ide kell egy nĂŠv
Az RMDSz tizenĂśt ĂŠve a sajtĂł tĂźkrĂŠben
talĂĄlatszĂĄm: 74 talĂĄlat
lapozĂĄs: 1-20 | 21-40 ... 61-74
NĂŠvmutatĂł:
Domokos GĂŠza
1989. december 22.
A gyĂĄszolĂł vĂĄrosokban, ahol halĂĄlos ĂĄldozata volt az elĹzĹ napi megtorlĂĄsnak, a nĂŠp az utcĂĄkra tĂłdult ĂŠs gyertyĂĄt gyĂşjtott az ĂĄldozatok emlĂŠkĂŠre. KolozsvĂĄrott kiszabadĂtottĂĄk a hĂĄzi Ĺrizetben tartott Doina CorneĂĄt, aki az ortodox templom lĂŠpcsĹirĹl szĂłlt a tĂśmeghez. A katonasĂĄgot bĂŠkĂŠs eszkĂśzĂśkkel rĂĄvettĂŠk arra, hogy a tĂźntetĹk oldalĂĄra ĂĄlljon.
Bukarestben a diktĂĄtor hĂĄzaspĂĄr a KB ĂŠpĂźletĂŠben tĂśltĂśtte az ĂŠjszakĂĄt. Reggel a gyĂĄrnegyedekbĹl a munkĂĄsok hatalmas tĂśmege indult a kĂśzpont felĂŠ. FĂŠl tĂzkor az Egyetem tĂŠr az âArmata e cu noi!â [a hadsereg velĂźnk van] jelszĂłtĂłl visszhangzott. CeauĹescu 10 elĹtt nĂŠhĂĄny perccel kihirdette az orszĂĄgos szĂźksĂŠgĂĄllapotot. Ezt kĂśvetĹen a KB ĂŠpĂźletĂŠben tartĂłzkodĂł Vasile Milea, a hadsereg fĹparancsnoka fĹbe lĹtte magĂĄt. A rĂĄdiĂł, mĹąsorĂĄt megszakĂtva kĂśzzĂŠtette a szĂźksĂŠgĂĄllapot kihirdetĂŠsĂŠt ĂŠs bejelentette a âhazaĂĄrulĂłâ Milea ĂśngyilkossĂĄgĂĄt. â A TemesvĂĄrrĂłl visszajĂśtt V. A. StÄnculescu tĂĄbornok a KB ĂŠpĂźletĂŠbe ĂŠrkezett ĂŠs ĂĄtvette a hadsereg irĂĄnyĂtĂĄsĂĄt. â CeauĹescu a KB ĂŠpĂźlete elĹtt ĂśsszegyĹąlt tĂśmeggel prĂłbĂĄlt kommunikĂĄlni, eredmĂŠnytelenĂźl. A tĂśmeg megrohamozta az ĂŠpĂźletet, a diktĂĄtor âagyonszervezett gĂŠpezete egyszerĹąen felmondta a szolgĂĄlatot ĂŠs CeauĹescunak nem maradt mĂĄs hĂĄtra, mint hogy az ĂŠpĂźlet tetejĂŠrĹl helikopterre szĂĄllva hĂşzza el a csĂkot.â [KirĂĄly: 161.] A helikopter 12 Ăłra 6 perckor elhagyta a KB ĂŠpĂźletĂŠt, elĹbb Snagovra repĂźlt, majd onnan TârgoviĹte ĂştirĂĄnnyal ismĂŠt magasba emelkedett. â StÄnculescu visszavonta a tĹązparancsot ĂŠs visszarendelte a hadsereget a kaszĂĄrnyĂĄkba. â A helikopter vezetĹje, arra hivatkozva, hogy kĂśnnyĹą cĂŠlpontot jelent mĂŠg egy kĂŠzifegyver szĂĄmĂĄra is, Titu kĂśzelĂŠben leszĂĄllt egy kukoricĂĄsba. A diktĂĄtor hĂĄzaspĂĄr autĂłstoppal (!) menekĂźlt tovĂĄbb, a târgoviĹtei nĂśvĂŠnyvĂŠdĹ ĂĄllomĂĄsig, ahonnan 15,30-kor kĂŠt rendĹrsĂŠgi autĂł jĂśtt utĂĄnuk, letartĂłztattĂĄk Ĺket ĂŠs a vĂĄros egyik kaszĂĄrnyĂĄjĂĄba vittĂŠk Ĺket. (→ 1989.12.25) [ĹtefÄnescu: 19â28.]
Bukarestben a tĂźntetĹk, ĂŠlĂźkĂśn Mircea Dinescuval ĂŠs Ion Caramitruval az RTV ĂŠpĂźletĂŠhez vonultak, (kĂśnnyedĂŠn) elfoglaltĂĄk a 4-es stĂşdiĂłt ĂŠs az orszĂĄg nĂŠpe tĂŠvĂŠn â szinte az esemĂŠnyekkel egy idĹben â kĂśvethette, amint megalakult a Nemzeti MegmentĂŠsi Front (NMF; Frontul SalvÄrii NaĹŁionale = FSN) ĂŠs kezĂŠbe vette a hatalmat. A tĂŠvĂŠkĂśzvetĂtĂŠs felvĂŠteleit utĂłlag szakĂŠrtĹk elemeztĂŠk, a âszereplĹk ĂŠs a rendezĹkâ kilĂŠtĂŠt sokat kommentĂĄltĂĄk, de ez mĂĄr nem vĂĄltoztat a lĂŠnyegen: a CeauĹescu-rezsim megbukott.
