A Bihar megyei RMDSz feljelentést tett a rendőrségen. [BN, okt. 26.]
Jakubinyi György, érseki körlevelében, a választások fontosságára hívta föl a figyelmet. Minden embernek „a közjó érdekében nem csupán joga, hanem kötelessége élni a szavazás lehetőségével”; meg kell őrizni az utóbbi években megerősödött egységet, mert az segített megóvni mindazon értékeket, amelyek az eltérő nézetek kereszttüzében megsemmisülhettek volna. [RMSz, okt. 26.]
A SIRF évente újabb és újabb szakokkal bővül, mondta el Méder Zsolt üv. igazgató. 1994-ben kántorképző indult, 1995-ben közgazdasági-egyházi intendáns, 1996-ban zenepedagógia-egyházi zene; a 280 hallgató változatos helyszíneken folytatja tanulmányait, mivel a főiskolának nincs állandó épülete. [BN, okt. 26.] 1996. október 27.
Befejeződött az MVSz közgyűlése (→ 1996.10.25). Újraválasztották Csoóri Sándor elnököt, helyettese Patrubány Miklós lett (korábbi VET-elnök). Régió-elnökök: Kurucz Gyula (anyaország); Dobos László (Kárpát-medence); Papp László (Nyugat). Sütő András újból elfogadta a tb. elnöki tisztet. Az MVSz megkereséssel fordult az Országgyűléshez, hogy Tőkés László felszólalhasson az alapszerződés vitájában (→ 1996.12.07); az MVSz szorgalmazta, hogy a h. t. nemzetrészek nyerjenek legitim képviseleti jogot a m. törvényhozásban. [RMSz, okt. 29.]1996. október 28.
Dorin Sucaru, külügyi szóvivő kijelentette, hogy az RMDSz-t nem illeti meg a választási támogatás, mert nem pol. párt, hanem szövetség. [RMSz, okt. 30.] (→ 1996.10.03, 1996.10.18) 1996. október 29.
Kijevben újabb tárgyalási fordulót tartottak a két ország közötti alapszerződésről. Az ukrán fél nem zárja ki, hogy fölhasználja a ro.–m. alapszerződés néhány elemét, így az 1201-es ajánlás értelmezését. [RMSz, okt. 31.]
A m. legfelsőbb bíróság értelmezése szerint nem hozható létre olyan szervezet, amelynek célja a jelenlegi határok megváltoztatása, ezért elutasították a M. Területekért Szövetség bejegyzését. [Népszabadság, okt. 29.]1996. október 30.
Borbély Imre elmondta: valóban sokat hiányzott a parlamenti ülésekről, de olyan külügyi tevékenységet folytatott, amely a magyarság autonómiáját célozta meg; az összmagyar stratégia kidolgozásán munkálkodott, a kigondolt koncepció érvényesítésére megfelelő pol. pozíció szükséges. [EN, okt. 30.]