ide kell egy nĂŠv
Az RMDSz tizenĂśt ĂŠve a sajtĂł tĂźkrĂŠben
talĂĄlatszĂĄm: 260 talĂĄlat
lapozĂĄs: 1-20 | 21-40 ... 241-260
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII 1990. januĂĄr 1.
Iliescu elnĂśk ĂşjĂŠvi beszĂŠdĂŠben bejelentette a halĂĄlbĂźntetĂŠs eltĂśrlĂŠsĂŠt (6/1990. sz. tĂśrvĂŠnyrendelet), a tĂşlmĂŠretezett beruhĂĄzĂĄsok leĂĄllĂtĂĄsĂĄt ĂŠs mĂĄrciustĂłl az Ăśtnapos munkahĂŠt bevezetĂŠsĂŠt. (→ 1990.01.12) 1990. januĂĄr 2.
HorvĂĄth Andor, az IB szĂłvivĹje tĂĄjĂŠkozĂłdĂł megbeszĂŠlĂŠst folytatott a TĂĄrsadalmi PĂĄrbeszĂŠd Csoport (GDS = Grupul pt. Dialog Social) ĂŠs a Nemzeti ParasztpĂĄrt (PNTCD) kĂŠpviselĹivel (→ 1990.01.08). Corneliu Coposu, a ParasztpĂĄrt elnĂśke ismertette pĂĄrtja nyilatkozatĂĄt; a kisebbsĂŠgi jogegyenlĹsĂŠg programpontrĂłl kifejtette, hogy ebbe pĂĄrtja beleĂŠrti az anyanyelvĹą oktatĂĄst ĂŠs azt, hogy a kĂśzigazgatĂĄsban, a kisebbsĂŠgek ĂĄltal lakott terĂźleteken a tisztviselĹk a kisebbsĂŠg soraibĂłl kerĂźljenek ki (vagy legalĂĄbb ismerjĂŠk annak nyelvĂŠt ĂŠs szokĂĄsait).
Bukarestben megalakult a volt pol. foglyok egyesĂźlete (AFDPR).
LengyelorszĂĄgban drasztikus ĂĄremelĂŠsekkel ĂŠs bĂŠrbefagyasztĂĄssal beindult a Balcerowicz-program.1990. januĂĄr 3.
A FSN Maros megye vezetĹsĂŠge: KirĂĄly KĂĄroly (elnĂśk; a parlamenti vĂĄlasztĂĄsokig: ]900530); Ion Scrieciu, Valer Gâlea, Kincses ElĹd (aleln.); Dan-Eugen Baculea (titkĂĄr). [Kincses 1: 22.]
A FSN a kĂśzvĂŠlemĂŠnnyel szemben tisztĂĄzta: nem pĂĄrt, de a vĂĄlasztĂĄsokon politikai alakulatkĂŠnt kĂvĂĄn indulni, hogy lehetĹsĂŠget adjon a vĂĄltozĂĄsok vĂŠgrehajtĂłinak arra, hogy politikai szerepet vĂĄllalhassanak. 1990. januĂĄr 4.
A bukaresti ideiglenes hatalom amnesztia-rendeletet adott ki, melynek ĂŠrtelmĂŠben kĂśzkegyelemben rĂŠszesĂtettĂŠk mindazokat, akiket 1989. dec. 22-ig elkĂśvetett politikai bĹąncselekmĂŠnyekĂŠrt ĂtĂŠltek el. A kĂŠsĹbbiekben a hatalom ezt a rendeletet nagyon szelektĂven alkalmazta (lĂĄsd az oroszhegyi, zetelaki eseteket ĂŠs a kĂŠzdivĂĄsĂĄrhelyi, Ăşn. Agache-Ăźgy elĂtĂŠltjeit); bĂĄr romĂĄnlakta terĂźleteken is volt lincselĂŠs, ott nem volt felelĹssĂŠgre vonĂĄs. 1990. januĂĄr 5.