A helikopter felszĂĄllĂĄsa egyĂŠrtelmĹąvĂŠ tette CeauĹescu veresĂŠgĂŠt, perceken belĂźl âĂĄdĂĄz kĂźzdelem kezdĹdĂśtt a KB szĂŠkhĂĄzĂĄban a hatalmi Ĺąr betĂśltĂŠsĂŠĂŠrt. (âŚ) A KB minden emeletĂŠn legalĂĄbb kĂŠt kormĂĄnyt alakĂtottak.âA DÄscÄlescu vagy Ilie VerdeĹŁ-fĂŠle kormĂĄnyok ĂŠletĂŠt csak fĂŠlĂłrĂĄkban lehetne mĂŠrni. VĂŠgĂźl is a âIon Iliescu kĂśrĂŠ tĂśmĂśrĂźlt csoport Petre Romannal ĂŠs Silviu Brucannal bizonyult ĂŠletkĂŠpesebbnek, mert hozzĂĄjuk csatlakozott a hadsereg Nicolae Militaru ĂŠs GuĹÄ tĂĄbornokkal az ĂŠlen. Iliescu ĂŠs csapata szĂĄmĂĄra vĂŠdettsĂŠget ĂŠs mozgĂĄsi lehetĹsĂŠget biztosĂtott a hadsereg, Ăgy elkezdhettĂŠk tevĂŠkenysĂŠgĂźket a televĂziĂł ĂŠpĂźletĂŠben.â â âA hatalomĂŠrt valĂł kĂźzdelem hosszĂş idĹre eldĹlt. Kompromisszum szĂźletett a civilek ĂŠs katonĂĄk kĂśzĂśtt (âŚ) a kiegyezĂŠs lĂŠnyege az volt, hogy a katonĂĄk segĂŠdkeztek a hatalom megszerzĂŠsĂŠben, a hatalomra jutott civilek viszont ĂĄtmentettĂŠk ĂŠs kimentettĂŠk a katonĂĄkat az esetleges felelĹssĂŠgre vonĂĄs alĂłl, a CeauĹescu-rezsim alatt elkĂśvetett bĹąntetteikĂŠrt ĂŠs a forradalom alatt ĂŠs utĂĄn elkĂśvetett atrocitĂĄsokĂŠrt.â [KirĂĄly: 167â168.] â [KirĂĄly KĂĄroly hitelt ĂŠrdemlĹ meghatĂĄrozĂĄsa 1995-bĹl datĂĄlĂłdik ĂŠs minden szavĂĄt a gyakorlat igazolta. A hadsereg idejĂŠben ĂĄtĂĄllt tĂĄbornokait rĂśvidesen magas hivatalokba helyeztĂŠk (Militaru hadĂźgymin., StÄnculescu nemzetgazdasĂĄgi min. lett az Ăşj kormĂĄnyban). â Az utĂłlagos feltĂĄrĂĄsok ĂŠs interjĂşk sok ĂŠrdekes rĂŠszletet hoztak napvilĂĄgra. Pl. Bukarestben dec. 22-ĂŠn du. 5 Ăłra 20 perckor kezdĹdĂśtt el az a lĂśvĂśldĂśzĂŠs, amelynek cĂŠlja a titokzatos âterrorista-hĂĄlĂłzatâ â a Securitate CeauĹescuhoz hĹą embereinek â megsemmisĂtĂŠse volt, s amelynek szĂĄzak estek ĂĄldozatul. (EN, 1994. dec. 21.)]
A rĂŠgi hatalom azonban nem adta fel a harcot. A titokzatos âterroristĂĄkâ gyĂşjtĂł lĂśvedĂŠkekkel tĂśbb ĂŠpĂźletet felgyĂşjtottak, ezeket sikerĂźlt eloltani, a KĂśzponti Egyetemi KĂśnyvtĂĄr kivĂŠtelĂŠvel. Napokon keresztĂźl lĂśvĂŠsektĹl visszhangzott a vĂĄros: az RTV-t, a RĂĄdiĂł ĂŠs a HonvĂŠdelmi MinisztĂŠrium ĂŠpĂźletĂŠt is tĂĄmadtĂĄk, de a legtĂśbb ĂĄldozata a kĂŠt repĂźlĹtĂŠr (BÄneasa ĂŠs Otopeni) elleni tĂĄmadĂĄsoknak volt. Mivel nem lehetett tudni, hogy ki az ellensĂŠg, olyan is elĹfordult, hogy a hadsereg katonĂĄi egymĂĄst lĹttĂŠk agyon. A âtĂŠvĂŠben kĂśzvetĂtett forradalomâ nĂŠhĂĄny epizĂłdjĂĄt nem sikerĂźlt megfejteni, pl. egyesek tudni vĂŠltĂŠk, hogy a tĂŠvĂŠben bemondott szĂśvegek a CeauĹescu-hĹą csapatoknak szĂłlĂł titkos utasĂtĂĄsokat tartalmaztak; utĂłlag az is ĂŠrthetetlennek tĹąnt, hogy miĂŠrt a civil lakossĂĄgot kĂŠrtĂŠk fĂśl a tĂŠvĂŠ vĂŠdelmĂŠre ĂŠs nem a forradalom hĂvĂŠĂźl szegĹdĂśtt hadsereget (Ăgy a jĂłindulatĂş emberek tĂśmege eleven pajzskĂŠnt vĂŠdte a Szabad TelevĂziĂłt, rengeteg ĂĄldozatot hozva a szabadsĂĄg oltĂĄrĂĄn). â Az ĂĄldozatok szĂĄmĂĄt ĂŠs kilĂŠtĂŠt sikerĂźlt megfejteni, de mĂŠg hĂłnapok utĂĄn is azt kĂśvetelte a nĂŠp, mondjĂĄk meg, ki lĹtt rĂĄjuk (âCine a tras ĂŽn noi?â). Mivel a vĂĄlasz kĂŠsett, az Ăşj hatalom irĂĄnti bizalom megingott (→ 1990.01.12), a tisztĂĄzatlan kĂŠrdĂŠsek halmaza ĂŠvekig nyugtalanĂtotta a kĂśzvĂŠlemĂŠnyt. â [A rendszervĂĄltĂĄs / fordulat / forradalom esemĂŠnyei mĂĄsfĂŠl ĂŠvtizeddel az esemĂŠnyek utĂĄn is foglalkoztatjĂĄk a kĂśzvĂŠlemĂŠnyt. A decemberi esemĂŠnyek minden ĂŠvfordulĂłjĂĄn az ĂşjsĂĄgcikkek jĂł rĂŠsze tartalmazza azt a megĂĄllapĂtĂĄst, hogy mĂŠg mindig nem sikerĂźlt kiderĂteni az igazsĂĄgot. â MagyarĂĄzatokban, vĂŠlemĂŠnyekben nincs hiĂĄny: âAz ĂźgyĂŠszsĂŠg vĂŠgre megĂŠrtette, hogy 1989-ben ĂĄllamcsĂnyre kerĂźlt sor. A terrositĂĄk lĂŠnyegĂŠben diverziĂłs csoportok voltak, s azokat a magĂĄt legitimizĂĄlni akarĂł hatalom vetette be.â (RMSz, 1999. mĂĄrc. 31.)]
TĂśbb vĂĄrosban a feldĂźhĂśdĂśtt tĂśmeg megtĂĄmadta ĂŠs feldĂşlta a milĂcia ĂŠpĂźleteit vagy az RKP irodĂĄit; kiszabadĂtottĂĄk az elĹzĹ nap letartĂłztatott tĂźntetĹket. A nĂŠpharag gyĂşjtogatĂĄsok ĂŠs lincselĂŠsek formĂĄjĂĄban is megnyilvĂĄnult. (→ 1990.01.13)
Bukaresti ĂrĂłk, az ĂrĂłszĂśvetsĂŠg estĂŠre meghirdetett ĂźlĂŠsĂŠn elfogadtĂĄk Dumitru Radu Popescu lemondĂĄsĂĄt ĂŠs Ăşj, ideiglenes vezetĹsĂŠget vĂĄlasztottak: Mircea Dinescu, Octavian Paler, Ĺtefan Augustin DoinaĹ, George Macovescu, Domokos GĂŠza. (→ 1990.04.21) Nyilatkozatban ĂźdvĂśzĂśltĂŠk a forradalom gyĹzelmĂŠt. 1989. december 24.
A FSN TanĂĄcsa (Consiliul FSN = CFSN) kiĂĄltvĂĄnnyal fordult az orszĂĄg nĂŠpĂŠhez. â A FSN programjĂĄnak 7. pontja leszĂśgezte: âA nemzeti kisebbsĂŠgek jogainak ĂŠs szabadsĂĄgjogainak tiszteletben tartĂĄsa ĂŠs a romĂĄnokkal valĂł teljes jogegyenlĹsĂŠgĂźk biztosĂtĂĄsa.â [Domokos 1: 84.] (→ 1990.01.05)
A TanĂĄcsban â tĂśbbek kĂśzĂśtt â a kĂśv. szemĂŠlyek vettek rĂŠszt: Doina Cornea, Ana Blandiana, Mircea Dinescu, TĹkĂŠs LĂĄszlĂł, Dumitru Mazilu, Gelu-Voican Voiculescu, Ĺtefan GuĹÄ, V. A. StÄnculescu, Aurel DragoĹ Munteanu, Corneliu MÄnescu, Silviu Brucan, Domokos GĂŠza, Petre Roman, Ion Iliescu.
Az ortodox Szent SzinĂłdus kĂśzlemĂŠnyben ĂźdvĂśzĂślte a forradalmat ĂŠs tĂĄmogatĂĄsĂĄrĂłl biztosĂtotta az Ăşj hatalmat. 1989. december 25.
Egy katonai rĂśgtĂśnĂtĂŠlĹ bĂrĂłsĂĄg dĂśntĂŠse nyomĂĄn a târgoviĹtei kaszĂĄrnyĂĄban kivĂŠgeztĂŠk Nicolae ĂŠs Elena CeauĹescut. A perben a vĂĄdlĂłk egyetlen bizonyĂtĂŠkot sem mutattak be, erre ĂŠs a per tĂśbbi fogyatĂŠkossĂĄgĂĄra a nemzetkĂśzi sajtĂł ĂŠrzĂŠkenyen reagĂĄlt. Az utĂłlagos ĂŠrtĂŠkelĂŠsek egyetĂŠrtettek abban, hogy a diktĂĄtor-hĂĄzaspĂĄr gyors likvidĂĄlĂĄsĂĄra a tovĂĄbbi vĂŠrontĂĄsok elkerĂźlĂŠse miatt volt szĂźksĂŠg. A rĂśgtĂśnĂtĂŠlĹ bĂrĂłsĂĄg tagjai kĂśzt volt V. A. StÄnculescu ĂŠs Gelu Voican Voiculescu is, kĂŠsĹbb Ĺk vittĂŠk Bukarestbe a kĂŠt tetemet.
A december 16â25. kĂśzĂśtti esemĂŠnyeknek (utĂłlagos jelentĂŠsek szerint) orsz. szinten mintegy 1100 halĂĄlos ĂĄldozata volt.
Megalakult a RomĂĄniai Magyar Demokrata SzĂśvetsĂŠg (RMDSz) Ideiglenes IntĂŠzĹbizottsĂĄga (IB). A szĂśvetsĂŠg szĂĄndĂŠkait KiĂĄltvĂĄnyban foglaltĂĄk Ăśssze. Az elsĹ vĂĄltozatot DemĂŠny Lajos dolgozta ki, a kĂśzzĂŠtett vĂĄltozatot az IB nevĂŠben Domokos GĂŠza Ărta alĂĄ. â RĂŠszlet a KiĂĄltvĂĄnybĂłl: âAz RMDSz a romĂĄniai magyarsĂĄg ĂśnrendelkezĂŠsi jogĂĄnak elvi alapjĂĄn ĂĄll, mindazzal egyĂźtt, ami ebbĹl termĂŠszetszerĹąleg kĂśvetkezik. Ugyanakkor hangsĂşlyozza, hogy jogainak ĂŠrvĂŠnyesĂtĂŠsĂŠt a szabad, demokratikus RomĂĄnia terĂźleti ĂŠpsĂŠgĂŠnek ĂŠs szuverenitĂĄsĂĄnak tiszteletben tartĂĄsĂĄval kĂvĂĄnja elĂŠrni. Ennek ĂŠrtelmĂŠben szĂźksĂŠgesnek tartja: â A nemzetisĂŠgi kĂŠpviselet biztosĂtĂĄsĂĄt a tĂśrvĂŠnyhozĂĄsban, az ĂĄllamigazgatĂĄsban, kĂśzĂśssĂŠgĂźnk vĂĄlasztotta, ill. jelĂślte szemĂŠlyek ĂĄltal, akik nemzeti kisebbsĂŠgĂźnk bizalmĂĄt ĂŠlvezik; â AnyanyelvĹą oktatĂĄsi hĂĄlĂłzat kiĂŠpĂtĂŠsĂŠt az ĂłvodĂĄtĂłl a tudomĂĄnyegyetemig, ĂśnĂĄllĂł szakfelĂźgyelettel ĂŠs irĂĄnyĂtĂĄssal; â A magyar nemzetisĂŠg sajĂĄt mĹąvelĹdĂŠsi ĂŠs tudomĂĄnyos intĂŠzmĂŠnyeinek mĹąkĂśdĂŠsĂŠt ĂŠs lĂŠtesĂtĂŠsĂŠt. (âŚ); â A kĂśzigazgatĂĄsban ĂŠs az igazsĂĄgszolgĂĄltatĂĄsban a magyar nyelv hasznĂĄlatĂĄt szabĂĄlyozĂł ĂŠs biztosĂtĂł tĂśrvĂŠnyes intĂŠzkedĂŠsek kidolgozĂĄsĂĄt; â NemzetisĂŠgĂźgyi minisztĂŠrium lĂŠtrehozĂĄsĂĄt, valamint a szĂźksĂŠges nemzetisĂŠgi kĂŠpviselet biztosĂtĂĄsĂĄt az ĂĄllamigazgatĂĄs kĂśzponti ĂŠs helyi szerveiben; â KollektĂv nemzetisĂŠgi jogaink alkotmĂĄnyos szavatolĂĄsĂĄt s ezek biztosĂtĂĄsĂĄt tĂśrvĂŠnyekben, a vĂŠgrehajtĂĄsi utasĂtĂĄsokban ĂŠs a gyakorlatban.â [Domokos1: 19â20.]