A FSN NyilatkozatĂĄt a romĂĄniai nemzeti kisebbsĂŠgek jogairĂłl az RTV esti adĂĄsa ismertette. âA FSN hatĂĄrozottan elĂtĂŠli az elĹzĹ diktatĂłrikus rendszernek a nemzeti kisebbsĂŠgekkel szemben folytatott politikĂĄjĂĄt ĂŠs ĂźnnepĂŠlyesen kinyilvĂĄnĂtja: valĂłra vĂĄltja ĂŠs garantĂĄlja az egyĂŠni ĂŠs kollektĂv nemzeti ĂŠs szabadsĂĄgjogokat.â [RMSz, jan. 7.; Domokos 1: 90â92.] TovĂĄbbĂĄ: ki kell dolgozni a nemzeti kisebbsĂŠgi tĂśrvĂŠnyt, lĂŠtre kell hozni a NemzetisĂŠgĂźgyi MinisztĂŠriumot. âBiztosĂtani kĂvĂĄnjuk a nemzeti kisebbsĂŠgek jogĂĄt, hogy politikai, tĂĄrsadalmi ĂŠs szellemi ĂŠletĂźk problĂŠmĂĄit, sajĂĄt demokratikus szervezeteik, az ĂĄllamhatalom, a kĂśzigazgatĂĄs, valamint a civil tĂĄrsadalom szerveibe a maguk soraibĂłl jelĂślt, ill. vĂĄlasztott kĂŠpviselĹk ĂştjĂĄn oldjĂĄk meg.â â Domokos GĂŠza emlĂŠkirata szerint ez a âleggyorsabban megtagadott, majd tĂśkĂŠletesen elfeledett dokumentuma az Ăşj politikai rendszernekâ. [Domokos 1: 83.] (→ 1989.12.24)
Az RMDSz IB Bukarestben megtartotta elsŠsajtóÊrtekezletÊt.
KolozsvĂĄrott, JakĂł Zsigmond professzor lakĂĄsĂĄn, az ErdĂŠlyi MĂşzeum-EgyesĂźlet (EME) volt tagjai ĂŠs az erdĂŠlyi tudomĂĄnyos ĂŠlet meghĂvott kivĂĄlĂłsĂĄgai arrĂłl dĂśntĂśttek, hogy Ăşjrakezdik az egyesĂźlet kommunizmus alatt betiltott tevĂŠkenysĂŠgĂŠt. [BĹvebben lĂĄsd: ErdĂŠlyi MĂşzeum, 1991. 1/4. fĂźzet] (→ 1990.02.10) 1990. januĂĄr 7.
Az RMDSz IB rĂŠszĂŠrĹl Domokos GĂŠza ĂŠs HorvĂĄth Andor talĂĄlkozott KolozsvĂĄrott 13 erdĂŠlyi megye frissen megalakult szervezeteinek kĂŠpviselĹivel. Az elsĹ orsz. kĂźldĂśttgyĹąlĂŠsen Domokos GĂŠza hangsĂşlyozta: az RMDSz maradjon szĂśvetsĂŠg, ne alakuljon ĂĄt pĂĄrttĂĄ, Ăgy gyĹąjtĹhelye lehet a romĂĄniai magyarsĂĄg Ăśsszes erĹinek. A tanĂĄcskozĂĄs megĂĄllapĂtotta: a magyarlakta terĂźleteket gyakorlatilag behĂĄlĂłzzĂĄk az RMDSz szervezetei. TĂśbben hangsĂşlyoztĂĄk, hogy a magyarsĂĄg kulturĂĄlis, kĂśzĂŠleti kĂśzpontjĂĄnak ErdĂŠlyben kell lennie, Bukarestben pedig erĹs elnĂśksĂŠgi kĂŠpviselet biztosĂtsa a kormĂĄnnyal valĂł kapcsolattartĂĄst. (→ 1990.01.13, 1990.02.24)
A BBTE tanĂĄrai nyilatkozatot adtak ki, amelyben a m. egyetem visszaĂĄllĂtĂĄsĂĄt kĂŠrtĂŠk. A 150 alĂĄĂrĂł kĂśzĂśtt az egyetem korĂĄbbi tanĂĄrait is fĂślfedezhetjĂźk. 1990. januĂĄr 8.
IsmĂŠt sugĂĄrozni kezdte m. ny. mĹąsorĂĄt az RTV. A hagyomĂĄny szerint hĂŠtfĹ dĂŠlutĂĄnra tettĂŠk a fontosabb mĹąsorokat.
ĂtszerveztĂŠk ĂŠs ĂĄtkereszteltĂŠk a hĂrĂźgynĂśksĂŠget: AgerpresbĹl Rompres lett ĂŠs a CFSN-nek rendeltĂŠk alĂĄ.