Az ideiglenes vezetĹsĂŠg: Domokos GĂŠza (elnĂśk), TĹkĂŠs LĂĄszlĂł (tb. elnĂśk), VerestĂły Attila (titkĂĄr). Az IB tagjai: Cs. GyĂmesi Ăva, KĂĄntor Lajos, Balogh EdgĂĄr, Sylvester Lajos, KirĂĄly KĂĄroly, DemĂŠny Lajos, HorvĂĄth Andor, LĂĄnyi Szabolcs, SĂźtĹ AndrĂĄs, KĂĄnyĂĄdi SĂĄndor, TorĂł Tibor. â A KĂśzponti Iroda munkatĂĄrsai: Domokos, DemĂŠny, LĂĄnyi, HorvĂĄth Andor (szĂłvivĹ), TĂźdĹs IstvĂĄn (a titkĂĄrsĂĄg vezetĹje). â SajtĂłiroda: Boros ZoltĂĄn, Mag PĂŠter, SzĂŠkely LĂĄszlĂł, Bodor AndrĂĄs. â SzakbizottsĂĄgok: kulturĂĄlis (GĂĄlfalvi Zsolt, SzĂĄsz DoriĂĄn, MakĂĄr JĂşlia); jogi munkakĂśzĂśssĂŠg (LĹrincz LĂĄszlĂł, Szepessy Tibor); ifjĂşsĂĄgi munkacsoport (AdorjĂĄn DezsĹ, GyĹrffy GyĂśrgy, HalĂĄsz ĂdĂĄm, Niculescu TĂłni). 1989. december 27.
A CFSN megvĂĄlasztotta a VĂŠgrehajtĂł BizottsĂĄgot (VB): Ion Iliescu (eln.), Dumitru Mazilu (elsĹ helyettes); Cazimir Ionescu ĂŠs KirĂĄly KĂĄroly (aleln.); Dan MarĹŁian (titkĂĄr). Tagok: Bogdan Teodoriu, Vasile NeacĹa, Silviu Brucan, Gh. Manole, Ion Caramitru, Nicolae Radu. ElnĂśki tanĂĄcsosnak Virgil MÄgureanut neveztĂŠk ki.
Az RMSz-ben megjelent az RMDSz kĂśzlemĂŠnye, amelyben az IB KĂśzponti Ideiglenes IrodĂĄja (tagjai: Domokos GĂŠza, DemĂŠny Lajos, HorvĂĄth Andor, GĂĄlfalvi Zsolt, TĂźdĹs IstvĂĄn, LĂĄnyi Szabolcs) az alulrĂłl indĂtott, a helyi autonĂłmia elvĂŠt tiszteletben tartĂł szervezĹmunkĂĄt sĂźrgettĂŠk, s aktĂv szerepvĂĄllalĂĄsra buzdĂtottak a FSN programjĂĄnak megvalĂłsĂtĂĄsa ĂźgyĂŠben.
A Magyar KĂśztĂĄrsasĂĄg kĂźlĂźgyminisztĂŠriumĂĄnak nyilatkozata ĂźdvĂśzĂślte az RMDSz megalakulĂĄsĂĄt, tĂĄmogatĂĄsĂĄrĂłl biztosĂtotta a szĂśvetsĂŠget, cĂŠlkitĹązĂŠseinek elĂŠrĂŠsĂŠben, hangsĂşlyozva, hogy âa magyarsĂĄg sorsĂĄnak rendezĂŠsĂŠt RomĂĄnia terĂźleti integritĂĄsĂĄnak, szuverenitĂĄsĂĄnak tiszteletben tartĂĄsa mellett lehet ĂŠrdemben elĹsegĂteniâ.
MarosvĂĄsĂĄrhelyen megalakult a Vatra RomâneascÄ (VR), amely febr. elejĂŠig âillegalitĂĄsban mĹąkĂśdĂśtt, nem lĂŠpett a nyilvĂĄnossĂĄg elĂŠ, de tevĂŠkenysĂŠgĂŠnek kĂśvetkezmĂŠnyei egyre nyilvĂĄnosabbak ĂŠs nyilvĂĄnvalĂłbbak lettek.â RĂśvid idĹ alatt tagjai kĂśzĂŠ emelte a romĂĄnsĂĄg magyargyĹąlĂślĹ egyedeit, megnyilvĂĄnulĂĄsi lehetĹsĂŠget adva volt pĂĄrtaktivistĂĄknak, tiszteknek ĂŠs szekusoknak. â Meghirdetett programja szerint nem rendeli alĂĄ magĂĄt egyetlen pĂĄrtnak sem (mert Ăşgymond kulturĂĄlis szervezet), de azt kĂvĂĄnja, hogy bĂĄrmely, ErdĂŠlyt ĂŠrintĹ kĂŠrdĂŠsben kĂŠrjĂŠk ki a vĂŠlemĂŠnyĂŠt. CĂŠlkitĹązĂŠsei kĂśzĂŠ tartozott, hogy az orszĂĄgban ne legyen mĂĄs hivatalos nyelv a romĂĄnon kĂvĂźl. â A szervezet PUNR (Partidul UnitÄĹŁii NaĹŁionale Române; RomĂĄn Nemzeti EgysĂŠgpĂĄrt = RNEP) nĂŠven pĂĄrtot is alapĂtott. A szervezet alapĂtĂł elnĂśke Radu Ceontea, aki a PUNR szĂneiben szenĂĄtor lett. â A kĂŠsĹbbi esemĂŠnyek (1990. mĂĄrc. 19â20.) sorĂĄn, a VR szĂŠkhĂĄzĂĄbĂłl elĹkerĂźlt a titkos program is, mely egyĂŠrtelmĹąen igazolta a szĂśvetsĂŠg politikai ĂŠs magyarellenes, antidemokratikus jellegĂŠt. [Kincses 1: 18â21, 95.; RMSz, 1995. ĂĄpr. 19.] (→ 1990.01.19, 1990.03.04) 1990. januĂĄr 5.
A FSN NyilatkozatĂĄt a romĂĄniai nemzeti kisebbsĂŠgek jogairĂłl az RTV esti adĂĄsa ismertette. âA FSN hatĂĄrozottan elĂtĂŠli az elĹzĹ diktatĂłrikus rendszernek a nemzeti kisebbsĂŠgekkel szemben folytatott politikĂĄjĂĄt ĂŠs ĂźnnepĂŠlyesen kinyilvĂĄnĂtja: valĂłra vĂĄltja ĂŠs garantĂĄlja az egyĂŠni ĂŠs kollektĂv nemzeti ĂŠs szabadsĂĄgjogokat.â [RMSz, jan. 7.; Domokos 1: 90â92.] TovĂĄbbĂĄ: ki kell dolgozni a nemzeti kisebbsĂŠgi tĂśrvĂŠnyt, lĂŠtre kell hozni a NemzetisĂŠgĂźgyi MinisztĂŠriumot. âBiztosĂtani kĂvĂĄnjuk a nemzeti kisebbsĂŠgek jogĂĄt, hogy politikai, tĂĄrsadalmi ĂŠs szellemi ĂŠletĂźk problĂŠmĂĄit, sajĂĄt demokratikus szervezeteik, az ĂĄllamhatalom, a kĂśzigazgatĂĄs, valamint a civil tĂĄrsadalom szerveibe a maguk soraibĂłl jelĂślt, ill. vĂĄlasztott kĂŠpviselĹk ĂştjĂĄn oldjĂĄk meg.â â Domokos GĂŠza emlĂŠkirata szerint ez a âleggyorsabban megtagadott, majd tĂśkĂŠletesen elfeledett dokumentuma az Ăşj politikai rendszernekâ. [Domokos 1: 83.] (→ 1989.12.24)
Az RMDSz IB Bukarestben megtartotta elsŠsajtóÊrtekezletÊt.
KolozsvĂĄrott, JakĂł Zsigmond professzor lakĂĄsĂĄn, az ErdĂŠlyi MĂşzeum-EgyesĂźlet (EME) volt tagjai ĂŠs az erdĂŠlyi tudomĂĄnyos ĂŠlet meghĂvott kivĂĄlĂłsĂĄgai arrĂłl dĂśntĂśttek, hogy Ăşjrakezdik az egyesĂźlet kommunizmus alatt betiltott tevĂŠkenysĂŠgĂŠt. [BĹvebben lĂĄsd: ErdĂŠlyi MĂşzeum, 1991. 1/4. fĂźzet] (→ 1990.02.10) 1990. januĂĄr 7.
Az RMDSz IB rĂŠszĂŠrĹl Domokos GĂŠza ĂŠs HorvĂĄth Andor talĂĄlkozott KolozsvĂĄrott 13 erdĂŠlyi megye frissen megalakult szervezeteinek kĂŠpviselĹivel. Az elsĹ orsz. kĂźldĂśttgyĹąlĂŠsen Domokos GĂŠza hangsĂşlyozta: az RMDSz maradjon szĂśvetsĂŠg, ne alakuljon ĂĄt pĂĄrttĂĄ, Ăgy gyĹąjtĹhelye lehet a romĂĄniai magyarsĂĄg Ăśsszes erĹinek. A tanĂĄcskozĂĄs megĂĄllapĂtotta: a magyarlakta terĂźleteket gyakorlatilag behĂĄlĂłzzĂĄk az RMDSz szervezetei. TĂśbben hangsĂşlyoztĂĄk, hogy a magyarsĂĄg kulturĂĄlis, kĂśzĂŠleti kĂśzpontjĂĄnak ErdĂŠlyben kell lennie, Bukarestben pedig erĹs elnĂśksĂŠgi kĂŠpviselet biztosĂtsa a kormĂĄnnyal valĂł kapcsolattartĂĄst. (→ 1990.01.13, 1990.02.24)
A BBTE tanĂĄrai nyilatkozatot adtak ki, amelyben a m. egyetem visszaĂĄllĂtĂĄsĂĄt kĂŠrtĂŠk. A 150 alĂĄĂrĂł kĂśzĂśtt az egyetem korĂĄbbi tanĂĄrait is fĂślfedezhetjĂźk. 1990. januĂĄr 13.
MarosvĂĄsĂĄrhelyen, a StĂşdiĂł SzĂnhĂĄzban 2. orsz. kĂźldĂśttgyĹąlĂŠsĂŠt tartotta az RMDSz, melyen SzĂĄndĂŠknyilatkozatot fogadtak el. Fejezetei: Az RMDSz felĂŠpĂtĂŠse ĂŠs mĹąkĂśdĂŠse. Az RMDSz rĂŠszvĂŠtele a kĂśzĂŠletben. Az RMDSz gazdasĂĄgi ĂŠs szociĂĄlis irĂĄnyelvei. Az RMDSz irĂĄnyelvei az oktatĂĄs kĂŠrdĂŠseirĹl. A sajtĂł, az irodalom, a mĹąvĂŠszet, a hagyomĂĄnyĂĄpolĂĄs kĂŠrdĂŠseirĹl. Az RMDSz ifjĂşsĂĄgpolitikĂĄja. â A tagsĂĄgra vonatkozĂł kitĂŠtel (tag lehet minden â18. ĂŠletĂŠvĂŠt betĂśltĂśtt magyar nemzetisĂŠgĹą ĂĄllampolgĂĄrâ) kirekesztĹ jellegĹą volt, emiatt tĂśbb tĂĄmadĂĄs ĂŠrte a SzĂśvetsĂŠget (a Pro Europa Liga is tiltakozott). UtĂłbb ez a paragrafus mĂłdosult. [Domokos1: 126.] â A 6. pont rĂśgzĂtette a szĂśvetsĂŠg Ăşn. ernyĹszerepĂŠt: âA SzĂśvetsĂŠg egybefog minden olyan szakmai, ĂŠrdekvĂŠdelmi, mĹąvelĹdĂŠsi, vallĂĄsi egyesĂźletet vagy szervezetet, amely kĂŠsz egyĂźttmĹąkĂśdni vele a kĂśzĂśsen vĂĄllalt tĂĄrsadalmi ĂŠs nemzeti cĂŠlok ĂŠrdekĂŠben.â (→ 1990.01.07, 1990.02.24)
A FSN KovĂĄszna megyei tanĂĄcsa elnĂśkĂŠvĂŠ vĂĄlasztotta KozsokĂĄr GĂĄbor kĂśzgazdĂĄszt.
A szĂŠkelyudvarhelyi, barĂłti ĂŠs kĂŠzdivĂĄsĂĄrhelyi erĹszakos cselekmĂŠnyekkel (gyĂşjtogatĂĄs, lincselĂŠs) kapcsolatban (→ 1989.12.22) Domokos GĂŠza tisztĂĄzta: âa cselekedeteknek nem volt romĂĄnellenes jellege, mikĂŠnt a dolgot egyes kĂźlfĂśldi rĂĄdiĂładĂłk ĂŠs ĂşjsĂĄgok beĂĄllĂtjĂĄkâ. 1990. februĂĄr 24.