A fĹvĂĄrosi bĂrĂłsĂĄgon bejegyeztĂŠk az elsĹ politikai pĂĄrtot: a KeresztĂŠnydemokrata Nemzeti ParasztpĂĄrt (PNTCD), amelynek a folytonossĂĄgĂĄt az elnĂśk szemĂŠlye â Corneliu Coposu â biztosĂtotta. [Coposu (1914â1995), egy szilĂĄgysĂĄgi falu gĂśrĂśg katolikus papjĂĄnak fia jogot vĂŠgzett ĂŠs mĂĄr fiatalon a politikai pĂĄlyĂĄt vĂĄlasztotta. A parasztpĂĄrt egyik vezetĹjekĂŠnt 1947-ben vetettĂŠk bĂśrtĂśnbe. BĂśrtĂśnĂŠveinek kĂśzel felĂŠt magĂĄnzĂĄrkĂĄban tĂśltĂśtte. Amikor az 51 kg-ra fogyott politikust 1964-ben szabadon engedtĂŠk, mĂĄr beszĂŠlni sem tudott. KĂŠt ĂŠs fĂŠl ĂŠvet kĂŠnyszerlakhelyen tĂśltĂśtt a BÄrÄganon, majd ĂŠvekig ĂŠpĂtĹipari segĂŠdmunkĂĄs volt. Amikor 1989. dec. 22-ĂŠn a KB ĂŠpĂźletĂŠben jelentkezett, hogy az alakulĂł Ăşj hatalomnak fĂślajĂĄnlja a szolgĂĄlatait, Iliescu Ăźzent neki, hogy nincs rĂĄ szĂźksĂŠg. (ĹtefÄnescu: 43â44.)] 1990. januĂĄr 9.
Bukarestet ĂŠs TemesvĂĄrt mĂĄrtĂrvĂĄrossĂĄ, 1990. jan. 12-ĂŠt pedig orsz. gyĂĄsznappĂĄ nyilvĂĄnĂtottĂĄk.
A szĂłfiai KGST-csĂşcsĂŠrtekezleten nĂŠhĂĄny tagĂĄllam a szervezet megszĂźntetĂŠsĂŠĂŠrt szĂĄllt sĂkra.
KirĂĄly KĂĄroly Budapestre utazott, gyĂłgykezelĂŠsre, ahonnan januĂĄr 25-ĂŠn tĂŠrt vissza. 1990. januĂĄr 10.
Az Okt. Min. nemzeti kisebbsĂŠgi ĂźgyosztĂĄlya ĂĄllĂĄsfoglalĂĄsban foglalta Ăśssze a kisebbsĂŠgi oktatĂĄst ĂŠrintĹ javaslatokat (pl. anyanyelvĹą oktatĂĄs, a BTE visszaĂĄllĂtĂĄsa). â PĂĄlfalvi Attila az okt. min. helyettese a tennivalĂłkrĂłl nyilatkozott az RMSz-nek.
KolozsvĂĄr szĂŠkhellyel megalakult az ErdĂŠlyi Magyar MĹąszaki TudomĂĄnyos TĂĄrsasĂĄg (EMT). CĂŠljai kĂśzĂśtt szerepel a m. mĹąszakiak szaktudĂĄsĂĄnak gyarapĂtĂĄsa, m. mĹąszaki kĂśnyvek kiadĂĄsĂĄnak tĂĄmogatĂĄsa, ĂśnĂĄllĂł folyĂłirat kiadĂĄsa, szakmai talĂĄlkozĂłk ĂŠs elĹadĂĄsok szervezĂŠse.
CsernĂĄtonban ĂşjjĂĄalakult a Bod PĂŠter KĂśzmĹąvelĹdĂŠsi EgyesĂźlet. Az egyesĂźlet tisztikara: Salamon Ferenc (eln.), Haszmann PĂĄl (aleln.), Jakab IstvĂĄn (titkĂĄr). Az egyesĂźletet ĂŠs a nĂŠprajzi mĂşzeumot eredetileg 1973 februĂĄrjĂĄban alapĂtotta id. Haszmann PĂĄl, de tevĂŠkenysĂŠgĂźket a CeauĹescu-korszakban nem tudtĂĄk felvirĂĄgoztatni. 1990. januĂĄr 12.