SepsiszentgyĂśrgyĂśn megkezdĹdĂśtt az RMDSz 3. kĂźldĂśttgyĹąlĂŠse. A kĂŠtnapos rendezvĂŠnyen tk. megvitattĂĄk a vĂĄlasztĂĄsi tĂśrvĂŠnytervezetet ĂŠs kijelĂśltĂŠk a kongresszust elĹkĂŠszĂtĹ bizottsĂĄgot. BejelentettĂŠk, hogy az RMDSz-be kĂśzel 600 ezer tag iratkozott be. MegĂĄllapĂtottĂĄk, hogy RomĂĄniĂĄban erĹsĂśdnek az egypĂĄrtszerĹą reflexek. AggasztĂłnak tartottĂĄk a rendkĂvĂźli mĂłdon aktivizĂĄlĂłdĂł sovĂŠn ĂŠs nacionalista tendenciĂĄkat, amelyek nyomĂĄst gyakorolnak a hatalomra, hogy levegye napirendrĹl a kisebbsĂŠgi kĂŠrdĂŠseket. â Az RMKgP rĂŠszĂŠrĹl Ăltes ZoltĂĄn kĂŠrt szĂłt; a FMP-t Kocsis SĂĄndor, a MISzSz-t Csutak IstvĂĄn kĂŠpviselte (felszĂłlalĂĄsĂĄban erĂŠlyesebb politikai fellĂŠpĂŠst kĂśvetelt). â MegvĂĄlasztottĂĄk az RMDSz Orsz. Ideiglenes BizottsĂĄgĂĄt (OIB). MarkĂł BĂŠla, az ideiglenes vezetĹsĂŠget jelĂślĹ bizottsĂĄg megbĂzĂĄsĂĄbĂłl javasolta: TĹkĂŠs LĂĄszlĂłt vĂĄlasszĂĄk meg az RMDSz tb. elnĂśkĂŠvĂŠ. A javaslatra felcsattant a taps, mely helyettesĂtette a szavazĂĄst. â A vĂĄlasztĂĄs eredmĂŠnye: elnĂśk: Domokos GĂŠza; aleln.: BalĂĄzs SĂĄndor, BorbĂŠly Zsolt Attila, Folticska Ferenc, Formanek Ferenc, VerestĂły Attila. A bukaresti titkĂĄrsĂĄg tagjai: Ăgoston HugĂł, Bitay ĂdĂśn, CzĂŠdly JĂłzsef. ElnĂśksĂŠgi tagok: Antal IstvĂĄn, BĂŠres AndrĂĄs, Nagy BĂŠla, Sylvester Lajos, ZĂłlya LĂĄszlĂł. IntĂŠzĹbiz. tagok: BodĂł Barna, CsĂĄvossy GyĂśrgy, HosszĂş ZoltĂĄn, Jakab Elek, LĂĄnyi Szabolcs, Madaras LĂĄzĂĄr, SzilĂĄgyi Zsolt, TakĂĄcs Csaba, Vida Gyula, Zonda Attila, ZĂśld PĂŠter. [HĂĄromszĂŠk, febr. 27.; RMSz, febr. 27.; SzabadsĂĄg, mĂĄrc. 1.]
MarosvĂĄsĂĄrhelyen ĂŠrtekezletet tartott a RMOGySz. MegvĂĄlasztottĂĄk a vezetĹsĂŠget, eln.: Dienes SĂĄndor, orsz. titkĂĄr: Kerek IstvĂĄn. (→ 1990.02.03)
LitvĂĄniĂĄban az ellenzĂŠki Sajudis mozgalom nyerte a vĂĄlasztĂĄsokat. A kĂśztĂĄrsasĂĄg elnĂśke Vytautas Landsbergis lett. (→ 1990.03.11, 1992.11.08)1990. mĂĄrcius 18.
KolozsvĂĄrott megalakult a RomĂĄniai Magyar ZenetĂĄrsasĂĄg, valamint a Kriza JĂĄnos NĂŠprajzi TĂĄrsasĂĄg. A KJNT tisztikara: Pozsony Ferenc (eln.), Salat-ZakariĂĄs ErzsĂŠbet (titkĂĄr); szakosztĂĄly-vezetĹk: Gazda KlĂĄra (tĂĄrgyi nĂŠprajz); KĂśnczei Csilla, Pozsony Ferenc, Keszeg Vilmos (szellemi nĂŠprajz); Nagy Olga (tĂĄrsadalom-nĂŠprajz), BardĂłcz SĂĄndor (ifjĂşsĂĄgi tagozat).
Domokos GĂŠza kifejtette: a ro. sajtĂłban sorozatban megjelenĹ magyarellenes cikkek az RMDSz lejĂĄratĂĄsĂĄra tĂśrekszenek. A hĂĄttĂŠrbĹl irĂĄnyĂtott provokĂĄciĂłk kĂśzvetlen cĂŠlja, hogy a magyarsĂĄg ĂĄltal kivĂvott kevĂŠs eredmĂŠnyt is visszavonhassĂĄk. A hatalom â cinkos hallgatĂĄsĂĄval â tĂĄmogatja a VR ugyancsak ĂĄtlĂĄtszĂł szĂĄndĂŠkĂĄt. [RMSz, mĂĄrc. 18.1990. mĂĄrcius 23.
MarosvĂĄsĂĄrhelyen Ăşjabb heves magyarellenes tĂźntetĂŠs volt.
Iliescu elnĂśk fogadta Domokos GĂŠzĂĄt, akivel a marosvĂĄsĂĄrhelyi vĂŠres esemĂŠnyekrĹl tĂĄrgyalt.
MarosvĂĄsĂĄrhelyi ro. ifjĂşsĂĄgi szervezetek ĂŠs a MADISz kĂśzĂśs kiĂĄltvĂĄnyban ĂtĂŠltĂŠk el a tĂśrtĂŠnteket, kĂśveteltĂŠk a felelĹssĂŠg megĂĄllapĂtĂĄsĂĄt ĂŠs a bĹąnĂśsĂśk felelĹssĂŠgre vonĂĄsĂĄt.
A kormĂĄny nyilatkozatban hatĂĄrolta el magĂĄt az alaptalan vĂĄdaktĂłl, miszerint a szĂŠkely megyĂŠk m. lakossĂĄga szeparatizmusra hajlana, ugyanakkor ĂgĂŠretet tett a rĂĄgalmazĂłk megbĂźntetĂŠsĂŠre ĂŠs az anyanyelv korlĂĄtozĂĄs nĂŠlkĂźli hasznĂĄlatĂĄra. (→ 1990.05.22) 1990. ĂĄprilis 21.
NagyvĂĄradon megkezdĹdĂśtt az RMDSz elsĹ kongresszusa. (Jelszava: âEgysĂŠgben a jĂśvĹ!â) A kĂŠtnapos nagygyĹąlĂŠsen 350 kĂźldĂśtt vett rĂŠszt. A szĂśvetsĂŠg megvĂĄlasztott vezetĹi: Domokos GĂŠza, elnĂśk; SzĹcs GĂŠza, fĹtitkĂĄr. Tb. eln.: TĹkĂŠs LĂĄszlĂł. Az elnĂśksĂŠg tagjai: BĂŠres AndrĂĄs, BodĂł Barna, Cs. GyĂmesi Ăva, Csutak IstvĂĄn, ErĹss PĂŠter, Formanek Ferenc, KirĂĄly IstvĂĄn, KĂĄntor Lajos, KolumbĂĄn GĂĄbor, MarkĂł BĂŠla, Nagy BĂŠla, Sylvester Lajos, SzilĂĄgyi Zsolt, TorĂł T. Tibor, VerestĂły Attila, Vida Gyula, Zonda Attila.
A kongresszus hatĂĄrozata felhĂvĂĄssal fordult a CPUN-hez, vizsgĂĄlja ki a kisebbsĂŠgi kĂŠrdĂŠs terĂŠn megjelent feszĂźltsĂŠgeket ĂŠs foglaljon ĂĄllĂĄst az egyĂŠni ĂŠs kollektĂv nemzetisĂŠgi jogok biztosĂtĂĄsa ĂŠrdekĂŠben. A felhĂvĂĄs elĂtĂŠlte a VR akciĂłit ĂŠs kĂśzĂślte, hogy fĂśnntartja igĂŠnyĂŠt a teljes kĂśrĹą m. ny. oktatĂĄsra.
NĂŠgynapos vita utĂĄn Bukarestben vĂŠget ĂŠrt a RomĂĄniai ĂrĂłszĂśvetsĂŠg (RISz) kĂśzgyĹąlĂŠse. Az Ăşj elnĂśk: Mircea Dinescu, alelnĂśk: Ĺtefan BÄnulescu. Az igazgatĂłtanĂĄcsban helyet kapott GĂĄlfalvi Zsolt ĂŠs Balogh JĂłzsef. 1990. ĂĄprilis 27.
Virgil MÄgureanu, a SRI igazgatĂłja [korĂĄbbi szekustiszt!] egy sajtóÊrtekezleten kijelentette, hogy szakĂtanak a Securitate megtorlĂł mĂłdszereivel, nincs felhatalmazĂĄsuk arra, hogy bĂĄrkit letartĂłztassanak. [HĂĄromszĂŠk, ĂĄpr. 27.]
ĂlĂŠst tartott az RMDSz OE. [Tagjai: Domokos GĂŠza (eln.); SzĹcs GĂŠza (fĹtitkĂĄr); BodĂł Barna, Formanek Ferenc, BĂŠres AndrĂĄs (aleln.); Pillich LĂĄszlĂł, Csutak IstvĂĄn, BorbĂŠly ErnĹ (titkĂĄrok); Bitay ĂdĂśn (az eln. kabinetfĹnĂśke); KĂłnya-Hamar SĂĄndor (a fĹtitkĂĄr kabinetf.); CzĂŠdly JĂłzsef (gazd. ig.)]
MĂĄthĂŠ Ăva az RMDSz politikĂĄjĂĄrĂłl: MarosvĂĄsĂĄrhely utĂĄn ânĂŠmikĂŠpp radikĂĄlisabb ĂĄllĂĄspontra kell helyezkednĂźnk, ĂŠs ezt minden bizonnyal a fĹtitkĂĄr, SzĹcs GĂŠza ĂŠs a kĂśrĂŠ csoportosulĂł kolozsvĂĄri vezetĹ ĂŠrtelmisĂŠgiek kĂŠpviselik majdâ. [ValĂłsĂĄg, ĂĄpr. 27.] 1990. mĂĄjus 20.
A parlamenti ĂŠs elnĂśkvĂĄlasztĂĄsok napja. A 17,200.722 vĂĄlasztĂĄsra jogosult ĂĄllampolgĂĄr kĂśzĂźl 14,826.616 (86,2%) jelent meg az urnĂĄknĂĄl. Az ĂŠrvĂŠnytelen szavazatok szĂĄma: 1,106.713 (7,5%). â A vĂĄlasztĂĄs vĂŠgeredmĂŠnye: ĂĄllamelnĂśk Ion Iliescu (a szavazatok 85%-ĂĄval).
A parlamenti helyek megoszlĂĄsa: FSN (kĂŠpviselĹk szĂĄma: 263, szenĂĄtorok szĂĄma: 92); RMDSz (kĂŠpviselĹk szĂĄma: 29, szenĂĄtorok szĂĄma: 12); PNL (kĂŠpviselĹk szĂĄma: 29, szenĂĄtorok szĂĄma: 9); MER (kĂŠpviselĹk szĂĄma: 12, szenĂĄtorok szĂĄma: 1); PNTCD (kĂŠpviselĹk szĂĄma: 12, szenĂĄtorok szĂĄma: 1); AUR (kĂŠpviselĹk szĂĄma: 9, szenĂĄtorok szĂĄma: 2). TovĂĄbbi 6 pĂĄrt szerzett 10 mandĂĄtumnĂĄl kevesebbet. FĂźggetlenkĂŠnt 10 kĂŠpviselĹ jutott be, 9 nemzeti kisebbsĂŠg hivatalbĂłl szerzett 1-1 helyet. â Ăsszesen 524 mandĂĄtum (405 kĂŠpviselĹ + 119 szenĂĄtor). (→ 1990.05.30)
Az RMDSz kĂŠpviselĹinek ĂŠs szenĂĄtorainak listĂĄja, megyĂŠk szerint. w KĂŠpviselĹk: Arad: Tokay GyĂśrgy; Beszterce-NaszĂłd: SzilĂĄgyi JĂĄnos; Bihar: CsapĂł I. JĂłzsef, Nagy BĂŠla, SzilĂĄgyi Zsolt; BrassĂł: Madaras LĂĄzĂĄr; FehĂŠr: Brendus Gyula; Hargita: BorbĂŠly ErnĹ, Borsos GĂŠza, Csutak IstvĂĄn, Incze BĂŠla, Nagy Benedek; Hunyad: TakĂĄcs Csaba; Kolozs: Eckstein-KovĂĄcs PĂŠter, Pillich LĂĄszlĂł, Podhradszky LĂĄszlĂł; KovĂĄszna: Bajcsi Ăkos, Domokos GĂŠza, MĂĄrton ĂrpĂĄd; MĂĄramaros: Zonda Attila; Maros: BorbĂŠly LĂĄszlĂł, Frunda GyĂśrgy, Kerekes KĂĄroly, Zsigmond LĂĄszlĂł; SzatmĂĄr: AndrĂĄs Imre, PĂŠcsi Ferenc, Varga Attila; SzilĂĄgy: Vida Gyula; Temes: BĂĄrĂĄnyi Ferenc. w SzenĂĄtorok: Arad: HosszĂş ZoltĂĄn; Bihar: DemĂŠny Lajos; BrassĂł: Fazekas MiklĂłs; Hargita: HajdĂş GĂĄbor, VerestĂły Attila; Kolozs: SzĹcs GĂŠza; KovĂĄszna: KirĂĄly KĂĄroly, KozsokĂĄr GĂĄbor; MĂĄramaros: Csiha TamĂĄs; Maros: MarkĂł BĂŠla; SzatmĂĄr: SzabĂł KĂĄroly; SzilĂĄgy: TĂłth JĂłzsef.
DemĂŠny Lajos szerint a vĂĄlasztĂĄsok idejĂŠn Ro.-ban mintegy 75 pĂĄrt volt bejegyezve. [MN, 1993. jan. 30.]
âAz 1990. mĂĄjus 20-i vĂĄlasztĂĄsok nyomĂĄn lĂŠtrejĂśtt parlament legfĹbb feladata abban ĂĄllt, hogy AlkotmĂĄnyozĂł GyĹąlĂŠssĂŠ minĹsĂźlve, kidolgozza ĂŠs elfogadja az orszĂĄg alaptĂśrvĂŠnyĂŠt. A munka kĂśzel mĂĄsfĂŠl ĂŠvig tartott, a kĂśvetkezĹ menetrend szerint: 1990. jĂşl. 11. â a kĂŠt hĂĄz kĂśzĂśs ĂźlĂŠsĂŠn kimondta: az AlkotmĂĄnyozĂł GyĹąlĂŠs megkezdte munkĂĄjĂĄt; 1991. febr. 13. â a szĂśvegezĹ bizottsĂĄg bemutatta a tĂŠziseket vagyis alapelveket; 1991. jĂşn. 19. â a tĂŠzisek elfogadĂĄsa; 1991. szept. 10. â az alkotmĂĄnyszĂśveg vitĂĄjĂĄnak megkezdĂŠse; 1991. nov. 21. â az alkotmĂĄny megszavazĂĄsa.â [Domokos 2: 247â248.; ezutĂĄn kĂśvetkezett az alkotmĂĄnyrĂłl szĂłlĂł nĂŠpszavazĂĄs, ]911208.] 1990. jĂşlius 1.