Bukarestben, TemesvĂĄrott, BrassĂłban, Nagyszebenben, KolozsvĂĄrott, Aradon stb. megemlĂŠkeztek a decemberi ĂĄldozatokrĂłl. A fĹvĂĄrosban a rendszervĂĄltĂĄs gyorsĂtĂĄsĂĄt kĂŠrĹ tĂśmeg tĂźntetni kezdett, s mivel szerintĂźk a MegmentĂŠsi Front âĂĄtmentĂŠsiâ-nek bizonyult, azt kĂśveteltĂŠk: a tĹązparancsot kiadĂłkat, valamint a kommunista rendszer bĹąnĂśseit vonjĂĄk felelĹssĂŠgre; ĂĄllĂtsĂĄk vissza a halĂĄlbĂźntetĂŠst (→ 1990.01.01) ĂŠs azonnal tiltsĂĄk be a kommunista pĂĄrtot, vagyonĂĄt osszĂĄk szĂŠt az Ăşj pĂĄrtok kĂśzĂśtt; a mielĹbbi vĂĄlasztĂĄsokat az ENSz ellenĹrizze. A tĂŠrre hĂvtĂĄk az Ăşj vezetĹket (pl. Roman, Caramitru, G. V. Voiculescu), akik termĂŠszetesen nem tudtak szĂłt ĂŠrteni a tĂśmeggel. Iliescu is megjelent, majd az ĂŠpĂźletbe invitĂĄltĂĄk a tĂźntetĹk nĂŠhĂĄny kĂŠpviselĹjĂŠt. A tĂśmeg sĂźrgetĂŠse kĂśzben hĂĄrom tĂśrvĂŠnyrendeletet fogadtak el (az RKP betiltĂĄsĂĄrĂłl; nĂŠpszavazĂĄs kiĂrĂĄsa a halĂĄlbĂźntetĂŠs ĂźgyĂŠben; orsz. panaszbizottsĂĄg fĂślĂĄllĂtĂĄsĂĄrĂłl). (→ 1990.01.17, 1990.01.28, 1990.02.18, 1990.06.13) 1990. januĂĄr 13.
MarosvĂĄsĂĄrhelyen, a StĂşdiĂł SzĂnhĂĄzban 2. orsz. kĂźldĂśttgyĹąlĂŠsĂŠt tartotta az RMDSz, melyen SzĂĄndĂŠknyilatkozatot fogadtak el. Fejezetei: Az RMDSz felĂŠpĂtĂŠse ĂŠs mĹąkĂśdĂŠse. Az RMDSz rĂŠszvĂŠtele a kĂśzĂŠletben. Az RMDSz gazdasĂĄgi ĂŠs szociĂĄlis irĂĄnyelvei. Az RMDSz irĂĄnyelvei az oktatĂĄs kĂŠrdĂŠseirĹl. A sajtĂł, az irodalom, a mĹąvĂŠszet, a hagyomĂĄnyĂĄpolĂĄs kĂŠrdĂŠseirĹl. Az RMDSz ifjĂşsĂĄgpolitikĂĄja. â A tagsĂĄgra vonatkozĂł kitĂŠtel (tag lehet minden â18. ĂŠletĂŠvĂŠt betĂśltĂśtt magyar nemzetisĂŠgĹą ĂĄllampolgĂĄrâ) kirekesztĹ jellegĹą volt, emiatt tĂśbb tĂĄmadĂĄs ĂŠrte a SzĂśvetsĂŠget (a Pro Europa Liga is tiltakozott). UtĂłbb ez a paragrafus mĂłdosult. [Domokos1: 126.] â A 6. pont rĂśgzĂtette a szĂśvetsĂŠg Ăşn. ernyĹszerepĂŠt: âA SzĂśvetsĂŠg egybefog minden olyan szakmai, ĂŠrdekvĂŠdelmi, mĹąvelĹdĂŠsi, vallĂĄsi egyesĂźletet vagy szervezetet, amely kĂŠsz egyĂźttmĹąkĂśdni vele a kĂśzĂśsen vĂĄllalt tĂĄrsadalmi ĂŠs nemzeti cĂŠlok ĂŠrdekĂŠben.â (→ 1990.01.07, 1990.02.24)
A FSN KovĂĄszna megyei tanĂĄcsa elnĂśkĂŠvĂŠ vĂĄlasztotta KozsokĂĄr GĂĄbor kĂśzgazdĂĄszt.