Az ellenzĂŠki pĂĄrtok kĂŠpviselĹi Bukarestben talĂĄlkoztak a KĂśzĂśs Piac kĂźldĂśttsĂŠgĂŠvel, ahol Domokos GĂŠza hangsĂşlyozta, hogy a kormĂĄnynak nincs elkĂŠpzelĂŠse a kisebbsĂŠgi kĂŠrdĂŠssel kapcsolatban, a gyakorlati kĂŠrdĂŠseket elodĂĄzzĂĄk. 1990. jĂşlius 11.
Az RMDSz nyilatkozatban tiltakozott a VR ĂĄltal szervezett ĂśsszejĂśvetelek hangvĂŠtele ellen. A SzatmĂĄrnĂŠmetiben, NagyvĂĄradon, Aradon, KolozsvĂĄrott ĂŠs Bukarestben megtartott gyĹąlĂŠseken (vagy tĂźntetĂŠseken) a m. oktatĂĄs ellen tĂźntettek. A nyilatkozat adatokkal cĂĄfolta meg a VR ĂĄllĂtĂĄsait. [RMSz, jĂşl. 13.]
Bukarestben megalakult a Kriterion AlapĂtvĂĄny. ElnĂśke Domokos GĂŠza, alelnĂśkĂśk Edwiga Hauser ĂŠs GĂĄlfalvi Zsolt; fĹtitkĂĄra Delia Ruxandra Dinu. A romĂĄniai kisebbsĂŠgek kultĂşrĂĄjĂĄt ĂĄpolĂł alapĂtvĂĄny tevĂŠkenysĂŠgi kĂśre: kĂśnyv- ĂŠs lapkiadĂĄs tĂĄmogatĂĄsa, tanfolyamok szervezĂŠse, ĂśsztĂśndĂjak juttatĂĄsa. 1990. jĂşlius 17.
Iliescu elnĂśk, az RMDSz kĂŠpviselĹivel (Domokos GĂŠza, VerestĂły Attila, SzĹcs GĂŠza, Pillich LĂĄszlĂł) talĂĄlkozott. A gazdasĂĄgi helyzetrĹl ĂŠs a magyarsĂĄg sajĂĄtos problĂŠmĂĄirĂłl tĂĄrgyaltak.
Az EurĂłpai KĂśzĂśssĂŠg kĂźlĂźgyminiszterei arrĂłl dĂśntĂśttek, hogy â figyelembe vĂŠve a belĂźgyi problĂŠmĂĄkat â RomĂĄniĂĄra mĂŠg nem terjesztik ki a Magyar- ĂŠs LengyelorszĂĄgnak korĂĄbban megĂtĂŠlt PHARE-segĂŠlyprogramot. [NĂŠpszabadsĂĄg, jĂşl. 17.] 1990. jĂşlius 20.
CsĂkszeredĂĄban kĂŠtnapos ĂŠrtekezletre Ăźlt Ăśssze az RMDSz OV. A kiadott kĂśzlemĂŠnyek a BTE ĂşjraindĂtĂĄsĂĄnak engedĂŠlyezĂŠsĂŠt kĂśveteltĂŠk ĂŠs a marosvĂĄsĂĄrhelyi esemĂŠnyeket kĂśvetĹ bĂrĂłsĂĄgi eljĂĄrĂĄs rĂŠszrehajlĂĄsa miatt tiltakoztak. â A sajtĂłtĂĄjĂŠkoztatĂłn Domokos GĂŠza megemlĂŠkezett az RMDSz ĂŠs az RMKgP kĂśzĂśtti jĂł egyĂźttmĹąkĂśdĂŠsrĹl.
#A Magyar HĂrlapban BogdĂĄn Tibor foglalta Ăśssze az erdĂŠlyi m. kisebbsĂŠg harcĂĄt a nemzeti jogok ĂŠrvĂŠnyesĂtĂŠse terĂŠn, kiemelve az RMDSz tisztsĂŠgviselĹinek szerepĂŠt. 1990. jĂşlius 22.
KirĂĄly KĂĄroly, sepsiszentgyĂśrgyi sajtóÊrtekezletĂŠn, az RMDSz parlamenti csoportjĂĄnak politikĂĄjĂĄt bĂrĂĄlta. [SzabadsĂĄg, jĂşl. 24.] Szerinte a csoport nem folytat reĂĄlpolitikĂĄt, emiatt a magyarsĂĄg kĂŠpviselĹi sorra kiszorulnak az ĂĄllamhatalom szerveibĹl. â VĂĄlaszĂĄban Domokos GĂŠza kifejtette, hogy az RMDSz nem vĂĄllalhat rĂŠszt egy olyan kormĂĄnyzĂĄsban, amelynek nincsenek vĂĄlaszai a kisebbsĂŠgi kĂŠrdĂŠsekre. [RMSz, jĂşl. 25.]
A zĂĄgrĂĄbi parlament szuverĂŠn ĂĄllamnak nyilvĂĄnĂtotta HorvĂĄtorszĂĄgot.1990. jĂşlius 30.
Domokos GĂŠza nyĂlt levelet intĂŠzett Iliescu elnĂśkhĂśz, melyben ismĂŠtelten kĂŠrte, hogy a prefektĂşrĂĄk felĂĄllĂtĂĄsakor vegyĂŠk figyelembe a helyi m. lakossĂĄg ĂĄltal beterjesztett javaslatokat. (→ 1990.08.02)
SzĂŠkelyudvarhelyen befejezĹdĂśtt a KMDSz ĂŠs a SzĂŠkelyudvarhelyi IfjĂşsĂĄgi SzĂśvetsĂŠg (SzISz) ĂĄltal rendezett nĂŠgynapos I. ErdĂŠlyi DiĂĄktalĂĄlkozĂł. [HĂdfĹ, aug. 13.] 1990. jĂşlius 31.
TĂz nemzetisĂŠgi szervezet kĂŠpviselĹi ĂŠrvĂŠnytelennek nyilvĂĄnĂtottĂĄk a tĂĄvollĂŠtĂźkben megalapĂtott Nemzeti ĂŠs Etnikai KisebbsĂŠgek LigĂĄjĂĄt. Domokos GĂŠza kifejtette, hogy az RMDSz-t KirĂĄly KĂĄroly az elnĂśksĂŠg tudta nĂŠlkĂźl vitte a LigĂĄba. [SzabadsĂĄg, aug. 4.; RMSz, 1992. jan. 11.] (→ 1990.09.07)