A szĂŠkelyudvarhelyi, barĂłti ĂŠs kĂŠzdivĂĄsĂĄrhelyi erĹszakos cselekmĂŠnyekkel (gyĂşjtogatĂĄs, lincselĂŠs) kapcsolatban (→ 1989.12.22) Domokos GĂŠza tisztĂĄzta: âa cselekedeteknek nem volt romĂĄnellenes jellege, mikĂŠnt a dolgot egyes kĂźlfĂśldi rĂĄdiĂładĂłk ĂŠs ĂşjsĂĄgok beĂĄllĂtjĂĄkâ. 1990. januĂĄr 15.
A RomĂĄniĂĄba lĂĄtogatĂł Hans-Dietrich Genschert, az NSzK kĂźlĂźgyminiszterĂŠt fogadta Ion Iliescu elnĂśk ĂŠs Petre Roman kormĂĄnyfĹ. 1990. januĂĄr 17.
A CFSN a jan. 12-ĂŠn elfogadott dekrĂŠtumok eltĂśrlĂŠsĂŠrĹl dĂśntĂśtt, politikai tĂŠvedĂŠsnek minĹsĂtve azokat. Az indoklĂĄs szerint a rendeletek kĂŠnyszerhelyzetben szĂźlettek ĂŠs nem tĂźkrĂśzik a FSN szellemĂŠt ĂŠs elveit. MegrĂłttĂĄk Dumitru Mazilut, a tĂźntetĂŠsen (→ 1990.01.12) mutatott viselkedĂŠse miatt, ui. Ĺ a tĂźntetĹket nem csitĂtotta, hanem heccelte. (→ 1990.01.26) 1990. januĂĄr 18.
CsĂkszeredĂĄban megalakult a RomĂĄniai Magyar KisgazdapĂĄrt (RMKgP). A kezdemĂŠnyezĹ ĂŠs ideiglenes vezetĹbizottsĂĄg: Ăltes ZoltĂĄn (eln.), CsĂĄky JĂłzsef (aleln.), Tompos ZoltĂĄn (titkĂĄr). (→ 1990.02.22)
A marosvĂĄsĂĄrhelyi âiskola-hĂĄborĂşâ fejlemĂŠnyei: a vĂĄrosi ĂŠs megyei tisztsĂŠgviselĹk, engedve a m. lakossĂĄg kĂśvetelĂŠsĂŠnek arrĂłl dĂśntĂśttek, hogy â az 1961-es egyesĂtĂŠst kompenzĂĄlandĂł tettkĂŠnt â a Bolyai LĂceumot nyilvĂĄnĂtsĂĄk ismĂŠt m. tannyelvĹą iskolĂĄvĂĄ. MĂĄsnap a FSN megyei tanĂĄcsa ĂĄthidalĂł megoldĂĄst javasolt: a gimnĂĄziumot nyilvĂĄnĂtsĂĄk de jure azonnal m. iskolĂĄvĂĄ, de a diĂĄkok cserĂŠjĂŠre csak Ĺsszel, az Ăşj tanĂŠvben kerĂźljĂśn sor. Az elkĂśvetkezĹ napokban Ăşjabb egyeztetĂŠsek voltak, de a ro. ĂŠs m. fĂŠl ĂĄllĂĄspontja nem kĂśzeledett. (→ 1990.01.30) â A bĂŠkĂtĹ szĂĄndĂŠkkal fellĂŠpĹ Smaranda Enache (a Pro Europa Liga tĂĄrselnĂśke) ellen kemĂŠny sajtĂłkampĂĄnyt indĂtott a nacionalista sajtĂł.
A CFSN 30. sz. tĂśrvĂŠnyrendelete ĂĄllamtulajdonba vette az RKP vagyonĂĄt.
Nicolae Stoicescut neveztĂŠk ki az Ăşjonnan alapĂtott VallĂĄsĂźgyi Min. ĂŠlĂŠre.
EgĂŠszsĂŠgĂźgyi okokra hivatkozva, nyugdĂjazĂĄsĂĄt kĂŠrte Teoctist pĂĄtriĂĄrka, a ro. ortodox egyhĂĄz feje. (→ 1990.04.04) 1990. januĂĄr 19.
A Le Quotidien de Paris cikkĂŠt idĂŠzte a HĂĄromszĂŠk (mĂĄrc. 30.), melyben Octavian Chivu, a szervezet egyik alapĂtĂłja mesĂŠlt a VR Szervezet (Uniunea VR) megalakulĂĄsĂĄrĂłl: âIdĂŠn januĂĄr 18-rĂłl 19-re virradĂł ĂŠjszaka, azutĂĄn, hogy Miterrand elnĂśk mit mondott budapesti sajtóÊrtekezletĂŠn, megalakĂtottuk a Vatra RomâneascĂĄt.â Miterrand akkor a trianoni szerzĹdĂŠs nem ĂŠppen tĂśkĂŠletes voltĂĄra utalt. (Vesd Ăśssze: ]891227) â Az ĂşjsĂĄgĂrĂł hozzĂĄtette, hogy a szervezet nagy befolyĂĄssal bĂr, a kormĂĄny bĂrĂĄlni sem meri; egyesek tudni vĂŠlik, hogy a VR mĂśgĂśtt a VasgĂĄrda ĂŠs/vagy a Securitate ĂĄll.
A temesvĂĄri bĂrĂłsĂĄgon bejegyeztĂŠk a TemesvĂĄr TĂĄrsasĂĄgot (Socitetatea TimiĹoara).1990. januĂĄr 20.
NagyvĂĄradon 31 ifj. szervezet kĂŠpviselĹi folytattak kĂŠtnapos eszmecserĂŠt. RadikĂĄlis program ĂśsszeĂĄllĂtĂĄsĂĄra tettek javaslatot ĂŠs megegyeztek abban, hogy egyĂźttmĹąkĂśdnek az RMDSz-szel, de csak addig, mĂg ĂŠrdekeik azonosak. Orsz. kĂźldĂśttgyĹąlĂŠs ĂśsszehĂvĂĄsĂĄt kezdemĂŠnyeztĂŠk. (→ 1990.02.18)
A JugoszlĂĄv KommunistĂĄk SzĂśvetsĂŠgĂŠnek kongresszusi hatĂĄrozata vĂŠget vetett az egypĂĄrtrendszernek.1990. januĂĄr 21.
HorvĂĄth Andort a mĹąvelĹdĂŠsĂźgyi min. helyettesĂŠvĂŠ neveztĂŠk ki, az Ĺ feladata megszervezni a nemzetisĂŠgi ĂźgyosztĂĄlyt. 1990. januĂĄr 22.
Az RMDSz IB kĂśzp. irodĂĄjĂĄnak ĂĄllĂĄsfoglalĂĄsa remĂŠnyĂŠt fejezte ki azirĂĄnt, hogy az Ăşj korszaknak nem a korĂĄbbi opportunistĂĄk lesznek a hangadĂłi ĂŠs haszonĂŠlvezĹi, ezĂŠrt helyeslik, ha a romĂĄniai magyarsĂĄg ĂŠl az erkĂślcsi felelĹssĂŠgre vonĂĄs jogĂĄval ĂŠs megvonja a bizalmat azoktĂłl, akik erre mĂŠltatlannak mutatkoznak.
KolozsvĂĄrott talĂĄlkoztak a m. tĂśrtĂŠnelmi egyhĂĄzak kĂŠpviselĹi ĂŠs szĂĄndĂŠknyilatkozatot fogadtak el (melyet februĂĄr 3-ĂĄn ĂĄtadtak a vallĂĄsĂźgyi miniszternek), bejelentve igĂŠnyĂźket tk. az 1948-as kultusztĂśrvĂŠny hatĂĄlyon kĂvĂźl helyezĂŠsĂŠre, az egyhĂĄzi ĂśnkormĂĄnyzat teljes szabadsĂĄgĂĄra, a felekezeti iskolahĂĄlĂłzat visszaĂĄllĂtĂĄsĂĄra, a kĂśnyvtĂĄrak, levĂŠltĂĄrak, ingatlanok, anyakĂśnyvek, egyhĂĄzi karitatĂv intĂŠzmĂŠnyek visszaadĂĄsĂĄra. (→ 1990.02.19, 1990.06.04, 1990.08.13, 1990.10.22, 1990.11.05) 1990. januĂĄr 23.
A FSN bejelentette, hogy indul a mĂĄjus 20-i vĂĄlasztĂĄsokon. A hĂr megosztotta a kĂśzvĂŠlemĂŠnyt. Doina Cornea beadta lemondĂĄsĂĄt: nem kĂvĂĄn rĂŠszt venni abban a hatalmi harcban, amelyben a FSN ĂłriĂĄsi elĹnnyel indul. (→ 1990.02.01)1990. januĂĄr 24.
TĂśrvĂŠnyrendelettel elfogadtĂĄk Ro. Ăşj himnuszĂĄt (âDeĹteaptÄ-te, româneâ; Andrei MureĹanu szĂśvege, Anton Pann zenĂŠje).